Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrație la Slobozia sub ghilotina votului PSD

Pavel versus Soare

Administrație la Slobozia sub ghilotina votului PSD

Aparent, blocajul administrativ ge­nerat de consilierii PSD și PRO România la Slobozia reprezintă un răspuns «în oglindă» la o reacție similară a consilierilor PNL la Fierbinți-Târg. Concret, consilierii PNL din Fierbinți-Târg paralizează de mai bine de un an investițiile adminsitrației PSD conduse de Iusein Iuksel, sub pretextul că acestea nu urmăresc interesele locuitorilor orașului. Într-un schimb public de replici pe marginea acestor situații, Marian Pavel, președintele PSD Ialomița și Dragoș Soare, președintele PNL Ialomița, încearcă să-și legitimeze pozițiile și să convingă electoratul de justețea deciziilor pe care le susțin.

Marian Pavel, președintele PSD Ialomița: «Consilierii PSD nu sunt mașini de vot!» Atacat public drept «autor moral» al blocajului din Consiliul Local Slobozia, pre­ședintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel a reacționat. Solicitat să ofere un punct de vedere referitor la acest conflict, în calitatea de președinte al PSD Ialomița, acesta a declarat pentru cititorii ziarului nostru: «Sunt, ca întotdeauna, deschis la dialog... Am decis împreună cu Dragoș Soare, la începutul acestui mandat, că vom coabita administrativ în inte­resul cetățenilor județului... Dar consilierii PSD nu sunt mașini de vot! În urmă cu câteva luni, la Fierbinți, într-o situație similară, consilierii PNL au cerut ceea ce cer acum consilierii PSD la Slobozia. Adică, documente administrative clare, surse de finanțare și respectarea legalității. Colegii mei cer acum același lucru primarului Sloboziei, Dragoș Soare! Când aceste cerințe vor fi îndeplinite, sunt convins că situația va fi deblocată...».

Dragoș Soare, președintele PNL Ialomița: «Este un subiect tratat politic!» Dragoș Soare continuă să acuze pu­blic PSD de blocarea proiectelor investi­ționale ale Sloboziei. Edilul susține că PSD încearcă să-i submineze poziția, prin perspectiva Alegerilor din 2024 «Nu am făcut nicio eroare administrativă! Centura de Nord a orașului Slobozia reprezintă un proiect major de infrastructură care trebuie realizat, iar banii din PNRR au această destinație... În cazul asfaltărilor în cartierele Slobozia Nouă și Bora, miza e una strict politică. Dacă documentația nu e suficient de clară, o vom reface și vom explica miza împrumutului în cadrul Re­feratului care însoțește proiectul. Dar nu putem preciza destinația fondurilor în cadrul proiectului de hotărâre. Iar consi­lierii PSD știu asta! În plus, există și un „plan B“ pentru asfaltarea celor două cartiere la care deja lucrăm. Nu voi permite niciodată să fiu „șantajat“ administrativ în defavoarea cetățenilor pe care îi reprezint. Slobozia e orașul nostru, al celor care trăim aici. Nu al PSD sau al PNL!».

Bătălia pentru o «administrație liberă» continuă
Conform informațiilor oficiale, admi­nistrația Soare are la dispoziție, în acest moment, un excedent bugetar de 45 mi­lioane de lei. Dragoș Soare a vehiculat în repetate rânduri acestă sumă, ca efect al economiilor bugetare din acești doi ani și jumătate de mandat. Din păcate, nu­mărul copleșitor de investiții finanțate din fonduri europene obligă administrația locală să orienteze aceste fonduri pentru cofinanțarea investițiilor în derulare. În condițiile în care majoritatea proiectelor investiționale au fost inițiate de administrații PSD, sprijinirea împrumutului de 34 milioane de lei ar reprezenta o «obligație» a acestui partid politic. Pe de altă parte însă, niciunul dintre proiectele investiționale ale Sloboziei, indiferent de sursa de finanțare, nu este funcțional. In­vestiția în sursa de apă a fost compromisă, investiția în stația de tratare e blocată, «groapa lui Stoica» are nevoie de încă 20 milioane de lei pentru a deveni funcți­onală. Și exemplele pot continua! În plus, orice victorie administrativă în cartierele Slobozia Nouă și Bora ar putea înclina dramatic balanța Alegerilor viitoare. Să nu uităm că diferența între candidatul PNL, Dragoș Soare, și candidatul PSD, Alexandru Potor a fost de numai 107 voturi. În aceste condiții (și pentru că toată lumea are dreptate), cartierele-«cenușărese» ale orașului Slobozia rămân în continuare condamnate la subfinanțare. Și, ca să parafrazăm un clasic, nici restul Sloboziei nu se simte prea bine!

25 Mai 2023, 10:55 (6775 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia, obligată să revoce retragerea terenurilor pentru tineri
Scandal pentru controlul Comisiei de Urbanism la Slobozia
Criza deșeurilor menajere se amînă pentru toamna anului 2016
Aleșii locali s-au opus concesionării unor terenuri către tineri
Slobozia continuă investițiile edilitare în infrastructură

Comentariile cititorilor:


Mary :
(25 Mai 2023, 23:48)
Domnule primar, tot ce va să fie, se face sub presiunea politică și a voturilor. Încercați să dați o față nouă acestui oraș care va angajat pe patru ani, dar nu se aude și nu se întrevede o analiză și un proiect pentru ca Slobozia să între în rândul lumii. Concret, apă potabilă. Nu mă interesează ce fel de apă beți dumneavoastră, dar un lucru este cert, mai aveți un ani din mandat și nu se aude nimic despre apa potabilă, oful slobozenilor de ani de zile de când cară apă plată cu bidoanele. Este inadmisibil să tolerați acest fapt și să nu mișcați un deget. Am devenit orașul cu cea mai mare pondere de reciclare a bidoanelor de apă plată din țară. Oare face parte din proiectele acestui oraș? Sincer nu mă interesează culoarea partidului care își impune primarul, cu tot respectul, poate fi și de la Asul de Pică.
..:
(25 Mai 2023, 22:03)
Soare este prea lacom, uita ca a prosperat pe seama PSD.
Stoian:
(25 Mai 2023, 21:15)
Ai perfectă dreptate abc.
abc:
(25 Mai 2023, 13:50)
Ce nu intelege PSD-ul e ca la Slobozia Noua cam trecut vremea vrajelilor electorale si a voturilor obtinute cu mici si bere la Buzoianu. Pentru Slobozia v-ati imprumutat pentru niste proiecte esuate, la Slobozia Noua nu se poate, va macina grija pentru banii cetatenilor. Ce nu intelege primarul Soare e ca pina la acest scandal nu l-a prea interesat  Slobozia Noua. A schimbat traseul maxi-taxi, dar a uitat sa betoneze unele statii, sta lumea pe pamint in timp ce asteapta masina. Nici macar nu a nivelat strazile, a trebuit sa faca scandal PSD-ul ca sa apara citeva masini cu piatra. Ai doi consilieri locali din PNL care locuiesc in Slobozia Noua iar tu nu stii nemultumirile locuitorilor cartierului, buna treaba. Va fi foarte greu sa ia acelasi numar de voturi, oamenii se simt inselati, macar sa comunice cu ei si sa explice ce are de gind. Iar PSD-ul sa stea calm, nu va obtine voturi blocind acest imprumut. Sa nu va mirati ca, daca vin aia de la AUR cu un candidat OK, PSD si PNL se vor intreba ce i-a lovit si cum au pierdut alegerile la Slobozia.
Alegator:
(25 Mai 2023, 12:53)
Cu pesedeu, lucrurile sunt clare prin prisma faptului ca ei au condus orașul toți asta 30 de ani. Cum ? Știm cu toții si se vede in tot municipiul. Acum, deh, e suferință mare ca au pierdut locul din capul mesei. Cred ca noi ar trebui sa mizam pe opțiunea de la ultimele alegeri. Dar sincer, contracandidatul nu a avut și nici nu are capacitatea necesara pentru slobozia. Un birocrat, un om al hartiilor,, cu o prezenta mai mult de reprezentare decât de execuție și administrare. Iar diferența de doar 107 voturi nu vine din discernământul adepților ci vine de la " disciplina" votantilor pesedeu, care votează orbește. Altfel diferența era mult mai mare.Iar faptul ca lucrurile se mișcă inclusiv la proiectele primarilor pesedisti pe care chiar ei le-au cam îngropat și la propriu și la figurat, demonstrează alegerea corecta de acum 2-3 ani.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 25 Aug 2026
398 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Valea Ciorii: Hoț prins de polițiști

