Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

Sesizare cu final previzibil

Parchetul General va ancheta firmele ialomițene acuzate de «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice»

În urmă cu două luni, Ministerul Mediului era sesizat cu privire la un posibil «trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice». Concret, angajații firmelor au contactat telefonic beneficiarii Programului înainte ca lista cu firmele validate de Administrația Fondului de Mediu (AFM) să fie făcută publică, recomandând încheierea de contracte de instalare a panourilor fotovoltaice. Două dintre cele trei firme mențio­nate, respectiv Romoffice Construct Holding AG SRL și Open DB Security SRL erau controlate de patroni din Ialomița. Conform HotNews.ro, Ministerul Mediului a anunțat public că ancheta a fost pre­luată de către Parchetul General.

Final previzibil La sfârșitul săptămânii precedente, minis­trul Mediului, Mircea Fechet, a declarat pentru HotNews.ro că «posibilul trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice» va fi anchetat. Iată declarația ministrului conform sursei citate: «În acest sens, pe lângă faptul că există o verificare și din partea autorității pentru protecția datelor cu caracter personal, având în vedere că încrederea în instituțiile statului se construiește foarte greu și se pierde foarte ușor, în această situație am hotărât și am dispus trimi­terea raportului corpului de control și către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție!». Reamintim că scandalul privind «utilizarea ilegală a ba­zelor de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice» a izbucnit în urmă cu două luni. Printre firmele implicate în acest scandal se numără si două firme din Ialomița, respectiv Romoffice Construct Holding AG SRL și Open DB Security SRL. Lista cu instalatorii validați să instaleze panouri fotovoltaice în programul Casa Verde a fost publicată miercuri, 6 septembrie 2023, de Adminis­trația Fondului pentru Mediu. Printre firmele validate se numără și cele două firme din Ialomița.

Câinii latră, ursul merge În așteptarea rezultatelor anchetei Parchetului General, firmele continuă să racoleze clienți de astă dată legal. Conform estimărilor, în Ialomița există 1800 de be­neficiari care au dosare aprobate în cadrul Programul Casa Verde Fotovoltaice. Într-o postare pe Facebook, patronul Romoffice Construct Holding AG SRL, Ștefan Bălan, continuă perso­nal racolarea de clienți. Astfel, Ștefan Bălan anunță că «începând de azi, 06.09.2023, ne puteți selecta ca și instalator din contul dumneavoastră unde ați înscris dosarul». Pos­tarea confirmă indirect faptul că racolările anterioare de clienți au fost făcute ilegal, înainte ca Romoffice Construct Holding AG SRL să fie validată de către AFM. Reamintim că în cadrul anchetei HotNews.ro de acum două luni, angajații Open DB Security SRL au confirmat telefonic că utilizează ilegal bazele de date ale AFM. Ulterior, ziarul nostru a demonstrat în cadrul unei anchete proprii că Dragoș Slăniceanu, cel care «contro­lează» Open DB Security SRL are peste 50 de firme înregistrate la două adrese din comuna Gheorghe Doja, Ialomița.

21 Septembrie 2023, 10:55 (3931 vizualizări - 6 comentarii)

Comentariile cititorilor:


să fie lumină:
(27 Septembrie 2023, 22:16)
Domnul Romoffice tocmai a semnat un contract gras cu Primăria Slobozia pentru iluminat public, fiind singura firmă agreată. Deci despre ce vorbim. ..Money makes the world go round.....
contribuabil:
(26 Septembrie 2023, 13:39)
De ce cenzurati comentariile? si scoateti numele celor implicati , din moment ce numele lor apare iin pagina....???? deci si voi sunteti in legatura !!!! M-am convins ....da
contribuabil:
(26 Septembrie 2023, 13:03)
Oameni buni, (...) si (...) sunt pionii pe tabla de sah.... daca-i scutura pe astia bine , abia atunci vor ajunge la rege! Banuiti , da??? Multi dintre dvs stiti ce vorbesc.....baronii de Ialomita, justitia sa-si faca treaba! Numai atunci vom mai avea incredere ca suntem pe drumul cel bun.....Vrem mai multa informatie in ceeace priveste derularea anchetei!!!! ATT cei in masura sa o faceti!
DIP electric:
(22 Septembrie 2023, 00:18)
ca tot e vorba de Gip,
la anaf la priza-i DIP,
cu tupeu si pe(SD)neleu,
profitam de prosti mereu !
DIP, DIP, DIP:
(21 Septembrie 2023, 13:25)
La ANIF in poarta, e o Gipana Neagra / Fie soare cat de mult, io tot fotovoltaice _ut ! Alo Carmen ia chenzina, sa platim la Parchet benzina!!!!! Versuri fara nicio noima , da cu substrat in rima.
Petrică:
(21 Septembrie 2023, 11:32)
E mafie mare băi oameni buni, degeaba vă agitați.. este o ,,caracatiță,, interminabilă în afacerile astea ,,legale,,
Adevărat că, ,,câinii latră, urșii merge,,