Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Războiul cimitirelor» s-a mutat la Curtea de Apel

Drept la «dreptul la replică» al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor

«Războiul cimitirelor» s-a mutat la Curtea de Apel

Drept la replică «Urmare a articolului „Război în instanță între bisericile din Ialomița și primării pentru revendicarea ci­mitirelor“, publicat de redacția Ziarului Independent (de adevăr) pe site-ul oficial în data de 20 fe­bruarie 2023, Sectorul Mass-Media al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor face cunoscut următoarele:
În data de 13 februarie 2023 un redactor al Ziarului Independent (de adevăr) a solicitat, în scris, un răspuns din partea Episcopiei Sloboziei și Călărașilor privind re­vendicarea dreptului de proprietate a cimitirelor prin instanță. Sectorul Mass-Media al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a transmis redacției prin adresa nr. 710/2023, în aceeași zi, un răspuns clar și concis cu privire la informațiile solicitate. Deși Episcopia Sloboziei și Călărașilor a arătat deschidere și transparență instituțională și mediatică, arătând că Parohiile au aceste cimitire în proprietate de peste un secol, având documentele doveditoare, dar între anii 1999-2000, acestea au fost jefuite de autoritățile locale și trecute în proprietatea publică, articolul publicat nu a prezentat realitatea obiectivă pe care noi am transmis-o și a denaturant conținutul acesteia, informând în mod eronat opinia publică. Pentru a clarifica subiectul legat de acțiunea în instanță a revendicării dreptului de proprietate a cimitirelor de către parohii, dezbătut în mass-media locală, vom publica pe site-ul oficial al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor-link: https://sf-esc.ro-răspunsul la întrebările solicitate anterior și care nu au fost luate în considerare la redac­tarea articolului de presă. Recoman­dăm redacției ca în documentarea articolelor de presă, în viitor, să țină cont de deon­tologia profesiei și nu de viziunea personală asupra subiectelor publicate..». (Biroul de Presă al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, [email protected])

40 de procese la Curtea de Apel Textul care deschide acest articol reprezintă «dreptul la replică» solicitat de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor la un articol apărut în ziarul nostru în 15 februarie 2023, sub titlul «Război în instanță între bisericile din Ialomița și primării pentru revendicarea cimitirelor». Articolul informa că 24 de parohii din județul Ialomița au dat în judecată admi­nistrațiile locale solicitând preluarea cimitirelor. Între timp, numărul administrațiilor acționate în instanță a ajuns la 40, iar «jefuirea» pe care o reclamă «dreptul la replică» remis publi­cității de către Episcopia Sloboziei și Călărașilor este contrazisă de declarațiile edililor locali. Iată două dintre acestea: «Noi nu putem ceda cimitirele, că nu sunt ale noastre... Am informat Consiliul Local și așteptăm decizia instanței. Până acum am ajutat de fiecare dată Parohia cu sume de bani, în limitele legii. Ce va fi, vom mai vedea!» explică Marian Trâmbițașu, primarul comunei Grindu. «Am sprijinit și vom sprijini întotdeauna parohia noastră. Banii pe care i-am dat sunt, de fapt, pentru oamenii din sat. Că lor le folosește ce se face la bi­serică! Personal, cred că e o greșeală să ceară preluarea cimitirelor. Nu le pot întreține... Dar ce va hotărî instanța, aia vom face. Nu e motiv de supărare nici într-un caz, nici în altul!» susține Vasile Bobocel, primarul comunei Bordușani.