Un tînăr de 20 ani din comuna ialomițeană Valea Ciorii este cercetat de polițiști pentru furt. Tînărul este acuzat că în noaptea de 9 spre 10 august a furat mai multe panouri de lemn de la gardul unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:41
(7059 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Valea Ciorii furt


Fetești: Acțiune pentru legalitatea forței de muncă

Polițiștii feteșteni, în colaborare cu inspectori ITM, au desfășurat joi, 11 august, o acțiune pentru prevenirea și combaterea ilegalităților care se comit în domeniul forței de muncă. În acest sens au ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:40
(7238 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Comerț ilegal cu lemne de foc

În perioada 9-11 august, polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza mai multor comune o acțiune ce a vizat combaterea faptelor de comercializare ilegală de material lemnos. Pe parcursul întregii acțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:40
(10488 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Prostituată de meserie

Deși a fost amendată în nenumărate rînduri pentru prostituție, o tînără de 23 ani, din Slobozia, nu s-a dezis de meserie și joi, 11 august, jandarmii slobozeni au amendat-o din nou pe prostituată. Mihaela ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 10:47
(8528 vizualizări - 1 comentariu)


Sărățeni: Arestată după ce și-a omorît bărbatul

O femeie de 36 ani din Sărățeni a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru «omor». Femeia este acuzată că și-a ucis bărbatul cu un cuțit. Potrivit anchetatorilor, între victimă, un bărbat de 51 ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:59
(11952 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de peste 450000 lei pentru muncă «la negru»

In baza Planului de acțiune privind reducerea incidenței muncii nedeclarate pentru perioada mai-iulie 2011, Inspectoratul Teritorial de Muncă, în colaborare cu Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:55
(11899 vizualizări - 2 comentarii)


Un tînăr de 26 ani și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un tînăr de 26 ani și-a pierdut viața în această dimineață, joi, 11 august, într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut între Urziceni și Coșereni, cînd un autoturism s-a izbit frontal de un TIR. ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:17
(7802 vizualizări - 5 comentarii)


Căzănești: Colecta fier vechi fără autorizație

10 societăți comerciale de colectare a deșeurilor feroase de pe raza orașului Căzănești au fost verificate miercuri, 10 august, de către polițiști și comisari ai Gărzii Financiare Ialomița. În timpul verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:16
(9315 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Comerț ilegal cu cereale

Miercuri, 10 august, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea comerțului ilicit. În acest sens au fost verificați 6 agenți economici și 4 persoane fizice, aplicîndu ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:16
(8187 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Fructe și legume, vîndute ilegal

Miercuri, 10 august, la Movilița, polițiștii ialomițeni în colaborare cu reprezentanții Serviciului Județean de Metrologie au verificat legalitatea comerțului cu produse agroalimentare din localitate. ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:15
(9820 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Polițiștii și pompierii, întîlnire cu localnicii pe tema «descoperirea unor elemente de muniție»

Avînd în vedere evenimentul produs în seara zilei de 8 august a.c., cînd un bărbat în vârstă de 39 ani și-a pierdut viața în urma deflagrației produsă de secționarea cu flexul a unui proiectil de artilerie ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 16:14
(9273 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Alarmant! Un minor de doar 13 ani este autorul principal în șase furturi de biciclete. Copilul cu domiciliul în Cosîmbești este bănuit de furtul a 6 biciclete de pe raza municipiului Fetești, în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:59
(9998 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Înșelată cu 800 lei prin telefon

După ce a trimis 800 lei unui necunoscut printr-o agenție de transfer on-line, o tînără de 34 ani, din Reviga, a reclamat polițiștilor că a fost înșelată. S-a întîmplat marți, 9 august a.c., cînd femeia ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:56
(7787 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Circula cu o mașină furată din Italia

Polițiștii ialomițeni, specializați în trafic și furturi auto, au desfășurat marți, 9 august a.c., o acțiune pentru depistarea mașinilor urmărite internațional. Astfel, în cadrul activităților, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:55
(8450 vizualizări - 2 comentarii)


