Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Viața are «centură de siguranță»

Slobozia: Viața are «centură de siguranță»

Liceul Tehnologic «A.I. Cuza» a fost săptămâna trecută gazda unui eveniment aflat deja la a treia ediție în Ialomița. Timp de o zi, pe 29 septembrie 2023, elevii tuturor liceelor din Slobozia au participat voluntar la campania «Stop accidentelor! Viața are prioritate!» susținută de Fundația «Malama Cristiana-Cosmina». În cadrul campaniei, peste 200 de elevi au avut șansa de a participa la un curs de conducere auto preventivă, organizat de Academia «Titi Aur». Informațiile teoretice au fost dublate de experiența practică, posibilă grație unui simulator auto adus special pentru acest eveniment.

Tinerii vor să învețe Vineri înainte de prânz curtea Liceului e plină și elevii continuă să ia cu asalt camionul în care e instalat simulatorul auto. Pare absurd, doar toată lumea știe că trebuie să porți «centură de siguranță». Ori poate vin ca să scape de școală... Ori poate știu că zilnic, în România, cinci persoane își pierd viața în accidente rutiere.... Indiferent de motiv, elevii sunt peste tot. Unii deja au intrat în simulator, alții ascultă vag interesați polițistul de la Rutieră care spune mereu aceleași lucruri. Ne amestecăm printre ei încercând să le luăm pulsul... Sunt aici pentru că vor și pentru că le pasă de viețile lor! Tinerii n-au timp să se recomande. E de ajuns că sunt elevi și că răspund curiozității noastre. Elena e încă o copilă, dar deja visează la permisul auto: «A fost mișto! Am învățat că trebuie să te ții bine pe picioare, să îți verifici „centura“ și să ții gura închisă...». Florinel Soare are permis. Și se află pentru a doua oară în simulator, a fost și anul trecut. E dezinvolt și convins că «deja am învățat să conduc preventiv... Și am învățat și cum să ies din mașină, dacă aceasta e răsturnată. A fost instructiv! Și eu am participat și anul trecut... Și am înțeles că șofatul e o chestie serioasă, nu o distracție, cum credem mulți dintre noi...».

Mașina ca o armă Simulatorul e o mașinărie complicată, care îți permite să simți pe propria piele diferența dintre viață și moarte. Elevii experimentează asta la o viteză simulată de 12 kilometri pe oră, similară unei alegări ușoare. Sorin Bădica, trainer în cadrul Academiei «Titi Aur», spune că, în trafic, o astfel de viteză poate fi fatală: «Nimeni nu crede până nu încearcă... Dar după această experiență nu mai trebuie să fie convinși. E de ajuns! Și mai există un avantaj. Există tineri care au carnet de șofer și experimentează această senzație. Iar după această experiență, teribilismul specific vârstei se reduce, iar nevoia de competiție în trafic dispare!». Sorin Bădica e asaltat de liceeni. Și nu obosește niciodată să răspundă, de 100 de ori, de 1000 de ori: «„Centura de siguranță“ salvează viața! Nu este o opțiune, nu este de design. Este acolo pentru a ne salva viața!». Și ar mai fi ceva... Cursul de conducere defensivă pentru care Academia «Titi Aur» e deja celebră: «În esență este un curs despre siguranță rutieră... Pentru că siguranța în trafic este obiectivul nostru principal! Mașina e asemeni unei arme. Dacă nu știm să o folosim ne facem rău nouă, celor alături de care suntem în mașină și celorlați participanți la trafic, fie că sunt șoferi, fie ca sunt pietoni!».

Campania Fundației «Malama Cristiana-Cosmina» Fundația «Malama Cristiana-Cosmina» susține pentru a treia oară această campanie în liceele din Slobozia. Camelia Malama, reprezentanta Fundației, apreciază că, și în acest an, evenimentul are succes în rândul tinerilor: «Vreau să le mul­țumesc tuturor autorităților pentru suportul pe care ni-l oferă... Este singurul de acest gen de la noi din județ și intenționăm să o menținem în anul următor. De fapt, anul acesta am constatat o creștere a numărului de solicitări din partea liceelor. Sunt tineri care nu au ajuns să participe la acest eveniment și care vor să o facă... În aceste condiții, anul viitor vom extinde proiectul și la nivelul orașelor Urziceni și Fetești. Suntem convinși că nu toți vor conștientiza pericolele existente la volan. Mai ales dacă nu au carnet de șofer. Dar dacă măcar câțiva vor înțelege și vor aplica regulile care li se xplică, efortul nostru nu e inutil!». Eforturile financiare și logis­tice ale Fundației «Malama Cristiana-Cosmina» sunt dublate de susținerea unui concurs dotat cu premii consistente. Premiile oferite constau în bani sau în cursuri de școlarizare auto gratuite.

