Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

3 ani cu suspendare sub supraveghere pentru Sandu Palantin

Decizie a Tribunalului Ialomița

3 ani cu suspendare sub supraveghere pentru Sandu Palantin

La sfârșitul săptămânii precedente, Tribu­na­lul Ialomița a dispus condamnarea la 3 ani cu suspendare sub supraveghere a lui Sandu Palantin. Acuzat de fapte de corupție, acesta a fost cercetat penal și pentru «acces ilegal la un sistem informatic». Anchetat de către Direcția Națională Anticorupție, Sandu Palantin a recunoscut în fața procu­rorilor faptul că a luat mită de la mai mulți posesori de mașini astfel încât aceștia să nu mai fie nevoiți să aștepte perioade lungi de timp pentru a-și înmatricula autovehiculele.

Sentința nu este definitivă În aprilie 2020, Direcția Națională Anticorupție a remis publicității un comunicat de presă în care anunța tri­miterea în judecată a lui Sandu Palantin, la data comiterii faptelor ofițer în cadrul Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor Ialomița, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «luare de mită în formă continuată». În timpul urmăririi penale, acesta a re­cunoscut faptul că a luat șpagă de la mai mulți șoferi pentru a efectua, în regim de urgență, fără programare, înmatricularea vehiculelor. Procurorii au reținut în sarcina acestuia 54 de acte materiale de «luare de mită». Având în vedere că a recunoscut faptele, judecătorii i-au aplicat o pedeapsă de 2 ani și 6 luni cu suspendare. Din dosarul de corupție instrumentat de DNA a fost disjuns un alt dosar, ce a avut ca obiect «accesul ilegal la un sistem informatic». Cauza s-a aflat în anchetă la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. Procurorii au stabilit faptul că, pentru a putea realiza înmatriculările respectivelor autovehicule, Sandu Palantin a accesat baza de date informatică a Di­recției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV). Cauza a fost trimisă în judecată în aprilie 2021, iar în urmă cu o săptămână Tribunalul Ialomița s-a pronunțat în primă instanță. Astfel, judecătorii au contopit pedeapsa inițială, pe care Sandu Palantin a primit-o în dosarul de corupție, cu cea din această speță, condamnându-l la 3 ani de închisoare cu suspendare, sub supraveghere. Supravegherea se va realiza de către Serviciul de Probațiune Ialomița, pe o perioadă de 4 ani. Conform sentinței, pe toată durata termenului de supraveghere, inculpatul nu are voie să părăsească țara fără acordul judecătorilor. De asemenea, Sandu Palantin a fost obligat și la prestarea a 120 de zile de muncă în folosul comunității. Potrivit deciziei judecătorilor, acesta trebuie să lucreze fie în cadrul Primăriei Slobozia, fie în cadrul Direcției de Administrare a Domeniului Public sau al unei unități de învățământ de pe raza municipiului Slobozia. Sentința nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în 10 zile de la comunicare.

12 August 2022, 09:40 (5127 vizualizări - 18 comentarii)

Comentariile cititorilor:


stiutor:
(17 August 2022, 20:44)
Lui Gina cind ii anulati diploma falsa cit si intregi famili ,nora ,baiat si alti salariati din primarie care au fost dirijati de GIna in obtinerea diplomelor false ,La spas se ocupa cu tinerea registrului plasamentelor  directoarei privind  trimiterea subalternelor la produs .
Florin:
(14 August 2022, 17:22)
Mai e unul la examinare (...) spagar mare e corupt mare , pe asta nu il vede nimeni ...casa din ce a facuto...pe asta nu il prinde nimeni ...cred ca ar trebui sa fie toti luati la control ANi dormi , acum inteleg de nu pleaca la pensie dl (...)...
Stefan T.:
(14 August 2022, 10:11)
Dar cu R de la Finante cand se pune piciorul in prag ?
@Doina:
(13 August 2022, 18:30)
Te credem, Doina, persoana respectiva se chinuia precum limba romana pe care o macelaresti in postarea ta..
Cosereni:
(13 August 2022, 13:28)
Coruptiul acesta si aia sau ala de la tapat cu suspendare, rastigniti in piata mare pana se ofilesc, lasati acolo sai pape ciorile si oasele bagate in var nestins. Miligam de mila nu merita jegurile imputite. Romania esuata.
Doina:
(13 August 2022, 13:21)
Am vazut cu ochi mei una din asta de imparte dreptatea, era in metaztaza, a chinuito dumnezeu vreo 8 luni de ia iesit dreptatea si pe nas si pe gura ei si familiei. Ba implora moartea sa o ia, chinuri si dureri, ce nu am vazut ide cand mama ma facut. Ia dat dumnezeu chinuri pentru toata dreptatea impartita de ea in calitatea ei, de impartitoare. Ba se tara ca rama cu perfuziile infipte in ea de zocei ca sunt harpoane. Isi bora ficatii din ea dupa cei dadeau apa. Ia dat dupa cum a dat. Aviz anatorilor care impart dreptatea. Nu mint se poate verifica intreband medicii de la un mare spital. Nui dau nume dar trebuia ca dumnezeu so mai chinuie vrreo 6 ani sai sature si familia, la cata dreptate a impartit vipera.
LIȘIȚĂ :
(13 August 2022, 12:36)
Marți dimineață se petrece o mare golănie la primăria Perieț cu ocazia concursului pentru postul de la taxe și impozite.
Slobozean:
(12 August 2022, 19:10)
Un infractor notoriu In pușcărie cu el acolo unde ii este locul Nu doresc răul nimănui dar doresc dreptate Omul asta, alături de “cucoana” lui din primărie care se gătește in fiecare zi, ȘEFĂ pe administrativ (cu diploma de licența și Master false la spiru haret) l, amândoi nu merita niciun gram de îngăduire Iar judecătorilor care sunt atât de înțelegători din motive subiective, sa facă Dumnezeu dreptate și in ceea ce va privește pe voi Dacă omul asta iese din dosarul asta fără pușcărie, ne meritam soarta de gainari Cât de arogant și plin de el era la ghișeu acest penal In spatele ușilor aranja mita și infracțiuni, iar la ghișeu era cel mai autoritare, cel mai corect și cel mai impunător Pai asta merita împușcat nu pușcărie!
ION:
(12 August 2022, 18:10)
Peste 3 ani Ginuta daca il slujeste cu aceea-si credinta pe Marean de la PSD il pune pe Palantin sef la politia locala .Orcum fisul este la primarie iar fisa si noa la SPAS unde sta pitita si ea .Apropo cu studiile aranjate la intreaga familie si o parte din angajatii primariei la facultatea unde  Gina tragea sforile ce se mai intimpla .,Cind apare sentinta de executie cu suspendare pentru Ginuta.sau NUP.llq
@themis:
(12 August 2022, 16:26)
Cum cine a fost ? Les amis de nos amis....ca la noi asa merge,o mana spala pe alta !
@Themis:
(12 August 2022, 16:00)
@Themis, trebui văzut dar sigur a fost A A in penal da soluții numai în beneficiul hoților corupți și cu bani la purtător. In civil pe unde a intrat a nenorocit cetățenii amarati in detrimentul bandiților falsificatori, corupți. Și încă doarme in patul sau, nu la cușcă unde normal ar trebui sa stea, multi multi ani. Oricine ar fost tot corupt inamovibil este.
Themis:
(12 August 2022, 15:28)
Ma gândesc…cine a fost judecătorul care a instrumentat acest caz?
Xy:
(12 August 2022, 14:27)
De doua ori cu suspendare ?
Pai:
(12 August 2022, 13:51)
Si a ramas cu banii ? Atat s-a putut ?
Cetatean:
(12 August 2022, 13:48)
Un personaj fără scrupule. Reprezentant al legii sa încaseze mita in forma continua? De 54 de ori? Și pedeapsa dictata de judecători l, ce dreptate face? Cu suspendare? Copii faceți va bagajele și plecați din țara asta, toate sistemele fundamentale sunt corupte Individul acesta este un infractor, caracterul lui denota nimic mai mult decât ura, prostie și indignare Dacă as trece pe lângă asemenea personaj nici nu m as uita la el I s a dat munca in folosul comunității? Alo, gara, soția e SEFA in primărie, da, doamna care are diploma falsa de la spiru haret, Cucuana care se gătește dar dacă o întrebați cât fac 2x2 nu știe, lipitori pe bugetul statului, bugetari get pe get, ca nu este in stare sa realizeze altceva, In ce țara trăim, asta ma întreb in fiecare dimineața când ma trezesc. Băgati l in închisoare, omul asta nu merita libertatea La ghișeu era plin de el Redau o fraza pe care cu urechile mele am auzit-o din gura infractorului “toată lumea trebuie sa stea la rand, sa respecte programările”, și când s a băgat un om in fata, infractorul i.a spus “ce va băgați doamne in fata, puteți sa fiți și președinte ca tot trebuie sa așteptați, aici așa se procedează”,- spusa pe un ton foarte autoritar și arogant, iar impostorul in spatele ghidului primea șpagă sa înmatriculeze mașinile altora Pai cum sa merite omul asta libertatea? Judecătorilor gândiți va de 5 ori înainte, nu este timpul trecut sa faceți dreptate Nu uitați ca ați făcut un jurământ la intrarea in sistem! Un infractor ordinar