Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Curtea de Apel București l-a scăpat de închisoare pe Ștefan Ionescu. Primarul comunei Valea Ciorii își pierde însă mandatul!

Curtea de Apel București l-a scăpat de închisoare pe Ștefan Ionescu. Primarul comunei Valea Ciorii își pierde însă mandatul!

Curtea de Apel București s-a pronunțat definitiv în dosarul instrumentat de Direcția Națională Anticorupție, dosar ce l-a vizat pe Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii. Deși judecătorii din Slobozia l-au trimis după gratii, în primă instanță, edilul a scăpat de închisoare în urma deciziei magistraților din Capitală. Acesta a primit o pedeapsă cu suspendare și obligat la muncă în folosul comunității.

Sentință definitivă a Curții de Apel București La începutul acestui an, Tribunalul Ialomița l-a condamnat pe Ștefan Ionescu, primarul comunei Valea Ciorii, la 3 ani de închisoare cu executare. Sentința a fost atacată la Curtea de Apel București, instanță care s-a pronunțat definitiv în această cauză marți, 20 septembrie 2022. Potrivit soluției pe scurt, magistrații din București au redus pedeapsa aplicată în primă instanță lui Ștefan Ionescu de la 3 la 2 ani și au transformat-o dintr-una cu executare într-una cu suspendare pe un termen de încercare de 3 ani. Astfel, pe tot parcursul celor 3 ani, edilul va trebui să meargă la Serviciul de Probațiune Ialomița și să beneficieze de programele de consiliere din cadrul instituției. Totodată, edilul a fost obligat să efectueze 90 de zile de muncă în folosul comunității în cadrul Primăriei Valea Ciorii. Mai mult, instanța de fond, Tribunalul Ialomița, a dispus și aplicarea unei pedepse complementare, potrivit căreia acesta nu are dreptul de a exercita o funcție publică sau de a fi ales într-o funcție publică, pe o perioadă de 4 ani. Și cu privire la această pedeapsă complementară, magistrații din Capitală au avut obiecții. Astfel, instanța din Capitală a redus pedeapsa complementară de la 4 la 2 ani. Curtea de Apel București a dat o sentință similară și în cazul lui Ion Sforaru, celălalt inculpat anchetat de DNA, alături de primarul din Valea Ciorii. Reamintim că edilul a fost acuzat de procurori de faptul că a sprijinit activitatea infracțio­nală a președintelui Asociației Crescătorilor de Animale «Imașul-Valea Ciorii», acesta reușind să obțină necuvenit fonduri europene prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița.

20 Septembrie 2022, 17:10 (2592 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Containere fără autorizație sanitară pentru elevii din Valea Ciorii
Educație în containere la Școala Gimnazială Valea Ciorii
Faptele penale ale primarului Ștefan Ionescu din Valea Ciorii

Comentariile cititorilor:


