Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Țăndărei: 11 copii, ținuți departe de școală de către familie

Țăndărei: 11 copii, ținuți departe de școală de către familie

Caz revoltător la Țăndărei. 11 copii de vârstă școlară, niciunul mai mare de 14 ani, nu au mers niciodată la școală. Minorii trăiesc într-o familie dezorganizată, tatăl acestora fiind reținut într-o anchetă a DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița pentru «trafic de stupefiante». Situația celor 11 copii a apărut în spațiul public în urma unui raport al Avocatului Poporului Biroul Slobozia, instituție care a somat serviciile sociale din Țăndărei și Slobozia să monitorizeze familia din care minorii provin și să facă demersurile necesare înscrierii acestora către unitățile de învățământ.

Sprijin pentru înscrierea la școală Cazul celor 11 copii din Țăndărei, care nu au mers nicio zi la școală, a apărut după ce DIICOT-Biroul Terito­rial Ialomița a descins la locuința în care minorii locuiesc împreună cu pă­rinții pentru a-l aduce la audieri pe tatăl acestora. Bărbatul, în prezent arestat preventiv, este unul dintre suspecții unei anchete ce are ca obiect «traficul de stupefiante». Lipsa accesului la edu­cație al copiilor a fost identificată de Avocatul Poporului-Biroul Slobozia în urma unor adrese oficiale înaintate atât serviciilor locale de asistență so­cială ale orașului Țăndărei, cât și Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița. Repre­zentanții Avocatului Poporului au des­coperit faptul că familia minorilor era dezorganizată, copiii trăind într-un mediu precar. Mai mult, anchetele sociale au scos la iveală faptul că nici mama co­piilor nu a avut acces la educație. În schimb, se pare că unul dintre minori ar fi fost obligat de tatăl acestuia să vândă droguri în diferite zone ale ju­dețului. În urma analizei cazului, Avocatul Poporului a făcut demersuri către serviciile sociale pentru integrarea în mediul școlar a tuturor minorilor. Mai mult, instituția a făcut demersuri pe lângă serviciile sociale locale și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița de a monitoriza mult mai atent familia și de a realiza o fișă de caz în care să fie expuse toate nevoile mamei și copiilor, astfel încât aceștia să beneficieze de servicii de reintegrare socială. Se pare că singura sursă de venit a familiei ar fi reprezentată de o indemnizație de ajutor social în valoare de 250 de lei pe lună.

1 Mai 2023, 15:50 (2785 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Țăndărei: Geamurile unei școli, sparte cu pietre
Țăndărei: Copil de 3 ani, intoxicat cu insecticid
Țăndărei: Copii prinși la furat

Comentariile cititorilor:


Tete:
(14 Mai 2023, 12:31)
Ăștia se înmulțesc ca iepurii , și din pușcărie o sa mai facă câțiva. Politicienii locali profită de voturile lor, ăștia sunt buni pentru ca sunt la fel de hoți ca ei și a fi infractor e o mândrie și obligație la Țăndărei. Ești un ciudat și un prost dacă trăiești cinstiți în orașul ăsta construit din furaciuni, locul unde hoții isi ascund comorile.
Cora:
(3 Mai 2023, 17:31)
De ce nu se sesizează Avocatul poporului că mai sunt în oraș și copii care merg la școală și au teme și nu pot învăța din cauză că nopți întregi, în oraș sunt zbierete, scandaluri, țipete, ușile de la scările de bloc sunt forțate pentru a intra să fumeze, să joace barbut sau sa urineze cei care își petrec timpul pe la sălile de jocuri sau la restaurante. Autoritățile nu sunt în stare să asigure minimul de normalitate în oraș, adică ordinea și liniștea publică. Avem primar și viceprimar care au consilieri personali, avem administrator public, poliție locală. Pentru ce îi plătim pe acei consilieri personali? Ce fac ? Ce face administratorul public?Nu i -am văzut niciodată prin oraș pe niciunul.Nu mai zic de poliție. Pe oricare din cei amintiți, daca îl întrebi de ce nu se face nimic pentru liniștea și ordinea publica, afli ca nu e în competența lor sau că, să reclamăm în nume personal că se întămplă așa ceva.Și dacă suni, de exemplu la poliția locala, constați că la numărul afișat nu răspunde nimeni.Invităm pe Avocatul poporului să petreacă (măcar) o noapte de vară în Tăndărei și să se sesizeze cum trăim într-un oraș devenit o junglă.Cred că e cazul să se sesizeze și Protecția copilului. Au nevoie de protecție si minorii lăsați nesupravegheați nopți întregi pe străzi, dar și copiii care au nevoie de liniște în spațiul public și în casele lor și trebuie să iasă în aer liber fără să vadă și sa audă manifestările huliganice ale unora și ale altora.
GOGU:
(2 Mai 2023, 20:22)
Se perinda zilnic in grupuri pe strazi ,pe garduri nu sunt vazuti de functionari care sunt retribuiti  pentru verificarea acestor mici cadre ale penitenciarelor de maine . Politia se intoarce cu spatele. Parinti sunt plecati de la 15 Septembrie si vin de Paste  copii raman in cel mai fericit caz cu o ruda mai in varsta pe strada de la orele 11 pana 24 .
Anonim :
(2 Mai 2023, 18:17)
Mi-a dat o lacrima! Sa fim serioși! Trăiesc pe naiba din ajutor social! Ăștia cu ajutor social și cupoane pentru energie au și mașini de lux la poarta! La școală nu merg, acolo ii învață lucruri bune și nu e bine. Ei sunt educați sa fie infractori! Apropo... Sunteți bine informați? Tatăl cred ca e deja liber, asa se întâmplă de obicei. Ii saltă pentru câteva ore. Razie...politie..praf în ochi!
Anonim:
(2 Mai 2023, 14:45)
Din pacate situatia copiilor de etnie roma (indiferent daca sunt inscrisi sau nu in sistemul de invatamant) din orasul Tandarei, devine tot mai ingrijoratoare, intru-cat autoritatile competente nu ne mai pot proteja, pe noi cetatenii romani, impotriva dezastrelor provocate de acesti copii! Parcuri nou infiintate distruse, in doar cateva luni de la amenajare, masini avariate, tulburarea linistii publice la ore tarzii din noapte....sunt doar cateva exemple ....
Tandarean:
(1 Mai 2023, 19:31)
Ca ei sunt mulți. De etnie roma nu au interes pentru școală. Ce fac autoritățile locale??? Nimica clar. Ca ei aduc voturile. Păcat de copii. Nu mai exista: primărie, spas, protecția copilului, biserica, politie, școală.Nimic! Bine ca avem politicieni și interlopi. Au același profil golanesc și șmecheresc, mai ales la noi în Țăndărei. Frăția hoților avem: psd, pnl, interlopi.
Virgil :
(1 Mai 2023, 18:17)
Dar luați-i de acolo, fraților! Că ăștia sunt viitorii infractori majori! Cum pot crește într-un astfel de mediu?! Ce-am ajuns?!... Se sesizează instituțiile între ele! Și tot un ... se întâmplă.
300:
(1 Mai 2023, 18:06)
Daca nus handicapati.