7 Octombrie 2023, 18:20 (1103 vizualizări - 1 comentariu)

Citiți și:
Consorțiul școlar de 21 milioane de euro va fi finanțat
Investiție de 20 milioane de euro într-un consorțiu pentru învățământul dual
Slobozia: Elevi lăsați pe dinafară la «Târgul Meseriilor»

Comentariile cititorilor:


Rro mania ne educata:
(31 Octombrie 2023, 13:07)
Laudabila initiativa. Si ca orice incercare de proiect de constientizare a pericolelor si aceasta a avut ca punct de plecare o regretabila tragedie.
Dar, uitandu-ne zilnic la "stirile de la ora 5" (unde de regula sunt prezentate tragedii) observam si natura acestora: de regula autorii sunt ori beizadele cu masini puternice, deci copchii de oameni bogati, progenituri care se inhaiteaza cu alte beizadele si incalca voit toate regulile de circulatie pentru ca "sunt copiii unei persoane importante" si ii spun politistului: stii cine e tata bai gabore? de maine te dezbrac de uniforma si ajungi in ultimul catun de la tara! Si chiar au influenta sa faca asta, pentru ca parintii bogati "cumpara politisti, magistrati, politicieni!
A 2a categorie de autori ai accidentelor sunt interlopii si cocalarii tupeisti, care de asemenea au autoritate/influenta asupra organelor de ordine. (de exemplu interlopul cu porsche care era sa taie cu sabia in benzinarie un sofer, caruia tot interlopul i-a lovit tir ul. Iar judecatorii l-au facut scapat!)
Asa ca, astfel de initiative sunt doar un mic pas inainte. Adevaratul pas ar fi daca bogatii (unii) si-ar struni beizadelele si nu le-ar mai da pe mana bolizi de zeci/sute de mii de euro, acces la droguri si alcool si le-ar spune ca daca produc din vina lor accidente grave putrezesc in puscarie. Iar autoritatile (politisti si magistrati) ar aplica legea dur fara sa-i mai scape intentionat. Abia atunci ar fi soselele mai sigure si numarul mortilor/invalizilor mai mic!

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 25 Iun 2024
165 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IJP Ialomița: Amenzi de peste 220 mii de lei, 23 de permise reținute

În minivacanța prilejuită de sărbătorirea Rusaliilor, polițiștii din Ialomița au fost prezenți la datorie și au acționat pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică. În urma ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2024, 15:15
(41 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Misiunile jandarmilor ialomițeni pe perioada minivacanței de Rusalii

Efectivele Jandarmeriei Ialomița au desfășurat, pe timpul minivacanței, 48 misiuni de ordine publică, prioritatea fiind asigurarea unui climat de siguranță civică și intervenția promptă pentru soluționarea ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2024, 14:00
(26 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Înecat în Lacul Iezer

Ialomița: Înecat în Lacul Iezer

Luni, 24 iunie 2024, în jurul orelor 17,20, pompierii din Slobozia au fost solicitați să intervină pentru căutarea unei persoane înecate în Lacul Iezer. La locul evenimentului au fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2024, 13:55
(56 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un spațiu comercial din Amara, autoturism în flăcări la Slobozia

Pompierii au acționat în perioada 21-24 iunie 2024 pentru localizarea și stingerea a 25 de incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 25 de incendii care au avut loc î ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2024, 13:50
(43 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Slobozia și Răsimnicea

Vineri, 21 iunie 2024, în jurul orelor 13,00, două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2024, 13:45
(38 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: În localitatea Fierbinți-Târg se furnizează apă cu program!

Ca urmare a fenomenului de secetă accentuată și a temperaturilor extreme, s-a înregistrat o creștere considerabilă a consumului de apă potabilă la nivelul sistemelor centralizate operate de RA ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2024, 11:25
(29 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată pentru sectorul apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, până la data de 31 iulie 2024 inclusiv, pot depune cererile de plată și documentele doveditoare ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2024, 09:15
(20 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Drapelului», sărbătorită la Slobozia

Autoritățile din Slobozia vor serba și anul acesta «Ziua Drapelului». Evenimentele se vor desfășura în zilele de 25 și 26 iunie 2024, în Piața Revoluției din Slobozia. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2024, 08:55
(32 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive al polițiștilor în minivacanța de Rusalii

În perioada 22-24 iunie 2024, polițiștii ialomițeni vor fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de minivacanța de Rusalii. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2024, 13:10
(519 vizualizări - 5 comentarii)


