Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Hubul tehnologic de 1 milion de lei

Hubul tehnologic de 1 milion de lei

De la începutul acestui an școlar, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia a devenit primul hub tehnologic din județul Ialomița, prin anexarea Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu». Contestat de unii, dar aprobat de Ministerul Educației, demersul are drept scop revitalizarea învățământului profesional la nivelul județului Ialomița și plasarea pe piața muncii a meseriașilor de care angajatorii au nevoie. Noua structură de învă­țământ se laudă cu o bază didactică bine pusă la punct, realizată cu ajutorul fondurilor de care a beneficiat din partea administrației locale. Primăria Slobozia a finanțat fostul Liceu Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» cu 1 milion de lei.

«Instruim meseriașii de care piața muncii are nevoie!» Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» este o unitate de învățământ cu tradiție în Slobozia, fiind înființat în urmă cu mai bine de 40 de ani. De anul acesta a devenit primul hub tehnologic din județ, prin unificarea cu fostul Liceu Tehnologic «Mihai Eminescu». Ideea creării lui a aparținut actualei administrații locale a orașului, cu scopul de a îmbunătăți calitatea învățământului tehnologic la nivelul județului Ialomița și de a oferi pieței muncii meseriași bine pregătiți, care lipsesc de foarte mult timp... În prezent, hubul tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia poate pregăti mecanici, electroniști, bucătari, ospătari, sudori sau specialiști în alimentația publică. «Misiunea noastră este una foarte importantă. Avem și clase cu profil teoretic, însă principala caracteristică a unității noastre de învățământ a devenit învățământul profesional. Trebuie să depunem eforturi comune, toate cadrele didactice, pentru a oferi pieței muncii meseriași bine pregătiți. Și pot spune că aici, în această unitate de învățământ, noi instruim meseriașii de care piața muncii are nevoie!» ne-a declarat Vasile Neagu, directorul unității de învățământ. Pentru ca obiectivele să fie îndeplinite este nevoie de fonduri pentru dezvoltare. Școala a beneficiat în ultimul an și jumătate de 1 milion de lei din partea admi­nistrației locale, pe care i-a investit în îmbunătățirea bazei didactice. Fiecare clasă și atelierele de studiu au fost reabilitate complet. De asemenea, elevilor care stau în internat le-a fost creată o sală de recreere, unde aceștia își pot petrece timpul liber. Totodată, în școală există un șantier în lucru care va deveni în cel mai scurt timp atelierul de studiu pentru viitorii mecanici auto. «Din punctul nostru de vedere, considerăm că am cheltuit eficient fiecare leu pe care l-am primit... Iar schimbarea pe care am produs-o cu ajutorul spriji­nului financiar este vizibilă. Am îmbunătățit condițiile din clase pentru elevi, am creat confort cadrelor didactice. Și nu ne vom opri aici, pentru că proiectele în ceea ce privește dezvoltarea unității noastre de învățământ conti­nuă!» a continuat directorul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza», Vasile Neagu.

Școala văzută prin ochii elevilor Imaginea Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» s-a schimbat în bine chiar sub ochii elevilor. Reveniți la școală după 2 ani de pandemie, aceștia au descoperit un loc cu totul nou, mult mai primitor. «Eu sunt clasa a XII-a, la Științele Naturii... Când am venit la școală, în clasa a IX-a, arăta mai rău. Apoi, după ce ne-am întors fizic la școală, este cu totul altfel. Adică, în clasă este mult mai curat, avem mobilier nou... Era mare nevoie de întreținerea acestor clase. Cei care vor veni de la anul în clasa a IX-a nu vor putea face această diferență, ei vor descoperi doar un loc frumos!» ne spune Alina, elevă a unității de învățământ. Colegul său de bancă, Alexandru împărtășește aceeași opinie. «Țin minte când am venit în clasa a IX-a, clasa era complet diferită... Se simțea nevoia unor reparații. Acum este cu totul altceva. Condițiile sunt vizibil îmbunătățite, semn că cineva s-a gândit să ne ofere spații de studiu corespunzătoare!» spune elevul.

