Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia continuă investițiile edilitare în infrastructură

Consiliul Local a legiferat

Slobozia continuă investițiile edilitare în infrastructură

Consiliul Local Slobozia s-a reunit joi, 28 martie 2024, în cadrul unei ședințe ordinare care a avut pe ordinea de zi 28 de proiecte de hotărâri. Multe dintre proiectele aprobate au vizat alocări de fonduri pentru continuarea investițiilor în derulare și deschiderea altora noi. Printre acestea se numără Centura de Nord a orașului Slobozia, extinderea și reabili­tarea sistemului de canalizare menajeră și pluvială din Slobozia Nouă și Bora, modernizarea stației de epurare a orașului sau Centrul Multifuncțional pentru Tineret... De asemenea, consilierii locali au aprobat criteriile de stabilire a ordinii de prioritate în soluționarea cererilor de locuințe și în repartizarea locuințelor pentru tineri, destinate închirierii în municipiul Slobozia și acordarea unui supliment de hrană pentru 48 de copii înregistrați în Centrul Multifuncțional Bora.

 

51,4 milioane de lei pentru Centura de Nord a orașului Administrația Soare continuă să investească în infrastructura edilitară a orașului Slobozia. În cadrul ședinței ordinare, Consiliul Local a aprobat cu unanimitate de voturi majorarea va­lorii investițiilor pentru o serie de proiecte aflate în derulare sau care urmează a fi inițiate în decursul acestui an. Astfel, cel mai important proiect de hotărâre supus votului a vizat aprobarea indicatorilor tehnico-economici și a Studiului de Fezabilitate pentru obiectivul de in­vestiții «Centura ocolitoare din zona de Nord pentru Municipiul Slobozia și modernizare Drum DC53 Slobozia-Slobozia Nouă». Valoarea acestei in­vestiții, anunțată de către administrația locală încă de la începutul mandatului, a fost estimată la 51,4 milioane de lei. Finanțarea investiției ar urma să fie realizată în cadrul Programului «Anghel Saligny», iar utilitatea acesteia este justificată în contextul creșterii exponențiale a traficului greu la nivelul orașului Slobozia și construirii în viitorul apro­piat a Drumului Expres Galați-Călărași.

 

Alocări bugetare pentru infrastructura de apă și apă uzată Alte două proiecte de hotărâri aprobate în plen au vizat extinderea rețelelor de apă și canalizare în Cartie­rele Slobozia Nouă și Bora. Consilierii locali au aprobat pentru cele două car­tiere alocări bugetare sensibil egale, a căror valoare se ridică la peste 2,5 mi­lioane de lei. În cazul Cartierului Bora, lungimea rețelelor care vor fi construite este de 850-900 metri, iar în cazul Car­tierului Slobozia Nouă lungimea estimată este de 1100 metri. Consilierii locali au aprobat, de ase­menea, o in­vestiție de 3,2 milioane de lei pentru înlocuirea conductei de re­fulare Dn 800 mm la stația de pompare a apelor menajere din Cartierul Cărămidari din Slobozia. Reamintim că alocarea bu­getară pentru această investiție este aș­teptată de 10 ani. Și, în sfârșit, în cadrul aceleiași ședințe, au fost aprobate notele conceptuale și temele de proiectare mo­dernizare «Treapta de Aerare Linia 2» în cadrul Stației de Epurare Slobozia și a stației de clorare care deservește orașul. Valoarea estimată a primei in­vestiții se ridică la 2,9 milioane de lei, iar în cel de-al doilea caz 1 milion de lei.

 

Primăria Slobozia scoate la vânzare terenuri în valoare de peste 10 milioane de lei
În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia au fost respinse două proiecte de hotărâri care propuneau aprobarea unor rapoarte de evaluare în vederea vânzării acestora către Oyl Company Holding AG SRL pentru două terenuri intravilane care aparțin municipiului Slobozia. Primul teren, în suprafață de 4662 mp, a fost evaluat la o valoare de 2,86 milioane de lei, iar cel de-al doilea, în suprafață de 16187 mp, are o valoare estimată de 8,2 milioane de lei. Anterior votului, consilierul local PSD Ștefan Țintă a susținut că proiectele de hotărâri au fost primite pentru consultare cu numai două ore înainte de ședință și a propus amânarea votului. Proiectele au fost respinse la vot prin «abținere», consilierii PSD și PRO România făcând front comun. Dincolo de pro­blemele de ordin tehnic care au determinat amânarea celor două proiecte de hotărâri, au existat voci care au susținut că prețurile stabilite în rapoartele de evaluare pentru cele două terenuri, respectiv 101 și 103 euro/mp ar fi cu 30% mai mici decât cele practicate la acest moment pe piața imobiliară locală.

