Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

CAR Învățământ Slobozia, un nou Consiliu Director

Prima veste bună pentru deponenții prejudiciați

CAR Învățământ Slobozia, un nou Consiliu Director

bonus: Ancheta penală a intrat într-un con de umbră

Sâmbătă, 12 noiembrie 2022, membrii CAR Învățământ Slobozia s-au reunit în cadrul unei Conferințe Extraordinare în cadrul căreia a fost votat noul Consiliu Director al acestei instituții financiare nebancare. Președinte al noului Consiliu Director a fost ales Adrian Popa. Acesta a declarat pentru ziarul nostru că va remite publicității un comunicat de presă privind planul de măsuri pentru recuperarea prejudiciului generat de fosta conducere.

400 de membri pentru renașterea CAR Învățământ Slobozia Sâmbătă, 12 noiembrie 2022, orele 11,00, aproximativ 400 de membri ai CAR Învățământ Slobozia s-au reunit la sala de sport a Colegiului Tehnologic «A.I. Cuza» din Slobozia pentru a stabili componența noului Consiliu Director al acestui organism financiar nebancar. Întâlnirea a fost declarată statutară și a permis alegerea unui nou Consiliu Director al CAR Învățământ Slobozia. Președintele Consiliului Director este Adrian Popa. Acesta a refuzat să facă declarații publice în nume propriu, susținând că CAR Învățământ Slobozia va da publicității un comunicat de presă în care va prezenta situația actuală și planul de măsuri pentru recuperarea prejudiciului generat de fosta conducere. Reamintim că, în ultimii 2 ani, CAR Învățământ Slobozia a fost în centrul unui scandal public județean legat de fraudarea fondurilor gestionate, valoarea prejudiciului fiind estimată la 49 mili­oane de lei.

O performanță unică Alegerea unui nou Consiliu Director la CAR Învățământ Slobozia dă o nouă șansă deponenților care au fost prejudiciați în decursul ultimilor ani. Conform legislației actuale, singura soluție pentru evitarea falimentului acestei instituții financiare nebancare a reprezentat-o convocarea unei Conferințe Extraordinare. Pentru ca deciziile adoptate să fie statutare, Conferința Extraordinară a fost stabilită la orele 11,00 și reprogramată la orele 13,00. Surse din cadrul noului Consiliu Director susțin că, astfel, pre­vederile Legii 26 din 2000 privind asociațiile și fundațiile au fost respectate, iar posibilele contestații nu mai au obiect legal. Misiunea noului Consiliu Director al CAR Învățământ Slobozia este de a monitoriza activitatea de colectare a sumelor împrumutate în vederea recupe­rării unei prejudiciu estimat oficial. Procesul, susțin surse autorizate, ar putea dura câțiva ani, timp în care membrii CAR Învățământ și-ar putea recăpăta încrederea în acest organism financiar.

Ancheta penală a intrat într-un con de umbră
În luna octombrie 2022, la sediul CAR Învățământ Slobozia, precum și la 5 adrese din Slobozia și București, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au făcut percheziții domiciliare. Margareta Dicieanu, Mădălina Nicoleta Akdeniz și Marinela Tinca, reprezentante ale entității financiare, au fost conduse la audieri și reținute pentru 24 de ore. După expirarea ordonanțelor, cele trei femei au fost lăsate în libertate, statut de care se bucură și în prezent. Procurorii Parchetului Județean nu au pus în mișcare acțiunea penală în cazul acestora, deși prejudiciul pe care l-au estimat se ridică la 49 mili­oane de lei. Infracțiunile aduse în discuție sunt «delapidare», «înșelăciune», «abuz în serviciu», «fals în înscrisuri oficiale». De altfel, această anchetă a început cu stângul, dosarul fiind plimbat între Poliția Munici­piului Slobozia și Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, vreme de un an și jumătate.

