Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Minunile administrative de la Centrul de Zi «Viitorul» Sfântu Gheorghe

Exemplu de bună practică în mediul rural

Minunile administrative de la Centrul de Zi «Viitorul» Sfântu Gheorghe

bonus: Singura școală care oferă masă caldă în Ialomița

Administrația locală din Sfântu Gheorghe a redeschis în urmă cu două săptămâni Centrul de Zi «Viitorul». Inaugurarea Centrului este rodul unui efort administrativ care a durat 4 ani, în prezent 30 de copii, cu vârste între 3 și 14 ani, din comunitate, beneficiind de educație permanentă și hrană caldă în fiecare zi. Proiectul este unic la nivelul administrațiilor locale din Ialomița și ar putea reprezenta un exemplu de bună practică pentru orice comunitate interesată.

Un vis de primar de țară Centrul de Zi «Viitorul» a fost deschis în anul 2011. În 2016 însă, constrângerile le­gislative au blocat activitatea acestuia. În 2018, primarul Mădălin Teculescu a identificat prin Programul Național de Dezvoltare Rurală o sursă de finanțare care a permis reabi­litarea și modernizarea clădirii. 153 mii de euro și ceva mărunțiș! După 4 ani de eforturi birocratice, Primăria Sfântu Gheorghe a reușit imposibilul. Iar Mădălin Teculescu, primarul comunei, ridică acum din umeri: «Documentația proiectului ocupă un raft de bibliotecă... Și a durat cel mai mult! Construcția propriu-zisă a durat un an. Și acum două săptămâni l-am deschis pentru copii!». O spune senin, de parcă n-ar fi făcut mare lucru. Dar în spatele zâmbetului său obosit sunt mii de ore de muncă, alături de angajații Primăriei care au ales să împărtășească visul lui de primar de țară: un centru de zi pentru copii. Centrul e peste drum de Primărie, într-o clădire veche, salvată pentru a doua oară de la demolare. Găzduiește și hrănește în fiecare zi 30 de copii, oferind părinților acestora șansa de a-și găsi un loc de muncă. «Una dintre condițiile de acces în Centru e ca părinții să-și găsească în 45 de zile un loc de muncă. În felul acesta, toată comunitatea are de câștigat!» precizează, atent la toate detaliile, Mădălin Teculescu.

Un Centru ca-n manuale Centrul de Zi «Viitorul» poate concura cu orice unitate școlară similară din țară. Circuite separate pentru copii și personal, dormitoare, centru de consiliere psihologică, o cameră destinată victimelor agresiunilor domestice, sală de mese, centrală proprie... Totul cu cei 153 mii de euro accesați prin PNDR și... cu sprijinul sponsorilor din comunitate. Când l-am vizitat, personalul se pregătea să primească un transport de varză. În Centru e cald și miroase a curat! Pare căsuța piticilor din «Alba ca Zăpada». Aici copiii învață, se distrează împreună, petrec timp unii cu ceilalți, se bucură de copilărie. Manea Mihaela e noua șefă a Centrului: «Copiii sunt motivați să vină aici. Mănâncă, dorm, își fac lecțiile... Primesc o șansă pe care acasă nu o au de fiecare dată!». Copiii sunt frumoși și zâmbesc cuminți ca-n picturile cu îngeri. Cea mai mică dintre fete nu a împlinit 3 ani și a învățat să se poarte aici, la Centru. «Când a venit prima dată, nu comunica, nu avea deprinderi specifice vârstei. În două săptămâni am învățat, împreună, să comunicăm și să ne comportăm. Este incredibil cât de mare poate fi progresul unui copil care beneficiază de o educație adecvată. Iar o dată ajunși acasă, acești copii își educă la rândul lor părinții. Pentru că văd și înțeleg că se poate trăi și altfel!» ne explică Corina Cocoș, una dintre educatoarele Centrului.

Singura școală care oferă masă caldă în Ialomița
Minunea de la Centrul de Zi «Viitorul» nu e singulară. Școala Gimnazială Sfântu Gheorghe este singura școală din Ialomița care oferă copiilor hrană caldă la prânz. Masa este servită în patru locații în care elevii din comună învață.
Educație cu «Masa Caldă» Modelul de bună practică din Centrul de Zi «Viitorul» este replicat la scară largă în Școala Gimnazială Sfântu Gheorghe. Aici, administrația locală a ales ca în locul sandvișului din cadrul Programului guvernamental «Masă Caldă» să ofere elevilor mâncare gătită. Se întâmplă în fiecare zi, iar directorul școlii, Alina Irimia, susține că pentru elevi masa de prânz reprezintă și o formă de educație: «Ne-am gândit, în primul rând, la bunăstarea copiilor... O masă caldă înseamnă mai mult decât sandvișul care se dă în cadrul Progra­mului. Dar, dincolo de faptul că micuții mănâncă mai bine la prânz, copiii învață să relaționeze, să respecte un pro­gram și să prețuiască ceea ce le este oferit!».
Ambiții mai mari anul viitor Programul «Masa Caldă» de la Sfântu Gheorghe se desfășoară în 4 unități școlare din comună și asigură masa principală a zilei pentru un număr de aproximativ 170 de elevi. Iar primarul Mădălin Teculescu nu vrea să se oprească aici. Și-a propus ca până anul viitor să extindă capacitatea bucătăriei Centrului de Zi «Viitorul», iar în locul mesei calde în regim de catering să ofere copiilor școlii ciorbă și felul doi. «Programul asigură 15 lei pentru fiecare porție de hrană... Cu banii ăștia sunt convins că putem găti și noi două feluri de mâncare. La acest moment, bucătăria pe care o avem nu permite extinderea capacității, dar căutăm soluții!» susține Mădălin Teculescu. Și, ca de fiecare dată, pe el îl credem!

