Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia «exportă» câini fără stăpân

Slobozia «exportă» câini fără stăpân

În 2022, la Slobozia, au fost adoptați 274 de câini fără stăpân. Mai bine de jumătate dintre animale au fost adoptate peste hotare, cu ajutorul organizațiilor non-guvernamentale care militează pentru drepturile acestor patrupede. Anglia, Germania și Italia sunt țările unde au ajuns maidanezii din Slobozia.

Vesticii vor maidanezi din Slobozia Câinii fără stăpân capturați de pe străzile din Slobozia ajung, de cele mai multe ori, la familii din Occident. Modalitatea este una destul de simplă. Organizațiile non-profit fac demersuri pe lângă adăposturile aflate în grija administrațiilor locale și, ulterior, prin intermediul altor entități similare din străinătate dau în adopție aceste animale. Pe listele instituțiilor publice din România, animalele figurează însă ca fiind adoptate în țara noastră, instituțiile nefiind interesate să urmărească ce se întâmplă cu animalele după ce pără­sesc padocurile. În 2022, la Slobozia, din cei 296 de câini capturați și adăpostiți în centrul administrat de Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia, 274 de maidanezi au fost adoptați de către organizațiile non-profit. Mai departe, mai bine de jumătate dintre acești căței au fost dați spre adopții peste hotare. Nu toți câinii maidanezi ajung însă la stăpânii din străinătate. Mărimea, vârsta și chiar culoarea blănii animalelor sunt detalii care contează în momentul în care organizațiile non-profit decid să dea aceste animale spre adopție. Câinii care nu sunt doriți rămân în adăposturile private ale acestor entități.

16 Martie 2023, 09:55 (12383 vizualizări - 7 comentarii)

Comentariile cititorilor:


brutus:
(21 Martie 2023, 16:34)
Românii...cre(s)tini pana in fundul fiintei lor. Cel mai tare se plang de prezenta animalelor pe strazi tocmai cei care nu au sterilizat nicio data un caine/o pisica din batatura lor, a parintilor/bunicilor lor. Toti asteapta sa le rezolve altii problemele create tocmai de ei prin inmultirea ilegala a animalelor. DA, e lege! sunt obligati sa-si sterilizeze animalele de rasa comuna din curti, insa nu o fac. Nu-i amendeaza nimeni. Nu isi pot "rupe de la gura" 150-200 lei odata la cativa ani (adica costul a 4,5 pachete de tutun si 4 beri la PET pe care le consuma zilnic). Apoi arunca puii la marginea localitatii (sau in cimitir unde ne invita vasile). Astia sunt cre(s)tinii buni...arunca puii cu sacul dezlegat, ca sa aiba o moarte lenta, de frig, infometare, sau calcati de masini; Aia rai ii inneaca (in apa/toaleta) le administreaza un furcoi sau ii arunca in saci legati la gura. Din pacate astia suntem! Nu stiu de ce, dar imi vine in minte stirea data in urma cu 2,3 ani la TV, cu popa ala care si-a legat cainele de masina si l-a tarat pana a murit in chinuri. Deh, puterea exemplului.
Daca aud/vad si autoritatile, legea trebuie aplicata cu bata. Ii blamam pe musulmani si ne credem superiori lor. A vazut cineva cum isi trateaza turcii animalele strazii? Le fac custi in parcuri, ii hranesc si ii primesc in magazinele lor sau ii invelesc atunci cand e frig afara! Dar noi suntem mai cu motz (din ala organic).
Sunt campanii de sterilizare si nu va costa nimic pe voi, (pe noi DA) trebuie doar sa aduceti animalele si treaba e rezolvata; dar e mai comod sa stai la birt!
Daniela:
(17 Martie 2023, 18:52)
Observ in comentariile celor ce au avut dorința sa scrie , o ura împotriva acestor câini. Neamul asta romanesc este încărcat de răutate. E vina animalului că bipedul l-am abandonat în stradă? Bravo celor ce ajuta la adopții, daca sunt făcute ,într-adevăr , cu buna credință și nu în folosul unor tâmpiți din străinătate , ce folosesc câinii pe post de cărăuși sau "personal" in bordelurile pentru zoofili. M-aș bucura să știu că animalele sunt ok, iar oamenii își schimba atitudinea, devenimd mai îngăduitori.
Cetățean dezamagit:
(17 Martie 2023, 17:50)
Pe strada cimitirului sunt haite de caini.Iti este teama sa treci spre cimitir sa aprinzi o lumânare ca îți sar caini în cap.Politia locala a fost sesizata dar caini nu au dispărut.
Ar trebui amendați cei care ii arunca pe strazi.Aceiasi problema și cu pisicile care sunt aruncate în curțile noastre ,a celor care locuim la marginea loc slobozia noua. Asta suportam noi cei care plătim taxe și impozite ca cei de pe matei Basarab. Praf ,masini care transporta deșeuri groapa slobozia noua și care merg ca pe autostrada cu viteza mărită  Sesizări dar cu răspuns "nu putem sa rezolvam problema unor persoane particulare, în detrimentul  societăților " Așadar înghițim la praf ,asistam cum se zdruncina casele fără nicio sansa de rezolvare.
Nec:
(17 Martie 2023, 11:05)
Dacă nu ar exista acele organizațiile și evident persoane implicate care salvează catelusii din adăposturi, și care de multe ori se lupta cu "morile de vânt" din cauza superficialității sistemului de stat și implicării în gestionarea câinilor fără adăpost, nu am putea vorbi de adopții. Ce ar trebui sa înțeleagă cei care doar sesizează prezenta unor animalule nevinovate, este faptul ca oamenii nu trebuie sa abandoneze și mai mult decât atât, sa își sterilizeze animalutele. Prefera sa le arunce la marginea satelor, și sa ignore campaniile de sterilizare gratuita...
vasile:
(17 Martie 2023, 04:41)
Sa treceti si prin cimitir...daca tot ii exporta.
Pacient:
(16 Martie 2023, 23:49)
Curtea spitalului județean Ialomita este plina de câini și nimeni nu se sesizează.
Marin:
(16 Martie 2023, 10:18)
si cand nu ii exporta ii urca in masini si ii duc in satele limitrofe sau ii lasa pe camp.