Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Magistratul «vitezoman» Mihai Laurențiu Vasilescu reclamă că «puternicul» Daniel Horodniceanu l-a lăsat fără funcție

Scandaluri publice cu procurori și polițiști

Magistratul «vitezoman» Mihai Laurențiu Vasilescu reclamă că «puternicul» Daniel Horodniceanu l-a lăsat fără funcție

Pe 7 mai 2023, vicepre­ședintele Consiliului Superior al Magistraturii, procurorul Daniel Horodniceanu a fost oprit în trafic pentru o depășire neregulamentară. Incidentul s-a transformat într-un adevărat scandal public, din cauza atitudinii nepotrivite pe care magistratul a avut-o față de agenții care l-au tras pe dreapta. Cu două luni în urmă, în cadrul unei ședințe a Secției pentru Procurori a CSM, Horodniceanu a dispus exclu­derea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu, de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, pentru un incident similar, petrecut în 2018. Magistratul Vasilescu așteaptă acum o decizie definitivă a Înaltei Curți de Casație și Justiție privind înlăturarea sa din rândurile magistraților.

Filmul unui scandal În drumul său către Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, venind de la București, procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu a fost oprit în trafic, pe raza loca­lității Andrășești, de doi polițiști ai Servi­ciului Rutier Ialomița. Oamenii legii l-au tras pe dreapta după ce aparatul radar a indicat că acesta circula în localitate cu 36 km/h peste limita admisă de lege. În momentul în care i-au cerut actele, polițiștii au constatat faptul că magistratul avea Inspecția Tehnică Periodică a automobilului expirată. Acesta a fost sancționat contravențional și i-au fost ridicate numerele de înmatriculare. Controlul de rutină al polițiștilor s-a transformat într-un imens scandal public după ce procurorul a dispus sancționarea polițiștilor cu câte 5000 de lei. Cazul a intrat în atenția Inspecției Judiciare și s-a finalizat cu un dosar penal privind fapte de «abuz în serviciu». Ulterior, Consiliul Superior al Magistraturii a decis suspendarea din funcție a lui Mihai Laurențiu Vasilescu. Magistratul a fost achitat de Curtea de Apel București și s-a reîntors la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia după ce măsura suspendării a expirat. În toamna anului 2022, Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a fost din nou sesizată cu privire la Cazul «Vasilescu» și a început o nouă procedură disciplinară. Rezultatele verificărilor s-au finalizat în 8 martie 2023, când, în timpul ședinței condusă de vicepreședintele CSM, procurorul Daniel Horodniceanu, acesta a dispus excluderea din magistratură a procurorului Mihai Laurențiu Vasilescu.

Cazul Horodniceanu ia amploare La două luni de la emiterea deciziei de excludere din magistratură, vicepreședintele CSM, procurorul Daniel Horodniceanu intră în atenția publică în urma unui incident similar, celui din cauza căruia a dispus înlăturarea din rândurile magistraților a lui Mihai Laurențiu Vasilescu. Acesta a fost oprit în trafic pe raza localității Schitu Duca, pentru că a depășit neregulamentar, fără să semnalizeze. Vizibil iritat de faptul că a fost tras pe dreapta, Horodniceanu, la fel ca și procurorul Vasilescu, a avut o atitudine nepotrivită față de agenții de poliție. Întreaga scenă a fost filmată de oamenii legii și a fost făcută publică în presa locală din Moldova. «Sunt procuror-șef Horodniceanu de la Crimă Organizată. Nu mă cunoașteți? Da’ de ce nu mă cunoașteți oare?!» a fost reacția lui Horodniceanu în momentul în care polițiștii i-au cerut documentele. Ceea ce a urmat a fost un imens scandal mediatic, în care a fost reclamat comportamentul necorespunzător al vicepreședintelui CSM. În urma incidentului în care a fost implicat Daniel Horodniceanu, procurorul Mihai Laurențiu Vasilescu reclamă public decizia acestuia privind excluderea sa din magistratură. «În data de 08.03.2023, Daniel Horodniceanu, în calitate de șef al Secției pentru Procurori CSM (începând de anul acesta), m-a exclus din magistratură cu pretextul unui incident mult mai puțin grav, însă tot cu polițiști rutieri, din aria mea de competență, din anul 2018, ignorând noile legi ale justiției, ignorând prescripția, așadar nelegal, abuziv și, mai ales, nedrept!» susține acesta. O decizie finală în ceea ce privește cariera de magistrat a lui Mihai Laurențiu Vasilescu va fi luată de Înalta Curte de Casație și Justiție, instanța competentă să judece contestațiile privind deciziile Secțiilor în materie Disciplinară ale Consiliului Superior al Magistraturii.

22 Mai 2023, 10:50 (4618 vizualizări - 23 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Andu:
(30 Mai 2023, 23:22)
Ca n tren cu permisul. Am auzit că e ancheta mare ! Făcută de profesionisti
Colegul lu Nini:
(26 Mai 2023, 00:11)
Și cu permisul doamnei cum rămâne?
Samuel :
(25 Mai 2023, 22:47)
Io țin cu itp Lăcusteni. In iarna mau ajutat sa fac itp la masina mea care este în Spania. Nu mai aveam cu ce sa circul. Și ca să nu dau bani pana în tara am auzit de ei de la fratele Rafaiel. Doar am trimis poze cu talonul și 1000 euro și sa rezolvat. Pacea Domnului itp Lacusteni la bâlci va dau o masa.
Mihai Lacusteni:
(25 Mai 2023, 22:23)
ITP Lacusteni cine este finul vostru? (Nini) Sa va spun cine e Nini. Nini e un amarat de politist venit de la coada vacii care se crede atotputernic dar dupa ce facea trafic cu RAR-ul ,se intalnea in Peco cu tiganii din Tandarei sa le ceara bani pentru a-i invata ce sa faca ca sa-si recupereze actele. Atunci cand fratelui tau i-a fost ridicat talonul de politie impreuna cu cei de la RAR de ce ai fost la Vasile Bancu sa te ajute? ITP Lacusteni pentru o programare cum pot face? Masina este in Anglia dar este inscrisa pe RO, va dau poza cu numerele si banii prin posta. Domnilor procurori la puscarie cu ei. Dar pacat ca nimeni nu face nimic.
Cosmin :
(25 Mai 2023, 10:12)
Actualizare , Dragoș a fugit de poliție are permisul suspendat pe 30 de zile plus inca o suspendare de 90 de zile , crede ca relațiile lui ionescu il va scoate din mizeria asta , are 2 contestații la judecătorie , asa ca nu va mai impresiona mult cu prezenta lui la RAR ialomita ! Te asteptam acasa la tandarei miezule ! Succes vei avea o primire frumoasa !!!!
Cosmin:
(25 Mai 2023, 10:01)
Toti sunt corupți au intrat pe șpăgi si la RAR si la poliție cand se văd acolo se cred Dumnezeu aveți grija de sus se cade usor si jos aici dați de noi , nu va va fii bine ! Aveți grija !
laurentiu:
(25 Mai 2023, 02:02)
bine ca a ramas fara permis domnul dragos ! e bine acuma spagarule ? si asta va fi numai inceputul
Simplu șofer:
(25 Mai 2023, 01:34)
Văd că s au dezlegat limbile aici , de ambele tabere. Eu sunt imparțial țin cu legea , aștept anchete calificate. Domnilor ancetatori daca nu va pricepeți va ajut eu sa va arat, să vă dau mura n gura ce face dl de la rutieră și dl de la rar, mai exact cu ce se ocupa. Revin cu alte probe.
Nini:
(25 Mai 2023, 01:28)
Care modificate ? Va spun eu că sunt tăiate !Bn și la Chivu e la fel
Cosmin:
(25 Mai 2023, 00:15)
Dragoș de la control trafic RAR , care ia certificatele de înmatriculare pentru stergatoarele de parbriz ? Cum a-ti constatat ca sunt totcite cu ce le-ați măsurat ? V-a dat socrul Dvs de la service-ul autorizat RAR un aparat ceva ? La tine si la Hoțu nu mai vedeți mașinile alea modificate la maxim, sfidăm lumea ca lucram la RAR ? Aveți grija de nu pățiți ce a-ti patit la Constanta ! Succes !
Tandarean:
(25 Mai 2023, 00:12)
Tu ești corect Dragoș? M-ai oprit cu mașina 2019 și ai verificat-o jumătate de ora rânjind și spunând iti găsesc eu ceva?
Anonim :
(24 Mai 2023, 23:26)
Dragoș ai grija ca nu ti sa uscat inca contractul de munca semnat la rar ialomita si deja ti-ai reclamat propii colegi ? Ai masina modificata pana peste cap , i-ai intimidat pe colegi sa treacă masina domnului nelu cu service-ul autorizat RAR ? Ce facturi vrei tu cand faci reparații iei bani si nu dai factura sau garantie ? Păcălești oameni domnul Nelu Ionescu ! Cand se face dreptate nu va convine ? Respectați legea este făcută pentru toata lumea ! Succes !
@Raspuns anonim:
(24 Mai 2023, 23:22)
Nu. Sunt cel care ziua iau talonul pentru ștergătoare de parbriz tocite și noaptea mă plimb cu otelul tunat prin oraș sfidând pe toată lumea.
@Raspuns Anonim:
(24 Mai 2023, 19:55)
Tu ești polițistul ăla corect ? Tu ești ăla care a făcut accident și nu l-ai raportat? Tu ești ăla care conduci prin Săveni, Tandarei băut ? Tu ești ăla care ai facut legea cu toți vecinii tai ? Tu ești ăla care lasă fratele sa faca ce vrea pe sosea? Tu ești ăla care ești mânjit de la strachineni ? Tu porti centura ? Mașină ta este in regula ? Sa ne zici unde ai pus folie la mașina de poliție, sa ne arăti factura și să ne spui cine a plătit . Din cauza asta nu plătești că ești ăla cel mai corect ? Tu ești ăla care ai făcut proces verbal ocupantei locului din dreapta și i ai luat permisul ? Tu ești cel care după ce nu mai ești în poliție trebuie sa te muti că tot satul te așteaptă ? Nu mai pune întrebări aici că vin cu alte informații despre tine si o sa sară toți aici care știu despre combinațiile tale . Am sa revin anoninelule
Răspuns Anonim:
(24 Mai 2023, 13:52)
@Tandarean la service-ul ce funcționează legal? Autorizat rar? Ce eliberează factură?