Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administratorii parcului eolian din zona Vlădeni au câștigat procesul intentat Primăriei

Administratorii parcului eolian din zona Vlădeni au câștigat procesul intentat Primăriei

În anul 2020, un număr de 200 de primării din România au fost acționate în instanță de către firme care administrează parcuri eoliene construite. Cererile de chemare în judecată au avut la bază o decizie a Înaltei Curți de Casație și Justiție care a stabilit că toate cele 200 de administrații locale au impozitat în mod ne­corespunzător centralele eoliene, considerându-le «clădiri». Două dintre primăriile acționate în judecată sunt din județul Ialomița. Este vorba despre Primăria Vlădeni și Primăria Făcăeni. La 2 ani distanță, ambele administrații au pierdut procesele. Informațiile arată că doar Primăria Vlădeni este bună de plată și trebuie să înapoieze societății care administrează parcul eolian din zonă aproximativ 700 mii de lei. Oficialii Primăriei Vlădeni susțin că decizia instanței de judecată va afecta buna derulare a proiectelor de investiții, pentru că suma de bani era folosită pentru cofinanțarea acestora.

O sentință controversată În anul 2015, Ministerul Finanțelor a fost dat în judecată de către administratorii parcurilor eoliene, construite pe raza a 200 de primării din țară, invocând faptul că societățile au fost impozitate incorect. Procesul a fost înregistrat la Curtea de Apel București, iar în documentele înaintate instanței investitorii au demonstrat că impozitele au fost aplicate pentru centralele eoliene, pe care administrațiile locale le-au considerat «clădiri». În realitate, aceste centrale intră în categoria «instalații tehnologice». 2 ani mai târziu, în anul 2017, Curtea de Apel București a dat o hotărâre în favoarea administratorilor parcurilor eoliene, sentință care a fost atacată de Ministerul de Finanțe la Înalta Curte de Casație și Justiție. În 2020, Curtea Supremă de Justiție a stabilit că sentința de fond a Curții de Apel București este conformă și a menținut-o, obligând toate primăriile să returneze firmelor banii încasați necuvenit în urma impozitărilor incorecte.

Sentințe definitive, procese pierdute Printre cele 200 de primării obligate de ÎCCJ să returneze aceste fonduri s-au numărat și două din județul Ialomița. Este vorba despre Primăria Vlădeni și Primăria Făcăeni. Pe raza acestor localități a fost construit, în 2014, un parc eolian cu 44 de centrale, de către EDPR România SRL. Invocând soluția Curții Supreme de Justiție, administratorul parcului eolian a dat în judecată cele două primării, deschizând două acțiuni separate pe rolul Tribunalului București. Estimativ, suma pe care Primăria Vlădeni ar fi trebuit să o ofere societății EDPR România SRL s-a ridicat la valoarea de 2,8 milioane de lei. Tribunalul București a invalidat însă două decizii de impunere, emise de administrația locală pentru «impozitul pe clădiri» perceput în anul 2018, reducând valoarea sumelor care trebuie înapoiate de către Primăria Vlădeni la aproximativ 700 mii de lei. La această sumă se adaugă și plata a 5000 de lei, reprezentând cheltuielile de judecată. Sentința a fost atacată cu recurs la Curtea de Apel București, instanță care a decis să respingă acțiunea și să mențină soluția dată de magistrații Tribunalului București. În cazul Primăriei Făcăeni, aceeași instanță a stabilit ca administrația locală să refacă deciziile de impunere aferente impozitelor pe care EDPR România SRL le-a plătit către bugetul local al Primăriei, fără a obliga instituția la returnarea sumelor încasate. «Anulează decizia de impunere nr. 1581/08.04.2019, decizia nr. 1582/01.04.2019 și parțial raportul de inspecție fiscală nr. 1580/01.04.2019. (...) Obligă pârâta să emită noi decizii de impunere. (...)» se arată în soluția pe scurt a Tribunalului București. Și această soluție a fost atacată cu recurs la Curtea de Apel București, dar solicitarea a fost respinsă.

Proiectele edilitare, în impas În prezent, administrația locală din Vlădeni speră ca autoritățile centrale de la București să găsească o soluție astfel încât niciuna dintre primăriile care trebuie să returneze banii încasați de la administratorii parcurilor eoliene, în urma impozitării incorecte, să nu ramburseze efectiv aceste sume. Cea mai mare pro­blemă pentru Primăria Vlădeni o reprezintă proiectele edilitare, pe care s-a angajat să le cofinanțeze. În condițiile în care vor exista demersuri pentru rambursarea celor 700 mii de lei, asigurarea cofinanțărilor va fi aproape imposibilă. «Problema este destul de amplă și greu de gestionat... Eu cred că acolo este vorba despre „clădiri“, nu „instalații“ așa cum spun ei. Cred că cei de la București vor găsi totuși o soluție în favoarea noastră, având în vedere că suntem atâtea primării implicate. În caz contrar, va trebui să dăm banii, iar asta ne va afecta în ceea ce privește proiectele de in­vestiții pe care le avem în derulare, în diferite stadii!» susține Marian Dinu, primarul localității Vlădeni.

21 Noiembrie 2022, 09:55 (7492 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Centralele eoliene din Ialomița falimentează administrațiile locale

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(26 Noiembrie 2022, 00:01)
SA SCHIMBAT CALIMERA, COANE DINULE!   Pai matali, pi cai mari, cand ai vazut ca ai  BUGET DE BUGET DI LA HEOLIENE, ai marit salarile la hangajati, ai angajat IN PLUS DE ORGANIGRAMA!  Ai facut trei gherete la primarie, una de PAZA COMUNITARA, data lu Firicel, Una de PAZA URBANA, data lu Ardiles si UNA DE PAZA LA RESTAURANTAE ANTIALCOL DATA la Celentano!  Ai copiat gresit brandul LAS FIERBINTI,   -----TU NU TE COMPARI CU VASILE  si nu ai o SECRETARA DE EXCEPTIE CA DALIDA.  Daca veai o secretara ca ea, te tragea de izmenele ramase la nevasta lu Firicel si spunea:::DINULEEEEEEEEE, CE FACIIIIIIIIIIIIII?
deci...:
(21 Noiembrie 2022, 14:49)
Sa gaseasca Bucurestiul o solutie pentru voi??? Adica sa va dea bani, nu??? Din impozitele si taxele platite de locuitorii altor localitati din tara care nu au avut eoliene sa la impoziteze.
Nu domnule primar. Dati banii inapoi din bugetul primariei Vladeni. Ca si atunci cand ai impozitat eolienele nu ai impartit banii cu localitatea mea, ci te-ai bucurat de ei si i-ai investit in localitatea ta. Acum ii dai de la tine inapoi nu stai cu mana intinsa la bugetul de stat.