Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Suspiciuni de fraudă cu subvenții pentru agricultură, anchetate de Poliția ialomițeană

Suspiciuni de fraudă cu subvenții pentru agricultură, anchetate de Poliția ialomițeană

Serviciul de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița efectuează cercetări în cadrul unui dosar penal ce vizează o posibilă fraudare a bugetului Uniunii Europene. Surse judiciare susțin faptul că este vorba despre încasarea ilegală a subvențiilor acordate pentru sectorul agricol de către 5 societăți de profil de pe raza județului Ialomița. Se pare că în documentele pe care admi­nistratorii respectivelor societăți le-au depus la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură au apărut mai multe neconcordanțe în ceea ce privește suprafețele pe care le-au declarat și în baza cărora au primit ajutoarele financiare. Verificările sunt în curs la acest moment, polițiștii urmând să dispună măsurile legale la finalul cercetărilor.

Cercetările sunt în desfășurare Agricultorii vizați de ancheta des­chisă de polițiștii ialomițeni sunt admi­nistratori ai societăților Caloian&Boian SRL Mihail Kogălniceanu, Sopema SRL Mihail Kogălniceanu, Chirana Serv SRL Slobozia, Întreprindere Individuală JIPA Alexandru Ionuț și Întreprindere Individuală JIPA Nicolae Alexandru. Oamenii legii au suspiciuni cu privire la faptul că suprafețele din documentele depuse la Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură, pentru a se beneficia de subvențiile acordate pentru agricultură de Uniunea Europeană, nu corespund cu cele pe care le-ar deține în realitate. În baza unei plângeri prealabile, oamenii legii au fost înștiințați cu privire la faptul că o suprafață de teren, de aproximativ 300 de hectare, ar fi fost declarată, de fiecare dintre cei 5 fermieri... În prezent, polițiștii fac verificări cu privire la subvențiile de care cei 5 fermieri au beneficiat în perioada 2016-2022. Datele preliminarii arată că numai în anul 2021, în baza declarațiilor depuse, cele 5 societăți agricole ar fi primit din partea Uniunii Europene, ajutoare financiare în va­loare de aproximativ 800 mii de euro. Aceeași sumă se preconizează a fi acordată și pentru anul în curs... Valoarea medie a subvențiilor de care fermierii au beneficiat a fost de 200 de euro/ha. Cel mai mare ajutor, ca valoare, a fost acordat de Uniunea Europeană societății Sopema SRL, care a primit în 2021, subvenții în va­loare de aproximativ 600 mii de euro, pentru o suprafață declarată de aproximativ 3000 de hectare, pe care au fost înființate în proporție de 60% culturi de toamnă și 40% culturi de primăvară. Oficialii IPJ Ialomița nu au făcut declarații cu privire la stadiul în care se află cercetările. «Verificările sunt în curs și nu putem oferi informații în acest stadiu al anchetei, întrucât am putea pune în pericol bunul mers al cercetărilor!» au precizat reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița.

10 August 2022, 09:40 (5534 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
IPJ Ialomița: Dosare penale în cazul unor bărbați care au prezentat «certificatele verzi digitale» ale altor persoane
IPJ Ialomița: În doar 24 de ore, 5 dosare penale pentru infracțiuni rutiere!
IPJ Ialomița: Conducea o mașină în stare de ebrietate

Comentariile cititorilor:


