Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Spiritul Vlah și motoarele Sloboziei

Spiritul Vlah și motoarele Sloboziei

Timp de două zile, la sfârșitul săptămânii, Slobozia a organizat primul Festival dedicat motocicliștilor. Gazda întâlnirii a fost clubul local Vlah Spirit RC, iar epicentrul evenimentului a fost poligonul de la marginea orașului. S-a cântat, s-a dansat, s-au turat motoa­rele... Iar sâmbătă, 17 septembrie a.c., Slobozia a avut șansa să admire prima paradă a motocicliștilor de când s-a turnat asfalt pe Matei Basarab.

Parada de la orele 13,00 Festivalul s-a desfășurat vineri și sâmbătă, 16/17 septembrie a.c., la Poligonul de la Peri. Însă atracția lui a fost parada de sâmbătă, pe străzile orașului... La 13 trecute fix, peste 100 de motociclete din toate județele din jur au turat motoarele în plin centru, sub ochii uimiți ai trecătorilor. Și, dintr-o dată, orașul a părut cuprins de febra acestei pasiuni neînțelese. S-a aplaudat, s-a ovaționat, s-a umplut internetul de instantanee care mai de care mai reușite... Bunicei simpatici cu mustața dată cu ceară, motocicliști între două vârste cu burți de bere cât motocicletele proprii, tineri turând încruntați 125-urile, fete frumoase zâmbind în șaua motocicletei, copii urcați pe spatele părinților, voluntarii Interact și ce ai Consiliului Local al  Tinerilor, sufletul acestui Festival cum n-a mai văzut orașul... Și preț de două-trei minute, dus-întors, slobozenii au uitat de grija zilei de mâine, de poluare, de praf și de administrație. Și pe mulți i-am văzut privind cu jind înspre motoarele care miroseau a benzină și promiteau libertate absolută. O iluzie frumoasă, susține Bogdan, unul dintre membrii clubului Vlah Spirit, clubul care a organizat Festivalul alături de Primăria Slobozia. Bogdan conduce un Suzuki și activează în Club de 4 ani. «Îmi place să cred că nu există conducător auto mai disciplinat decât un motociclist. Pentru că un motociclist trebuie să aibă grijă de cei din trafic, ca toți ceilalți, dar și de el... Asta dacă vrea să se bucure de libertatea pe care o caută toți pe motocicletă. Și chiar și așa, riscurile rămân. Noi, în Club, avem statutul nostru, regulile noastre... Nu e un club de racing, în care ne întrecem. Suntem responsabili și avem grijă unul de celălalt. Așa funcționează un club serios! Iar noi suntem un astfel de Club...».

La Vlah Spirit acasă Clubul Vlah Spirit nu e mare, dar are prieteni câtă frunză și iarbă. Motoarele lor ar putea ocupa jumătate din Poligon. Noroc că motocicliștii sunt ca vântul: vin și pleacă. În două zile de Festival, am numărat vreo 200. Bărboși cu bărbile împletite până la piept, fete tatuate din cap până-n picioare, profesori, doctori, polițiști, preoți, tâmplari, mecanici, liber profesioniști... Și toți oameni la locul lor, prea cuminți pentru gustul nostru. A cântat Baniciu, au cântat Sarmalele Reci, am avut o sonorizare de... cacao, spun cunoscătorii. Și o organizare deficitară, căci au lipsit parcările. Însă nimic din toate nu a contat, căci participanții s-au simțit și s-au purtat ca acasă. În două zile de Festival nimeni n-a pierdut măsura paharelor de bere, nimeni n-a ridicat glasul, nimeni n-a fost nepoliticos... Iar copiii s-au întrecut pe ei, cerând ba pe ataș, ba pe umeri, ba la accelerație... Și, tot pentru prima dată după mult timp, slobozenii veniți la MotorFest au respirat normalitatea unui eveniment decent, fără stridențe. Iar peste tot, cu săptămâni înainte, dar mai ales în serile de vineri și sâmbătă, voluntarii Interact și cei ai Consiliului Local al Tinerilor, artizanii implementării acestui concept nou pentru Slobozia, și-au făcut datoria. Lavinia Cristian este doar unul dintre cei 50 de voluntari fără de care Festivalul ar fi fost lipsit de strălucire: «Ne-a trecut prin mână tot ce vedeți aici... Veneam de la liceu și câteva ore bune le petreceam făcând grafitti, decupând, organizând circuitele pentru public... Mă rog, tot ce a fost de făcut. Dar oboseala nu a contat, vă asigur! Tot ce a contat pentru mine e că am reușit să fac ceva pentru orașul meu și pentru tinerii lui...».

