Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sistem de acces pe bază de cartele electronice, la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Siguranța elevilor, pe primul loc

Sistem de acces pe bază de cartele electronice, la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Pentru a asigura protecția elevilor și profesorilor în mod corespunzător, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia a implementat un sistem de acces pe bază de cartele
electro­nice. Investiția a fost realizată cu fonduri acordate de Primăria Municipiului Slobozia și este prima de acest tip implementată la nivelul unităților de învățământ din județul Ialomița.

Sistem unic la nivel județean Ialomița nu acționează unitar atunci când vine vorba despre siguranța elevilor și a cadrelor didactice. În timp ce unele școli au implementat sisteme de supraveghere video, altele au încheiate contracte cu firme de pază și protecție sau obligă profesorii să asigure securitatea elevilor în timpul pauzelor. Mai mult, în rapoartele oficiale ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se arată că o parte din sistemele de supraveghere video ale școlilor sunt fie nefuncționale, fie insuficiente. Tocmai de aceea, pentru a crește gradul de siguranță al elevilor, atunci când aceștia sunt la școală, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia a implementat un sistem de acces în incinta școlii pe bază de cartele electronice. Sistemul a intrat în funcțiune o dată cu revenirea la cursuri după vacanța de iarnă și oferă o monitorizare mult mai eficientă a tuturor elevilor. Toate datele cu privire la momentul intrării și părăsirii școlii sunt colectate într-un computer, profesorii putând afla în timp real informații despre prezența la cursuri elevilor. «Ne confruntăm de foarte multe ori cu problema accesului în unitate a persoanelor străine. Mai ales dimineața sau în timpul pauzelor, când la intrare numărul elevilor crește, intrau în școală și persoane care nu-și justificau prezența... Inițial ne-am gândit să facem legitimații de acces, pe care paznicii să le verifice, dar s-a dovedit complicat. De aceea am cerut sprijinul administrației locale pentru a implementa acest sistem. Suntem mulțumiți de modul în care funcționează, pentru că astfel putem oferi o protecție mult mai bună elevilor noștri. Le dăm asigurări părinților că securitatea elevilor este o prioritate pentru școala noastră!» a declarat Vasile Neagu, directorul Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia. Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia devine prima unitate de învățământ din județul Ialomița care adoptă măsuri concrete pentru protecția elevilor, o dată cu implementarea sistemului de acces în școală pe baza cartelelor electronice. «Nu am cunoștință ca alte școli să utilizeze acest de sistem, dar le recomand tuturor directorilor să-l folosească! Indiferent de costuri, consider că protecția elevilor și, în același timp, a cadrelor didactice este foarte importantă...» a mai spus Vasile Neagu, directorul unității de învățământ.

Opinia elevilor Montarea sistemului de acces pe bază de cartele electronice a creat un val de reacții în rândul elevilor. Inițial, aceștia s-au arătat reticenți cu privire la modalitatea prin care li se permite accesul în școală, însă, ulterior, au reușit să-i înțeleagă beneficiile. «Într-adevăr, ne-am opus și am zis că școala se transformă în pușcărie... Dar nu este chiar așa. Mi s-a întâmplat chiar mie să văd persoane necunoscute în curtea școlii. Am sesizat atunci la Cancelarie și s-au luat măsuri! Practic, ne ajută pe noi să fim în siguranță la școală și să nu pățim nimic...» spune Alina, elevă în clasa a XII-a la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia. În viitor, școala intenționează să modernizeze și sistemul de supraveghere video pe care îl utilizează în prezent, pentru a crește gradul de siguranță școlară.

