Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Inculpată cu probleme psihice, lăsată «liberă» din cauza unei erori a Parchetului Ialomița

Se întâmplă la Slobozia

Inculpată cu probleme psihice, lăsată «liberă» din cauza unei erori a Parchetului Ialomița

Reprezentanții Tribunalului Ialomița încearcă de aproape un an să interneze într-o unitate medicală o femeie cunoscută cu probleme psihice. Cercetată pentru o faptă în urma căreia a rezultat moartea victimei, aceasta a scăpat de acuzații, după ce procurorul de caz a clasat cauza invocând «motive medicale». Cei care ar fi trebuit să dispună respectiva internare sunt reprezentanții Serviciului de Medicină Ialomița, însă măsura nu a putut fi pusă în practică din cauza unui viciu de procedură, generat de organul principal de anchetă, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. În prezent, inculpata este liberă și așteaptă o decizie a instanței.

Se caută soluții Inculpata, cunoscută cu probleme psi­hice, a comis fapta în cursul anului 2021. În urma unui scandal cu victima sa, aceasta ar fi lovit-o, ca urmare a loviturilor aplicate pierzându-și viața. La finalul urmăririi penale, în mai 2022, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița a dispus clasarea cauzei după ce, în urma analizei documentelor medico-legale, s-a ajuns la concluzia ca inculpata nu a avut discerământ și suferă de probleme psihice. Imediat după clasare, Parchetul Ialomița ar fi trebuit să dispună internarea provizorie a femeii într-o instituție medicală și, apoi, să ceară măsura internării de­finitive. Procedura a fost însă realizată la mai bine de jumătate de an de la emiterea ordonanței de clasare, în noiembrie 2022. Pentru aplicarea acestei măsuri este nevoie de un raport medico-legal, emis de Ser­viciul de Medicină Legală Ialomița. Re­prezentanții Tribunalului Ialomița încearcă de la sfârșitul anului trecut să obțină acest document, însă oficialii instituției au refuzat să dea curs acestui demers. În schimb, au solicitat efectuarea unei anchete sociale la domiciliul inculpatei. Potrivit procedurilor în vigoare, această solicitare nu ar intra în competența SML Ialomița, medicii legiști având obligația să analizeze doar starea de sănătate a unei persoane urmărite penal. Mai mult, corespondența purtată de instanță cu SML Ialomița a fost transmisă către Institutul Național de Medicină Legală «Mina Minovici», din București, ai cărei reprezentanți au respins demersul inițiat de SML Ialomița. În prezent, se fac demersuri pentru reeva­luarea stării de sănătate a in­culpatei, pentru a se evidenția dacă aceasta are nevoie de internare într-o instituție me­dicală specializată în tratarea bolilor psihice. În tot acest hățiș birocratic și administrativ, femeia este încă în libertate...

8 Iunie 2023, 15:10 (9875 vizualizări - 8 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Cătă :
(16 Iunie 2023, 12:45)
Mai"greseste" si ei.Intre timp respectiva mai"lesina"pe cineva si totul este functional. Cum zicea SOVantu:datoria lor e sa ma prinda
Horia:
(12 Iunie 2023, 00:22)
În schimb stau bine la dosare soluționate prin prescripția faptelor, sunt campioni pe județ dacă nu chiar pe țară. 
ADI:
(11 Iunie 2023, 18:10)
Aceiasi persoana a spart luneta unui autoturism impreuna cu maru concubinul ei....plangerea este facuta din cate stiu dar fara nici un rezultat.
Concetatean:
(11 Iunie 2023, 16:05)
Tragedia, care face ca astfel de situații sa se perpetueze, este disfuncționalitatea cronica autoimuna a instituțiilor statului - iml,dsp, parchet, instante de judecata, ca să enumăr doar câteva ( dar în realitate am scăpa mt mai ușor dacă le-am pomenita doar pe cele care merg cât de cât ) și care, agravand starea de lucruri, a devenit o normalitate pentru toată lumea. Și dacă ne-am obișnuit cu lucruri proaste, cu servicii publice oribile, cu masuri administrative sub orice critica, ajungem sa credem ca asta este normalul. Iar sistemul aproape prăbușit al României educate, completează schema.Din păcate, pentru astfel de eșecuri, pentru toate acțiunile lor mereu și mereu eșuate, cei responsabili sunt fenomenal de bine plătiți, inclusiv când nu mai muncesc.
Anca anca:
(9 Iunie 2023, 14:06)
Ce cauta in libertate? Vreti sa ne omoare si pe noi?
Mary :
(9 Iunie 2023, 14:01)
Sunt mulți inculpați lăsați liberi. Ei invocă prezumția de nevinovăție ce este susținută de sloganul "nici usturoi nu am mâncat, și nici gura nu-mi miroase", dar contraziși de majoritatea martorilor, fără ca ei, șmecherii, să fie diferiți justiției. Condamnați și arătați cu degetul de mulțime pentru incompetența sau priceperea lor bolnăvicioasă, ei continuă să trăiască liberi și nestingheriți printre noi, fiind chiar la conducerea unor instituții publice, sfidând pe oricine și orice, considerându-se mai presus decât legea.
Ion Ion:
(8 Iunie 2023, 21:42)
Pentru Marius; acel specimen e Sorina o alta minune a naturii, are si ea la activ in mos dupa Lacului la U38, dar a ispasit pedeapsa.
Marius:
(8 Iunie 2023, 18:48)
Aceeasi inculpata, lasata in libertate din cauza unui viciu de procedura, isi face veacul prin cartierul de la piata, cumva? Este aceeasi care hartuieste pur si simplu copii si femei, fara ca nimeni sa nu poata sa faca nimic? Aici ma refer la „autoritari”. Sa va fereasca Dumnezeu pe astia care va faceti vinovati de punerea ei in libertate , sa se intample ceva!