Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sacul de 7 lei pentru resturile vegetale

Proiect educațional al ADI ECOO 2009 SRL

Sacul de 7 lei pentru resturile vegetale

Colectarea selectivă a deșeurilor a devenit o prio­ritate județeană. ADI ECOO 2009 SRL este implicată activ în acest proiect la nivelul tuturor celor 63 de unități administrative în care operează. În plus, ADI ECOO 2009 SRL a lansat la Slobozia un proiect educațional care își propune să modifice percepția publică asupra modului de colectare a deșeurilor menajere. «Este un proiect care ar putea dura mai bine de un an până să devină eficient din punct de vedere economic... Dar este necesar să colectăm selectiv. Și facem apel la comunitate să susțină acest proiect!» declară Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL.

Colectare selectivă pentru 3000 de gospodării ADI ECOO 2009 SRL susține un proiect de colectare selectivă a deșeurilor vegetale la nivelul Sloboziei. Necesitatea susținerii unui astfel de proiect a apărut ca urmare a solicitărilor proprietarilor de case din Slobozia. Concret, ADI ECOO 2009 SRL oferă tuturor proprietarilor de case din oraș șansa de a colecta selectiv resturile vegetale. Colectarea acestor resturi se face bilunar, conform unui program de colectare agreat că fiecare beneficiar în parte: «Avem cam 100 de contracte la acest moment... Contractul este limitat la câteva luni, perioada în care sunt produse resturi vegetale. Contractul este reluat primăvara sau de câte ori este nevoie!» susține Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL. Sacii menajeri destinați colectării selective a resturilor ve­getale sunt asigurați de către firmă, costul acestui serviciu fiind de 7 lei pentru fiecare sac.

Viitorul înseamnă colectare selectivă obligatorie Conform estimărilor oficiale făcute de firmă, la acest moment serviciul de colectare selectivă a resturilor vegetale nu se susține economic. «Cheltuim mai mult decât încasăm, evident... Și este un proiect care ar putea dura mai bine de un an până să devină eficient din punct de vedere economic. Dar este necesar să colectăm selectiv, este o obligație legală. Și facem apel la comunitate să susțină acest proiect!» susține Alina Ciobanu. Colectarea selectivă a resturilor vegetale nu este singurul proiect educațional al firmei. ADI ECOO 2009 SRL susține, de ase­menea, o campanie de colectare selectivă a deșeurilor în tombe­roanele din oraș. În cazul în care deșeurile aruncate de populație nu respectă indicațiile de pe tomberon, angajații ADI ECOO 2009 SRL aplică un abțibild de avertisment. În cazul în care nici a doua oară indicațiile privind colectarea selectivă nu sunt respectate, ADI ECOO 2009 SRL poate refuza ridicarea tomberoanelor.

Toți plătim pentru încălcarea legislației
O situație similară apare și atunci când populația aruncă deșeuri din construcții. Conform legislației în vigoare, deșeurile din construcții trebuie raportate înainte de a fi depuse la platformele de gunoi. Costul pentru ficare tonă de deșeuri depusă este de aproximativ 140 de lei. Conform unui protocol cu Primăria Slobozia, ADI ECOO 2009 SRL nu poate ridica deșeurile din construcții neraportate în absența unui act costatator emis de Primăria Slobozia. Costurile pentru ridicarea deșeurilor neraportate sunt suportate de către întreaga comunitate. La fel se întâmplă și în cazul depozitării unor deșeuri în spații neadecvate. Costurile suportate anual de Primăria Slobozia pentru ridicarea deșeurilor aruncate pe spațiul public depășesc 1 milion de lei.

29 Octombrie 2023, 12:10 (5614 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Slobozia nu plătește facturile pentru colectarea deșeurilor menajere
Slobozenii vor plăti 15 lei/persoană pentru colectarea deșeurilor menajere

Comentariile cititorilor:


