Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», «uitat»în sertarele Poliției ialomițene

Dosarul «CAR Învățământ Slobozia», «uitat»în sertarele Poliției ialomițene

De aproape un an, organele judiciare din Slobozia nu au mai comunicat nicio informație oficială cu privire la ancheta deschisă în dosarul «CAR Învățământ Slobozia». Ultimele informații făcute publice de către noii reprezentanți ai instituției financiare nebancare arată faptul că, la acest moment, ancheta stagnează din cauza ofițerilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Oamenii legii încă nu au finalizat expertiza contabilă solicitată de procurorul de caz, iar șansele ca demersul să se concretizeze în viitorul apropiat sunt destul de mici. Prejudiciul total creat în această speță se întinde pe 20 de ani și depășește 49 milioane de lei.

Principalele suspecte în libertate, cercetarea bate pasul pe loc Conform informațiilor oficiale date publicității de actualii reprezentanți ai CAR «Învățământ Slobozia» IFN, primele demersuri în ceea ce privește expertiza contabilă au debutat în aprilie 2023. Ofi­țerii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au realizat o convocare în care s-au pronunțat cu pri­vire la inițierea acestei verificări conta­bile. Procedura ar fi trebuit să se finali­zeze în decurs de o lună, însă la finalul lunii iulie verificările nu începuseră. «Refe­ritor la expertiza contabila, acțiune ce a fost desfășurată de către IPJ Ialomița în data de 04.04.2023 prin desfășurarea unei convocări cu părțile implicate, în prezent vă putem transmite faptul că expertiza nu a fost demarată. După mai bine de 3 luni de la depunerea obiectivelor pentru ex­pertiza contabilă, încă nu au fost validate obiectivele finale ale expertizei, iar auto­ritățile implicate nu au mai transmis niciun comunicat în acest sens!» susțin repre­zentanții CAR «Învățământ Slobozia» IFN. Expertiza contabilă este un demers important prin care frauda financiară, a cărei valoare este estimată la 49 milioane de lei, poate fi dovedită în mod concret. De această expertiză depind cei peste 4000 de păgubiți care așteaptă să-și recupereze banii care ar fi fost delapidați prin ingineria financiară pusă la cale de fostele angajate ale entității.

Suspectele, în libertate Cât despre cele trei suspecte ale cauzei, în prezent fără nicio calitate în cadrul CAR «Învățământ Slobozia» IFN, acestea sunt în continuare în libertate. Singurul moment în care s-au aflat după gratii a fost la mo­mentul de debut al acțiunii penale, în toamna anului trecut, când au fost reținute pentru 24 de ore. Reamintim faptul că primele reclamații privind modalitatea prin care deponenții CAR «Învățământ Slobozia» IFN ar fi fost înșelați au fost înregistrate la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița între 2019 și 2020, organele judiciare având nevoie de 2 ani și jumătate pentru a pune în mișcare acți­unea penală. Dosarul a fost instrumentat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița, instituție care, la începutul acestui an, l-a declinat către Direcția Națională Anticorupție. În primăvară, DNA a returnat dosarul procurorilor ialomițeni, precizând faptul că infracțiunile investigate nu fac obiectul de activitate al unității de Parchet. În prezent, dosarul se află tot la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița, dar stadiul cercetărilor rămâne în continuare incert.

15 Septembrie 2023, 11:05 (7053 vizualizări - 17 comentarii)

Citiți și:
Alegeri pentru o nouă structură de conducere a CAR Învățământ Slobozia
Procurori, judecători, grefieri și polițiști, «membri» ai CAR Învățământ Slobozia
Parchetul Județean Ialomița a vrut să renunțe la cele mai importante acuzații în dosarul «CAR Învățământ Slobozia»
Deponenții CAR Învățământ Slobozia riscă să nu-și recupereze banii

Comentariile cititorilor:


Doina:
(21 Septembrie 2023, 04:01)
Cu un zambet amar in coltul gurii si un ras puternic in interior, ador cum toata lumea stie sa comenteze pe internet, dar in realitate toata lumea tace. Puneti umar la umar, sustineti-va si poate iese ceva la iveala. Asa toata lumea sta in 'banca' lui, ca pe vremea lui Ceausescu si asteptati sa va vina banii inapoi, buna strategie, schimbati-o!
Membra cu imprumut:
(19 Septembrie 2023, 22:59)
Am gasit acest articol si am simtit nevoia sa spun si eu ca desi sunt membra cu imprumut activ, de cand s-a intrerupt activitatea am mers la banca si am achitat ratele cu buna credinta in unul din conturile indicate in anunturi de actuala conducere, dar de cateva luni incerc sa intru in contact cu cineva de la acest CAR intrucat nu stiu si eu o situatie la zi a imprumutului meu si cat mai am de achitat. Nimeni nu raspunde la telefon, nu este nimeni niciodata la sediu. Ce se intampla cu acest CAR? Ii mai pasa cuiva de actualii membri? Ca mine cati or mai fi?
Membru:
(18 Septembrie 2023, 22:57)
Sa fie luata la intrebari aceasta escroaca de la Uniunea Judeteana Ialomita ca a facut numai mizerii si se ascunde ca o infractoare ce este in spatele minciunilor.
Membri:
(18 Septembrie 2023, 18:20)
@Raceanu Haideti Domnule, vreti sa va credem si de buna credinta acum. Pai ce sa caute politicul intr-o asociatie de drept privat....asta e o pacaleala electorala. Iar faza cu - sunt blocate conturile de catre institutii si nu putem face nimic nu o mai credem - pai sa intelegem ca oamenii si-au facut rau singuri? Au facut plangeri, s-a blocat activitatea, institutiile au blocat conturile si gata, nimeni nu mai face nimic ca e totul blocat si ne acuzam unii pe altii.
Dorin:
(18 Septembrie 2023, 12:31)
Clar ca organele de cercetare (politisti, procurori..chiar si judecatori) au beneficiat la un moment dat de aceste fonduri, in mod sigur ei nu sunt pagubiti...dar mare atentie, mare de tot, caci este posibil ca oamenii sa isi faca singuri dreptate....cititi printre randuri, cititi cum doriti, dar javrele sa fie atente....
Camataritu:
(18 Septembrie 2023, 12:02)
La Kogălniceanu satul minunilor nea jenel cămătaru de la împrumuturi casa pensii Țăndăre face și cămătărie te inprumuta cu bani lui cu aceasi dobânda afaceri nu glum gogoșari e de ochi lumi
Raceanu:
(18 Septembrie 2023, 11:55)
@MEMBRI
Oamenii au cerut ajutor si s-au zbatut si prima care a acordat atentie a fost senatoarea. Intr-adevar, avocata era specializata pe penal dar a luat de 10-20 ori mai putin pe persoana, fata de avocati locali pe aceeasi problema. Si nu a bagat mana in buzunar la oameni.  Daca nu era avocata, dosarul era clasat, se dadea deja NUP si este singura care s-a opus activ si a strans un grup de initiativa, care au dus dosarul la Bucuresti.
Acuzatiile si plangerile noului Consiliu sunt lucruri concrete, vor sa iasa adevarul la lumina – activitatea nu poate continua ca nu mai sunt bani si e totul blocat de catre institutii.
Daca nu le pasa de oameni, ar fi stat acasa si nu s-ar fi implicat. Chiar mai conteaza culoarea politica, atunci cand unii muncesc pentru membrii pagubiti?
(...) si (...) au blocat activitatea inca de acum 3 ani, dar cu sprijin de sus. Nu va luati dupa fente, s-a furat de 20 de ani!!
George :
(18 Septembrie 2023, 01:56)
Între timp aia din bonducerea Car se bucura în liniște de proprietățile imobiliare pe care le scot la inchiriat pe diferite platforme.
NEPAGUBIT:
(17 Septembrie 2023, 13:41)
