Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

5 firme s-au aliniat la start

A început cursa pentru adjudecarea Centurilor Ocolitoare ale Sloboziei

Centura Oco­litoare a Sloboziei ar putea deveni realitate. Săptămâna trecută, Primăria Slobozia a scos la licitație «serviciile de elaborare Studiu de Fezabilitate, pentru obiectivul de investiții Variantă Ocolitoare Slobozia-Est». Investiția urmează a fi realizată prin Programul Opera­țional Infrastructura Mare (POIM). «Este un proces care va dura... Nu este o investiție care va fi fina­lizată în acest mandat. Dar Slobozia va avea Centură Ocolitoare ca oricare alt oraș modern!» susține primarul Dragoș Soare. O a doua Centură Ocolitoare, cea de Nord, urmează a fi realizată prin intermediul Programului «Anghel Saligny».

Proiect tot mai aproape de realitate După 2 ani de mandat, administrația Soare reușește să confirme oficial una dintre promisiunile lansate în campanie. Pe 15 noiembrie 2022 a expirat termenul de depunere a ofertelor pentru «serviciile de elaborare Studiu de Fezabilitate, pentru obiectivul de investiții Variantă Ocolitoare Slobozia-Est». În cursa pentru realizarea do­cumentației s-au aliniat 5 firme, iar procedura de evaluare a ofertelor este în curs. Acesta este primul pas al viitoarei investiții în realizarea Centurii de Est a Sloboziei, unul dintre cele două proiecte majore de infrastructură rutieră anunțate de primarul Dragoș Soare în 2020. «Este un proces care va dura... Nu este o investiție care va fi finalizată în acest mandat. Dar Slobozia va avea Centură Ocolitoare ca oricare alt oraș modern! Sunt convins că toate aceste investiții se vor rea­liza...» susține Dragoș Soare. Investiția va fi realizată de către Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM). Organizarea licitației de către Primăria Slobozia este rezultatul unei decizii adoptate la nivel național în ianuarie 2022. Conform declarațiilor făcute atunci de către ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, «descentralizarea proiectelor de infrastructură rutieră locală reprezintă o soluție pentru implementarea mai rapidă a unor proiecte».

Centura de Nord mai așteaptă Un alt proiect de infrastructură rutieră major pentru Slobozia îl reprezintă Centura de Nord a orașului. Deși administrația locală a aprobat un proiect de hotărâre care vizează această investiție încă din aprilie 2021, până în prezent nu s-au realizat pași concreți în vederea demarării acesteia. Investiția ar urma să fie realizată în cadrul Programului «Anghel Saligny». Centura de Nord a orașului Slobozia ar urma să preia «traficul auto dinspre Moldova spre Sudul României, reducându-se astfel im­pactul negativ asupra zonei de Vest a Munici­piului Slobozia». Conform devizului general, aprobat în noiembrie 2021, valoarea estimată a acestei investiții este de 116,3 milioane de lei, iar termenul de finalizare este de 48 de luni de la începerea lucrărilor. Scopul acestor investiții, susțin reprezentanții administrației Soare, este acela de a transforma orașul Slo­bozia într-un pol economic regional. Ideea este susținută atât la nivelul Consiliului Jude­țean Ialomița, controlat de către PSD, cât și la nivelul administrației Sloboziei, controlată de PNL. Termenul estimat pentru finalizarea acestor investiții în infrastructura rutieră, care includ și un nou pod peste Ialomița, este de 10 ani.

29 Noiembrie 2022, 17:10 (4545 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
CNI a «blocat» finanțarea pentru Sala Polivalentă din Slobozia
Slobozia are primul oficiu poștal adaptat nevăzătorilor
Voluntari pentru fericirea copiilor
Asfaltarea localității, prioritate a comunei Sărățeni
Proiect finanțat de AFIR în comuna Mihail Kogălniceanu

Comentariile cititorilor:


Cetatean de pe str.Filaturii:
(6 Decembrie 2022, 13:04)
De zece ani ne rupem rotile la masini pe str.Filaturii,si nu sunteti in stare sa puneti niste piatra,nu mai vorbim de asfalt si centuri,Strada arata ca cele de la emisiunile de stiri cu razboiul din Ucraina! Dar am auzit ca d-ul primar nu are votanti pe aceasta strada si nu se omoara sa astupe craterele facute de camioanele care vin la fabrica de ulei!
Dacia:
(1 Decembrie 2022, 15:56)
Păi nu avem,vechea...varianta,ocolitoare pe la privighetoarea!?!?
George.s:
(30 Noiembrie 2022, 17:43)
Toate proiectele care apar de acum înainte sunt din ciclul „Dacă mă realegeți, iată ce voi face!”. Aștept pe aia cu apa potabilă, să mă prăpădesc iar de râs.
Mitică :
(29 Noiembrie 2022, 21:29)
Pai gura lor să nu mănânce ceva, e rândul lor. Să nu uitați să mai faceți o dată studii de fezabilitate pentru sala polivalenta. Să vă fie de bine.
Halatu:
(29 Noiembrie 2022, 19:48)
Da procentu, cat e procentu tot 7% sau mai baro ?!