Consorțiu dual la Slobozia
Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza», în noua sa formulă, a fost selectat de către Ministerul Educației să facă parte dintr-un proiect-pilot, dedicat învățământului dual. Potrivit inițiativei, la nivel național vor fi create 10 astfel de consorții, ce au ca scop pregătirea viitorilor meseriași și integrarea lor pe piața muncii. În cadrul consorțiului vor fi parteneri școala, administrația locală, agenții economici și instituții de învățământ universitare. «Ne bucurăm că școala noastră a fost inclusă în acest proiect. Acest consorțiu va fi finanțat de Primăria Slobozia și îi va integra pe agenții economici din oraș, dar va include și două universități. Din ceea ce cunoaștem până în prezent una dintre ele va fi „Dunărea de Jos Galați“... În cadrul acestui consorțiu vor funcționa clase de învățământ dual. În timp ce elevii vor participa la cursuri de pregătire în cadrul agenților economici, profesorii vor participa la cursuri de calificare în cadrul universităților, urmând să predea la clasă ce au învățat. Ulterior, după finalizarea studiilor, elevii le pot continua în cadrul universităților, care vor înființa școli postliceale!» a explicat Vasile Neagu, directorul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza». În pre­zent, în cadrul unității de învățământ funcțio­nează o clasă de învățământ dual, în cadrul căreia se pregătesc 28 de electromecanici.

1 Octombrie 2022, 09:55 (4147 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


parinte:
(7 Octombrie 2022, 10:54)
total de acord cu gogu!
George:
(1 Octombrie 2022, 20:42)
Poate că nu era nevoie de fuziunea celor două unități de învățământ, dar este mare nevoie ca aceste unități să pregătească și meseriași nu numai liceeni cu nu pot absolvi cu BAC, adică nici nici. Cele două licee cu ani în urmă pregăteau viitori muncitori în mai multe specializări care în timp sau pierdut. Să nu uităm faptul că nu mai pregătește nimeni , cel puțin în zona noastră, strungari, electricieni, sudori , etc. specialiști foarte căutați în ziua de astăzi, apelându se la pensionari în cele mai multe cazuri, ce se va întâmpla când și aceștia nu vor mai fi ? Niște tâmpiți au hotărât să avem numai liceeni, meseriași nu ar mai fi cazul, a venit robotizarea.
Nedumeritul:
(1 Octombrie 2022, 19:23)
Dar cu școala 6, alt liceu tehnologic din oraș, ce aveți? De ce n-o includeți în hub-ul ăsta minunat?
hub sau centru?:
(1 Octombrie 2022, 11:32)
Romgleza a luat avant de cand a inceput sa ne fie rusine de cuvintele romanesti.. La fel politicienii se simt jenati daca nu-si fac rost  macar de un doctorat..
opinie:
(1 Octombrie 2022, 11:23)
Foarte bine gandita aceasta fuziune a celor doua licee. Daca si actul educational este realizat in interesul elevilor succesul trebuie sa apara...
contribuabil:
(1 Octombrie 2022, 10:48)
calitatea actului educativ la eminescu a fost din an in anii, cel ;putin in ultimii vreo 20  de ani, de slaba calitate, iar totul sta in calitatea, sau mai corect, slaba calitate, a  vectorului educativ, cel care, de la catedra,  are legatura directa cu elevul.
cu angajati lipsiti de nerv,  de pregatirea profesionala corespunzatoare, de tact didactic, de calitatile firesti ale unui  dascal, ca sa folosim termenul cel mi se pare cel mai potrivit in educatie,  acest liceu nu avea cum sa progreseze si nici macar sa se poata mentine la un nivel de minima apreciere.
in plus, alaturi de toate acestea, trebuie tinut cond de scaderea consistenta a numarului de copii, de scaderea apetitului pentru studiu a celor care inca mai apar in statistici si, de aici, logica intrebarii privind ratiunea de a exista a unui liceu ce functiona mai mult pentru colectivul sau de angajati didactici si nedidactici. este de altfel un simptom oncologic  al  invatamantului romanesc, de a mentine in viata, in mod artificial, scheme de studiu doar pentru profesori, si aia tarati, depasiti,  plafonati, scheme de studiu fara interes pentru elevi sau studenti. 
gogu:
(1 Octombrie 2022, 10:18)
Concluzie: Cei care erau împotrivă erau FRIPTURIȘTII de serviciu, care știau că își pierd catedra. Tot ce e nevoie pentru ore, salarii, sporuri, dar nu pentru copii. Felicitări autorităților că au avut curaj! Sindicatele știu doar să latre, nici nu trebuie băgate în seamă!