8 Februarie 2023, 10:20 (4289 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Elevi lăsați pe dinafară la «Târgul Meseriilor»
Educație Rutieră la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia cu instructori de la Academia «Titi Aur»
Campioana Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» la echitație

Comentariile cititorilor:


Caramida1:
(16 Februarie 2023, 20:43)
Curios sunt cine o sa monteze acest control acces sigur mmg security . Cred ca eu ca se intorce niste pleava indarat , este prea pe fata pentru o fibra optica , 2 media convectoare si 2 routere 150 milioane
Anonim:
(10 Februarie 2023, 09:23)
Cine este d-l Neagu..e cumva profesor de sport? Am avut amandoi copi la Cuza dar nu tin minte de vre un profesor Neagu
Vasile Dascalu:
(9 Februarie 2023, 23:30)
Cu cartele la intrare, cu spoieli pe pereți și cu floricele nu va creste nivelul de educație. LICEUL CUZA, SAU LICEUL NEAGU, este una dintre cele mai slabe unități de invatatamant din județ.
Ce sa mai vorbim:
(9 Februarie 2023, 21:33)
E o diferenta mare intre a face un pontaj si a-ti petrece ziua uitandu-te continuu pe camere si ascultand profesorii, dl. director Slobozean. Se numeste tulburare obsesiv compulsiva si se trateaza in spitale speciale, nu se pune in pozitii de conducere in institutii de invatamant.
De asemenea este o mare diferenta intre a prezenta o astfel de patologie ca ceva benefic elevilor, cand nu ei sunt cei verificati pe acele camere. Dar asta se numeste simplu ipocrizie.

Unde s-a mai vazut birou de director de scoala cu monitoare pe care ruleaza continuu imagini in timp real din liceu? Lasati parintii sa aiba access la inregistrari daca totul este inspre siguranta elevilor si in schimb va ocupati si de activitatile din fisa postului de director.
John:
(9 Februarie 2023, 15:01)
Foarte interesant cu supravegherea pe camere video!! Ar fi bine sa fie pe toata suprafata unitatii de invatamant, chiar si in clase. Sa se observe comportamentul elevilor. Profesorii au 5,6 ore pe zi...iar la fiecare ora 10 min pauza...cine mai are asa ceva unde lucreaza. Si 4-5 luni pe an concediu...ideal ar fi ca si noi parintii sa putem vedea copii in banci
Slobozean:
(9 Februarie 2023, 13:09)
De ce sa nu supravegheze si profesorii?..pentru ca ii vede ca nu supravegheaza elevii?de ce sa nu le taie orele de la plata daca nu vin la servici la program? Si asa au 4-5 ore pe zi...eu sunt parinte si vreau ca fiul meu sa fie in siguranta la scoala, nu sa aud motive precum ca era pauza si era nesupravegheat.
(-_-):
(9 Februarie 2023, 11:15)
Cartelele alea se pot duplica la orice magazin de chei... Singurul downside ar fi ca la caminele de studenți din București să nu poți să folosești aceeași cartela ca sa intri sau să ieși de doua ori consecutiv, dar, și asta se rezolvă ușor tot cu duplicate :)))
MMC:
(8 Februarie 2023, 22:23)
Pai e foarte normal sa le taie orele profesorilor daca nu isi tin cursurile? Sau voi vreti sa fiti platiti fara sa fiti la ore?
Directorul nesatul:
(8 Februarie 2023, 21:00)
A avut grija sa cheltuiasa si banii investiti inainte - cel mai dotat laborator din liceu a devenit cel mai smecher birou de director
Nu mai laudati obsedatul:
(8 Februarie 2023, 20:51)
Sanchi siguranta elevilor.. Directorul e obsedat de control, a instalat sistemul de access ca sa ponteze profesorii si sa le taie orele. Plus ca a instalat zeci de camere video in liceu, si sta cu ochii pe ele si asculta profesorii toata ziua. Cu asta se ocupa dl director, cu controlul si amenintatul profesorilor.
Pentru siguranta elevilor le-a dat legitimatii care se verifica de portar la intrare, nu verifica nimeni cand intra sau ies elevii pe sistemele astea. Nu mai laudati "siguranta" de care dau dovada toti obsedatii de control. Cu banii investiti in supraveghere putea face mult mai multe
Slobozean:
(8 Februarie 2023, 11:13)
Foarte bine!! O masura cu siguranta eficienta. Felicitari administratiei locale pentru montarea semafoarelor la scoala nr.3!!( doar pe alea le stiu eu)...mult mai sigur pentru elevi si pentru circulatia rutiera!!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Vineri 24 Mar 2023
192 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
« 1 3 4 5 6 7 8 9 415 416
Slobozia: Acțiuni prevenitve desfășurate de polițiști

