Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Salubrizare cu Mariana Iancu la Slobozia

Salubrizare cu Mariana Iancu la Slobozia

Ialomița are ADI ECOO 2009, iar Urziceni a investit 1 milion de euro în salubrizare... Slobozia o are pe Mariana Iancu! A acceptat funcția de șef al Serviciului de Salubrizare din cadrul DADP pe 15 decembrie 2022. Și, într-o lună jumătate, a demonstrat că poate genera schimbările pe care orașul le așteaptă...

Semne bune anul are În dimineața zilei de 1 ianuarie 2023, la orele 5,00, angajații DADP măturau Piața Revoluției din Slobozia. Trecuseră numai două săptămâni de la preluarea Serviciului de Salubrizare din cadrul DADP de către Mariana Iancu. Și era prima dată când autoritățile reacționau atât de repede! S-a speculat că numirea ei are substrat politic... Că primarul Dragoș Soare câștigă astfel capital electoral. Că e o trambulină pentru a se întoarce directoare la Spital. Că a acceptat funcția ca să candideze în 2024. Că vrea șefă plină la DADP... Mariana Iancu respinge toate aceste speculații. Și refuză să se lase foto­grafiată. «Nu-mi trebuie publicitate! Și lumea spune multe... Dar nu e adevărat! Spitalul a fost doar o etapă din viața mea. Nu mă mai întorc! Nici aici nu vreau să ajung șef... Vreau doar să demonstrez că Slobozia poate fi un oraș curat. Și mă pricep să fac asta...». Știe că nu se poate face totul peste noapte. Dar a înțeles că nu poți lăsa să treacă o zi fără să te implici: «Totul ține de organizare. Nu sunt eu mai bună decât alții. Dar am ochi de femeie care știe ce e de făcut și experiență... Iar orașul ăsta are nevoie de toți oamenii care vor să facă ceva pentru el. Altfel nu ajungem nicăieri!».

Oamenii din spatele măturii Susține că foștii angajați au convins-o să se întoarcă în spațiul public: «Mă în­tâlneam cu ei pe stradă... Erau debusolați. Nu înțelegeau ce se întâmplă... M-am simțit vinovată. Polaris nu a procedat corect... M-am întors și pentru ei. Sunt oameni buni. Nu meritau asta!». Oamenii «buni» ai Marianei Iancu sunt măturătorii orașului. Pe mulți dintre ei orașul îi înjură. Mariana Iancu îi apără. Spune că sunt de neînlocuit și că fără măturile lor orașul ar fi și mai murdar. Îi cunoaște pe toți, iar ei lucrează, înainte de toate, ca să o mulțu­mească pe ea... Iar Mariana Iancu e foarte greu de mulțumit: «Mă doare sufletul când aud că îi vorbiți de rău... Oamenii ăștia nu merită să fie arătați cu degetul. Îi cunosc pe toți! Olimpia, de exemplu, e din Amara... Lumea o știe de «Guvida». Soțul ei e șofer, a fost primul om angajat la Vivani. Sunt doi oameni dedicați, mun­citori... Mai e și Mircea. Cu el trebuie să ai grijă cum vorbești, că are Codul Muncii în buzunar... Cu Mircea nu te joci, că el le știe pe toate! Știe când greșești, știe când e... Dar nimeni nu-și face sectorul ca el. Apoi mai e Alecu, alt om muncitor. Și toți ceilalți, mulți soț și soție... Luchian cu soția, Rudi cu soția, Nicoleta... Și Vali! Să n-o uităm pe Vali că atâta-mi trebuie! E o meserie grea, nu o poate face oricine! Oamenii ăștia mătură și la 40 de grade vara și la -10 grade iarna. Merită să le fim recunoscători!».

Orașul, ca și oamenii lui Când nu vorbește despre oamenii ei, Mariana Iancu visează un oraș modern. Și tot ea se trezește amintindu-și ce oferă în acest moment Slobozia. «Am preluat orașul după două luni și jumătate de când Polaris nu mai era... Descărcam zeci de remorci de frunze pe zi. Acum stăm ceva mai bine. Dar tot mai e nevoie de oameni. Însă orașul nu va fi curat atâta timp cât nu înțelegem că noi facem mi­zerie. Noi distrugem coșurile de gunoi stradale... Noi aruncăm mucurile de țigări pe fereastra mașinii! Pe Nisipuri, unde se țin exame­nele auto, ridicăm munți de gunoaie... Degeaba am instalat coșuri, degeaba muncim toată ziua acolo. Mereu e murdar pentru că mereu oamenii fac mizerie. Până nu schimbăm asta, nu se schimbă nimic. Dar de plătit, plătim!». Serviciul de Salubritate condus de Mariana Iancu are în schemă 36 de angajați. Sunt ocupate puțin peste 20 de posturi. Un angajat are o normă de lucru de 6000 mp de suprafață măturată. Pentru restul, orașul are acum utilaje moderne: «Nu sunt destule. Și niciodată nu va fi de ajuns! Sunt bune utilajele, dar Slobozia are prea multe zone în care utilajele nu pot fi folosite. Și în Elveția se curăță străzile cu măturile de nuiele. Slobozia nu poate renunța la mături. Deocamdată! Trebuie să avem răbdare. Va veni și ziua aia, dar nimic nu se poate face bătând din palme. Și nimic nu se poate face dacă nu ne implicăm și noi!».