Cea mai tânără motociclistă din Slobozia
Motociclismul e o pasiune fără vârstă de pensio­nare. Dar de intrat în branșă, intri la 16 ani. Slobozia are și ea vreo 4-5 temerari care conduc motocicleta de la 16 ani. Celebrele 125-uri pe care le conduci cu A1! (n. red.: 125 de centimetri cubi). Noi i-am cunoscut pe Denis Petrescu, care la 18 ani neîmpliniți se recomandă primul motociclist de «125» din Slobozia, pe Mihai Populan, care împlinește anul ăsta 17 ani și pe Morena Burleanu, singura motociclistă de 16 ani pe care o are orașul. Morena ne-a povestit cu un zâmbet mare cât roata mo­tocicletei că de la 13 ani trăiește doar pentru a conduce și că rostul ei pe lume ăsta e. Motocicleta ei e un Kawasaki Z, dar într-o zi va conduce o Honda. Iar când își va permite, un Yamaha R1, vârful de gamă și visul oricărui adolescent: «O fac din pasiune, din dorință și pentru că motocicleta mă face responsabilă. Când sunt pe motocicletă, e ca atunci când ești îndrăgostit... Simt fluturi în stomac și îmi bate rău de tot inima! Dar la fel mi se întâmplă și când aud un motor turat. Chiar dacă nu e al meu, pur și simplu mi se face pielea de găină. Iar la paradă, când am văzut atâția oameni cu aceeași pasiune ca mine, mi-au dat lacrimile de fericire...».

20 Septembrie 2022, 12:20 (3541 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: «Pistele lui Soare»
Slobozia are 321 locuri de parcare noi
Slobozia: «Orășelul Copiilor» a devenit «Orășelul Băncilor»

Comentariile cititorilor:


Localnic:
(25 Septembrie 2022, 22:05)
Morena Burleanu este prima eleva înscrisă la Rareș schul ,practic ea a dat startul la 125 în slobozia
Mihai:
(23 Septembrie 2022, 12:49)
Astia nu's tot aia care rupeau oglinzile la masini ca nu ii lasi sa treaca la semafor in fata desi este ilegal sau sa tureze motorul la maxim in speranta ca se v a face loc pentru un asa spirit vlah ? mai usor cu galagia ! avea o vorba tata .. sa faci ce vrei dar sa nu deranjezi pe cel de langa tine
Un localnic:
(23 Septembrie 2022, 09:13)
Va place ceva mult? Simtiti adrenalina cand faceti ceva ce va place mult si care va da satisfactie?
Exact asta inseamna, printre altele, acel "zgomot" produs de unii motociclisti.
Sigur, cateodata se exagereaza, dar cine nu exagereaza cateodata?
Cu stima.
@Un localnic:
(22 Septembrie 2022, 09:16)
Tema articolului se refera la spiritul vlah si motoarele sloboziei; ati dori sa fac spam si sa scriu aici ca ma deranjeaza poluarea provenita de la cleantech, muzica data excesiv de tare de la manelisti, restaurante care, desi au obligatia sa tina usile inchise in timpul evenimentelor si muzica data la un nivel la care sa nu deranjeze vecinii nu se conformeaza, apa nepotabila, parcarea subterana, coruptia din tara, etc?
Nu cred ca astea va intereseaza; dar, ca motociclist responsabil - cum presupun ca sunteti - explicati- mi va rog de ce unii teribilisti simt nevoia aproape viscerala sa baraie si sa detoneze esapamentul motoarelor in asa fel incat faci stop cardiac, mai ales noaptea, vara, cand ai geamul deschis. Exagerez putin, insa cam asa fac unii motociclisti. De ce, sunt mai interesanti, considera ei ca-i apreciaza cineva pt zgomot, care e faza? Explicati va rog si cu sprinturile si suta la ora prin oras!
Repet: nu ma refer aici la motociclistii care ies la o plimbare relaxata, cu motociclete silentioase de croaziera - pe care este o incantare sa le admiri pe sosea, ci strict la acei kamikaze cu motoare sport, care alearga si fac ca toti dracii!
Un localnic:
(21 Septembrie 2022, 13:26)
Exact zgomotul produs de motociclisti va deranjeaza. Altceva nu. Asta este cel mai important. Zgomotul motociclistilor. Daca sunteti fara de pacat, atunci aruncati voi cu piatra primii. Asa sa va ajute Dumnezeu!
spectator:
(21 Septembrie 2022, 10:16)
...totusi a fost frumos...dar,
Intreb organizatorii: artistii care aproape au facut atac cerebral de nervi ca sonorizarea a fost execrabila, vor mai veni cu alte ocazii? Nu ne-am facut de kko, sa-ti spuna un Baniciu si un Helciug ca nu aud ce si cum canta? cum se rugau de gigi technicus sa dea cumva sonorizarea incat sa poata sa fie acceptabil!
Politia locala a ramas la intrare si cu vlajganii jandari...doar iti spuneau unde nu ai voie sa parchezi. Inauntru: leopardul, un cocalar mai tuciuriu, cu ochelari de soare, racnea mereu la Baniciu, iar artistul se oprea din cand in cand sa-i spuna sa se linisteasca. Vai de urbea noastra prafuita, dar ieuropeana!
Iar declaratia ca toti motociclistii sunt responsabili...e cam trasa de par. Or fii cativa, dar ii numeri pe deshte. In orice caz, pushtanii astia cu motoare sport se simt piloti de avioane de vanatoare; pana nu alearga ei cu suta si ceva prin oras nu se simt bine. Cum sa-i vezi in trafic, atunci cand te asiguri si poti intra in intersectie, iar in secunda 2 apare unul cu 100/kmh si se infige in tine, sau cand fac slalom prin trafic? Amenzi pt galagie nu se dau? Cand le baraie pe M Basarab sau pe Chimiei de te asurzesc cum e? Organele nu vad? Dar pe puii de rromanes care o ard cu suta la ora cu ATVuri pe strazile din cartierul SL Noua (adica noul Tandarei), pe aia nu-i vede nimeni? Camerele de supraveghere montate pe ici pe colo nu prezinta interes pt polismenii locali? Mai este mult pana o iesi SOAREle si pe strazile noastre!
Miharla:
(20 Septembrie 2022, 23:45)
Ma simt onorata ca Burleanu Morena este fiica mea
vlah:
(20 Septembrie 2022, 22:46)
a lu Agapie a fost cea mai harnica!
Dezgustat:
(20 Septembrie 2022, 21:09)
Bucuria lot cea mai mare e sa huruie motorul ca toți dracii și sa deranjeze liniștea pe o rază cât extinsă. Repulsie, milă chiar pt neuronul plictisit și rebel. Altfel, nimic de zis, fiecare cu pasiunile lui...
Spectator:
(20 Septembrie 2022, 18:49)
Intradevar au fost 2 zile frumoase. Ceea ce nu este cuprins in articol este legat de implicarea membrilor si voluntarilor CLT, care in aceeasi masura sau poate mai mult, au contribuit la tot ce s-a vazut in decorurile si organizarea evenimentului. Este frumos sa recunoaștem implicarea tuturor... nu doar a unora... zic.
liver:
(20 Septembrie 2022, 18:19)
astia care au nevoie sa arda cativa litri de benzina ca sa se simta bine, nu prea sant pe gustul meu...