Slobozia: Acțiuni prevenitve desfășurate de polițiști

Miercuri, 22 martie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității, cu sprijinul polițiștilor Serviciului Poliției Transporturi Ialomița au desfășurat activități informativ ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2023, 14:40
(134 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Campanie de recrutare în liceele din județ

IPJ Ialomița: Campanie de recrutare în liceele din județ

În perioada 22-24 martie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița organizează o serie de activități de promovare a profesiei în rândul elevilor aflați la final de ciclu liceal. Astfel, peste ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2023, 14:30
(146 vizualizări - 0 comentarii)


Rași: Autobuz ce transporta muncitori, răsturnat în șanț

Rași: Autobuz ce transporta muncitori, răsturnat în șanț

Miercuri, 22 martie a.c., în zona localității Rași, un autobuz ce transporta muncitori, pe ruta Călărași-Buzău, s-a răsturnat într-un șanț de pe marginea drumului. În mijlocul de transport se aflau 41 de ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2023, 07:30
(592 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

21 Martie 2023, 19:10


IȘJ Ialomița: Peste 2000 de elevi au participat la simularea Evaluării Naționale

Potrivit unui comunicat al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la nivelul județului nostru, simularea Evaluării Naționale s-a desfășurat în 78 de unități școlare, înregistrând 2265 de elevi înscriși ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2023, 16:30
(347 vizualizări - 0 comentarii)


5

AJFP Ialomița: Luni, 27 martie 2023, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că, luni, 27 martie 2023, este termenul de depunere a următoarelor declarații fiscale: Formularul 100 ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2023, 10:30
(302 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a demarat eliberarea de adeverințe pentru solicitanții schemei de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor, reglementată de HG nr.1179/2 ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 17:10
(369 vizualizări - 0 comentarii)


7
RAJA Constanța: Număr unic la dispoziția tuturor clienților

RAJA Constanța: Număr unic la dispoziția tuturor clienților

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 15:15
(409 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Spațiul Privat Virtual, obligatoriu

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice, asocierile și alte entități fără personalitate juridică, precum și persoanele fizice care desfășoară o ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 11:40
(453 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Dridu

Incendiu la o casă din Dridu

Sâmbătă, 18 martie a.c., în jurul orelor 22,30, pompieri dini Urziceni au fost solicitați să intervină la stingerea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Dridu. Pentru misiune ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2023, 10:20
(389 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Vlădeni: Cadavrul unui bărbat, scos din apele râului Ialomița

Sâmbătă, 18 martie a.c., pompierii și paramedicii SMURD au intervenit pentru scoaterea unui cadavru din apele râului Ialomița, în zona localității Vlădeni. Din primele informații, trupul neînsuflețit aparține ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2023, 13:30
(1023 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 2,348 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor fiscale efectuate în luna februarie 2023

Inspectorii fiscali din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna februarie a.c., 43 inspecții fiscale, 9 controale inopinate precum și 13 verificări documentare ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2023, 10:50
(882 vizualizări - 3 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Buliga din Fetești!

Echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 110 mm, de pe strada Turnu Severin din Fetești. În vederea executării acestor lucrări ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2023, 10:30
(849 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Fonduri PNRR pentru înființarea perdelelor forestiere

Instituția Prefectului Ialomița: Fonduri PNRR pentru înființarea perdelelor forestiere

Joi, 16 martie 2023, prefectul județului, Constantin Marin a participat alături de deputatul Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița, Cătălin Grigore, secretarul de stat în cadrul ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2023, 15:00
(987 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 20 martie 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 20 martie 2023, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații fiscale: Formularul 010 ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2023, 10:50
(767 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Donează sânge! Salvează o viață!»