Ina:
(24 Septembrie 2022, 14:11)
Pe la primarie nu dadea cu lunile! Zapada nu a mai fost ! Este adevarat ca nu stie sa lege doua vorbe!
@cineva:
(23 Septembrie 2022, 05:29)
Dar ce supărat/a sunteți că vă este atacat idolul muncitor dar hoț de cititorii de aici. Și ce frumos enumerați proiectele idolului dvs., care de fapt sunt implementate de la partid, scrise și gândite de alții nicidecum de dumnealui, care abia scoate doua vorbe coerente la o cuvântare dară-mi-te pe hârtie. Nu-i de mirare că îl admirați. Probabil sunteți la fel de bine împăcat/a cu legea ca dumnealui. Cât despre cum scrieți, cu virgulele puse aiurea, chiar aveți tupeu să vă luați de alții care pierd cratime sau articole hotărâte.
Andreea de la Vodafone:
(22 Septembrie 2022, 23:24)
A muncit saracu de mic, era doar ci coada in baltă pe când păzea statia de irigat...A muncit si la contabilitate, puțin si pe la asistență socială, A dat in ele ca surdu-n tobe. Acuma că unii bocesc e strict din cauza pierderii unor avantaje, nu din dragoste pentru niste hoți. Lăsați omu să crească vaci acasă nu la primărie.
cineva:
(22 Septembrie 2022, 16:43)
Sa va fie rusine pt astfel de comentarii!Andreea,sau cine vei fi fiind tu,nivelul este 0 la tine!Invata mai intai sa scrii,analfabeto! Lasati deoparte acuzatiile,oameni de nimic,pt care barfa, jignirile si eticheta pusa altora sunt mod de viata!Nu va mai irositi timpul judecand oameni !Judecand dupa modul de exprimare si scriere sunteti ultimii in masura a va da cu parerea in ceea ce priveste un astfel de om!
 Da,omul asta a muncit,"porumbul si tractoarele" sunt rezultat al muncii lui,subliniez,munca,nu ceea ce insinuati voi,cei care,frustrati ca in viata asta nu sunteti capabili de absolut nimic,nu puteti realiza nimic,aruncati cu noroi .Dar,ce putem cere mai mult unora ca voi?Munca in folosul comunitatii?
da,a facut asta in fiecare zi de mandat.Proiecte cu masa calda batranilor,asistenta sociala la domiciliu,proiecte pentru copii si tineri, ajutor pentru aproape orice locuitor al localitatii,deszapezit in fiecare iarna toate strazile,in conditiile in care,in alte localitati,asteptau cu saptamanile sa vina utilajele si nenumarate alte exemple ,ce sunt acestea?Nu munca in folosul comunitatii se numeste?
Rusine ca in tara asta mai exista oameni ca voi,beneficiari de ajutoare  care,in gandirea voastra limitata,aveti numai drepturi!Ce sperante de dezvoltare,de mai bine putem avea????
Andrea:
(22 Septembrie 2022, 06:12)
Intrebarea e cine la turnat din primarie pe primar cine a dat hărțile organelor si a modificat documentele duse la APIA si de ce nu la învățat nimeni din jurul lui că poate să o belească că el e cu gândul mai mult la porumb și tractoare că asta e pregătirea și nivelu. Oare consilieri lui nu știau sau a făcut golania doar cu cumnasu si cu paznicu de la asociație.
@alt cioran:
(21 Septembrie 2022, 19:21)
Cetatean de Valea Ciorii, stiu va altii citesc articolul, dar tu nu ai citit nicio motivare a sentintei, cea de la Tribunalul Ialomita, daca citeau intelegeai ce am vrut sa spun. Repet in acest dosar nu exista autor, doar complici, denuntul este facut impreuna cu cineva din primarie, nu foarte multa lume stie circuitul hartiilor. Daca va mai dati cu pararea intai trebuie sa va documentati.
Dana:
(21 Septembrie 2022, 17:18)
Cu toată dragostea dar nici cel mai nebun dintre nebunii ospiciilor și spitalelor de psihiatrie nu crede în justiția făcută în Ialomița. Mi-e scârbă!
Tandarean:
(21 Septembrie 2022, 16:39)
E traditie pt primarii din Ialomita: penali, condamnati initial cu executare, apoi cu suspendare si revin in functii. Ai naibii judecatori "curati". Exista un primar si in localitatea vecina cu Valea Ciorii, vinovat cu spume.
alt cioran:
(21 Septembrie 2022, 13:49)
"C.A.B. a dat o sentință similară și în cazul lui Ion Sforaru, celălalt inculpat anchetat de DNA, alături de primarul din Valea Ciorii".