@Tandaren:
(14 August 2022, 12:19)
Am comentat, am comentat și așa a fugit la pensie. Cu poliția a rezolvat dar cu soția nu mustăciosul. Urmează portarul
Tandarean:
(14 August 2022, 07:56)
Cand lucra ala cu mustata si nevasta jucatoare nu comentati, acum toti va dati viteji. De ce nu va spuneti numele va este frica? Ce ordine facea el in Rio del Koto daca mai era in activitate.
@olaru:
(13 August 2022, 11:34)
Ce le mai place sa se joace, ei toarnă și ele se joacă. Frumoase familii n am ce zice
Calare:
(13 August 2022, 08:18)
Vinovatii luati in ordine, agentul agricol din primarie, primarul, bugetarul si toti care au aprobat cerere facuta catre apia si solicitantul de subventii. Toti sunt vinovati si toti sa mearga la puscarie, dar in ialomita, se pune batista pe tambal de zeci de ani, se acopera unii pe alti, o mafie
olaru:
(12 August 2022, 20:31)
Și ăla tot cu jucătoare in casa
@om bun:
(12 August 2022, 17:10)
Cel cu mustață ? Cel cu fratele la poarta de poliție ? Neam de mafioți !
Om bun:
(12 August 2022, 07:08)
Poate ajunge și la fostul coleg (...) cu sotie jucătoare
Koteanu :
(11 August 2022, 20:39)
Deja au început sa se găsească, 78 de hectare au fost declarate la APIA de către Pino și fiul. N-au niciun utilaj sa muncească aceste terenuri și totuși le-au declarat la APIA Poliția nu se poate sesiza? Si asta doar in 2 ani dea inscaunare...... dar pana la finalul inscaunarii aduna câteva sute de hectare
Hoția primaeza:
(11 August 2022, 10:08)
Sa New spuneți și noua, când vreodată acest bice din județ a făcut vreo anchetă în care a dovedit un prejudiciu mai mare de 2000 lei? Ancheta este născută moartă, ascultați aici. După vreo 2 ani ade stat la sertar, sigur va rămâne cu propunere de neincepere urmărire penală împotriva cuiva. Serviciu inutil doar de amorul artei și salarii încasate aiurea. Finalmente va să fie, 100% abureala, sa furat și se fura ca în codru în Ialomița, 0% încredere în politie. 
Flori:
(11 August 2022, 08:07)
Din capul locului ancheta e fâsâită cu propunere de NUP, daca anchetează BICE Ialomița, dacă la butoane APIA sunt tot râmele cu ani de zile in functii cheie. Au mai fost multe cazuri care sau musamalizat din fașă cu anchete la mișto, șerpăria e chiar in birourile teritoriale cu ramificatii in primarii si până sus la corpul de control la structura centrală a APIA. Se fură fonduri europene de la APIA de ani buni, unii mai putin altii mai mult, dar se fură, tot cu legitimație. Va propun un experiment, mergeti la APIA si spuneti ca pe terenul, X a unui proprietar decadat sau pe terenul abandonat Y din satul F,este o cultura clandestina pentru care se obtin subvenți APIA. Veți primi raspuns scris de la primarie si APIA de va diare mintea de genul ca sunt informatii cu caracter personal, desii ei cunosc bine situatia cu banii dați ca subventie pe acel teren cate in acte este de 10 arii iar subventia APIA este cat pentru 5 ha. Se fură la greu, unii mai putin altii pană la coate. Imposibil ca primarul, primariile prin agentii agricoli, APIA zonal sa nu stie ce si cum se fura. Nu stiu sa existe si nu cred sa existe arendas cara sa nu fure subvenții din fonduri europene, administrate de APIA. Cu intrebarea, câtă mită cu se zice, șpagă, foloase necuvenite primiti voi astia de sunteti administratori ai fondurilor europene, voi primarilor si agentilor agricoli? Voi primarilor care stați ca râia pe cate un fermier in pragul alegerilor, de cereti bani cu tupeu, iar care nu va dă il faceti banditeste. Sunteti bugetari bă si numa la furat si spaga,va este gandul. Un sunet nu aceptati până nu vă luați o șpagă, ia spune d-le mare sef ofițer bice la tălică in birou se aude, ori te grabesti sa golesti portbagajul la masina? Furati in tihna ca nadejdea bice e nula.
Liviu:
(11 August 2022, 02:11)
Hai ca se coace...astept cu nerabdare!
Eu:
(10 August 2022, 19:35)
Asta chiar este o tâmpenie. Li s-a pus pata pe ei, de cei cu ochi albastri. Doar cei care nu știu ce inseamna subventii pot crede tâmpeniile astea. 300 ha declarate la APIA, de toți cei 5, ar insemna o supradeclarare e suprafetei comunei Mihail Kogalnigeanu, adică se declara mai mult decât exista fizic teren agricol în comuna, cu doar 1500 ha, ceva imposibil, se blochează tot. Dar când se primește ordin de sus...
Yakuza:
(10 August 2022, 17:03)
Cei in cauză nu puteau sa incaseze sumele imense fără acordul lui pescobar cu cioc,oare să se strângă lațul in primarie?
Merdenel:
(10 August 2022, 15:10)
Păi ce faceți dl anchetatori ne lăsați fără hoți la Kogalniceanu? Unii sunt si ei bătrânei,au de intreținut domenii,chiar vă rugăm sa-i lăsați in pace!