Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată

Lupta grupului cetățenesc «Stop mirosurilor provenite de la Clean Tech!» continuă

Dezbaterea publică organizată de Clean Tech Ciulnița a fost contestată

Dezbaterea publică organizată de firma Clean Tech Ciulnița luni, 7 noiembrie 2022, a fost contestată oficial. Un grup de cetățeni activi pe pagina de Facebook «Stop mirosurilor provenite de la Clean Tech!» susțin că reprezentanții firmei nu au respectat procedura legală de reautorizare. Contestația a fost depusă vineri, 11 noiembrie 2022, la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița.

Nimeni nu poate fi mai presus de lege Dezbaterea publică organizată de firma Clean Tech Ciulnița luni, 7 noiembrie 2022, a fost contestată. Organizarea acestei dezbateri publice reprezintă o obligație legală a firmei în procesul de revizuire/actualizare a autorizației integrate de mediu. Întâlnirea a fost viciată de acțiunile unor persoane «dirijate» de către primarul localității Ciulnița, Gheorghe Stelică. Un grup de cetățeni activi pe pagina de Facebook «Stop mirosurilor provenite de la Clean Tech!» susțin că reprezentanții firmei nu au respectat procedura legală de reautorizare. Printre altele, susțin contestatarii, reprezentanții firmei aveau obligația de a prezenta public un raport privind acti­vitatea firmei. Contestația a fost depusă vineri, 11 noiembrie 2022, la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița. «Între obiectul informărilor pu­blice (în anun­țurile postate de APM) și obiectul revizuirii sunt diferențe majore, ceea ce face ca dezbaterea publică, ca modalitate de consultare a publicului interesat, să fie nulă» susțin protestatarii. Conform legislației în vigoare, APM Ialomița are obligația legală de a formula răspunsuri la solicitările publicului interesat. Răspunsurile sunt formulate pe baza documentelor solicitate firmei Clean Tech Ciulnița și trebuie oferite în termenul legal de 30 de zile.

Modernizarea nu rezolvă problema Într-un document remis redacției zia­rului nostru, protestatarii adresează public reprezentanților firmei și instituțiilor statului o serie de întrebări la care nu au primit niciodată răspuns. «Analizând AIM existent cu proiectul de revizuire, am constatat că instalațiile de procesare existente nu se modifică, pe calea revizuirii, decât la partea de depoluare, vechiul sistem de depoluare fiind ineficient, după cum chiar operatorul recunoaște. Am ajuns la concluzia că modernizările propuse prin cere­rea de revizuire (modernizări al căror obiect este cuprins în aceste cereri) nu vor rezolva problema mirosurilor, ba dimpotrivă, o va agrava» susțin contestatarii, printre altele. Aceștia susțin că sursele de poluare olfactivă nu sunt reprezentate doar de «tehnologia de oxidare termică utilizată în prezent», ci și de activitatea de prelucrare și transport a materiei prime. «Sursele de poluare olfactivă nu se opresc numai la producerea acesteia prin deschiderea ușilor, ci includ și neetanșeizarea ori etanșarea necorespunzătoare a cuvelor de depozitare a „materiei prime“, în putrefacție, precum și pierderea, în părțile de instalație care asigură transportul „materiei prime“ de la un moment tehnologic la altul, a apei/lichidelor scurse de la aceasta, ori apa uzată care este condusă la epurare (...)» se precizează, printre altele.

Practica ne omoară
Contestatarii prezintă, de asemenea, o serie de practici din cadrul fabricii, bazate pe informațiile pu­blice oficiale furnizate de către reprezentanții Clean Tech Ciulnița în ultimii ani: «Mirosul pestilențial provine de la părțile astea de animale intrate în putrefacție, putrefacție care se instalează în funcție de anotimp, starea în care au fost preluate „subprodusele de origine animală de ca­tegoria III“, distanța parcursă și tipul camionului. (...) Așteptând să se adune cantitatea necesară, „subprodusele“ put, din ce în ce mai tare, și atrag intrarea în putrefacție accele­rată și a celor care nu se aflau în această stare. Linia de producție este dimensionată să funcționeze eficient (produs finit versus cost fabricație), dacă este alimentată la capacitate de funcționare proiectată, adică 80 de tone/zi (pct. 8.2 din Autorizație). Mediul de lucru din incinta fabricii este unul cu temperaturi mai ridicate decât un mediu normal de lucru, pentru că instalațiile de preschimbare a „subproduselor“ folosesc abur pentru aceasta, abur care se obține prin arderea gazului metan. Cum nu există un sistem de climatizare adecvat, la problema mirosurilor cu care „materia primă“ intră în fabricație, pentru care nu există un sistem de ventilație adecvat, muncitorii deschid ușile, aerul proaspăt care intră fiind înlocuit de aerul cu un bogat conținut de metil mercaptan. Acesta este și motivul pentru care mirosurile pestilențiale cu care se confruntă cetățenii comunei, în special cei din vecinătatea fabricii (amintim că cea mai apropiată așezare este la cca 550 m depărtare de fabrică) durează perioade îndelungate. În condițiile în care „materia primă“ supusă prelucrării are deja un miros pestilențial, modificarea parametrilor tehnici (de exemplu, temperatura aburului) permite obținerea unei reduceri a consumului de gaz metan».