 

Sprijin pentru categoriile sociale defavorizate
Consiliul Local Slobozia a aprobat, de asemenea, majorarea valorii investiției pentru finalizarea construcției Complexului Social Bora. Estimată inițial la 18,6 milioane lei, valoarea acestui obiectiv a ajuns la 20,4 milioane de lei. Majorarea valorii investiției este justificată de creșterea costurilor de execuție a lucrărilor în perioada desfășurării acestora. Reamintim că va­loarea eligibilă a proiectului a fost de 16,1 mili­oane de lei, restul fondurilor urmând să fie suportate din bugetul local. Complexul de locuințe sociale constă în realizarea de locuințe sociale în containere modulare. Proiectul se derulează prin intermediul «Programului Operațional Regional 2014-2020» și permite realizarea a maxim 152 spații de locuit modulare, care vor putea fi alocate în funcție de necesitățile fiecărei familii. Complexul de locuințe sociale de la Bora va avea o suprafață de 2563 mp și este amplasat pe strada General Magheru. Totodată, consilierii locali au aprobat și acordarea unui supliment de hrană pentru 48 de copii înregistrați în Centrul Multifuncțional Bora. Valoarea anuală a acestei alocări bugetare este 10 lei pentru fiecare copil din cadrul Centrului.

16 Aprilie 2024, 08:05 (6494 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Pavel&comp. legiferează o administrație mai scumpă
Consiliul Local pregătește Slobozia pentru noi investiții
Canalizare de 7 milioane de lei în Cartierele Slobozia Nouă și Bora
Primăria Slobozia investește 5,56 milioane de lei în reamenajarea Parcului «E14»

Comentariile cititorilor:


Ion:
(23 Aprilie 2024, 11:49)
Apa potabilă pe când va fi potabilă??????
Eugenia :
(21 Aprilie 2024, 18:10)
Până nu ne hotărâm să ieșim în masă  într-una din strazile  orașului  Slobozia,lucrurile vor continua cum vor ei,trebuie doar să ne hotărâm! Oricine va fi primar tot de el,sau de partidul,interesul lui o să-i pese,nu de noi,niciodată de noi!
Mary :
(18 Aprilie 2024, 08:07)
Dacă în urmă cu patru ani am propus importul de conducători străini patru orașul Slobozia, astăzi mai avem o șansă, inteligența artificială. Doar așa am putea elimina pierderile inutile ale impozitelor plătite de fiecare dintre noi, în speranța că vocile noastre vor fi auzite iar nemulțumirile vor fi rezolvate. Atât timp cât se vorbește despre prostie că este omenească, iar când prostia persistă, sau mai grav de o boală cronică, nu același lucru putem spune despre inteligența artificială.  Atât timp cât nu face concesii, ori nu gândește cu înclinații omenești unde păcatul este la tot pasul, inteligența artificială are tote calitățile de bun administrator și nu numai, care se hrănește doar cu energie electrică al cărui preț este în cădere liberă,  și care sigur lucrează dor în interesul celor care au apelat și au mare încredere în ea. Vrem, sau nu vrem, așa se definește viitorul, iar tânăra generația mult mai deșteaptă și înțeleaptă la o vârstă tot mai fragedă ce se va uita în spate la noi cât de încuiați am fost, va râde cu gura până la urechi de câtă prostie am fost înconjurați.
Cetățean :
(16 Aprilie 2024, 15:04)
Rușine mincinoșilor  spălați  banii   cu apa pe care o plătim ca fiind  potabilă  
Vasile:
(16 Aprilie 2024, 13:43)
Mary se discuta de cresterea pretului la apa din nou. Se pare ca e prea mic ,trebuie din nou majorat. Nu inteleg cum oameni astia voteaza la sedintele astea ca niste porci.
Mary :
(16 Aprilie 2024, 11:00)
Apa potabilă și prețul ei, lucruri sfinte care nu sunt pomenite. Locuitorii orașului Slobozia își procură în continoare  apa de băut la bidoane de plastic, o cheltuială în plus pe care primăria ar trebui să o deconteze fiecărui locuitor. Domnilor! Ați auzit de apă potabilă?! De minciuni ne-am săturat! La fel și de cărat bidoane cu apă! Chiar nu vă este rușine să nu abordați problema apei? Câți ani trebuie să mai așteptăm? Se vrea oraș european, dar fără apă potabilă!!