Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Slobozia: «Pistele lui Soare»

Slobozia: «Pistele lui Soare»

După «apa lui Ionașcu», «groapa lui Stoica» și «stația de tratare a lui Mocioniu», toate investiții ratate, a venit rândul «pistelor de biciclete ale lui Soare». Investiția, în valoare de peste 4 milioane de lei, a fost majorată recentă cu 640 mii de lei prin hotărârea Consiliului Local Slobozia. Administrația locală dă asigurări că noua investiție nu va avea soarta celor precedente. «În maxim un an pistele de biciclete din Slobozia vor fi funcționale!» declară public primarul Sloboziei, Dragoș Soare.

Deja vu administrativ Consiliul Local Slobozia a aprobat la sfârșitul primei decade a lui septembrie 2022, majorarea cu 23% a contractului «din momentul intrării în vigoare a OUG 64/2022». Deși reprezintă o obligație le­gislativă, decizia repetă scenariul inves­tițiilor perdante din precedentele legislaturi. Conform proiectului de hotărâre, valoarea majorării este de 23% din «va­loarea restului de executat al contractului, la momentul intrării în vigoare a OUG 64/2022», respectiv 640401,75 lei. Conform Referatului care însoțește acest proiect de hotărâre, suma reprezintă o «rezervă de implementare» la care, susțin autoritățile locale, se vor adăuga alte ma­jorări contractuale, a căror valoare ar putea atinge 50% din contractul inițial. În aceste condiții, valoarea inițială de 4051758,08 lei, ar putea fi majorată cu 1,2-1,5 milioane de lei, în funcție de ma­jorările de preț la materialele de construcții. Într-o situație similară se află și celelalte 10 proiecte derulate la Slobozia cu fonduri europene. La acest moment nu există încă o analiză a impactului acestor majorări de contracte asupra bugetului local, însă ea ar putea fi estimată luând în calcul procentul de 50% avansat oficial. Astfel, la o valoare estimată de 150 mili­oane de lei, va­loarea tuturor investi­țiilor administrative derulate la acest mo­ment la Slobozia, majorările ar putea în­semna aproximativ 75 milioane de lei.

Pe gheața investițiilor edilitare Reamintim că administrația Ionașcu a intrat în istorie din cauza investiției în rețeaua de apă a orașului, botezată de concetățeni «apa lui Ionașcu». Valoarea acestei investiții a fost de 100 mi­lioane de lei. A urmat investiția în reabi­litarea Pieței Revoluției și realizarea parcării subterane, intrată în mentalul colectiv drept «groapa lui Stoica». Pentru realizarea acestei investiții administrația Stoica a contractat un împrumut de 25,4 milioane de lei de la Trezoreria Statului, pe care îl vom plăti abia în anul 2036. Pentru finalizarea «gropii lui Stoica» și transformarea parcării subterane într-un spațiu funcțional actuala administrație locală estimează că ar mai fi nevoie de alte 20 milioane de lei. În cazul stației de tratare a apei, investiție inițiată de Mocioniu, situația e la fel de dramatică. Această investiție a fost bugetată de două ori, iar cheltuielile realizate până în prezent sunt estimate la 20 milioane de lei. La acest moment, derularea contractului este blocată de un proces în instanță. Evident, șirul investițiilor perdante inițiate de administrațiile precedente nu se orește aici. De-a lungul ulti­milor 15 ani, administrația locală a inițiat alte zeci de proiecte (e drept, la costuri mai mici) care nu au generat nici creș­terea confortului urban și nici dezvoltarea economică a orașului. «Pistele lui Soare» întrunesc toate condițiile pentru a deveni un nou eșec investițional ad­ministrativ. Iar până la proba contrarie...

Piste de biciclete într-un an Moștenită de la administrația Mocioniu, investiția în pistele de biciclete de pe Unirii, Matei Basarab și Chimiei au fost adoptate de noua administrație după modificări contractuale radicale. Oficial, investiția reprezintă o modalitate de reducere a emisiilor de carbon și sti­mulează «mobilitatea urbană multimodală durabilă». În realitate, investiția (asemeni celorlalte 10 aflate în diferite stadii de derulare) a reprezentat singura modalitate de accesare a fondurilor europene. Lucrările au început pe 11 mai 2022 și au continuat într-un ritm susținut pe toată perioada verii, ajungând acum în zona centrală a orașului. Slobozenii privesc cu circumspecție acest nou șantier, 3 din 4 intervievați susținând că Slobozia are alte priorități. Primarul Dragoș Soare este conștient de disconfortul creat, însă susține că la jumătatea anului 2023 situația va fi diferită. «Și eu tră­iesc aici... Evident că sunt deranjat. Toată lumea îmi reproșează că e praf, că nu se mai poate circula... Și e clar că pentru tot ce se întâmplă în oraș doar primarul e de vină. Dar peste un an, când vom avea pistele de biciclete și dinamica orașului va fi radical schimbată, sper că voi fi iertat!» susține Dragoș Soare încercând să minimizeze impactul acestei prime investiții edilitare.

