Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Fierbinți-Târg: Războiul politic din Consiliul Local amână recepția noii grădinițe

Administrația locală din orașul Fierbinți-Târg reclamă pu­blic boicotarea ședințelor de Consiliu Local. Luni, 21 noiembrie 2022, consilierii PNL și USR au refuzat pentru a treia oară aprobarea unui proiect de hotărâre care viza recep­ționarea sediului mo­dernizat al grădiniței din localitate. Investiția a costat 844000 de lei și a fost fina­lizată cu 2 ani întârziere.

Politica orgoliilor Consilierii PNL și USR din Fierbinți-Târg refuză de 10 zile să aprobe un proiect de hotărâre care ar per­mite administrației locale recep­ționarea sediului renovat al gră­diniței din localitate. În perioada 11-21 noiembrie 2022, Consiliul Local Fierbinți-Târg a fost convocat de trei ori, însă de fiecare dată consilierii au refuzat să includă pe ordinea de zi proiectul de hotărâre pri­vind «reactualizarea indicatorilor tehnici ai obiectivului de in­vestiții modernizare grădiniță Fierbinți-Târg». Iulian Mareș, administratorul public al orașului Fierbinți-Târg susține că lupta politică din cadrul Consiliului Local afectează grav activitatea administrativă: «Diferența de preț care trebuie aprobată e de 14000 de lei... Banii sunt de la Guvern, nu afectează bugetul local. Este un boicot politic și atât!». În replică la acuzațiile care le sunt aduse, reprezentații PNL și USR din Consiliul Local Fierbinți-Târg reclamă lipsa de transparență a edilului Iusein Iuksel. «Domnul primar s-a obișnuit ca de fiecare dată să ne pună în fața faptului împlinit și ne obligă să votăm. De această dată i-am cerut explicații și documente. A refuzat să le ofere și dă vina pe noi!» susține Sorin Petre, viceprimarul localității și consilier PNL. Aceeași opinie o are și Mihnea Marin, consilier local USR la Fierbinți: «Lucrările s-au finalizat în primăvară. De ce nu a fost recepționată investiția atunci? Pe domnul primar nu l-a interesat și vrea acum, fără să ne explice de ce... Este o încercare de a face pierduți niște bani!».

Lanț de consecințe
Lucrările de renovare a grădiniției, fi­nanțate prin PNDL 2, ar fi trebuit să fie finalizate în anul 2020. În ultimii 2 ani, copiii care merg la grădinița din Fierbinți-Târg au fost mutați într-o locație improprie pentru desfășurarea orelor de curs. Spațiul, susțin părinții este «prea mic și friguros». Decizia consilierilor PNL de a respinge proiectul de hotărâre nu este singulară. Pe ordinea de zi a ședinței din 21 noiembrie 2022 ar fi trebuit să fie inclus și proiectul de hotărâre privind aprobarea cuantumului burselor școlare. Conform termenului limită stabilit de către legislația în vigoare, acestea au fost distribuite fără aprobarea Consiliului Local. Reamintim că în Consiliul Local al orașul Fierbinți-Târg sunt 5 consilieri PSD, 4 consilieri PNL și 4 consilieri USR.

