Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Marinela de la DSP, «pârâtă» la Tribunalul Ialomița

Marinela de la DSP, «pârâtă» la Tribunalul Ialomița

Mai țineți minte păruiala de la DSP din vara anului trecut? Da, da! Ziua aia fără noroc când directorul economic Denisa Ioniță a refuzat să semneze niște hârtii, iar Marinela ar fi dat cu ea de toți pereții instituției de-a ajuns la UPU! Da, tot ea, că are naturelul simțitor și nu suferă să-i fie știrbită autoritatea și să fie ținută de proastă în biroul ei de directoare. Ei, bine, povestea nu s-a teminat acolo... Și, după ce s-a stins scandalul, Marinela și-a jurat în barba ei proaspăt epilată că Denisa n-are să sfârșească bine. Și de-atunci se ține scai de capul ei, doar-doar o înțelege și și-o da demisia. A șicanat-o zi-lumină, a scos-o la tablă, i-a cerut rapoarte câte n-a avut instituția de când e pe lume, i-a mutat biroul într-o debara dezafectată... Dar nefericita tot n-a înțeles! Ba, mai mult, când a tăiat-o de la salariu, a îndrăznit să o dea în judecată. Numai că nici ea nu s-a lăsat. Nu s-a lăsat, că n-a uitat cum a luat-o cu palpitații de nervi când a vrut să se înfigă în ciuful ei anul trecut... Așa că a emis o nouă decizie, prin care i-a cerut retroactiv 9530 de lei! Pentru că ea e șefa! Și pentru că poate. Numai că aia e fierul dracu’ și nu se lasă. Nu se lasă, dom’le! Iar proștii ăia de la Tribunal îi cântă în strună. Interpretează Ordinul Ministerului Sănătății 834/2011 în interesul ei, mama ei de angajată care a îndrăznit să i se împotrivească ei! Ei, Marinela Radu, care numai ea știe cât a pătimit ca să ajungă aici! Ei, singura care poate semna autorizații sanitare, acum în prag de Alegeri. Ei, singura care le explică în fiecare zi angajaților că trebuie să facă «pentru că așa a cerut Partidu’»! Iar ei, nerecunoscătorii, nici măcar nu înțeleg. Niște înguști, niște figuranți, niște râme care nu o merită... Iar dacă dă Domnul să câștige iar Denisa și trebuie să o lase cu salariul mărit, atunci o să fie vai de capul ei! Că ea a avertizat-o încă de anul trecut să-și caute loc în altă parte. Iar asta ar fi picătura care va umple paharul. Că ea nu e proasta nimănui! Și nicio instanță nu-i spune ei cum să-și chinuie angajații. Iar dacă o mai enervează mult, până vine decizia o mută în WC. Să nu ziceți că nu v-am spus!

11 Octombrie 2023, 13:20 (5288 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


poison:
(21 Octombrie 2023, 10:15)
ea bea apa imbuteliata, se vede ca are in mana o sticla de apa minerala.
de ce nu bea doar apa de la robinet ? e cumva otravita ? noi toti stim ca apa e ortava, dar ea semneaza si da avize ca apa e buna de baut.
Rusine ! o persoana mincinoasa si marioneta celor trei trandafiri (si ei ortaviti)
Beynur:
(14 Octombrie 2023, 17:15)
Bei,mănânci....turcul plătește!
Ioans:
(13 Octombrie 2023, 22:14)
Da, chiar angajații ăștia sunt fără pata? Sau v-ați transformat in ziarul care jignește, hărțuiește si încearcă sa linșeze directorii de instituții? De ce alt ziar nu face asta ?
Barac Ionel:
(13 Octombrie 2023, 11:54)
Pei doar asa se poate face treaba 'corect'! Dsp ul este condus din umbră de foarte mult timp! Fiecare cum poate și o mână spala cealaltă mână! Sa va fie rușine! Sunteți niște incompetenți!
Dan:
(12 Octombrie 2023, 20:59)
Stați liniștiti ca toți angajați dsp sunt acolo cu pile,nu a intrat nimeni pe corect.așa e in instituțiile statului.prosti au ajuns sa ocupe posturile oamenilor competenti
Anonimus :
(12 Octombrie 2023, 16:25)
Dacă (...) conduce Dsp-ul e clar ne merităm soarta..
Cetatean:
(12 Octombrie 2023, 15:51)
Partidul care il reprezinta nu ia nici o masura ?
Se complac in tot rahatul asta ?
Acesta (...) care care se crede Dumnezeu nu poate fi pusa la punct ?
Sunt curios din ce partid face parte . Asa ca se apropie alegerile .
Marius Marin:
(12 Octombrie 2023, 15:45)
Aceasta este PSD,astia sunt oamenii pe care ii promovează. În special IQ cât mai mic, slugi și cu mult tupeu. De ce sa faci un concurs corect la orice instituție, când poți sa pui un gândac de-al tău acolo ?
Salariat:
(12 Octombrie 2023, 15:12)
Asa se intimpla cind institutiile statului sint conduse de politruci si nu de oameni competenti,cu pregatire in domeniu. Chiar nu se gasea in tot judetul un medic care sa administreze o astfel de institutie.Ce sa faci cu (...) care pe unde a fost a lasat in urma numai dezastre,ex.Bancpost. Ce gindire poti sa ai ca manager sa muti directorul economic intr- o dugheana ca sa creezi un birou mare si confortabil pentru o funcționară mediocra adusa de la Calarasi,dar desteapta nevoie mare ca din 8 candidati inscrisi la concurs ea a obtinut maxim de puncte,deci premiantă nu gluma. Doamna (...) nu trebuie sa cedeze si sa- i faca jocurile directoarei,care nu se stie cite zile se va mai flutura pe holurile DSP- -ului. Domnule Rafila,ar trebui sa stii ce oameni ai pus in teritoriu si cu ce se ocupa.
Aadrian:
(12 Octombrie 2023, 12:12)
Cu cât funcția ocupată de o persoană incompetentă este mai înaltă, cu atât daunele sociale produse ca urmare a inadecvării sale sunt mai grave!
Slobozean:
(12 Octombrie 2023, 02:12)
O doamna care e făcută grămada Nici ea nu știe ce caută acolo Oameni bun, haideți sa ne revenim Ce caută speciile astea in instituțiile statului?
CETATEAN:
(11 Octombrie 2023, 19:48)
Halal conducatori are tara asta