Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Violența în școli», problema nerezolvată a profesorilor ialomițeni

«Violența în școli», problema nerezolvată a profesorilor ialomițeni

În urmă cu o săptămână, Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița a găzduit o consfătuire a profesorilor ialomițeni ce a avut ca temă principală de discuție «violența în școli». În cadrul întâlnirii s-a vorbit deschis despre dezinteresul pe care profesorii îl au în legătură cu acest fenomen tot mai prezent în unitățile de învățământ. Se pare că dascălii responsabili pentru remedierea comportamentului violent al elevilor preferă să ascundă incidentele, în loc să le raporteze către instituțiile abilitate.

Dascălii evită raportarea cazurilor Discuțiile cu privire la «violența în școli» au fost deschise de către comisarul de poliție Marius Mocanu, șeful Biroului de Siguranță Școlară din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Acesta și-a exprimat nemulțumirea cu privire la faptul că în multe școli din Ialomița comisiile privind comba­te­rea violenței școlare și grupurile anti-bullying sunt nefuncționale. «Din activitatea mea desfășurată în ultimii 2 ani pot spune că sunt unități școlare unde activitatea acestor comisii funcționează foarte bine, își fac treaba foarte bine, fac activități preventive cu elevii, cu părinții, dar sunt și unități școlare unde membrii comisiilor nu-și cunosc în totalitate atribuțiile... Toți trebuie să înțelegem că această activitate este o îndatorire de serviciu!» a declarat comisarul de poliție Marius Mocanu. Cea mai mare problemă o reprezintă însă încercarea profesorilor de a ascunde actele de violență în școli. În cadrul întâlnirii s-a vorbit deschis despre încercarea unor dascăli de a refuza să raporteze astfel de incidente. «Atât dumneavoastră, cât și directorii școlilor unde vă desfășurați activitatea trebuie să fiți atenți cum raportați. Nu bat statisticile, în sensul că în școală se ascunde gunoiul sub preș ca să dea bine... Iar la noi în instituție vin petiții, vin plângeri penale și știm exact numărul cazurilor și școlile în care se petrec actele de violență!» a atras atenția Gica Dinu, inspector școlar în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, responsabilă pe probleme de Educație Permanentă. Datele statistice arată că, în anul școlar 2021-2022, profesorii ialomițeni au raportat în platforma informatică administrată de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița doar 31 de incidente privind «violența în școli».

30 Septembrie 2022, 12:10 (3246 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gogu:
(3 Octombrie 2022, 15:32)
Știe cineva ce, când și unde a studiat această doamnă DG?  Ce o recomandă, înafară de ”voce și talent”? Are veleități de ”câine de pază al democrației”................... neabătută de la linie! Linie de partid, sau ordin de zi pe unitate? Când vrei să sperii un director...........pac! i-o trimiți pe DG în control! Parcă a consumat toate murăturile din România, așa-i de dulce!
Scoala :
(2 Octombrie 2022, 18:42)
G.D sa mai coboare în realitate! Sa nu uite ca funcția nu este pe vecie! Și ca inspectoratul se dărâmă fără ea! Și sa încerce sa și schimbe puțin atitudinea fata de cadrele didactice! Cu atitudinea ei actuala,poate mergea pe timpul comunismului! Intr o zi, poate își găsește nasul! Au fost cadrele cu bun simt, de nu au luat o la 3 păzește! Și nu a fost reclamata! Nimic nu e bine, nimeni nu face! Doar ea, le stie și le face!
Gogu:
(1 Octombrie 2022, 19:32)
Violența din școli este violența din societatea noastră, la scară. Tot ce e în familie, pe stradă, la televizor, la conducere are reflexii în ceea ce se întâmplă în școală. Școala nu e un sistem izolat, ci deschis.
Horia:
(1 Octombrie 2022, 18:04)
O realitate despre care se vorbește puțin, profesori directori dezinteresați de cea se întâmplă în școlile, liceele Ialomiței, educația primita de acasă, are masa și tacsu niște bani în plus, făcuți în prăvălia de la margine satului din vânzarea biscuiților și țuicii, cine mai e ca ei, smecheri se dau toți palitii care au cu 5 lei și o batista cu muci în buzunar, mai mult decât ca amărâtul de muncește la patron. E asta face ca, copilul lor sa fie mai smecher ma răsfățat și îngâmfat, pe strada, la școală în societate. Au impresia ca masa și tacsu dacă au ceva bani, ei sunt mardeiasi scăpați de bratul legii, cumpăra masasi tacsu cu banii lor, pe, profesor, pe director, pe milițianul hraparet după bani. Au impresia ca sunt stăpânii lumii și masa. Ii oferă tot. În fapt niște libidinoși ai actualei și viitoare societăți și vieții cotidiene. Viitorii hoți, batausi, hoți violatori, puscariasii de mâine. Vinovata familia, masa și tacsu care accepta sa crească în casa lor, un neica nimeni de mâine. Societatea care la începând de jos pana laconducarorii din  vârf este imbaxita de lepre, idioate, de hoți și corupți. Profesori așișderea, mulți dintre ei deveniți dascăli, nu pe merit, ci cu banii părinților, împuțiți la creier. Ca 8n scolii exista violenta se cunoaște dar nu se vrea eradicarea, porcilor și scrofelor cu bani.Nu se  vrea, astăzi România, o tara pierduta. Urat este ca aceste gunoaie violente au banii în spate, ei vor conduce, primarii, scoli și instituțiile, statului. Putem sa ne aducem aminte de un fost, prim ministru PNL, un bețiv, alcolist, pușcăriaș plimbat pe la studii în sua,, pe banii lui masa, a ajuns, sa conducă guvernul României. Va puteți da seama în ce, tara, trăiți. Și putem continua cu mii de exemple din ialomita. De asta avem violenta în scoli, și în societate.in județul Ialomița, un tărâm scăpat scapat de sub control, chiar nu cred ca vreodată se va schimba ceva în bine. Rău este ca au ajuns și pe afara și au stricat și pe acolo jucăriile occidentalilor
Bunicul: