Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

A început războiul politic pentru asfaltarea cartierelor Slobozia Nouă și Bora

A început războiul politic pentru asfaltarea cartierelor Slobozia Nouă și Bora

bonus: «Aventuri administrative» cu Alexandru Potor/Ultimatumul administrației Mocioniu

Luni, 15 mai 2023, consilie­rii PSD și PRO România din Slobozia au blocat decizia administrației Soare de a contracta un împrumut bancar de 34 milioane de lei. Decizia este justificată de nevoia administrației locale de a realoca fondurile rezervate pentru cofinanțarea proiectelor europene în derulare pentru asfaltarea străzilor din cartierele Slobozia Nouă și Bora. Consi­derate cartierele-«cenușărese» ale Sloboziei, Slobozia Nouă și Bora așteaptă asfaltarea străzilor de mai bine de 10 ani. Primarul Dragoș Soare susține public că aprobarea contractării împrumutului ar re­zolva problema asfaltării acestor cartiere până la sfârșitul anului 2024.

14 de ani de promisiuni electorale În anul 2009, administrația Ionașcu lansa un proiect de asfaltare a 75 de străzi din Slobozia. Investiția, una multianuală, ar fi trebuit să se întindă pe o perioadă de 4 ani și să se finalizeze cu asfaltarea a 31,6 kilometri de străzi din municipiul Slobozia până la sfârșitul anului 2012. Acest deziderat administrativ a stat la baza primului împrumut de 50 milioane de lei contractat de Primăria Slobozia de la BCR în 2011. Din tot acest proiect, istoria locală a asfaltării reține doar «primul strat de asfalt de pe Brăilei» pe o lungime de 1,5 kilometri, lucrare în valoare de 2,1 milioane de lei, care nu a mai primit nici până acum al doilea strat de asfalt. Din 2009, la fiecare nou ciclu electoral, toți primarii Sloboziei au promis asfaltarea cartierelor Slobozia Nouă și Bora. Singurele realizări palpabile rămân cele două străzi asfaltate în Cartierul «Gării Noi», două în Bora și una în Slobozia. Și lucrările anuale de «peticire» a străzilor care au transformat Slobozia într-un oraș al «gropilor».

Primarul în funcție reia promisiunile electorale Administrația Soare nu face nici ea excepție. În campania electorală din 2020, primarul Dragoș Soare a promis asfaltarea cartierelor Slobozia Nouă și Bora. Timp de 2 ani, investiția a fost blocată pentru a permite racordarea acestor cartiere la rețeaua de apă și canalizare. Lucrările sunt încă în derulare. În februarie 2022, consilierii PSD aprobă un proiect de hotărâre care ar fi permis asfaltarea a 13 străzi în Cartierul Slobozia Nouă. În august 2022, un nou proiect de hotărâre reduce la 4 numărul acestor străzi. Administrația locală justifică situația susținând că celelalte 9 străzi fie nu au utilități, fie sunt blocate de extinderea ilegală a unor proprietăți, fie... nu există decât pe hârtie! Proiectul este retras de pe ordinea de zi a ședinței din august 2022 înainte de a fi votat. În cadrul ședinței, consilierul PSD Alexandru Potor, administrator public al județului Ialomița, nu ratează ocazia de a susține că decizia de a asfalta doar 4 străzi reprezintă «o eroare administrativă». În primăvara anului 2023, administrația Soare susține că numărul străzilor care pot fi asfaltate la Slobozia Nouă a crescut la 10 și că, de asemenea, și unele dintre străzile din Cartierul Bora ar putea fi asfaltate.

PSD și PRO România refuză împrumutul În cadrul unei ședințe extraordinare desfășurate pe 15 mai 2023, adminis­trația Soare propune Consiliului Local Slobozia un proiect de hotărâre care ar fi permis contractarea unui împrumut de 34 milioane de lei pentru cofinanțarea celor 11 proiecte de investiții din fonduri europene aflate în derulare la nivelul orașului. În preambulul ședinței, primarul Dragoș Soare explică public că cele 34 de milioane care urmează să fie împrumutați vor debloca fondurile publice re­zervate în acest moment pentru cofinan­țarea proiectelor europene. În acest fel, a susținut primarul în funcție al Sloboziei, «banii vor putea fi utilizați pentru asfal­tarea străzilor din cartierele Slobozia Nouă și Bora». Consilierii PSD și PRO România boicotează ședința, refuzând să participe fizic la întâlnirea convocată premeditat la Căminul Cultural din Slobozia Nouă. Proiectul de hotărâre este respins cu 11 voturi «contra», o «abținere» și 7 voturi «pentru». Într-o intervenție telefonică, consilierul PSD Alexandru Potor declară din nou că de­ciziile admi­nistrației Soare reprezintă «grave erori administrative» în condițiile în care această investiție s-ar fi putut realiza prin Programul Național de Redresare și Reziliență.

