Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiect al Poliției Locale Slobozia pentru siguranța traficului urban

Proiect al Poliției Locale Slobozia pentru siguranța traficului urban

De la un an la altul, numărul mașinilor care circulă pe străzile Sloboziei crește. Și, o dată cu el, și riscul producerii accidentelor rutiere. Pentru a preveni astfel de incidente, oficialii Poliției Locale Slobozia, alături de cei ai Serviciului Rutier Ialomița, au inițiat un proiect destinat creșterii gradului de siguranță al traficului rutier. Polițiștii locali cer autorităților să se implice și să aloce fondurile necesare implementării acestuia.

Stop accidentelor rutiere, la Slobozia! Inițiativa Poliției Locale Slobozia vizează amplasarea unor lumini speciale în zona sensurilor giratorii, dar și a unor lămpi la nivelul trecerilor de pietoni de pe cele mai aglomerate străzi ale orașului. «Considerăm că este nevoie ca atât sensurile giratorii din oraș, cât și trecerile de pietoni din zonele aglomerate trebuie să fie mult mai vizibile, de aceea amplasarea unor lumini speciale este importantă... Scopul acestui proiect este acela de a crește gradul de siguranță pe drumurile publice la nivelul municipiului Slobozia! Sunt multe situații în care vizibilitatea atât la nivelul trecerilor de pietoni, cât și la cel al sensurilor giratorii poate fi scă­zută și mă refer aici în special la ceea ce se întâmplă în sezonul rece, atunci când ea scade din cauza condițiilor meteorologice...» susține Valentin Nedelcu, directorul executiv al Poliției Locale Slobozia.

Costurile estimative În proiectul inițial, oficialii Poliției Locale Slobozia au specificat și costurile estimative ale investiției în instalațiile de lumini speciale care să crească gradul de vizibilitate la nivelul sensurilor giratorii și trecerilor de pietoni din zonele aglo­merate. Astfel, în cazul celor 3 sensuri giratorii din Slobozia, investiția se ridică la aproximativ 20 mii de lei. În cazul, trecerilor de pietoni, costurile au o va­loare estimativă de 7000 de lei/instalație de iluminat/trecere de pietoni. În total, este vorba despre aproximativ 22 de treceri de pietoni, aflate pe Bulevardele Matei Basarab și Unirii, pe care ar putea fi montate acele lămpi speciale care să le facă mai vizibile pentru conducătorii auto. Acest proiect urmează să fie pre­zentat autorităților în vederea obținerii liniei de finanțare. «Pentru orice iniți­ativă este nevoie de fonduri, astfel încât aceasta sa fie pusă în practică... Avem încredere că autoritățile locale din Slobozia vor fi receptive cu privire la necesitatea implementării acestui proiect pe care l-am gândit, repet, pentru siguranța traficului la nivelul orașului!» a mai spus Valentin Nedelcu, directorul executiv al Poliției Locale Slobozia.

S-au înmulțit mașinile pe străzile orașului
Potrivit Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări, Slobozia este printre localitățile din județul Ialomița cu cele mai aglomerate șosele. Statisticile oficiale arată faptul că la nivelul reșe­dinței județului există peste 25000 de automobile. Numărul a crescut simțitor în ultimii 10 ani, când la nivelul Sloboziei existau puțin peste 15000 de automobile. Toate cele peste 25000 de mașini se află în proprietatea rezidenților.

În patrulare pe bicicletă
Un alt proiect aflat pe masa de lucru a Poliției Locale din Slobozia este achiziționarea unor biciclete cu care agenții să patruleze pe străzile din municipiu. Oficialii instituției consideră că este necesară dotarea instituției cu biciclete pentru ca agenții să poată ajunge mai ușor la locul intervențiilor atunci când aceștia sunt solicitați. Inițiativa așteaptă finanțare de aproximativ 2 ani și ar putea beneficia de fonduri în perioada imediat următoare. «Dorim să cumpărăm 4 biciclete ce vor fi utilizate în acțiunile de patrulare și intervenții, atunci când situația o impune... Deplasarea pe bicicletă este mult mai rapidă, având în vedere că traficul din Slobozia s-a aglomerat. Sperăm să beneficiem de fonduri pentru achiziționarea acestora!» a precizat Valentin Nedelcu, directorul executiv al Poliției Locale Slobozia.