«Realitatea obiectivă» în cifre Numărul primarilor intervievați este mult mai mare. Trăitori «sub vremi», mulți dintre ei ne-au cerut să nu le publi­căm declarațiile. Dar ne-au confirmat că an de an au alocat fonduri publice pentru între­ținerea cimitirelor și a bisericii. Sume mici, dar în fiecare an. La care se adaugă sumele alocate de către Consiliul Județean Ialomița. Pentru a contrabalansa acuzațiile publice lansate în «dreptul la replică», ofe­rim câteva cifre edificatoare din ultimul mandat. În anul 2021, Consiliul Județean Ialomița a aprobat o alocare bugetară de 1,5 milioane de lei pentru 16 parohii din Ialomița. În primăvara anului 2022, admi­nistrația județeană aloca din bugetul anual 1 milion de lei pentru parohiile județului, iar suma este completată în luna octombrie 2022 cu alte 400 mii de lei. În 2023, istoria se repetă, bugetul Consiliului Județean prevăzând o alocare bugetară de 1 milion de lei la capitolul «religie». Și exemplele pot continua, înapoi în timp, pentru fiecare mandat administrativ de la întronizarea preasfințitului Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor. De altfel, situația pe care o prezentăm este cunoscută din anul 2014, când aceste alocări bugetare anuale, atât la nivelul adminis­trației județene, cât și la nivelul adminis­trațiilor locale, contribuie la instalarea Episcopiei Sloboziei și Călărașilor pe un meritoriu loc 3 în topul celor mai bogate eparhii ale țării, după Arhiepiscopia Bucureștilor și Mitropolia Moldovei.

Retorica ecumenică «independentă de adevăr»
Asemeni edililor locali din Ialomița, și noi trăitori «sub vremi», înțelegem rostul «dreptului la replică» al preotului Silviu Dascălu, purtătorul de cuvânt al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Ce nu pricepem însă nici picați cu ceară este lipsa proprietății asupra termenilor. Conform DEX, definiția cuvântului «jaf» este «furt săvârșit prin violență», iar sinonimele acestuia sunt: despuiere, devastare, furt, jecmăneală, jefuială, jăpcăneală, prădare, etc. Cât despre «independența de adevăr» pe care acesta o reclamă, credem că ea trebuie probată cu dovezi palpabile și date certe, nu cu o retorică ecumenică îndoielnică. Pentru că e posibil ca instanța de judecată să dea dreptate Episcopiei confirmând că «la emiterea Hotărârilor de Consiliu Local, (....) nu au fost res­pectate dispozițiile legale privind procedura prevăzută de Hotărârea nr. 548/1999, privind aprobarea Normelor tehnice pentru întocmirea inventarului bunurilor care alcătuiesc domeniul public al comunelor, orașelor, municipiilor și județelor și Legea nr. 213/1998 privind bunurile proprietate pu­blică». Dar la fel de posibil este ca, o dată trecute în administrarea parohiilor județului, «locurile de lumină și cu verdeață» din cimitirele co­munelor și orașelor Ialomiței să nu mai fie gratuite, iar urmașii să fie obligați să plătească taxe anuale pentru ca morții să se poată odihni în «țărâna din care ne-am născut și în care ne vom întoarce». Așa că părinte, decât să aruncăm cu vorbe calpe, mai bine să așteptăm și să vedem cui va da timpul dreptate! Ce ziceți?

14 Martie 2023, 13:50 (20259 vizualizări - 28 comentarii)

Citiți și:
Război în instanță între bisericile din Ialomița și primării pentru revendicarea cimitirelor
Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Comentariile cititorilor:


