Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Infrastructură Drumuri și Poduri SA a rămas fără «Juma’ de creier»!

Mai bine mai târziu decât niciodată

Infrastructură Drumuri și Poduri SA a rămas fără «Juma’ de creier»!

Administrația Pavel a reușit după 2 ani să renunțe la servi­ciile directorului adjunct al Infrastructură Drumuri și Poduri SA, firmă înființată în mandatul trecut pentru a sus­ține eforturile in­vestiționale ale administrației județene. O dată cu el a fost retras pe linie moartă și ex-primarul Ale­xandru Stoica, director interimar al firmei. Noul director, Iulian Olteanu, are susținerea oficială a președintelui Marian Pavel: «Am deplină încre­dere în el. Este un om capabil și îl susțin necondiționat!».

Concurs de dosare, încredere necondiționată Numirea în funcție a lui Iulian Olteanu s-a făcut la începutul lunii august 2022, după o lungă perioadă în care administrația județeană a căutat înlocuitori pentru ex-primarul Alexandru Stoica, numit director interimar prin 2020. Conform decla­rațiilor apărute în presă, Alexandru Stoica a refuzat să-și depună dosarul de candidat pentru reconfirmarea pe post. Sin­gurul care s-a prezentat a fost Iulian Olteanu, actualul director al Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Anunțul privind numirea în funcție a noului director a fost făcut de către Marian Pavel imediat după «consumarea» evenimentului. La aproape o lună distanță, președintele Marian Pavel reconfirmă încrederea în noul director al Infrastructură Drumuri și Poduri SA: «Am deplină încredere în el. Este un om capabil și îl susțin necondiționat. Eu, înainte de toți și de toate!» a declarat Marian Pavel. Iulian Olteanu nu este o persoană publică și este recomandat de către cei care îl cunosc drept «un profesionist».

«Juma’ de creier» s-a lăsat greu Una dintre primele decizii a noului director Iulian Olteanu a fost să renunțe la serviciile directorului adjunct al Infrastructură Drumuri și Poduri SA, Dan Anton. Reamintim că Dan Anton avea un contract de 4 ani, obținut în ultimele luni de mandat al fostului președinte al Consiliului Județean, Victor Moraru. Dan Anton a făcut obiectul a numeroase articole de presă în paginile ziarului nostru, fiind acuzat pu­blic de gestionare frau­duloasă a firmei. Printre zecile de acu­zații care i se aduc se numără și cea pri­vind încheierea unui contract de comodat între el și firmă prin care utilajele firmei erau ținute contra cost în curtea sa de la Brâncoveni. Surse din cadrul administrației județene confirmă neoficial faptul că Dan Anton a prezentat spre decontare bonuri de carburant care depășeau 1000 de litri zilnic în condițiile în care utilajele nu pă­răseau curtea acestuia. «Era cum e mai rău. Și hoț și prost!» confirmă sursa noastră. Decizia renunțării la serviciile lui Dan Anton a fost luată în cadrul Consiliului de Administrație al societății, convocat la inițiativa noului director Iulian Olteanu.

Ce prostii a mai făcut «Juma’ de creier» în ultimii 2 ani? Un Raport intern prezentat Consiliului de Administrație confirmă dimensiunile dezastrului managerial lăsat în urmă de Dan Anton. Astfel, s-a constatat că nu există o evidență clară a documentelor în baza cărora sunt calculate salariile, nu poate fi justificată achiziția de utilaje, echipamente și piese de schimb, nu pot fi justificate bonurile fiscale existente, bo­nurile de carburant, cheltuielile cu hrana pentru câinii din curtea punctului de lucru de la Brâncoveni, etc. De asemenea, sus­ține Raportul «(...) s-a constatat că s-au efectuat lucrări pentru care nu am găsit justificare în raport cu contractele în de­rulare». În plus, Dan Anton nu a renunțat la obiceiul de a cumpăra autoturisme se­cond-hand, el achiziționând în ianuarie 2022 «un autoturism marca Opel cu volanul pe dreapta». Și exemplele pot continua. Reamintim că apetența lui Dan Anton pentru cheltuirea fondurilor bugetare e pro­verbială. El s-a remarcat în spațiul public în anul 2019, când a adus firma în pragul falimentului cheltuind nejustificat peste 7 milioane de lei. În martie 2020, contractul lui a fost prelungit pentru o perioadă de 4 ani, cu un salariu net de 7000 de lei lunar.

15 Septembrie 2022, 08:10 (3019 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Consiliul Județean Ialomița deszăpezește drumurile județene în regie proprie
Consiliul Județean Ialomița salvează Infrastructură Drumuri și Poduri SA
Pierderi de 5,8 milioane de lei la Drumuri și Poduri SA Ialomița
Cristi Stan își ia adio de la Drumuri și Poduri SA
Dan Anton a falimentat SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA (II)

Comentariile cititorilor:


kuki:
(22 Septembrie 2022, 14:00)
Sa se verifice si aceasta fufa (...) mare AUDITOR al CJ  care la sustinut in toate magariile astea,pe acest neica nimeni.
Audit:
(16 Septembrie 2022, 11:56)
Omu asta nu putea face achizitii singur, cred ca era pe acolo si cineva de la serviciul economic care aproba documente. Deci e problema daca pleaca doar el ?!
MPD:
(16 Septembrie 2022, 08:55)
Din cauza asta avem drumuri asa bune. Ca apar agarici peste noapte la conducere si habar nu au ce cauta acolo... ma rog, cauta toti acelasi lucru, saracia Romaniei.
Asta e Romania din zilele noastre. Din cauza asta pleaca toti in afara. ptr ca se angajeaza pe pile si prietenii. FELICITARI (...)!!!

ROMANIA LUCRULUI BINE FACUT!
Peisajistica :
(16 Septembrie 2022, 04:01)
Masini cumparate supraevaluate plus ca acum m ai nou dumnealui Juma de Creier s a privatizat personal avand in dotarea firmei lui si a cumnatului lui utilaje pentru drumuri sa se verifice la petrom alimentarile de combustibil ale firmei infrastructura ( cand erau alimentate camioanele de la Petrogab ) cumnatul domnului jumatate de creier
As:
(15 Septembrie 2022, 15:29)
Da pe contabila nu o întreabă nimeni cum a reușit ca juma de creier a reuși sa fure atit
contribuabil:
(15 Septembrie 2022, 10:23)
in marea majoritate a functiilor in  entitatile  de stat ( ca mai sunt si  mici  exceptii, in mod  inexplicabil acceptate  totusi de catre cei cu putrere de decizie in numiri sau mentineri pe functie ), carnetul sau prieteniile de partid, bat orice diploma. si asa nu mai are nicio importanta ca persoana  numita nu are nici cea mai mica pregatire sau experienta in domeniul  in care este propulsat.
si de aici falimente sau insolvente, imbogatiri peste noapte  ori, in cazul institutiilor,  actiuni doar la comanda politica si degradarea totala a actului administrativ, ale caror efecte se rasfrand benefic doar asupra celor directi implicati.
ca de fapt, asta este si scopul. nu ?
Xz:
(15 Septembrie 2022, 10:04)
Opel cumpărat de Infrastructua Drumuri și Poduri de la Dan Anton !
Maria:
(15 Septembrie 2022, 09:04)
Olteanu are experienta in asigurari, de cand e capabil sa sustina activitatea intr-o institutie ce se ocupa de drumuri?