Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Țățica Rodica cea voinică și merele de AUR

Țățica Rodica cea voinică și merele de AUR

Pe 30 mai 2023, senatorul Rodica Boancă a furat startul campaniei ce va să vină și s-a autoproclamat «candidat unic» al AUR pentru Alegerile din 2024 de la Slobozia. Luni, 6 iunie 2023, secretarul general al AUR, deputatul Silviu Titus Păunescu, a sancționat galanton derapajul colegei sale de partid, explicând organizației AUR Slobozia că, potrivit Codului Electoral, «partidele politice au obligația de a desemna candidații în interiorul perioadei electorale stabilite de Parlament».

Eminescu să o judece Poate vă întrebați ce are a face domnul Eminescu cu țățica Rodica. Ei, bine, în opinia noastră de tonomate proaste are. Pentru că țățica Rodica, din zori și până-n miez de noapte jelește de o dor bojocii politici că singurii în măsură să judece prestația ei de senator sunt electorii. De curiozitate, am făcut un apel la datele statistice și am constatat că alegătorii doamnei senator în 2020, când a candidat prima dată la Slobozia, au fost fix 755. Sigur, AUR a avut ceva mai mulți la Alegerile Parlamentare (aproximativ 7000 de voturi), dar ei nu pot fi contabilizați în dreptul țățicii, că electoratul AUR din Ialomița habar n-avea atunci cine e ea și l-a votat, abulic, doar pe George. De care George, ea s-a lepădat deunăzi pe Facebook, într-o postare considerată de gurmeții declarațiilor politice drept cea mai bună interpretare a ei de când joacă rolul ăsta de Mesia în variantă feminină. Ne urmăriți, da?! Vă spuneam că țățica refuză judecata de partid și că s-a lepădat de vreo 30 de ori de George într-o postare on-line în care a plâns discret și s-a jurat că va continua lupta sfântă pentru Credința strămoșească, Familie și Adevăr, toate cu litere mari. Și-atunci, stimați contribuabili la acest spectacol public, cum să nu-l ceri pe Eminescu drept arbitru? Că doară el e primul care ne-a avertizat că «Spuma asta-nveninată, astă plebe, ăst gunoi/Să ajung-a fi stăpână și pe țară și pe noi!/Tot ce-n țările vecine e smintit și stârpitură,/Tot ce-i însemnat cu pata putrejunii de natură,/Tot ce e perfid și lacom, tot Fanarul, toți iloții,/Toți se scurseră aicea și formează patrioții,/Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații,/Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!».

Și pe noi, țățică, cui ne lași? Dară nu despre judecata lui Eminescu (pe care țățica Rodica trebuie că o predă la liceul unde e profesoară de Limba și Literatura Română) încercăm să vă vorbim aici. Ci despre viitorul politic luminos al țățicii, blocat de avatarurile faraonului George, devenit de nerecunoscut în ultimele luni (potrivit aceleiași țățici). Căci dacă George l-ar fi lăsat pe dragul ei Florin președinte la noi la județ, nu l-ar fi proțăpit pe Silviu coordonator și nu ar fi îndrăznit să-l propună pe SimaPRO de Rothschild candidat în locul ei la Slobozia, toate ar fi fost suportabile. Și țățica ar fi luptat pentru George și pentru România lui de AUR, căci acum știe ce gust are dulcele mandatului și rolul de eroină politică națională i se potrivește mănușă. Dar așa, pentru ce să tragă? Pentru ce să împingă AUR în Parlamentul European, chipurile cu ea pe post de locomotivă în Ialomița? Pentru Titus, care își permite să îi spună ei că a încălcat Codul Electoral? Cine, ea?! Ea, care a sacrificat totul pentru partid? Pentru Dreptatea țării? Pentru Adevăr și Credință și Familie? Ea să se supună regulilor de partid? Ea să stea la semafoarele politicii? Ea să fie admonestată public? Nu, nu e cinstit... Sufletul ei gingaș nu suportă atâta mișelie, atâta ură și urâciune! Și de aceea declară sus și tare, să se audă până la Zuckerberg (și retur!) și să înțeleagă toți cine e ea: «Ce treabă are desemnarea unui viitor candidat în interiorul unei Organizații cu Legea Electorală? Dacă nu ați folosi banii în alte scopuri, v-ați lua acolo niște profesioniști care să știe legile. Voi nu respectați propriul statut și vreți să conduceți România?». În sfârșit, țățică, suntem pe aceeași lungime de undă. Dar dacă e așa, pe noi cui ne lași? Și de ce ne minți de 3 ani încoace, de-am ajuns să avem coșmaruri cu George&comp?

7 Iunie 2023, 13:20 (7894 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
«Înainte, marș!» spre Parlamentul European
Halucinațiile apocaliptice ale țățicii Rodica
Țățica Rodica apără AUR cu prețul contului de Facebook

Comentariile cititorilor:


Lady x:
(14 Iunie 2023, 00:46)
Doamna Rodica,cu tot respectul pe care ar fi trebuit sa.l meritati ,abia astept sa vad comentariile concitadinilor nostri maine dimineata cand ne bem cafeaua si ne mancam gemul sau croissantele la micul dejun ! O sa fie un regal scriitoricesc ,parol ! Hai,Doamne ajuta !
Rodica:
(13 Iunie 2023, 22:22)
O sa candidez la locale, o sa castig si va mananc cu fulgi pe toti.
Corcodel de la Dumitresti:
(10 Iunie 2023, 19:45)
CAT ESTI PLECATA, POT SA MA INDRAGOSTESC DE MATA, DE LA BANCUTA? AM NORA SENATOAREEE
Corcodel de la Dumitresti:
(10 Iunie 2023, 19:41)
DADICA, AI BULIT SEMAFORUL DE LA VICTORIEI  OOOOO!  Manipulantul ala de la metrou, a citit ce ai dat tu din creier, la vorbeala presei. esti mama omida cu intarziere de 2 zile.
Bichon Maltez:
(8 Iunie 2023, 12:27)
Eu o vad pe doamna pe listele PSD la următoarele alegeri, ăsta e destinul ei.
Gogu:
(7 Iunie 2023, 21:38)
Un singur partid în România, ca înainte de 89! Foarte bine funcționează democrația - două partide mari incapabile total, alte două partide ONG-iste. Să nu ne mire comportamentul doamnei senator, așa a sunat de sus, așa face! Probabil că va adera în partidul Dianei Șoșoacă