@Sf Petru:
(25 Martie 2023, 15:05)
Multumesc pt argumentele tale :"jigodie", "analfabet functional" etc. Cu astfel de vocabular, zici tu, cedeaza un"destept", n-asa?. Pai, mai impresionat, "desteptule". Sa fii sanatos!
Același Sf. :
(24 Martie 2023, 15:58)
Ce sa i faci... asa i cu analfabeții funcționali, știu sa citească dar nu înțeleg nimic(asta în cel mai bun caz) mai electrotehnistule! P. S. Astea fiind spuse... cel mai deștept cedează! Îmi pierd timpul cu tine! P. S. 2 Sunt doar un amarat de lucrător comercial... intelectualule
Sf Petru:
(24 Martie 2023, 15:52)
Amice... ești o mare j!g@die... nu am spus niciun moment ca societatea nu câștigă bani,ba din contra... isi asigura singura bugetul.. pe de alta parte are și rol de asistenta sociala prin preturile f mici pe care le practica... neschimbate de vreo 10 ani! Vorbeam de faptul ca nu primește bani din taxe și impozite de la primarie... și ți am demonstrat asta, dar tu duci discuțiile în alta parte, omiti, minți,induci în eroare, ca la biserica babele.Lipitoriile sug atât de mult sânge... ca mai pot sa și doneze.. bineînțeles. Semidoctule, dai citate din Tutea.. eu ți am spus religia ca biserica sunt 2 lucruri diferite
Sf Pavel:
(24 Martie 2023, 12:22)
Sf Petru,sigur esti popă,dar na trebuie să spui ca esti la electrotehnică,ca să pară că preoții sunt apărați de oameni din afara lor. Așa că,spor la scris comentarii,că trebuie sa îți justifici și tu existența la postul ocupat.
@Sf Petru:
(23 Martie 2023, 16:30)
Deci recunosti ca administrarea cimitirelor nu ar castiga bani si completeaza cu alte sume(ce ar  veni din alte activitati). Intrebarea e de ce ar tine asa de mult la o afacere in pierdere? Raspunsul e clar: pt ca nu e in pierdere, iar banii vin- dar de la slobozeni, cum iti spuneam. Cunostintele tale despre religie, biserica si popi sunt admirabile dar nu depasesc  categoria de cliseu si prejudecata. Spuneam si mai jos:"lipitorile"de popi doneaza sange de 3-4 ori pe an spitalelor in toata tara, ajuta familiile nevoiase mai ales in preajma sarbatorilor religioase, sunt angrenati in tot felul de actiuni in folosul comunitatilor. Ca sa cunosti ce fac si ce fel de oameni sunt trebuie sa mergi pe la biserica nu sa te lasi coplesit de propria ignoranta. Si nu, nu sunt "pe-acolo", profilul meu e electrotehnica. Apropo de religie, Petre Tutea spunea:"A citi Biblia nu e doar un act de credinta ci si unul de cultura".Sanatate multa!
Sf Petru:
(22 Martie 2023, 22:21)
Vino cu dovada ca au buget de la primarie.. pana atunci ești doar rauvoitor! Cât despre popi... dacă le tot ți partea... ești pe acolo. Nu sunt decât niște lipitori,una e religia, alta e biserica. Societatea are spatii comerciale pe care le administrează, obțin venituri din chirii și concesiuni.. bazar, piața, obor....restul e cancan... care vad ca îți place mult
@Sf Petru:
(22 Martie 2023, 12:25)
Se pare ca tu nu pricepi; cum se autofinanteaza? Asteapta sa le dai tu cei doi lei sau poate  merg toti angajatii  in timpul liber la prasit porumb si fac rost de bani care, adaugati la cei 2 lei de mormant, asigura salariile plus profit. Si esti convins de asta ca si de faptul ca sunt popa, n-asa?
Sf. Petru:
(21 Martie 2023, 20:28)
Se pare ca nu înțelegi nimic.... sau poate nu vrei. Este singura societate a primăriei care nu are buget de la primarie... mai informează-te și numai scrie prostii. Am văzut ca ai găsit repede tarifele, cauta și ce buget are de la primarie și pune aici sa l vedem. Cât despre popa.... e clar... daca te onorează...
laic:
(21 Martie 2023, 17:17)
Statul asta este laic sau fanatic religios? Au obtinut toate facilitatile fiscale pe care le-au impus, au luat imobile pe banda rulanta, terenuri intravilane, arabile, paduri; siau facut banci, au sistem propriu de camataricte imprumut. Au limuzine de lux. Incaseaza bani cu nemiluita de la stat si nu platesc impozite nici pe venituri nici pe proprietati. Da, ne scot ochii cu cateva acte de caritate (daca ai ajuns bre padre sa ne scoti ochii ca donezi sange...e maxima ipocrizia) Pai asta parca e in fisa postului la voi, sa-ti ajuti/salvezi aproapele; nu e chestie de lauda, o fac periodic oamenii obisnuiti si nu mai trambiteaza.