Miercuri, 15 martie 2023, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița au organizat o campanie de donare de sânge la sediul Căminului Cultural din localitatea Ograda ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2023, 15:25
(888 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: 31 martie 2023, termenul-limită pentru înregistrarea contractelor de închiriere

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice care au aflate în derulare, la data de 1 ianuarie 2023, contracte de închiriere, că au obligația înregistrarii ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2023, 13:50
(966 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Atenție la igienizarea terenurilor!

ISU Ialomița: Atenție la igienizarea terenurilor!

În ultimele 7 zile, pompierii ialomițeni au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui număr de 15 incendii de vegetație uscată și stuf, produse în mai multe localități de pe raza județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2023, 11:05
(963 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește Cereri de plată aferente anului 2023 pentru schema de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii Schemei de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite» aferentă Măsurii 8, Submăsura ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2023, 10:20
(1005 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În februarie 2023 s-a rambursat TVA în valoare de 2,65 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna februarie 2023, conform selecției naționale, TVA în valoare de 2,65 milioane de lei, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2023, 15:10
(1062 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Camion răsturnat în șanț

Ograda: Camion răsturnat în șanț

Marți, 14 martie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit la un accident rutier în care a fost implicat un camion, în comuna Ograda. În urma evenimentului rutier a rezultat o victimă încarcerată, dar ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2023, 11:10
(1106 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Locuință cuprinsă de flăcări

Pompierii din Urziceni au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și un echipaj SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o casă în comuna Borănești. Au ars articole textile, ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2023, 11:00
(1000 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Valea Ciorii, Ion Roată, Coșereni și Movilița

Accidente la Valea Ciorii, Ion Roată, Coșereni și Movilița

Vineri, 10 martie a.c., Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor, la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2023, 12:20
(1151 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 88,83 milioane de lei la bugetul general consolidat, în februarie 2023

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna februarie a anului 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 88,83 milioane de lei. Astfel ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2023, 12:40
(1408 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea consumului de alcool la volan

IPJ Ialomița: Acțiune pentru prevenirea consumului de alcool la volan

Joi, 9 martie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat mai multe acțiuni pentru prevenirea și combaterea accidentelor rutiere cauzate de șoferii care conduc sub influența băuturilor alcoolice ori a substanțelor ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2023, 11:40
(1555 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în zona gărilor

IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în zona gărilor

Joi, 9 martie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat activități de prevenire a infracțiunilor în zona gărilor din Slobozia, Urziceni, Fetești și Țăndărei. Scopul activităților a constat în informarea ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2023, 11:30
(1967 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

În perioada 9 martie 2023, orele 23,00-10 februarie 2023, ora 06,00, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile pentru realizarea unor lucrări de racordare a noilor conducte la sistemul centralizat ...[citește_toată_știrea]

8 Martie 2023, 18:50
(1596 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A căzut cu mașina de pe un pod rutier

Urziceni: A căzut cu mașina de pe un pod rutier

Un grav accident s-a produs marți, 7 martie a.c., la ieșirea din Urziceni către Buzău. O mașină înmatriculată în Ialomița, în care se aflau două persoane, a căzut de pe podul rutier din zonă, într-un canal ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2023, 12:40
(2218 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Minor cercetat penal pentru furtul unei mașini

Fetești: Minor cercetat penal pentru furtul unei mașini

Luni, 6 martie a.c., polițiștii din Fetești au fost sesizați de un bărbat, în vârstă de 72 de ani, cu privire la faptul că a lăsat autoturismul parcat pe o stradă din Fetești pentru a merge la cumpărături ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2023, 11:00
(1951 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 10 martie 2023, termen pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește persoanelor impozabile, înregistrate în scopuri de TVA care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase din evidența ...[citește_toată_știrea]

7 Martie 2023, 10:30
(2205 vizualizări - 0 comentarii)


« 1 3 4 5 6 7 8 9 415 416
Ultimele comentarii
17487-1

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...