Dintre toate  comentariile de aici doar ;PAGUBIT; a spus o parte de adevar.Sapati domnilor militieni mai adanc si mergeti mai sus la etaj in cladirea fostelor sidicate unde veti da de d-na director care este imprumutata la toate CAR-urile mari din judet ,nu numai la Slobozia.Nu seamana a trafic de influenta ?Pai pe ce credeti ca si-a facut vila la Amara?Cum era sa controleze,sa verifice situatia contabila a acestor CAR-uri,ca doar este obligatia ei de serviciu,cand ea incaseaza  lunar milioane de lei din fondul platit de toate CAR-urile din judet.Adio fonduri sociale ale pagubitilor,in veci nu veti mai recupera acesti bani, dupa modul de lucru al militienilor si magistratilor.Din cauza acestor speciali a ajuns tara saracita,fiindca nimeni n-a dat inapoi ce a furat.
Membri:
(16 Septembrie 2023, 12:26)
Ce am inteles pana acum. A venit senatoarea care a instigat lumea ca vrea sa faca ea dreptate si ca avea nevoie de electorat, oamenii au crezut-o desi ea anterior isi luase fondurile de acolo cu forta prin intimidare. A adus o avocata penala a partidului care a luat multi bani de la oameni ca onorarii, intre timp avocata s-a facut judecator si ne-a lasat cu ochii in soare. Noul consiliu director nu face nimic concret sa continue activitatea in prezent, fac doar acuzatii si plangeri penale si se spala pe maini, nu isi asuma nici o activitate concreta pentru ca habar nu au ce sa faca si pentru ca acest nou consiliu director are culoare politica si nu le pasa intr-adevar de oameni, ei au alte scopuri. Ancheta merge cu viteza melcului. Se mai comanda cate un articol din asta sa ne mai dea cu praf in ochi. Si ce s-a ales bun din toata povestea asta? S-a blocat de tot activitatea si nu s-a intamplat nimic constructiv. Este bine asa. Multumim.
Hriscu:
(15 Septembrie 2023, 21:42)
Condamnări dacă vor fii, o sa fie cu suspendare, de maxim 2 ani și câteva zile de munca în folosul comunității. Cea ce înseamă împingerea unei sfori în jurul unui spațiu verde. Bani înapoi nu vedeți voi în vecii vecilor. Posibil ca polițistul de la SICE, BICE sa fie meam cu vreun infractor sau sa primească ordine clare în câte i se spune sa țină dosarul la saltea. Procurorul asa cum știm, probabil sa fie el neam, prieten cu vreun neam am unui învinuit faptuitor. Ialomița, politia, parchetul, judecatorii e o gluma rusească în materie de spalat infractorii, hoți, violatori, tâlhari,falsificatori, etc. Este totul un clan, tot o mafie, hoții practic sunt cu rădăcini adânci în politie, parchete, judecătorii, tribunal. Spuneți sa fie primita pomana, ca bani nu mai pupați i apoi. Puteți sa va dați cu bucale de pământ ca, țeapă scrie pe voi. Corupți lucrează pentru hoți în Ialomița, degeaba va bășicati , ca aici daca-i dai polițistului comisar șef bice, mura în gură acte si dovezi,el te face de comanda împreună cu procurarea și scapă infractorul hoț. O golănie mai mare ca în Ialomița nu există în România. Politia și pachetele pline de dezamăgire. Zii mai pensionztule special cum ajutai tu hoții, acu pensia aia o dai 3/4 pe medicamente iar tu Sfânta Filofteia ai trăit de pomana ca tot fata mare mori. Adio banisproi vostrii
Mary :
(15 Septembrie 2023, 18:36)
Normal, sunt implicate nume grele.
Ionut:
(15 Septembrie 2023, 17:25)
Ce rost are sa fie lucrat la timp și cu maxima seriozitate și răspundere, când mai marii politiei si-au retras banii la timp de la CAR??? Am uitat de marii procurori care nu știu decât sa claseze dosarele.... de frica lui x sau y.
Mikael:
(15 Septembrie 2023, 17:13)
Pai cum sa-si merite pensiile speciale si pensionarea la varste ,,fragede'', d-nii politisti si procurori? Tagma jefuitorilor!!! Ar trebui actionati in judecata ofiterii respectivi de politie, pentru ,,obligatia de a face''...
Ioana:
(15 Septembrie 2023, 16:12)
Trebuie să înțelegeți că așa cum procuorii din Ialomița sunt pe ultimele clasamente realizate de Parchetul General, din perspectiva eficienței, tot așa și polițiștii de la SICE Ialomița figurează în coada listei întocmite de DICE - unitatea specializată ierarhică.
Deci, ce pretenții să avem?