27 Septembrie 2022, 13:50 (7761 vizualizări - 25 comentarii)

Citiți și:
Taboo Events și antifonarea cortului de nunți
Salariile de bugetari de la Primăria Slobozia
Slobozia se pregătește de Sărbătorile Crăciunului
Primăria Slobozia a început amenajarea pistelor pentru biciclete

Comentariile cititorilor:


Didina:
(30 Septembrie 2022, 15:37)
Să înțeleg că iar au comis-o juristele? 
De ce nu se face oare o selecție corectă, transparentă?
Sunt unele care nici măcar nu știu să meargă pe stradă, dar să le mai pui să se exprime și corect gramatical!
Mirela:
(30 Septembrie 2022, 10:43)
Excelent punctat Dana N.
@Dana N:
(30 Septembrie 2022, 07:50)
Angajații Primăriei Municipiului Slobozia reprezintă interfața dintre cea mai importantă instituție a administrației publice locale și cetățenii municipiului, sens pentru care ar trebui să fie repere din punct de vedere al pregătirii profesionale și al modului în care se exprimă corect din punct de vedere gramatical.
Am primit recent o adresă redactată de acești funcționari, o adresă care reprezintă o desconsiderare a membrilor asociației noastre, prin greșelile impardonabile comise de un reprezentant al instituției sus-menționate (au fost identificate un număr de 10 greșeli într-un text ce conține doar 12 rânduri), fapt ce denotă existența unor funcționari, plătiți generos din banii locuitorilor municipiului Slobozia, care nu merită apartenența la o instituție atât de importantă și reprezentativă.
Faptul că respectiva adresă poartă antetul Direcției Juridice și Administrație Publică Locală, denotă că aceasta a fost supervizată și de unul din responsabilii/coordonatorii acestei direcții, aspect care confirmă, din nou, incompetența și lipsa de pregătire a unora dintre „specialiștii” acestei structuri.
Interesant este faptul că, din nou, respectiva adresă este semnată de o altă persoană decât primarul în funcție. Oare întâmplător?