15 Noiembrie 2022, 15:50 (5926 vizualizări - 13 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Adrian:
(21 Decembrie 2022, 20:24)
Independentonline, ar trebui sa va uitati si in afara judetului!!!
Sa zicem ca acest CAR (sau vechea conducere!) are legaturi cu un alt CAR din Bucuresti. Sa zicem ca presedintele CAR-ului din Bucuresti are sotia angajata la Guvern, intr-o pozitie de unde poate afla informatii utile.
Ce ar fi daca fostii "deponenti" care au retras banii de la CAR din Slobozia ar fi actualii "deponenti" de la CAR din Bucuresti?? Ce ar fi daca falimentarea CAR din Slobozia ar fi o consecinta a retragerilor masive, in timp foarte scurt a acestor persoane??
Merita investigat?? Din vest asa se vede... 
Slpgs:
(8 Decembrie 2022, 11:07)
Am gasit un site informstiv foarte util cu multe detalii despre CAR: http://www.carinvatamantslobozia.ro
@st.m.s.:
(22 Noiembrie 2022, 13:00)
Iata o observatie corecta! Trebuie sa fii naiv sa crezi ca cele 3 sunt singurele vinovate de acest tip de 'Caritas'
st.m.s:
(21 Noiembrie 2022, 10:46)
Este o tampenie sa crezi ca 3 femei au furat 490 miliarde lei vechi. Acarul Paun!
alt pagubit:
(18 Noiembrie 2022, 14:00)
Madamele de la CAR ar face bine sa inapoieze banii...cat mai curand...alfel ar trebui sa se uite peste umar mereu...Tic-tac..Tic-tac....
Cucu Gheorghe:
(18 Noiembrie 2022, 10:33)
Nu cred ca se va mai recupera nici un LEU,este o mare increngatura acolo.
Pāgubit:
(17 Noiembrie 2022, 22:36)
Atenție mare, în joc sunt sume imense și hoațele÷ au și cu ce și pentru ce sā lupte. Și vor lupta. Nu le subestimați! Gândiți-vā cā au și susținere de la unele instituții. Mare atenție la persoana de la UJCAR. Ea trebuie sā rāspundā în solidar cu hoațele pentru cā a supervizat toate documentele CAR. Așa avea în fișa postului. Întreb ea mai are acum legāturā cu noua conducere? Cred cā-i o glumā!
PAGUBIT:
(17 Noiembrie 2022, 18:22)
Agora are dreptate referitor la UJCAR IALOMITA pentru ca trebuie taiat raul de la radacina.Cu pretioasele indicatii primite de la forul tutelar judetean s-ar putea sa mai gasim astfel de cazuri si la celelalte CAR-uri din judet,fiindca prieteniile astea dateaza de peste 20 de ani.Independent,faceti un reportaj si la UNCAR-urilor din Romania.Adresa se afla pe internet.E important sa stim cum au pastorit aceste CAR-uri ca doar au primit sume importante din teren pentru indrumare si control.Care control,care inspectori s-au deplasat pe teren sa vada nenorocirile de la Ialomita,unde membrii au paralizat,au murit stiind ca nu-si vor  mai recupera banii adunati cu mare truda.Sunt persoane care au un fond social de 3 - 4 miliarde lei vechi.Pai nu ti se pune pe inima ?Nu se poate ca doamna de la UJCAR  Ialomita sa ramana nepedepsita pentru neglijenta in serviciu si acoperirea falsurilor facute de aceste hoate.Daca va uitati in statele de plata ale UJCAR Ialomita,va cruciti cati atarnatori mananca         bani de la membrii CAR din judet.
[email protected]:
(16 Noiembrie 2022, 23:24)
Este adevārat cā UJCAR a organizat aceste ultime alegeri? Nu pot sā cred! Cred cā nu ne mai trezim din aceastā punere în scenā. Din informatiile primite, doamna directoare a CAR Invāțāmânt era foarte bunā prietenā cu doamna de la UJCAR și nu fācea nimic fārā ea. Apoi s-a spus cā CAR Invāțāmânt s-a retras din UJCAR prin hotārârea conducerii CAR. Ce sā înțelegem din aceasta cā am putea fi manipulați în continuare de aceeași grupare, reorganizatā sub altā formā cu scopul de a îngropa mai mult adevārul și a tergiversa aflarea lui. Domnilor ziariști, vā rugām sā insistați la acest domn Popa sā dea acel comunicat de presā, sā ni se comunice noii membri ai Comitetului Director și ce māsuri vor lua.
Ancutttaaa:
(16 Noiembrie 2022, 20:22)
Nicio grija sa nu aveți domnule pagubit2! Se va întâmpla,intr_o zi ca soarele sa răsară și pe strada celor inselati.Si nu uitați ca orice nas își are basyl , inclusiv justitia.Tot respectul pentru curajoși care au organizat ședința,chiar asa,cu stângul.Respect și pentru oamenii în vârstă care au venit cu încredere și au dorit sa se facă schimbarea.Succes celor aleși și celor care formează echipa de sprijin pentru descoperirea fraudei și a fraudatorilor.Si va respect și pe dumneavoastră pentru ca ne mobilizați și mai mult înaceasta acțiune,pe noi,amărâții de pagubiti care am contribuit la prosperitatea acestor hiene.
AGORA:
(16 Noiembrie 2022, 14:41)
Organizarea a fost facuta de UJCAR! Tot de la ei trebuie sa aflam raspunsuri ca doar ei au girat activitatea CAR si primeau bani de la ei! Acum se spala pe maini?!
Pagubit2:
(16 Noiembrie 2022, 11:51)
Si care este acel consiliu director??Din cine este format??
Si cum vreti voi, daca justitia nu vrea, sa recuperati banii furati de aceste individe??
Chiar si voi ati inceput cu stangul, plimband lumea intre stadion si liceu si tinandu-i in picioare ore intregi..Cu asa organizare asa o sa si conduceti..
Pāgubit:
(15 Noiembrie 2022, 21:35)
Comitetul Director sā îndepărteze hoațele din CAR, są dispună o expertiză asupra împrumuturilor. Acolo sunt banii. Este posibil sā fue împrumuturi fictive. Cereți expertiza conturilor bancare ale celor trei. Am informații cā dirijau restituirea sumelor din împrumuturi în conturi proprii deschise la bānci. Unul sigur, a fost la BT.