20 Noiembrie 2022, 09:40 (3642 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Biblioteca din stația de autobuz
Procurorul care a soluționat dosarul ex-primarului Livia Gomes, cercetat disciplinar
Comuna Sfântu Gheorghe a intrat în carantină

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(25 Noiembrie 2022, 21:50)
FELICITARI DOMNULE TECULESCU!  Ai fost neinteles de Slobozeni, ESTI ADORAT DE OAMENII DIN SFANTL GHEORGHE, PENTRU CA FACI BINE, ASA CA RAMAI ACOLO UNDE GLIA SI LUCRU BINE FACUT TE CHIAMA SA CONTINUI!  Este pacat sa te bagi in lupta cu prostii, totdeauna se va gasi unul care, crede ca-i vrei locul si te va lucra. La PROSTI NU LE PLAC INTELECTUALII CU TRENA SI CEVA IN SPATE, tine minte!
@bravo:
(24 Noiembrie 2022, 14:05)
Tu nu te prefaci, chiar nu vrei sa pricepi: un om ales prin vot sau membru de partid numit  in vreo functie publica, se cheama om politic. Fara partid alesul unei comunitati este tot politician, dar independent.
@ @bravo:
(24 Noiembrie 2022, 08:35)
Te prefaci ca nu intelegi.
Primarul - ca administrator al unei localitati, fiind ales direct de locuitorii acelei comunitati raspunde in fata oamenilor, mai ales acum, dupa multi ani cand oamenii mai indraznesc sa ridice putin capul si sa-si ceara drepturile. Deci lucreaza in favoarea lor, daca mai vrea sa fie reales.
Politicianul (NUMIT EXCLUSIV PE CRITERII POLITICE) in diverse demnitati: prefect, presedinte cj, director pe la diverse imparatii, senator/deputat, ministru, nu mai raspunde decat in fata celui care l-a numit mare jupan (seful lui politic/partidul. Pierde legatura cu cetatenii, ii ignora, ii fura, le nesocoteste drepturile dupa cum ii dicteaza politica.
p.s. alegerile pe listele partidelor/prin redistribuirea voturilor nu sunt alegeri directe, ci tot un fel de numiri politice!
Ti-am dat exemplul lui boc: dezastru ca priministru (ca politician numit - a fost doar un yes men); foarte bun ca primar - acum este yes men-ul cetatenilor, pe care-i consulta prin referendum cu privire la investitiile pe care doreste sa le realizeze in orasul lor.
Deci pe primarul din articol il apreciez pentru ceea ce realizeaza ca primar si nu pentru ceea ce a facut (sau i s-a impus sa faca) atunci cand a fost numit politic intr-o functie mai mare!
@bravo:
(23 Noiembrie 2022, 09:53)
Te contrazici singur: mi-am declarat respectul pt dl primar-un om politic ialomitean- la fel cum ai procedat si tu prin propozitia"Bravo primarului Teculescu."
Luisa:
(22 Noiembrie 2022, 20:37)
Bine ca a revenit Teculescu. Sub administratia lui acest centru reinvie din propria cenusa. Administratia Gomes  a distrus acest centru. Bravos, domn primar! Cat  mai multe mandate!
bravo:
(22 Noiembrie 2022, 09:56)
Astfel de centre reprezinta un mare plus atat pentru copii, cat si pentru comunitate. Nu mai repet, a detaliat Dna Mioara foarte bine/ explicit. Probabil o parte din fonduri vin si din sponsorizari...care nu pot fi mentinute la infinit; astfel, ar fi foarte bine daca s-ar putea ca "celebrele ajutoare sociale" sa nu mai fie acordate sub forma baneasca tuturor puturosilor si betivilor care iau cu asalt carciumile inca din zori. Acest bani ar trebui cumva folositi tot in beneficiul copiilor, pentru: mancare, haine, rechizite, intretinere, dezvoltare personala, educatie. In niciun caz pentru rachiul parintilor si imbogatirea patronilor de carciumi!
Bravo primarului Teculescu si echipei care a implementat acest proiect! Poate isi convinge si colegii primari sa faca si ei asemenea investitii.
@T.B. haideti sa nu vorbim despre politicieni! chiar si primarii performanti, cat timp sunt prin functii mai importante fac jocurile politice asa cum le dicteaza partidul care i-a propulsat si politica; deci...mai usor cu onestitatea politicienilor!
Luati-l ca exemplu pe ala mic de la cluj; una era cand ocupa functia de pion al lui base si alta e de cand a revenit la primarie. Tot cam asa si aici.
Mioara :
(20 Noiembrie 2022, 15:07)
Felicitări Primarului comunei și celor din administrație care i s-au alăturat! Aceasta este soluția pentru copiii din familii sărace: centrele de zi, nu doar ajutoarele de Paști și de Crăciun, când o mulțime de inși și societăți se pozează ducând pachete peste pachete la ușile celor aflați în dificultate. Nu doar  acțiunile sporadice ajută, ci proiectele și programele de durată, care le oferă copiilor un mediu motivant. În astfel de centre se oferă nu doar hrană, ci, înainte de toate, un mediu care educă; ei stau în curățenie, sunt asistați la efectuarea temelor, sunt obișnuiți să respecte și să se respecte, participă la activități extrașcolare. Important este ca să existe suficiente resurse financiare pentru ca acest centru să funcționeze pentru o perioadă mai maree de timp. Greul începe din momentul în care finanțatorii se retrag, unul câte unul! Ideal ar fi ca bugetele primăriilor să fie folosite și pentru așa ceva. 
T.B.:
(20 Noiembrie 2022, 13:35)
Dl Teculescu, unul dintre putinii politicieni onesti ai judetului nostru.Respect!