4 Februarie 2023, 12:20 (18028 vizualizări - 12 comentarii)

Citiți și:
Despre Mariana Iancu, la timpul viitor
«Luptăm pentru un oraș curat!»
Directorii «copy-paste » din fruntea instituțiilor publice

Comentariile cititorilor:


Șofer ubemar....:
(7 Februarie 2023, 04:49)
Am lucrat cu doamna,Mariana de mult la Vivani este,o persoana corectă chiar dacă are gura mare,și într-adevăr tine la oameni.Eu îi doresc succes,pe mai departe.
acelasi contribuabil:
(6 Februarie 2023, 16:14)
reclama este sufletul......administratiei.
dar, totusi, mai usor cu osanalele, ca s-au inmultit ( nejustificat ) articolele elogioase in ultimii doi ani.
pana la urma, elogierea ( care se va materializa prin voturi )  se poate face dupa ce vedem realizarile in mod efectiv, nu doar declarativ.
nemultumitu':
(6 Februarie 2023, 14:35)
"Flori pe strada" dupa ce vedem flori pe strada . Nu -i asa ,Violeta? 
Violeta:
(5 Februarie 2023, 16:43)
mult succes doamna Iancu.
la spital ati demonstrat ca aveti o mare putere de munca si ati facut schimbari foarte bune, acum se sta si se merge din inertie din ce ati lasat in urma.
sa faceti aceeasi treaba buna si pentru salubritatea din Slobozia si va vom oferi flori pe strada.
respect si sanatate !
Cetatan plătitor de taxe și im:
(5 Februarie 2023, 14:42)
Dna Mariana,va rog trimiteți salariații dvs.si în jurul blocurilor de pe strada Lacului ,36,55 sa facă curățenie. Nu au mai venit de aproximativ 3 luni.Langa centrala de lângă Ugira este un loc transformat în wc.public,un focar de infecție. Va rog faceți ceva.Va apreciez pt.tot ce faceți! Mulțumesc!
Spital:
(5 Februarie 2023, 11:22)
Sunt convins ca va face treaba cu mana de fier. Vedeti acum spitalul ce conducere impotenta are, e o mare debandada aici. Hai Mariana arata-le ce poti!
Mary :
(5 Februarie 2023, 01:28)
La vrăjeală, nimeni nu ne întrece. Treceți la proiecte o telegondolă și chiar o pârtie de schi, sunt sigur că o să vă iasă. Apă pentru zăpadă artificială aveți din abundență și poate o mai scumpiți, nu fiți fraieri!
Doctoru:
(4 Februarie 2023, 23:01)
Desi multa lume si-a batut joc de ea, la Spital chiar a facut treaba. Eu ma inclin si ii urez succes in proiectele viitoare.
Un cititor:
(4 Februarie 2023, 21:38)
Este de apreciat ce face, are dreptate cu educația celor care nu au primit-o din familie, mă refer la cei care aruncă gunoiul la voia întâmplării.
vox:
(4 Februarie 2023, 15:08)
Altă telenovelă urbană.
Corcodel de la Dumitresti:
(4 Februarie 2023, 14:42)
Maestre, urmeaza guvernarea lu,, ala micu, lu CIOLACU.  Neacsu, ala cu mapa conduce din umbra judetul LUI DAT DE CIOLACU. Acum face spargerea de front, bagand antenele. Dupa ancorare, va garantez, va urma exterminarea opozentilor si reintrarea lui NEACSU PE LINIA DE PLUTIRE. Adica sa intre banul la noul sef. o sa vezi ca face padoc de 5 stele la iapa lu ala de la Amara, i-i aduce amanta la munca, spalata este ca si noua, daca mai traia SOCOTEANU,  Dumnezeu Sal Ierte, o cosea si defila ca fatas mare.Asa ca Pavel face bagajele! Poate fi salvat de ofensiva rusilor si a bozgorilor, ROMANIA NU EXISTA VECIN PENTRU EI-DECLARATIA LUI -orban.
Altex:
(4 Februarie 2023, 14:17)
Domana Ianicu cred că a mai trecut pe la biserica și a revenit la gândiri mai bune.ma bucur că își laudă angajații și da într-adevăr angajații de la salubritate merita un mare respect ,nu este deloc o muncă ușoară!Cât despre Madame sa vedem cat o tine liniștea sau starea de liniște în care a fost găsită la momentul in care i-ati luat interviu ,că se știe destul de bine cat de ușor trece de la o stare la alta!Succes Madame