«Aventuri administrative» cu Alexandru Potor
Într-o postare lansată târziu, în noapte, pe rețelele de socializare (dar înregistrată devreme, la lumina Soarelui, pardon de expresie!), consilierul local Alexandru Potor reia în 8 minute lungi cât zilele de post acuzațiile aduse primarului Dragoș Soare. Pentru că nu vrem să rămână anonimă, marcăm această grijă înduioșătoare pentru soarta comunității preluând un scurt pasaj care ne-a atras atenția: «(...) Oare sunt de vină consilierii PSD că își exprimă opoziția vizavi de aceste aventuri administrative ale primarului Soare? Noi nu ne dorim nici scandal, nici circ... Ne dorim să existe un consens la nivel administrativ între Consiliul Local și Primărie. Acesta este motivul pentru care sistematic am votat pozitiv propunerile lui Dragoș Soare. Pentru că ni s-a părut corect, civilizat, omenește, să-și arate măsura capacității admi­nistrative. A venit cu un proiect, proiect de administrație, l-a expus în fața cetățenilor, a pri­mit votul, asta este democrația. Asta înseamnă! L-am susținut, am adoptat hotărârile de Consiliu Local în vasta lor majoritate, așa cum au fost propuse. Dar s-a ajuns la un nivel în care mani­pularea, lipsa de viziune strategică, neînțelegerea administrației din partea domnului Dragoș Soare a atins un nivel care nu poate fi acceptat!».

Ultimatumul administrației Mocioniu
Declarațiile consilierului local Alexandru Potor ne-au amintit (nu ne întrebați de ce, mintea omului funcționează anapoda!) de o adresă a administrației Mocioniu din mai 2019. Remisă cu antet oficial în mai 2019, adresa dădea locuitorilor din Cartierul Slobozia Nouă un ultimatum, amintindu-le de obligația ca «până cel mai târziu la data de 1 iunie 2019, să realizați lucrările de racordare la sistemele de canalizare existente în zona dumneavoastră. În acest sens vă solicităm să vă adresați SC Urban SA (...) în vederea inițierii demersurilor pentru racordarea la sistemul de canalizare». La momentul respectiv însă, singurul mod în care locuitorii cartierului s-ar fi putut racorda ar fi fost «wireless» pentru că la acel moment rețeaua de canalizare de la Slobozia Nouă fie era nefuncțională, fie nu exista! La 4 ani distanță de la acel moment, declarațiile domnului Potor, făcute publice la 24 de ore de la ședința extraordinară din 15 mai 2023, confirmă că exponenții administrației PSD nu și-au pierdut capacitatea de a ne face să râdem. Fie și amar! Iar atâta timp cât ne rămâne râsul, suntem salvați. Cu sau fără canalizare, cu sau fără asfalt...

23 Mai 2023, 22:05 (8431 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Administrația Soare asfaltează Cartierul Bora din Slobozia
Asfalt la Slobozia Nouă în primăvara anului 2024
Bulevardul Chimiei din Slobozia nu are fundație
Străzile din Slobozia Nouă devin impracticabile

Comentariile cititorilor:


Slobozean:
(25 Mai 2023, 02:23)
Ca sa vedeți în ce tara trăim....locuitor din slobozia.noua consilier local tipa de 3 ani ca Soare nu vrea sa I asfalteze strada iar acum a votat împotriva pt ca asa i a dictat partidul...asa e domn Gabi?rusinicaaaa.asa merge tara de 34 de ani.....
Interesatul:
(24 Mai 2023, 18:46)
Domnilor, nu v-ați saturat de PSD? Nu avem locuri de munca in ‘Slobozia…din cauza celor care au avut primăria in ultimii ani. Au cerut șpagă și investitorii s-au dus in alte județe. De ce in alte județe, companii care voiau o mâna de lucru aici? Fiindca li s-au creat facilitați. Unul e mort, restul pot fi întrebați….š
Cristian:
(24 Mai 2023, 12:19)
Mda, asfaltati strazile din Slobozia Noua si Bora, caci in Slobozia sunt "parfum"...Ti-ai dr... de gloabe, Slobozia este plina de gropi si de tampenii de limitatoare de viteza ! Va doare in papuci ca ne distrugeti masinile si nervii, insa aveti pretentii sa va platim impozite...Ohhh, ce v-as mai zice......
Și alt vasile:
(24 Mai 2023, 12:08)
Trebuie să vină cineva competent peste toti
Alt IOSIF:
(24 Mai 2023, 12:06)
Dacă s-ar pune câte o bombă la consiliul local și județean, nu s-ar supăra nimeni. Poate intr-o zi frumoasă de primăvară se vor remedia toate problemele astea idioate la care ne-au tras toți aleșii noștri dragi și iubiti, f^%u-va-n rasa-n c&r de nesimtiti!
Vasile:
(24 Mai 2023, 02:22)
Mulți spun ca nu accesează dl. Soare fonduri europene. Pai dacă nu ii aprobați cofinanțare, ce sa facă? Nu ii mai blocați proiectele. Chiar ne credeți niște prosti? O sa veniți iar cu miloaga la porțile oamenilor sa le cereți votul? Oameni buni, treziți-vă la realitate și nu mai votați vorbe-n vânt.
Iosif :
(23 Mai 2023, 22:35)
O sa decontati la alegeri toate aceste piedici domnilor de la PSD. E clar ca nu aveți nici o șansă la primăria Slobozia asa că nu va mai căutați scuze puerile pentru sabotajul pe care îl faceți. Ați avut șansa voastră timp de 20 de ani sa faceți ceva pentru locuitorii acestui oraș, însă ati băgat orașul în "groapa lui Stoica ". Soare a primit o șansă și o valorifică, e la distanță mare fata de primarii pe care ia-ți girat, cred ca nu exista dubii nici măcar pt voi!