Cu atitudinea asta a voastra de stapani de sclavi vom ajunge ca in India: saraci lipiti pamantului (la propriu-multi dorm sub cerul liber) dar templele sclipesc de aur!
Se preda religia in scoli - obligatoriu, dar nu este vorba despre toate religiile ci numai de ortodoxie ca asa vor barbosii, populimea sa nu deschida ochii pe alte abordari ale creatiei ci numai pe interpretarea lor; asta aduce cotizatii la sutana. Mai nou vor impune religia ortodoxa ca examen la bac. Unde ar trebui sa se tina examenul? la episcopie? ne impuneti sa umblam in sutane vandute exclusiv de voi? ajungem ca in orientul mijlociu, ne transformati in fanatici religiosi? Lasati omului liberul arbitru, nu mai interveniti intre el si Dumnezeu! Mai sfinte sunt mainile unui "ateu de carton" care isi ajuta semenii sau animalele neajutorate decat unii (nu toti!) ipocriti in robe aurite care jecmanesc oamenii simpli (cat si politicienii). Luati aminte: pentru catedrala megalomanica a neamului (vostru) ati jecmanit bugetul tarii si al bucurestiului, pe cand Sagrada Familia s-a finantat exclusiv din donatii private si nici acum nu e finalizata dupa peste 100 de ani! Jos labele dupa oamenii saraci cu duhul, lasati-i sa gandeasca liber, singuri, ca il gasesc mai repede pe Dumnezeu.
@@sf.Petru:
(20 Martie 2023, 18:04)
Ai zbarcit-o cu popa! Sincer, ma onoreaza dar nu sunt preot. Ne putem intalni unde vrei ca sa te convingi. Recunosc insa ca ai haz cu "se autofinanteaza" Da, din taxe si impozite platite de slobozeni, nu de extraterestri.
@sf Petru:
(20 Martie 2023, 12:38)
Exact! Nu se plătește pentru a avea un loc de veci. Tarifele sunt pentru săpat groapa și celelalte și sunt decente. Neschimbate de mai mult de 4 ani....si m trecut prin atâtea scumpiri. Exemplu:tarif întreținere cimitir.. 2 lei pe luna. Duci discuția șmecherește... încă odată,aparține consiliului local dar nu primește bani de la bugetul local... se autofinanteaza. P. S. Esti clar popă!
@Mary:
(19 Martie 2023, 15:22)
Aversiunea ta fata de preoti se aseamana cu antipatia elevului fata de proful de matematica. Acesta  il ironizeaza pe elevul lenes amintind(de ex.) de "puntea magarului"-teorema lui Pitagora pe care n-o poate trece.Proful e antipatic dar teorema lui Pitagora ramane valabila indiferent de cine o preda. La fel faci cu preotii care nu sunt decat oameni si ei(cu bune si rele).Dar invatatura lui Isus nu-si piede cu nimic din valoare. Pt asta merg oamenii la biserica(unde intri si iesi fara sa-ti bage nimeni mana in buzunar), sa asculte cuvantul Mantuitorului, nu sa-l caracterizeze pe popa. Pt greselile si pacatele lui el va plati, dar pe tine nu te va ierta nimeni la vremea judecatii tale ca vezi doar paiul din ochiul lui si nu barna din ochiul tau. Nu judeca, ca sa nu fi judecat. Cu ce masura masori, cu aceea ti se va masura. Numai bine.
Mary :
(18 Martie 2023, 11:07)
Popii au mjercurialul lor, le face cineva concurență? Nu! Fac ce vor. Sunt, stat în stat. Pentru ce fac, din punct de vedere religios, primesc un salariu. Restul este ciubuc. Neimpozabil. Aia care sar calu' sunt, sau cer să fie transferați. Cunoaștem.
@Mariana:
(17 Martie 2023, 23:01)
Te flatezi singura crezand ca te baga popii in seama. Sunt un simplu enorias, popii, mai ales in perioada asta, au lucruri mult mai importante de facut decat sa polemizeze cu atei de carton.O singura data am vazut o interventie a unui preot la un articol in 'Independent' in ultimii 10 ani. Si o facea asumat, cu nume si prenume. Dar intr-un fel ai dreptate: popii s-au activat -dupa cum remarca si articolul: 'Protopopiatul Slobozia: "Doneaza sange! Salveaza o viata!" Fa-le concurenta,@Mariana: aduna toti ateii de carton care va stiti si arati ca si voi salvati vieti de ialomiteni, nu doar popii. Ia-l si pe @Mary care-i catranit pe preoti ca-s hrapareti desi, nicio lege din tara noastra nu obliga pe cineva sa dea bani la biserica. Si nici nu-i obligat sa apeleze la ritualurile vreunui cult religios pt ocazii gen botez, cununie, inmormantare etc. Multa sanatate!
Mariana:
(16 Martie 2023, 23:29)