Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute
În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv
...[citește_toată_știrea]
5 Ianuarie 2010, 14:37
(13089 vizualizări -
2 comentarii)
Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți
În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora
...[citește_toată_știrea]
5 Ianuarie 2010, 14:27
(12195 vizualizări -
0 comentarii)
Suspecții mai multor furturi, identificați
În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au
...[citește_toată_știrea]
5 Ianuarie 2010, 14:01
(12002 vizualizări -
0 comentarii)
Acțiuni preventive în discotecile rurale
În noaptea de 2 spre 3 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Grivița și Miloșești, au acționat pe raza celor două comune. În acțiunile întreprinse, polițiștii
...[citește_toată_știrea]
5 Ianuarie 2010, 13:53
(15509 vizualizări -
0 comentarii)
Intervenții ale pompierilor
În primele zile ale noului an, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au avut de furcă. Astfel, în două situații s-a acordat primul ajutor cu echipaje SMURD, s-a intervenit
...[citește_toată_știrea]
5 Ianuarie 2010, 13:41
(14907 vizualizări -
0 comentarii)
La volan fără permis
Polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele unui tînăr în vîrstă de 23 ani, din Slobozia, acesta fiind depistat la volanul unui autoturism în prima zi de Crăciun deși nu poseda permis de conducere.
...[citește_toată_știrea]
28 Decembrie 2009, 14:58
(13026 vizualizări -
0 comentarii)
Prinși în flagrant la furat din autoturisme
În noaptea de 24 spre 25 decembrie a.c., în jurul orei 23,40, doi bărbați au fost surprinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să sustragă doi acumulatori ai unui autocamion. Autovehiculul era
...[citește_toată_știrea]
28 Decembrie 2009, 14:58
(13020 vizualizări -
0 comentarii)
Sărbători Fericite!
Redacția Independent vă dorește un Crăciun liniștit, alături de cei dragi.
...[citește_toată_știrea]
24 Decembrie 2009, 21:00
(12504 vizualizări -
0 comentarii)
Eleve, victime ale traficului de minori
Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității
...[citește_toată_știrea]
24 Decembrie 2009, 18:01
(11923 vizualizări -
0 comentarii)
Șoferi băuți implicați în accident
Doi conducători auto, aflați sub influența băuturilor alcoolice, au fost implicați într-un accident rutier. De reținut că unul dintre aceștia nu poseda permis de conducere. Așadar, miercuri, 23 decembrie
...[citește_toată_știrea]
24 Decembrie 2009, 17:12
(14257 vizualizări -
0 comentarii)
S-a predat singur
Miercuri, 24 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, la Poliția Municipiului Slobozia s-a prezentat Marian P., de 36 ani, din municipiul Slobozia, urmărit din luna februarie 2009. Bărbatul se sustrăgea executării
...[citește_toată_știrea]
24 Decembrie 2009, 15:00
(14295 vizualizări -
2 comentarii)
Moș Crăciun jandarm
Cu ocazia Sărbătorilor Crăciunului, jandarmii ialomițeni i-au luat locul lui Moș Crăciun și au împărțit cadouri copiilor cu dizabilități din cadrul Fundației «Trebuie» Fetești. Copiii, într-un cadru emoționant
...[citește_toată_știrea]
24 Decembrie 2009, 14:27
(12382 vizualizări -
0 comentarii)
Atenție la bani!
Marți, 23 decembrie, o femeie din Urziceni a fost victima unei tîlhării. Femeia, în vîrstă de 36 ani, administrator a două magazine din localitate, a fost atacată de doi indivizi ce, prin violență, i-au
...[citește_toată_știrea]
23 Decembrie 2009, 16:06
(11644 vizualizări -
0 comentarii)
Expoziție stradală dedicată Revoluției
Cele mai importante 48 de fotografii exclusive realizate de AGERPRES în timpul Revoluției din Decembrie 1989 pot fi văzute începînd din 21 decembrie 2009, pînă pe 12 ianuarie 2010, în cadrul expoziției
...[citește_toată_știrea]
23 Decembrie 2009, 16:04
(11027 vizualizări -
0 comentarii)
Achizițiile intracomunitare și importurile de legume-fructe, în atenția polițiștilor
Începînd cu data de 15 decembrie 2009, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare și inspectori ai Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor
...[citește_toată_știrea]
22 Decembrie 2009, 18:10
(14100 vizualizări -
0 comentarii)
Dosare pentru produse contrafăcute
Polițiștii feteșteni au început urmărirea penală în șapte dosare penale în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau persoane fizice, cu puncte de lucru în localitățile
...[citește_toată_știrea]
22 Decembrie 2009, 18:05
(13636 vizualizări -
0 comentarii)
Infractori după gratii
Doi ialomițeni, cu domiciliul în comuna Jilavele, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost identificați de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerați în Penitenciarul
...[citește_toată_știrea]
22 Decembrie 2009, 17:59
(11730 vizualizări -
0 comentarii)
APIA notifică fermierii
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură revine cu apelul către fermierii notificați pentru clarificarea datelor declarate în cererea de plată. Aceștia sînt obligați să se prezinte în cel mai
...[citește_toată_știrea]
22 Decembrie 2009, 17:38
(14226 vizualizări -
0 comentarii)
Unirea Urziceni vs Liverpool
Ghinion teribil pentru Unirea Urziceni la tragerea la sorți Europa League. Singura echipă din România calificată în primăvara europeană, Unirea Urziceni, și-a aflat adversarul din «16»-imile Ligii Europa
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2009, 15:09
(12095 vizualizări -
0 comentarii)
ANM-Sîmbătă și duminică, în sud-est reîncep ninsorile
Prognoza meteorologică pe următoarele trei zile, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, prevede că în cursul zilei sîmbătă, 19 decembrie, în cursul nopții și duminică, 20 decembrie, în sud
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2009, 14:13
(11420 vizualizări -
0 comentarii)
DRUMURI ÎNCHISE
Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că peste 150 de polițiști, din care 34 din structurile de siguranță rutieră, sînt angrenați în măsuri de deblocare/dirijare a traficului rutier
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2009, 12:00
(13664 vizualizări -
0 comentarii)
Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți
Peste 25 de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni au acționat, în zilele de 16 și 17 decembrie a.c., pentru deszăpezirea participanților la trafic surprinși de viscol. Pe segmentul de șosea Urziceni
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2009, 11:52
(11780 vizualizări -
1 comentariu)
Brazi confiscați la Fetești
8 brazi pentru care nu existau documente de proveniență potrivit legii au fost confiscați de polițiștii feteșteni. Aceștia au acționat joi, 17 decembrie a.c., pe raza municipiului pentru prevenirea și combaterea
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2009, 11:47
(10689 vizualizări -
0 comentarii)
Secțiunea SPORT a fost actualizată!
Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean.
...[citește_toată_știrea]
18 Decembrie 2009, 11:40
(14792 vizualizări -
0 comentarii)
În Ialomița se circulă în condiții de iarnă
Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că pe majoritatea arterelor de pe raza județului Ialomița se circulă în condiții de iarnă. Nu există tronsoane de drum închise circulației, traficul
...[citește_toată_știrea]
17 Decembrie 2009, 14:46
(12126 vizualizări -
0 comentarii)
Hoți din mașini, prinși în flagrant
Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți, acuzați că au acționat pe raza municipiului Slobozia și orașului Țăndărei, săvîrșind zece furturi din autoturisme. În cursul zilei de miercuri
...[citește_toată_știrea]
17 Decembrie 2009, 14:44
(11955 vizualizări -
0 comentarii)
Viscolul-41 de localități fără energie electrică, Slobozia fără apă
Potrivit subprefectului Gigi Petre, «viscolul a afectat rețelele electrice din întreg județul Ialomița, parțial sau integral 41 de localități rămînînd fără energie electrică». «Noaptea trecută a fost un
...[citește_toată_știrea]
16 Decembrie 2009, 16:28
(11296 vizualizări -
0 comentarii)
Camioanele de peste 7,5 tone, interzise în trafic de prefectul Teculescu
Din cauza blocajelor din trafic, prefectul Mădălin Teculescu a emis astăzi, la orele 10,45, o dispoziție prin care interzice circulația autovehiculelor cu o greutate mai mare de 7,5 tone pe raza județului
...[citește_toată_știrea]
16 Decembrie 2009, 14:47
(11488 vizualizări -
0 comentarii)
Permanență 24 din 24 la sediul DSV
Printr-un comunicat de presă, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, în perioada 19 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, în scopul prevenirii apariției unor evenimente
...[citește_toată_știrea]
16 Decembrie 2009, 14:37
(12817 vizualizări -
0 comentarii)
Atenționare pentru șoferi
Polițiștii ialomițeni avertizează conducătorii autovehiculelor de mare tonaj că la intrare în localitățile Slobozia și Urziceni au fost instituite filtre ce restricționează accesul mașinilor neechipate
...[citește_toată_știrea]
15 Decembrie 2009, 16:55
(10081 vizualizări -
1 comentariu)
Comentariile cititorilor:
(6 Februarie 2023, 14:30)
Silviu ,exista un site al Primariei Slobozia care are un mail direct pentru primar. Nu stiu daca citeste chiar dl Soare ,dar aveti sanse mai mari sa va faceti auzit decat sub articolul despre copilul acesta simpatic foc si foarte talentat. Felicitari lui si parintilor care il ajuta sa-si urmeze visul!
(6 Februarie 2023, 09:54)
Silviu te salut, noi am mai vorbit cu ceva ani in urma despre schimbarea numelui strazii.
multi au fost de acord si multi nu stiau cine a fost cd gherea. fostul primar stoica a zis ca o sa faca dar el a facut doar groapa.
subscriu si eu si imi doresc sa fie schimbat numele strazii din cd gherea intr-unul cu onoare.
chiar te-ai gandit foarte bine in iuliu Maniu voi sustine si eu asta.
acum sa faca si presa ceva pentru noi. sa arate si sa sustina schimbarea numelui strazii cd gherea ca asta a fost un fel de marx al Romaniei
(5 Februarie 2023, 21:18)
Domnule primar Soare, hai sa facem odata acea reparatie morala necsara a societatii.
Locuiesc pe strada C.D. Gherea si mi-e jena de acest personaj fost socialist-comunist. A ramas numele strazii din perioada comunista.
Si intrucat azi se implinesc 70 de ani de la moartea marelui IULIU MANIU, cel care a realizat in cea mai mare parte marea unire din 1918, propun ca strada noastra de la vechea tipogrfie si pana la monumentul ostasilor cazuti in primul razboi mondial sa se numeasca Iuliu Maniu.
Ar fi un respect deosebit fata de acest ilustru inaintas dar si o forma de ingropare a vechiului regim comunist.
Cu stima - Silviu Marin