22 Martie 2023, 10:05 (6860 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
CNI a «blocat» finanțarea pentru Sala Polivalentă din Slobozia
Slobozia are primul oficiu poștal adaptat nevăzătorilor
Voluntari pentru fericirea copiilor

Comentariile cititorilor:


Sora:
(28 Martie 2023, 23:43)
In cazul poliției, nu mașinile sunt necesare, ci îndepărtarea depozitului de fier vechi din curtea Arhivei , pe care au invadat-o nu se știe cum și care arată groaznic. Și o mai bună pregătire a oamenilor, dacă mai e posibil..... În rest, orașul e o capcană, atât pentru mașini, care s-au rablagit pe cele drumuri dislocate și pentru cetățeni, care-și zdrelesc și rup mâini, picioare, fețe prin bordurile și gropile neastupate și denivelările și ”neterminările” din întreg orașul, pe trotuare și carosabil. Toate din cauza ”luminaților” care au gândit să înceapă peste tot și să strice, fără să finalizeze nicăieri.............
illuminatti:
(28 Martie 2023, 13:36)
Cand aud asta cu cresterea gradului de siguranta a circulatiei din "gura" politiei (ca e locala sau nationala) ma apuca rasu" plansu". Caralii locali au camere de supraveghere in toate intersectiile importante din oras, observa toate neregulile dat nu intervin niciodata! Sau poate doar la vreun amarat cu masina ieftina. Magraonii cu "vemveuri de anglea anmatriculate pa bulgarea" sunt privilegiati; stationeaza pe banda de circulatie "pa avari, cat vrea muschiu lor", opresc chiar pe treceri de pietoni, intorc prin intersectii (metoda ridicata la rang de arta de toti taximetristii). Mari mahari (patroni, oameni importanti) opresc masinile scumpe pe banda de mers din fata bancilor, chiar pana in dreptul semaforului impiedicand buna circulatie a celorlalte masini. Numeni nu le blocheaza si ridica masinile; nu-i sanctioneaza nimeni! Repet, legea este numai pentru pr@stime, nu si pentru cei bazati (oameni cu bani, influenta, sau interlopi).
1. Altfel, e bine si cu initiativa asta privind iluminatul trecerilor de pietoni; insa, sa gandeasca bine proiectul, adica...sa nu il gandeasca ei cu cei 2 neuroni, ci sa se uite la "case mai mari" cum se procedeaza, si anume, lampi puternice cu led deasupra trecerilor de pietoni pe toata latimea soselei. Nu doar inlocuit becul existent pe un stalp pozitionat la o oarecare distanta de trecere. Fix deasupra zebrei si pe toata lungimea acesteia!
2. Le-as dona eu o bicicleta noua daca si-ar face treaba constiincios!
Roman :
(27 Martie 2023, 01:52)
Nu mai bine pe trotinete Sa facă mai multa mișcare Oricum avem.prea mulți polițiști locali.pentru orașul asta +jandarmi +politia națională.Erau suficienți doar ei.(jandarmii și politia nationala)
Stan:
(24 Martie 2023, 08:56)
Foarte bune ideile pentru traficul rutier...dar cu politisti pe bicicleta
Dorin:
(23 Martie 2023, 23:42)
Va invit sa traversați strada Closca în fata la Concivic dimineața la 07.30 cu doi copii de mana sa vedeți cum se circula de zici ca ești pe autostrada.
Radu:
(23 Martie 2023, 17:09)
de ce nu amplasati mai bine cate un politist local la fiecare giratoriu, semafor, trecere de pietoni sau mai stiu eu ce...sa aiba si ei ceva activitate in folosul cetateanului. in afara de faptul ca stau toata ziua in masini si se plimba nu am vazut sa faca altceva. la solicitari astepti zeci de minute pana isi fac aparitia.. 
Gogu:
(23 Martie 2023, 00:19)
In seara asta am vazut deja politisti pe bicicleta. Dar nu locali!
Curiosul :
(22 Martie 2023, 17:00)
La atatea semafoare,polițiștii locali ,trebuiesc să-și faca treaba pentru care au fost înființați, paza bunurilor comunitare,sa vegheze la pastrarea ordinii si curățeniei la marginea localități cat și in interiorul,acesteia,sa lase circulația pentru alte structuri MAI,iar autospeciale reduse la jumătate, asa ca pentru economia oraselului bugetofag,spre exemplu autospecialele Renault 8+1la ce folosește?
@Mary:
(22 Martie 2023, 14:48)
Mai intai sa se antreneze pe bicicletele de la o sala de sport, poate mai dau jos din burta!
Mary :
(22 Martie 2023, 12:27)
Patrularea pe bicicletele este o idee excelentă! Nu în fiecare zi, dar aproape în fiecare zi văd un echipaj cu mașina, într-o zi erau două echipaje pe strada Lacului, nu pe stradă acolo unde ar fi trebuit să vegheze la nebunia de la prima oră, ele erau parcate în paralel acolo unde se sfârșește strada, probabil la o cafeluță, ori o bârfă despre șefu, parcă așteptând să se liniștească circulația în ideea că ei mai mult o încurcă. P,S. Oare încercau să protesteze că au salarii mici, fără să nu-i vadă nimeni?