16 Noiembrie 2022, 10:20 (2376 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Circul Clean Tech de la Ciulnița
Protest împotriva fabricii Clean Tech Ciulnița
Primarul Ciulniței răspunde oficial... pe Facebook

Comentariile cititorilor:


Mary :
(20 Noiembrie 2022, 19:36)
Pentru că tot vorbim de lucruri prietene cu mediul, primarul din Ciulnița să fie suspendat din funcție, directorul Agenției Protecției Mediului înlocuit, legea să fie aplicată ca la carte și lucrurile vor reveni la normal. Până atunci trebuie să înghițim toate măgăriile unora, inclusiv mizeria de la Clean Tech Ciulnița. P.C. Nu știu dece Procuratura nu s-a sesizat din oficiu.
Filozoful:
(19 Noiembrie 2022, 18:10)
Măi fraților din câte înțeleg eu omul oracol a vorbit la figurat, adică zice crede ca probabil nu va ieși cum vor unii,de aici pina la ce postați voi e cale lungă.Oricum la voi este mare diferenta de abordare.
@taran de ciulnita:
(18 Noiembrie 2022, 22:07)
Ai dreptate! In sala, din partea primarului erau doar tarani, doamne care se lauda ca se ocupa cu indreaptat de banane, unul si unul, parca erati la circ dresati de primarul vostru iubit. Cand spunea aport primarul, catei dresati incepeau sa urle. Mars cu totii!
Ptr oracol:
(18 Noiembrie 2022, 21:16)
Scrii imbecilule sa le fie protestatarilor tarana usoara. Crezi ca boala alege cum vrei tu, idiotule? S-ar putea sa cazi tu la ruleta si sa vorbim noi despre tine la trecut.
Taran de ciulnita:
(18 Noiembrie 2022, 20:55)
Fratilor hai sa va spun eu cum sta treaba.greseala este a primarului nostru ca acolo în cartierul nou a dat locuri la toți zmardoii de slobozia.acum astia au făcut case și nu I interesează de oamenii din ciulnita.astia fac tot scandalul am fost în sala și i am vazut pe toti.inclusiv pe doamna aceea senator.pai ce cauți tu în sala farfurie...ai tu treaba cu ciulnita?de aici sa vazut ca treaba este politica....
Slobozean:
(18 Noiembrie 2022, 20:48)
Prietenii anti miros....dar cu mirosurile din orașul nostru ce facem smecherilor?la noi în slobozia nu miroase?domnul care ne invita sa mergem la ciulnita sa mirosim...pe unde sa trecem podul?prin colt pe la Materra?murim dacă stam 3 minute acolo...mergem spre amara sa murim acolo la expur?sau poate vreți sa mergem prin oraș sa vedem zeci de guri de canal în fata caselor care put de mor...
Silviu BUBULICA, Avocat:
(18 Noiembrie 2022, 09:41)
Stimate „Oracol”
Probabil ca numele sub care emiti opinia de mai sus iti lasa si impresia ca sub rezerva anonimatului dreptul la libera exprimare se poate exercita neîngrădit
Te înșeli, în primul rând pentru ca te depersonalizezi, și în al doilea rând că nu este neîngrădit
„Protestarii” cum îi numești sunt cetățeni afectati de poluarea olfactivă de la Clean Tech
Iar „nulitatea” despre care susții ca îi sprijină, dar habar n-are, este avocat, cu vreo 27 ani de profesie. Deci nu e că „n-ul” au ...
Prin urmare, îți precizez, ție și tuturor celorllați care postează opinii întemeiate pe „emanații” de la alții, că atât cei în numele în care am scris cât și al meu personal, suntem de acord cu opiniile contrare, noi nu deținem monopolul adevărului, câtă vreme acestea sunt motivate, asa cum crede opinentul (adică acea persoană care exprimă o opinie) ca este, si când acest „protestatar”, căci asta devine, se prezintă, că altfel rămâne, sau devine, emanație ... ca cea de la Clean Tech
O zi cât mai bună!
Politicianist#:
(18 Noiembrie 2022, 04:52)
Când,îsi bagă coada...politicul se alege praful!Închideți o,mă și pe asta,combinatul la ți închis..ce mai închideți expurul,Vivani statia de epurare...închidetile,mă,pe toate...
Oracolul :
(17 Noiembrie 2022, 19:40)
Protestatarii nu știu să lupte dar vor sa moară în picioare.Sa le fie țărâna ușoară!S-au înconjurat de nulități,de incapabili,au acceptat să li se spună ce vroiau să audă.Un singur profesionist era deajuns sa rezolve treabă.Ghinion !N-ul au încă.
Primarelu:
(17 Noiembrie 2022, 18:31)
Sa-l intrebe cineva pe primarul de ciulnita cum isi permite sa isi bata joc de un oras intreg? Cum era? Aia din slobozia sunt invidiosi pe aia din ciulnita, ca asa am auzit ca ai zis, primare? Nu suntem ba invidiosi ca nu avem de ce, ce tot te umfli ca ai facut rahatul praf, dar de ce ne obligi ba sa respiram hoitul tau? Tu cu banii, noi cu aerul infect. Stai ca nu merge chiar asa! Ce zici ba daca vine orasul peste tine?
POLUATORULUI:
(17 Noiembrie 2022, 11:31)
Eu propun sa se desfasoare in fata prefecturii, sa auda autoritatile ce mafie a gunoielor este la Ciulnita.
George.s:
(17 Noiembrie 2022, 10:43)
Dezbaterile trebuie organizate în aer liber, în fața porții firmei Clean Tech sau în curtea acesteia, nu în săli la câțiva kilometri depărtare, cu odorizante strategic puse în încăpere.
X:
(16 Noiembrie 2022, 20:01)
Știți problema cu batista pe țambal….Nu cred ca nu știți, voi aia plătiți …. ca S-a intervenit la nivel ambasada.
Mafiotilor!:
(16 Noiembrie 2022, 18:54)
Veniti ma acum si stati langa fabrica sa vedeti ce miros de hoit e! Veniti ma sa va bagam cu capul in hoitul pe care il scot astia pe cos. Sa vina si botixata, si comisarii pacii, si toti aia care zic ca nu miroase! Haideti acum, mizeriilor!