6,42%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii iulie 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7048 persoane, din care 1811 șomeri indemnizați, respectiv 5237 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:12
(7220 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Patron cercetat pentru «fals intelectual»

Administratorul unei firme din Urziceni este cercetat penal pentru «fals intelectual». Pe numele individului polițiștii au reținut neînregistrarea în contabilitatea societății a peste 96,6 mii lei, sumă ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:10
(7311 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Recital Mirella Bunoaica

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», soprana Mirella Bunoaica va susține un recital extraordinar la Slobozia. Evenimentul va fi găzduit miercuri, ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:09
(7004 vizualizări - 0 comentarii)


BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

BMW furat din Italia, găsit la Țăndărei

Luni, 8 august, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea traficului și furturilor de autovehicule. Astfel, în timpul verificărilor a fost găsită o mașină de lux ce ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:09
(8414 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șoferi băuți la volan

Marți, 9 august, polițiștii Serviciului Rutier au oprit, în afara localității Movilița, o mașină ce circula pe direcția Urziceni-București. Pentru că mirosea a alcool, conducătorul auto, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:08
(6233 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 16 august, termen limită pentru depunerea raportărilor contabile

16 august 2011 este data limită pentru depunerea raportărilor contabile pentru primul semestru ale agenților economici care au înregistrat o cifră de afaceri de peste 35000 euro în exercițiul financiar ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:07
(7774 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidente cu răniți grav și viteză de 147 km la oră!

La începutul săptămînii, luni, 8 august, un tînăr de 26 ani din Tîrgu Secuiesc a provocat un accident rutier între Buzău și Slobozia. Cauza principală a accidentului a constituit-o oboseala tînărului conducător ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:06
(5808 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 4,8 milioane lei, rambursări de TVA

În august 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița anunță rambursări de TVA în valoare totală de aproximativ 4,8 milioane lei. Banii vor fi rambursați pentru 49 de deconturi cu sume negative ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:05
(8928 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins de polițiști

Un bărbat de 40 ani din Amara este cercetat de polițiști pentru furt calificat. Pe numele bărbatului a fost deschisă o anchetă penală pentru un furt comis la o societate comercială din Slobozia. Individul ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 13:01
(8840 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt hoț


DGFP Ialomița: Depunerea electronică a declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomita reamintește că, începînd cu obligațiile declarative aferente lunii iulie cu termen de declarare 25 august 2011, Formularul 112 «Declarația privind ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 12:55
(7906 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: A încercat să taie un obuz cu flexul. Proiectilul a explodat și i-a produs răni grave!

Luni, 8 august a.c., în jurul orei 20.10, Poliția a fost sesizată prin 112, despre faptul că pe raza localității s-a produs o explozie. În urma verificărilor efectuate de către echipa complexă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 09:52
(6987 vizualizări - 2 comentarii)


Gheorghe Doja: La 16 ani, prins conducînd mașina prin comună

Polițiștii au depistat vineri, 5 august a.c., pe raza localității Gheorghe Doja, un autoturism condus de un minor în vîrstă de 16 ani, din comuna Gheorghe Lazăr. În urma verificărilor efectuate în bazele ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:20
(8465 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Dosare penale și amenzi pentru prostituție

Efective din cadrul Biroului de Investigații Criminale și Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Rural Slobozia au acționat în perioada 1-5 august a.c. pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor de ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:04
(8826 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: A dat foc la miriște și a incendiat tarlaua vecinului

În seara zilei de vineri, 5 august a.c., în zona terenurilor agricole ale comunei Andrășești, un localnic de 44 ani a intenționat să curețe vegetația uscată de pe terenul proprietate, dînd foc tarlalei ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 08:02
(9253 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 80000 lei

La sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 334 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 8 certificate de înmatriculare. 142 de sancțiuni ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:45
(7974 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

9 August 2011, 07:33
(7391 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
viorel în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Mary în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Mary în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători Anonim! în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Gigel în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Cetatean în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători AlexDan în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Analize apa în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Om al Cetății în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Stupid în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Raul în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Alina în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia CV în Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei Urbanistul în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! @Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...