Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: «Orășelul Copiilor» a devenit «Orășelul Băncilor»

Slobozia: «Orășelul Copiilor» a devenit «Orășelul Băncilor»

Investiția în reabilitarea «Orășelului Copiilor» trenează. Lucrările ar fi trebuit finalizate în urmă cu un an. Fraicom SRL, firma care gestionează lucrările, înregistrează întârzieri la finalizarea proiectului, acesta fiind modificat față de forma inițială. Administrația locală susține că lucrările sunt în grafic.

Fonduri europene, treabă românească Investiția pentru «Regenerarea spațiului urban zona Orășelul Copiilor» a fost ad­judecată de către firma Fraicom SRL la o valoare de 4,5 milioane de lei. Lucrările au debutat în aprilie 2022, cu un an în­târziere și se desfășoară cu pași de melc. Inițial, administrația locală a estimat că lucrările vor fi finalizate în toamna acestui an, înainte de termen. La jumătatea lunii septembrie, șantierul deschis în «Orășelul Copiilor» pare părăsit, deși o parte dintre lucrări sunt finalizate. Firma Fraicom SRL are, conform informațiilor existente la nivelul Sistemului Electronic de Achiziții Publice, 40 de contracte în valoare de peste 225 milioane de lei cu administrații locale din București, Prahova, Vrancea, Galați, etc. La Slobozia firma și-a adjudecat încă un contract derulat cu fonduri europene, respectiv investiția care vizează «conectarea zonei pietonale dintre străzile Ialomiței și Aleea Pieții cu acces la Bulevardul Matei Basarab», în valoare de 10,6 milioane de lei. Și într-un caz și în celălalt, lucrările trenează.

Lucrări pe banii contribuabililor Deși proiectul este finanțat din fonduri europene, până la acest moment cheltuielile au fost suportate integral de la bu­getul local. Liviu Mușat, directorul Agenției 3 Sud Muntenia, a declarat pentru ziarul nostru că «până la acest moment Primăria Slobozia nu a solicitat verificarea stadiului lucrărilor. Există doar un act adițional care vizează aplicarea OUG 64/2022. Este în verificare!». Oficialii administrației locale susțin că procedura plății din bugetul local e legală și repre­zintă «o modalitate legală de plată». O altă problemă constatată la fața locului o re­prezintă modificările aduse de către constructor la proiectul inițial. Conform datelor inițiale aici urma să se realizeze un proiect «pentru asigurarea unei extinderi a spațiilor verzi și reintroducerea în circuitul public a spațiilor abandonate, precum și moder­nizarea spațiilor existente cu stare precară, în sensul facilitării regenerării urbane». În realitate, suprafața de spații verzi din «Orășelul Copiilor» a scăzut, iar pomii plantați în ultima lună sunt deja uscați.

23 Septembrie 2022, 08:10 (6718 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: «Pistele lui Soare»
Slobozia are 321 locuri de parcare noi
Spiritul Vlah și motoarele Sloboziei
Slobozia: «Orășelul Copiilor» va fi gata în 2022
Se lucrează la «Orășelul Copiilor»!

Comentariile cititorilor:


liver:
(27 Septembrie 2022, 14:08)
e acelasi mod de operare ca la parcul mic, amindoua terenuri valoroase.       se niveleaza pamantul, se taie vegetatie cat de multa, si se lasa in asteptare si in degradare.   cand  se iveste un context favorabil, apare rechinul care reabiliteaza zona cu un blockhaus de toata frumusetea.         nici de parcul mare sau parcul de la ialomita n-as fi prea sigur ca raman in limitele actuale.
Edil iu:
(26 Septembrie 2022, 12:51)
Nu sunt fan primar(i). Din potriva! Cred ca tuturor primarilor le vine "manusha" un proiect nou, cat mai costisitor (din bani publici, deci nu ai lor din buzunar), pentru ca, cu cat e mai costisitor proiectul, cu atat este mai mare parandaratul. Dar, cred ca trebuie precizat din start - si nu stiu de ce "soarele administratiei" nu o face - ca toate aceste mizerii de proiecte sunt initiate de [email protected], in ultimul an de mandat ca primar. Actualul le-a continuat pe cele de dinaintea lui. Nu stiu de ce; poate pentru ca proiectele erau deja cofinantate de primarie, poate ca sa nu piarda fondurile, sau ca sa nu fie descalificat pentru urmatoarele proiecte cu finantare UE daca ar fi renuntat sa le mai implementeze, nu stiu. De aceea, ar trebui sa iasa public si sa ne explice de ce continua aceste mizerii! Proiecte f scumpe si f prost executate! Pai cum arata Oradea mai nea soare? Cum este centrul Oradei? Se invarte dupa soare (astrul, nu primarul). Zici ca esti in Austria. Sau centrul Iasiului, Timisoara, Sibiu, etc. La noi tot ce se face este scump, inutil si prost. Ceea ce conteaza, nu se face: de exemplu APA! 
Intrebarea este, de ce nu se uita contractorul (recte primaria) atat pe proiectele pe care urmeaza sa le implementeze, cat si la executia lor? Cum sa faci pista de biciclete cu borduri?? Care e logica (desi ma indoiesc ca exista una)? Peste tot prin lume, pista de bicicleta este trasata doar cu o vopsea cauciucata pe asfalt (eventual verde cu dungi albe pe margini si din loc un sablon cu bicicleta. Cred ca suntem polul idioteniei! Sa vedem trante cand dam cu roata bicicletei in borduri! Ar trebui ca intr-un astfel de caz, pagubitul sa dea in judecata primaria!
Mary :
(25 Septembrie 2022, 20:57)
Bine că nu au încercat să mai facă o parcare subterană. Este doar orășelul copiilor, bătrâni.
Luminita:
(25 Septembrie 2022, 17:06)
Acest parc a fost bătaia de joc a tuturor celor care au venit la conducere ,păcat....
Sorel:
(24 Septembrie 2022, 17:23)
(...) nu știa de capul lui dar și ăștia sunt la fel. Cine a mai pomenit alei cu pavele găurite. Alea se pun în parcările improvizate temporar pe spații verzi. Sunt pentru mașini. Aici ei le-au pus sa meargă lumea pe acele pavele cu găuri. Nu poți merge ca barbat adult pe ele că îți scrantesti picioarele dar mai apoi un copil sau o femeie pe tocuri. Aparatele de joc sunt din lemn și de proastă calitate, pare brad. La primăvară o să fie deja degradate. O sa ajungă din nou parcul de era înainte de anii '80, un maidan.Trebuia un pic aranjat, asfaltate niște alei, puși niște pomi, refăcută suprafața de joc la fotbal și baschet, câteva aparate de joacă noi, dar nu distrus cu totul și făcută tâmpenia asta. Nu e de vină (...) ci cei care sunt acum și lasă să se întâmple toate astea.
Ofof:
(24 Septembrie 2022, 11:13)
Va multumim ca ati distrus terenul de fotbal unde copiii nostri se duceau sa se mai joace GRATIS , acum sa le inchiriati dvs terenurile de joaca de la stadion si catedrala, pentru ca pe acele mini terenuri sintetice cu care tot va laudati ca le-ati facut se pot juca doar copii de 4-5 ani ! In curtea scolii este inchis, terenuri sintetice desființate, vrei sa mergi sa faci miscare nu poti decat cu bani, atunci sa ne asumam ca suntem o tara cu multi obezi si bolnavi! Sa nu mai zic de performanta sportiva care este egala cu 0 pentru ca acesti copii nu au unde sa se joace un fotbal stau mai mult pe telefon, pentru ca din 2-3 antrenamente pe săptămână nu poti sa cresti cine stie ce, mai trebuie sa faci si extra!
Uniunea Europeana:
(24 Septembrie 2022, 10:46)
În loc de teren de baschet, volei, fotbal - băncuțe. Rușine!
Adrian:
(24 Septembrie 2022, 09:20)
Orășelul pensionarilor
Locuitor:
(24 Septembrie 2022, 08:31)
Proiectul lui taticu Mocioniu...
Marian :
(24 Septembrie 2022, 05:42)
La 5.42 încă avem circ și panarama la Taboo. Un cartier întreg este terorizat de muzica data la maxim în cortul de la Taboo. Degeaba le-ați suspendat autorizația dacă nesimțirea lor nu are limită. Politia se duce se uita, eventual o amenda de 500 lei cât doua dedicații și cam atât. Slobozia=junglă
Azur:
(23 Septembrie 2022, 12:49)
Dar chiar nu va este rusine ce ati facut?
Ati distrus un parculet original , pt o panarama de kitch?
Pacat, o deziluzie totala!
Vrem terenul de fotbal inapoi !!