Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Plajele publice din Amara nu primesc turiști nici vara aceasta

Plajele publice din Amara nu primesc turiști nici vara aceasta

Turiștii care vor ajunge în stațiunea Amara vara aceasta nu se vor bucura de soare pe plajele publice, aflate în grija administrației locale. Totul din cauza faptului că proiectele de reabilitare a plajelor «Zorilor» și «Perla» se află încă în lucru. Oficialii Primăriei Amara susțin faptul că situația a fost generată de o modificare a strategiei de finanțare, apărută la nivelul Ministerelor Dezvoltării și Investițiilor Europene. În prezent, ambele proiecte se află într-un stadiu de realizare de doar 30%, termenul final al investițiilor fiind sfârștiul acestui an.

Proiecte transferate între ministere La începutul acestui an, toate proiec­tele Regio au fost transferate de la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației către Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene. Pe lista de transfer s-au aflat și cele două proiecte finanțate de Uniunea Europeană ce vizează reabilitarea plajelor publice din stațiunea Amara, administrate de autori­tățile locale. Transferul s-a finalizat la începutul lunii mai 2023, iar din această cauză plățile pentru proiectele aflate în implementare au fost blocate. Astfel, Primăria Amara nu și-a putut onora contractele încheiate cu firmele care execută aceste lucrări. «O perioadă de timp cât a fost realizat transferul de la Ministerul Dezvoltării către celălalt minister, nu s-au mai realizat plăți... ADR Sud-Muntenia avea această informație cu privire la inoperabilitatea temporară... Proiectele au redevenit operabile abia la începutul lunii mai și am putut efectua plățile restante!» susține Alin Sandu, primarul orașului Amara. Așa cum era de așteptat, întâr­zierea plăților a generat și întârzierea lu­crărilor. Astfel, plajele «Zorilor» și «Perla» nu-i pot primi nici vara aceasta pe turiști să se bucure de soare în stațiunea Amara. «Din păcate, vara aceasta, plajele nu vor fi deschise... Inițial avusesem o discuție cu executantul lucrărilor și ne-a declarat faptul că dacă nu ar fi apărut această întârziere a plăților, proiectele ar fi fost încheiate...» mai spune Alin Sandu, prima­rul orașului Amara. Totuși, potrivit documentelor oficiale, ambele proiecte trebuie finalizate până la sfârșitul acestui an, oficialii administrației locale precizând faptul că termenul va fi respectat.

Proiecte întârziate Reabilitarea plajelor «Zorilor» și «Perla» a fost inițiată în 2016, contractele de finanțare pentru ambele proiecte fiind semnate în anul 2019. Deși lucrările ar fi trebuit să se încheie în anul 2021, șantie­rele au fost deschise abia în aprilie 2022. Decalarea termenului de execuție a fost generată de numeroasele contestații pri­vind atribuirea lucrărilor, dar și de identificarea unui constructor care să-și asume implementarea acestor investiții conform standardelor impuse de Uniunea Euro­peană. Cu o suprafață de 2,7 hectare, Plaja «Zorilor» va avea o zonă dedicată copii­lor, dar și una destinată persoanelor cu dizabilități. Totodată, proiectul cuprinde și amenajarea unor terenuri de sport cu nisip, dușuri în aer liber și montarea unor pontoane flotante din lemn. În schimb, Plaja «Perla», a cărei suprafață este de 4,4 hectare, va beneficia de terenuri de sport, o zonă de picnic, spațiu verde, mobilier urban, drum de acces, dar și o zonă unde se poate valorifica nămolul, fiind amenajate două bazine speciale. Estimativ, valoarea totală a celor două proiecte depășește 25 milioane de lei.

2 Iunie 2023, 13:25 (12597 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Constructorul amenință cu închiderea Plajei «Zorilor»
În vizită pe plaja publică de 10,1 milioane lei de la Amara
Plajele publice de la Amara sunt pregătite în proporție de 98%

Comentariile cititorilor:


Dubalaru Vasile:
(4 Iunie 2023, 01:37)
Este bine de PRECIZAT care a fost fosta conducere ....
Alin:
(3 Iunie 2023, 10:48)
Amara a fost adusă în pragul falimentului de fosta conducere prin contractele făcute cu băieții deștepți de la firma Intergroup ,a PSD-ului!Actualul primar este incapabil să gestioneze actuala situație ,cei care l au susținut acum l au abandonat văzând că nu pot avea și ei ceva de ros!Fără susținere și nici bani nu ai cum sa administrezi o primărie!