Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ferma Model Perieți, reabilitată cu 36 milioane de lei

Noi investiții în «cultura istorică»

Ferma Model Perieți, reabilitată cu 36 milioane de lei

Administrația județeană relansează investițiile în «cultura istorică a jude­țului». Un proiect de hotărâre supus aprobării Consiliului Județean Ialomița miercuri, 29 martie 2023, stabilește valoarea estimativă a investiției în reabilitarea Fermei Model Perieți-monument de istorie agrară «în vederea includerii în circuitul turistic». Ideea restaurării Fermei Model Perieți datează din anul 2005, după preluarea obiectivului de către Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia.

Toate vechi și nouă toate Consiliul Județean Ialomița a supus aprobării plenului un proiect de hotărâre care va permite reabi­litarea și includerea în circuitul tu­ristic a Fermei Model Perieți-mo­nument de istorie agrară. Investiția, aflată la faza de «Notă Conceptuală» presupune o alocare de 36 milioane de lei pentru restaurarea și punerea în valoare a clădirilor existente. Esti­marea bugetară se bazează pe costuri făcute anterior pentru obiective de dimensiuni similare. Banii ar urma să fie obținuți din fonduri europene, bugetul național și bugetul local. Conform documentației, incinta, intrată în patrimoniul Muzeului Național al Agriculturii în anul 2005, are o suprafață de 5,4 hectare, cuprinde «conacul și mai multe magazii și grajduri (...)» precum și o serie de obiecte și documente istorice păstrate în acest moment în Fondul Stoianovici, în cadrul Muzeului. Reabilitarea va presupune consolidarea și reconstrucția clădirilor existente, precum și racordarea acestora la rețeaua electrică, rețeaua de apă și sistemul de canalizare. «Prin acest proiect se propune introducerea în circuitul turistic a fermei, promovarea și va­lorificarea obiectivelor culturale din Ialomița, conservarea identității locale, dezvoltarea economică locală și desfășurarea unor activități culturale și economice» se mai arată în documentația care însoțește poiectul de hotărâre supus aprobării consilierilor județeni.

Investiții de 1,4 milioane de lei în 2005
Primele (și ultimele) investiții semnificative în Ferma Model Perieți au fost realizate în anul 2005, imediat după preluarea obiectivului. Lucrările de reabilitare realizate atunci s-au dovedit însă insuficiente pentru a stopa degradarea clădirilor existente. În 2014, ziarul nostru publica un articol în care prezenta situația, la 9 ani de la investițiile în cauză. Iată un fragment din acest articol: «În această perioadă Ministerul Culturii oferă suma de 1,3 milioane de lei pentru ca ferma să beneficieze de reabi­litare totală. În ciuda efortului financiar făcut de oficialii de la București, reabilitarea Fermei Model de la Perieți a fost sistată. În urma unui control al Direcției Județene de Cultură, Culte și Patrimoniu Național Ialomița s-a constatat faptul că banii Ministerului de resort au fost risipiți în van. Reabilitarea fermei din Perieți a fost făcută de mântuială. Experții instituției au constatat faptul că proiectul de reabilitare nu a fost respectat. Astfel, s-a constatat faptul că sumele au fost investite în pereți și tavane de rigips, iar cantități importante de materiale de construcții au început să dispară din incinta șantierului!». Din anul 2014 și până în prezent, Ferma Model Perieți s-a aflat «în conservare».

28 Martie 2023, 19:15 (7248 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Ultima ședință a mandatului pentru Consiliul Județean Ialomița
Pavel&comp. legiferează o administrație mai scumpă
Primele dotări pentru școlile partenere ale Consiliului Județean Ialomița

Comentariile cititorilor:


Marian :
(31 Martie 2023, 13:43)
33 de ani plini de corupție și de jaf, nimic pentru plebe, totul pentru hoarda politică oneroasă!
Gogu:
(29 Martie 2023, 23:25)
Fura de rupt de pe urma culturii. Habar nu au de istorie, dar au furat o gramada de bani si de pe urma Orasului de Floci, punand garduri, paie, cateva caramizi si plastic. Tara de hoti!
nemultumitu':
(29 Martie 2023, 16:29)
Am mai trimis un mesaj de revolta, mai trimit unul . Pur si simplu furt din orice fond pe care il au la dispozitie.  E hilar cu circuitul asta turistic pe care il tot invoca . O ferma de muzeu trebuie sa arate adevarul . Cum traiau taranii pe vremuri. Cu materialele pe care le foloseau taranii de atunci. . Pentru vizitatori e suficienta o toaleta ecologica. Rusinica! 
Mary :
(29 Martie 2023, 15:55)
În cultură exista o cârdășie și o cloacă de neclintit. Nimeni nu caută adevărul mai departe de facturi și contracte.