NA: rog redacția să nu blocheze acest mesaj, pentru că situația este reală, nu este nimic măsluit și vom reveni de câte ori este cazul, în publicația dumneavoastră sau în altele, până când vom primi explicații oficiale.
Mary :
(29 Septembrie 2022, 00:20)
La următoarele alegeri, fiecare pretendent la fotoliul de primar, ar trebui să prezinte un parcurs al proiectelor ce îl reprezintă. Astfel am avea și noi alegătorii habar despre intențiile și orgoliile viitorului primar ales. Sincer, am început sa mă tem de isprăvile lor pe banii noștri.
vox:
(28 Septembrie 2022, 19:38)
Despre ce biciclete vorbiti , când toată lumea se gândește la trotinete ?
@Dana N:
(28 Septembrie 2022, 15:16)
În trecut, redacția Independent a avut curajul să publice perlele juristelor agramate. De ce nu o face și acum? 
Să vedem și noi, cititorii fideli ai publicației, la ce nivel de profesionalizare au ajuns celebrele juriste?
Hai Independent, curaj, că se poate!!!
Marius:
(28 Septembrie 2022, 12:14)
As vrea sa vad un mai mare al primăriei cum trece el pe lângă un om care vine din fata lui cu bagaje în mâini. O să sară în pista de biciclete și poate așa fiind lovit de un biciclist poate ii va veni mintea la cap. Pe zona Cosminului este imposibil sa mergi pe poteca și să vrei să depășești un om aflat în fața ta. Este imposibil. Sper că cineva din primărie la recepționarea lucrării să își de-a seama că s a greșit ...
@Dana N:
(28 Septembrie 2022, 10:08)
Perfect adevărat! Ferească Dumnezeu să intri în conflict cu minunea de la Asociații de proprietari, că nu mai scapi de țipete, invective și amenințări.
Limbaj colorat, suburban, ce trădează un intelect pe măsură.
Ar cam trebui făcută puțină curățenie prin primărie.
OM:
(28 Septembrie 2022, 08:55)
Bă, să dea dracu, după punerea în funcțiune a pistelor să mai văd vreun angajat al primariei sau consilier local mergând prin oraș altfel decât cu bicicleta... Ce dracu, să crească ei mobilitatea locală imobilizată prin birouri, iar Soare să ne lumineze peisajul zâmbind! 
 Prostii, bani aruncați în pușculițele obediente!
piscinel:
(28 Septembrie 2022, 07:57)
Raul a fost facut. Tavalugul modernizarii fortate merge inainte nestingherit. Da, pistele sunt inguste, trotuarele sunt si mai inguste, dar...bordurile se ridica semete. Macar ca responsabilii sa aiba intelepciunea ca sa toarne intre borduri un asfalt la nivelul bordurilor, sau, cativa milimetri peste ele, astfel incat apa sa nu se adune intre borduri si sa inotam prin balti dupa orice ploaie. Mai exista si riscul deteriorarii acestora cand se intervine mecanizat la deszapezit. Ati vazut cum se strange apa de ploaie pe trotuarul de langa Consiliul Judetean? sau de langa Piata Lovilutiei? Cota trotuarului este mult mai joasa fata de borduri si de spatiul verde, astfel ca apa nu are unde sa se scurga, iar trotuarul devine o cada, o piscina. Dar primarii/primaria nu baga in seama astfel de amanunte. Importanta este valoarea (in bani) a proiectului si ce ramane (prin buzunare).
Cineva scria in comentarii ca macar nu se va mai parca la BRD si Aktas...de smecheri oameni de afaceri si de cocalari opriti pe avari (cu un singur i) nu ati auzit? sa vedem atunci blocaje in trafic!
Deja in oras erau mai multe masini raportate la numarul de parcari (a se vedea sirurile parcate in zona prefecturii/primariei). Unde vor parca de acum inainte tot ce era pe "marile" bulevarde? Ia zi domle Mocionel - nashul proiectelor!
Mary :
(27 Septembrie 2022, 19:26)
Baliverne. Am atras atenția cu mult înainte de criza energetică, atunci când administrația propunea șosea de centură și alte minuni la pachet în care intră și pistele mult visate, că o investiție făcută cu cap, ar fi iluminatul public cu LED. Și cum banii trebuie cheltuiți, vedem tot felul de năzdrăvănii și bănci în locul terenenurilor de sport. În plus, covorul asfaltic nou turnat va fi un dezastru în primăvară după o iarnă geroasă. Și vă asigur că știu ce gândesc.
liver:
(27 Septembrie 2022, 17:31)
singurul lucru bun este ca au disparut parcarile de la brd si de la patiseria de peste drum.     in rest , bani aruncati pe apa ialomitei, bani care se regasesc in pretul la alimente si la facturi
Dana N:
(27 Septembrie 2022, 15:44)
Exemplificând! Încercând să intimideze o asociație de proprietari, care anterior a devoalat acțiunile ilegale ale arhitectului-șef și ale juristei penale din Primăria Slobozia, provocând chiar schimbarea acestora din funcțiile deținute, funcționari ai Direcției Juridice au solicitat, printr-o adresă plină de greșeli gramaticale, exprimări nefericite și semnată în lipsa primarului în funcție, o serie de documente contabile.
Ulterior, în urma argumentelor legale și bine motivate ale respectivei asociații, juriștii primăriei, printr-o altă adresă semnată în lipsa primarului și redactată în aceeași notă, de agramatism pregnant, au continuat seria presiunilor la adresa administratorului asociației, lansând chiar amenințarea cu anularea mandatului.
Un abuz fără precedent, incalificabil, lansat de așa ziși specialiști în științe juridice, angajați în Primăria Slobozia pe salarii extrem de mari, plătite de contribuabilul slobozean pe care ar trebui să-l respecte.
Oare în această situația, domnul primar va reacționa?
Gogu:
(27 Septembrie 2022, 15:12)
Proiectul a fost inițiat de Mocioniu, știți când trebuiau demolate blocurile, că în planșă spuneau 30 de metri, dar din bloc în bloc erau doar 26. Proiectul a fost modificat așa, o cârpeală. Știu că Soare a încercat să amâne proiectul, dar fiind pe exercițiul bugetar, nu s-a putut decât modifica. S-a încercat de către noua administrație transformarea proiectului doar în asfaltarea bulevardelor și atât. Răspunsul a fost clar: ori se păstrează proiectul așa cum s-a făcut, ori se pierd banii.
#pasajladrajna:
(27 Septembrie 2022, 15:01)
Macar daca scapam de cablurile atarnate pe stalpi. Se putea gasi o solutie eleganta pentru ingroparea lor, un canal tehnic.