25 Noiembrie 2022, 12:10 (2518 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Citizen:
(27 Noiembrie 2022, 06:11)
Asta cu domnul fost ONG ist, Iulian Mareș este de top! Chiar cu ce se ocupa el în primăria Fierbinti Tg. ce face, care este fisa postului, cum și prin ce mijloace a ajuns, el în primăria orașului, Fierbinti Tg. ca nu ne aducem aminte de acest post sa fii fost public și obținut prin concurs pe bune, ori ca lumea sa fii știut de existenta vacanta a postului de băgător de seama, pardon  <administrator public>  Acum observam ca de fapt, bagatorul în seama, administrator public nu este decât o trompetă a primarului, tătar de Medgidia. Știm ca domnul acesta, Mareș la un moment dat,, încerca el sa prosteasca primarii din zona barajului Dridu, cu ar trebuii făcută o baza de agrement cu vapoare și vaporașe pe lacul de acumulare Dridu, cu tâmpenii închipuite numai de el, ca poate poate s-o lipii de undeva. Pe aia de la Dridu și Maia nu ia prostit cu încercările lui de furaciune, dala prostit pe parvenitul din Medgidia. O pune, la cale vreo ciordeala mai de elita ori tot mărunțiș. 
Mai domnule primar lumea te-a ales dintre doua rele, nu ca ai fii matale, vreo capacitate cilindrică, hai pe bune chiar o aburești cu tupeul. Ca furi matale nea, primarul nimeni nu contestă, dar asa pe fata, ori ție fomiță rău de tot.  Și ai grija ca trompetă sa ia chenzina la timp. Hazliu este acest băițică trompetă, care mai nou se cheamă <Administrator Public> care ne aburește si pune presiune pe cetățeni cu vrăjeală lui de fost ONG ist, când spune  ***Diferența de preț care trebuie aprobată e de 14000 de lei... Banii sunt de la Guvern, nu afectează bugetul local***
Pai bă băiețică, de la Guvern sau de la bugetul local, tot bani publici sunt ma, domnule trompetă publică, sau te-a angajat primarul pe post de purtator de cuvant și noi cetatenii nu stim. Ba uite ca știm d-le, trompețică sunt banii publici pe care voi, cloaca de aglomerați, probabil încercați sai furați, ori sa dat liber la furat și noi cetățenii nu știm. 
deci...:
(26 Noiembrie 2022, 20:29)
Niste prosti....
ambtitii si orgolii si au de suferit cetatenii, iar in aczul asta copiii
in campanie merg sin poarta in poarta si se fac ce ii doare burta de interesul comunitatii si cand ajung acoo isi vad doar interesul
imi este scarba de toti....
Ciric:
(26 Noiembrie 2022, 19:14)
Primarule, Iusein Iuksel ai curajul și ieși public în fața fierbintenilor și spune ce înseamnă *Lucrările s-au finalizat în primăvară. De ce nu a fost recepționată investiția atunci? Pe domnul primar nu l-a interesat și vrea acum, fără să ne explice de ce... Este o încercare de a face pierduți niște bani!*. Ai luat-o cu tupeu de dumnezeu ca fostul de la Dridu? Dacă este o încercare de a face pierduți niște bani e nasol vitezule iar te plimba DNA prin camerele lor pentru declarații. Și ar mai fii ceva interesant, cum și în ce mod a fost angajat acest domn, Iulian Mareș administrator public, ce știe să facă? Ce îl recomandă? Ce face el în primărie în afara că împinge o sfoară și măsoară coridoarele cu scobitoarea? Ce salariu are? Cu ce te-a aburit de primar, că ștrand cu bărci nu ai să faci vreodată din gârla barajului cum nici gaze nu ai să vezi in viitorii 25 ani in Fierbinti-Dridu-Maia. Nu ne mai aburii Primarule că ajungi de ras și ocara că fostul de la Dridu. Și ai să rămâi decât cu baston, hapuri, pârturi trase pe cracii izmenelor si cu o baba cocoșată fix că ăla.
Aspirina:
(26 Noiembrie 2022, 16:27)
Domnul prinar, sa ne spuna si noua entru care motiv nu face, totul la vedere, ce ascunzi turcule? Ai luat-o si tu ca ala de a fost primar la Dridu, tot asa smecher obraznic si important se credea, Tot ca tine basinos si figurant esti, asa cum te vede lumea, turcule, vezi ca acum fostul de la Dridu e relicva pe hapuri de picioare,vai capul si steaua lui, batut de soarta si blesteme. Turcule daca nu ai de ascuns nimic,ia spune si comunitatii, ce la recomandat pe fostul 0/0 ONGist Iulian Mareș, actual administrator public al orașului Fierbinți-Târg de l-ai angajat, ce stie sa faca? Ce face el in primarie in afara, ca respira si primeste salariu de bugetar? Ai mai turcule ca se povesteste multe prin sat, pardon oras??? Lumea zice ca un ac nu cumperi in primarie, fara parandarat, intrebam doar, au dreptate Robi si Dalida? Sa ne spui turculețule si noua despre cum vrei tu sa impui japca, pe persoana fizica. Vezi turcule ca blestemele te fac ca pe fostul de la Dridu. Ai imresia ca toti sunt prosti, turcule?