Ai bre, nea premare, "cetatean din V Ciorii" lasa-ne cu inducerea in (t)eroare; unii mai citesc si articolul din ziar, nu se infig direct in comentarii doar de dragul de a musca. Mai toti politrucii furati de va sare basca, iar cand instanta va da asa o mica mustrare (cu suspendare si maturat curtea scolii) sariti de dos in sus si ziceti ca sunteti executati politic, persecutati, discriminati. Eu zic sa cereti si daune materiale si morale, parol, platim! Apropos, si banii aia de subventii venite de la UE, tot de pe la noi provin boss. Si amarata noastra de tara cotizeaza cu sume importante la bugetul UE de unde ciorditi voi fondurile prin tot felul de inginerii financiare si funciare. Pai altfel de unde sa cotizati si voi mai sus la partid ca sa va tina in functii? Trebuie sa stiti tabla impartirii si legea lui ohm: esti om cu mine, sunt om cu tine! Si asa iesiti la pensie din primarie; lasati in urma a 4, 5 mandate un catun neasfaltat, fara apa curenta si alte utilitati. Cum se face ca mai toti primarii din judet sunteti mari latifundiari? Mari arendasi si mari cowboy (crescatori de animale). Exceptie face ala de la Slobozia, ca la el este afacere din tata-n fiu, inainte de a ajunge primar. Dar restul, v-ati nascut cu mii de hectare mostenire? Ba mai stapaniti dupa bunul vostru plac si pasunea primariei.
@cetateanu din valea pasarii:
(21 Septembrie 2022, 12:45)
Fănică a fost complicele lui cumnasu Sforaru si a lu asociația aia cu trei capre a lu George Stamate...Asa pentru liniștea si lămurirea tam La primarie ate alti complici pentru alte matrapaslâcuri, sa i dea domnu sanatate si să nu se afle.
Un cetatean din Valea Ciorii:
(21 Septembrie 2022, 11:40)
Stiu trebuie comentat acest articol,nu poti trece cu vederea asa ceva. Dar eu intreb pe cei care comenteaza ceva si anume: stiti ca primarul a fost condamnat pentru infractiunea de complicitate? Acum daca el este complice, autorul infractiunii cine este? A fost si el condamnat? Va spun eu aceasta infractiune pt care a fost condamnat primarul nu are autor, deci nu este identificat si nici condamnat. Nu poti spune ca a fost favorizat de cineva primarul, daca autorul nu este gasit si condamnat. A fost o victima a politicului, nu cred ca cineva din primarie cu functie este strain de denuntul facut si de circuitul hartiilor. Sa-i dea Dumnezeu putere sa treaca peste aceasta situatie pt ca adevarul va iesii la suprafata.
hotz:
(21 Septembrie 2022, 09:32)
rromanica este o tara care incurajeaza hotii si furturile; iar ca sa merite, vorbim de tunuri, nu de gainarii! Fura vreun amarat un parizer de la alimentara ca sa-si hraneasca puradeii si ia 3 ani cu executare. Eee, dar un primar ca asta, care face parte din partidul aflat la putere fura bani grei, poate sute de mii de euro si este scapat de astia cu robe negre, si nu ma refer la popi. Pai asta e dreptate? Cum sa-i dai cu suspendare? Cum sa-i interzici doar 2 ani functia publica...unui hotz? Daca si-a permis sa ciordeasca fonduri europene, nu e clar ca pana acum a sifonat, sau peste 2 ani va sifona bugetul localitatii? Daca eram intr-o tara civilizata asta lua cel putin 5 ani...la zi, nu in libertate. Este clar ca astia care impart dreptatea sunt inregimentati politic, infratiti cu infractorii, atat cu aia cu gulere albe, cat si cu tuciurii tatuati! Ce impartialitate, inamovibilitate, independenta, bla, bla? Si culmea cinismului, drept rasplata, politicienii ne obliga mai nou sa le platim si ratele la viloaiele magistratilor. Sa nu-ti vina sa ... ... in ea de tara corupta?
@ani:
(20 Septembrie 2022, 21:45)
Îl filmează fostul polițist, consilierul său, abonat la banii gratis.
Ani:
(20 Septembrie 2022, 20:10)
Sa l filmati cand presteaza munca in folosul comunitatii ! Sa mearga la batranii din sat sa munceasca la ei!