Minor de 15 ani din Manasia, reținut pentru «tâlhărie calificată»

Miercuri, 19 iunie 2024, polițiștii din Urziceni au depistat un minor de 15 ani, din comuna Manasia, bănuit de comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Cercetările oamenilor ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2024, 15:55
(658 vizualizări - 2 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campanie de donare de sânge în comuna Scânteia

Protopopiatul Slobozia: Campanie de donare de sânge în comuna Scânteia

Joi, 20 iunie 2024, cu binecuvântarea PS Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia, a organizat o acțiune ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2024, 15:00
(237 vizualizări - 0 comentarii)


Programul casieriilor RAJA Constanța de Rusalii

RAJA Constanța aduce la cunoștință consumatorilor din întreaga arie de operare că luni, 24 iunie 2024, a doua zi de Rusalii, casieriile și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2024, 10:05
(181 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 48,281 milioane de euro pentru Campania 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a efectuat, în perioada 17-19 iunie 2024, plăți pentru anul de cerere 2023 în sumă totală de 239,990 milioane de lei (48,281 milioane ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2024, 09:15
(86 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: APIA subvenție


AJFP Ialomița: 610,67 mii de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna mai 2024

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au efectuat, în luna mai 2024, controale la contribuabili persoane fizice și juridice. Astfel, au fost finalizate 23 de inspecții ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2024, 11:20
(248 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Movilița și Ciulnița

Accidente la Movilița și Ciulnița

Trei echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au intervenit, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, la un accident ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2024, 09:40
(424 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

18 Iunie 2024, 20:15


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Marți, 18 iunie 2024, Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română «Donează sânge, salvează o viață!». ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2024, 14:45
(308 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa la Fierbinți-Târg!

Pentru efectuarea unor lucrări de modernizare, reparații și întreținere a instalațiilor la nivelul Gospodăriei de apă din localitatea Fierbinți-Târg, furnizorul de energie electrică va î ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2024, 13:55
(539 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,15%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2024

La sfârșitul lunii aprilie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4095 șomeri (din care 1911 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2024, 08:55
(2017 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 6,59 milioane de lei, în luna mai 2024

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna mai 2024, conform selecției naționale, TVA în valoare de peste 6,59 milioane ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 15:55
(759 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se primesc Cereri de finanțare pentru schema de ajutor de stat «Silvo-mediu și climă»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că începând de luni, 17 iunie 2024, se depun cererile de finanțare pentru accesarea schemei de ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 10:40
(305 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,28%, rata șomajului la sfârșitul lunii martie 2024

La sfârșitul lunii martie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4197 șomeri (din care 1945 femei), rata șomajului fiind de ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 10:35
(673 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Munteni-Buzău

Incendiu la o casă din Munteni-Buzău

În după-amiaza zilei de duminică, 16 iunie a.c., în jurul orei 14,05, Detașamentul de Pompieri Slobozia și Detașamentul de pompieri Urziceni au intervenit pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 10:30
(1140 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți de peste 97 milioane de lei pentru Campania 2023

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a efectuat, în perioada 12-14 iunie 2024, plăți pentru anul de cerere 2023 în sumă totală 97,132 milioane de lei (19,531 milioane ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 10:25
(551 vizualizări - 0 comentarii)


Mesaje false în numele ANAF

O nouă campanie de mesaje false, transmise în numele ANAF, este în desfășurare în această perioadă. Contribuabililor persoane juridice le este solicitată «lista entităților externe ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2024, 09:10
(701 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești luni, 17 iunie 2024!

În vederea executării unei lucrări programate de pe strada Plevnei din municipiul Fetești, din județul Ialomița, echipele RAJA Constanța vor sista luni, 17 iunie 2024, furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 16:40
(498 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 141,50 milioane lei de lei, încasări la bugetul de stat în luna mai 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna mai 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 141,50 milioane lei de lei ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 10:40
(490 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea absolvenților promoției 2024 cu o serie de măsuri active menite să faciliteze accesul pe piața muncii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 10:00
(783 vizualizări - 0 comentarii)


Smirna: Locuință cuprinsă de flăcări

Smirna: Locuință cuprinsă de flăcări

Joi, 13 iunie 2024, pompierii din Slobozia au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Smirna. La locul solicitării au fost alocate de urgență două ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 09:40
(805 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Smirna incendiu


 Sărățeni: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Sărățeni: Două autoturisme, implicate într-un accident rutier

Joi, 13 iunie 2024, pompierii din Slobozia au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier produs pe DN2A, în localitatea Sărățeni. În evenimentul rutier au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2024, 09:30