fumuri:
(31 Octombrie 2023, 11:43)
Deci poluezi grav daca arzi 10 ramuri de la un trandafir! In logica asta ar trebui sa interzica sobele pe lemn din case si sa lase oamenii sa crape drq de frig, mama lor de poluatori. In schimb, masinile poluante, TIRurile care te innegresc de fum nu au nicio problema in tara asta. Cred ca tovarasul ADI (ne-eco) vrea doar sa incaseze la greu de la fraieri, ca doar e institutie bugetara si banii trebuie sifonati. 
In cazul acesta avem nevoie de platforme de depozitare a deseurilor vegetale unde sa ne ducem singuri cele 10 crengi si sacul de gazon/frunze. Alte tari mai destepte fac compost si il vand agricultorilor; DADP nu ar putea sa faca asa ceva? Ei cum "recicleaza" vegetatia (flori, gazon, crengi, frunze) de pe domeniul public??? Il vand tot la tovarasul ADI ne-eco pe 7 lei saculetul??
Probabil ca niste petitii catre mai marii de la consigliul judetean, prin care sa ne exprimam nemultumirile fata de japca asta si sa propunem si niste solutii ar reprezenta un mic pas inainte. Altfel, raman obtuzi si pusi pe capatuiala.
Hai sa ne cumparam cativa niste tocatoare de crengi si frunze, apoi deseurile tocate le amestecam cu pamant si facem compost; sigur gasim cativa agricultori care sa cumpere compostul (gradinarii cu solarii).
P.S. sa vedem furt pe fata cu taxa de 50 bani/PET. Daca cumperi un suc la 0.5l si iti este sete pe caldurile astea in mijlocul orasului, trebuie sa duci sticla acasa si sa o speli (risipa de apa la 15 lei/mc), apoi sa o duci la market intacta ca altfel nu ti-o citeste aparatul. Si daca nu ti-o citeste o arunci de dr@ci pe jos ca banii i-ai pierdut oricum!
ion:
(31 Octombrie 2023, 09:09)
De exemplu eu curat (ca nu curata nimeni)verdeata care iese prin pavelele de trotuar din fata casei si trebuie tot eu sa platesc 7 lei pe sac sa arunc iarba? Sau de la un stejar inalt de pe domeniul public ajung in curtea mea frunze luate de vant si trebui sa le adun si sa le arunc trebuie sa dau 7 lei ? Cum se face ca societatea DADP a primariei colecta deseurile vegetale si acum ce se intampla ? Situatia este complexa nu noi trebuie sa fim edecati ci dvs. Este cazul sa discutati cu primaria solutii de colectare pe banii primariei  nu ai nostri ca verdeata este si in curtile oamenilor si pe strazi parcuri etc,
Gigel:
(30 Octombrie 2023, 23:47)
Gogosi prin care sa ne arate ca "se lucreaza". De fapt, pe nimeni nu intereseaza ce se intampla cu adevarat. Daca doamna director ar merge pe la niste gospodarii, ar afla care sunt de fapt problemele legate de salubrizare - dar nu o intereseaza, si de ce ar interesa-o? Cum spunea cineva, nu poti plati 7 lei pentru un sac in care sa pui cateva crengute de la un trandafir pe care il ai in curte. Nu e vorba doar de cei 7 lei, cat de deranjul de a incheia un contract pentru o nimica toata. Ca si cum nu s-ar putea face niste platforme temporare de colectare a deseurilor vegetale, pe care apoi sa le tocam si sa le imprastiem pe camp pe post de ingrasamant. Dar problema principala este alta: nu exista nici o modalitate prin care un cetatean sa poata arunca, legal, contra cost, un sac de moloz. Masina de gunoi nu il ridica (nu are voie), ADI ECOO 2009 SRL nu vine sa il ridice (trebuie o cantitate foarte mare sa iti aduca tomberon de strada), deci trebuie sa il arunci neregulamentar undeva. Astfel incat apar pe langa tomberoanele din oras saci cu moloz, sau ii gasim aruncati pe camp (si Politia Locala abia asteapta sa gaseasca vreun nefericit d-asta, sa arate si ei, la randul lor, ca "se lucreaza"). Asadar, inca o masura prin care "stim noi ma bine ce au oamenii nevoie". E orasul plin de astfel de "masuri binevoitoare", dar nimeni nu coboara in strada sa afle cu adevarat.
abc:
(30 Octombrie 2023, 15:05)
Pretul, tipul de sac si modalitatea de colectare sint facute in asa fel incit sa nu se semneze multe contracte. Adi Ecco nu vrea sa sa se complice prea mult cu colectarea resturilor vegetale.  Ar putea sa faca un efort sa colecteze cu tractor din profitul pe care il face din vinzarea PET-urilor.
Marius:
(29 Octombrie 2023, 21:51)
Nu e sustenabil asemenea proiect.daca tai 2 trandafiri si 3 tufanele trebuie sa dai 7 lei.ce facem cu crengile,vita de vie,frunzaraia de la pomi,samd.?Nu va da nimeni zeci,chiar sute de lei pe asa ceva!gândiți va la un proiect cu un tractor și o remorcă care să cutreiere străzile orașului și care să ridice deșeurile vegetale.In majoritatea tarilor UE firmele de salubritate plătesc sau scad din factura celor care predau resturi vegetale. Voi vreti sa luati bani! Se va da foc în curte,vom polua! Minte agera rău la Adi Eco! Care Eco????
Anonim:
(29 Octombrie 2023, 21:48)
Nu se respecta condițiile contractuale De ce nu se lasă sac ptr peturi ? 1 la 2 luni? Eu plătesc gunoiul conform contractului Sl noua
dan:
(29 Octombrie 2023, 19:26)
Este prea scump selectarea in saci de 7 lei Deseurile vegetale sunt in general voluminoase si grele asa ca selectarea de 15 kg /sac cu pret de 7 lei este foarte mult Concluzia tot mai multi concetateni vor arde deseurile in mod fraudulos sau vor arunca deseurile pe unde vor vedea cu ochii sa nu fie prinsi Cautati alte solutii atractive Ma asteptam ca firma sa plateasca pentru deseuri vegetale un pret/sac celui care preda deseuri vegetale fiindca acestea sunt purtatoare de energie si de sursa de ingrasaminte naturale si atunci da vom preda deseurile asa cum doriti in saci de 15 kg in snopi de 80 cm lungime si diametru 40 cm.(aceasta manopera de ce sa o prestam gratis) Deci cumparati-va si investiti in utilaje de producere a energiei din deseuri vegetale si compostoare de ingrasaminte si utilaje de maruntire a deseurilor.Atunci inteleg ca sunteti bine intentionati si ecologici si va meritati denumirea de ADI ECOO..Nu ne mai tratati ca suntem vinovati ca avem o gradina cu vegetale cat mai multe ( ca produc oxigenul nostru necesar) si producem deseuri vegetale pe care OBLIGATORIU trebuie sa ne AJUTATI sa le valorificam ECOLOGIC

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 21 Aug 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Țăndărei: A lovit o bătrînă de 83 ani cu un ATV furat din Anglia

Sîmbătă, 10 septembrie a.c., în jurul orei 11.30, Poliția a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe strada Narciselor, din Țăndărei, accident soldat cu rănirea unei persoane. Din ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 16:07
(11455 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 17 permise reținute și amenzi de peste 68000 lei

La sfîrșit de săptămînă, peste 60 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat acțiuni pe arterele județului. Actele de indisciplină au fost sancționate de polițiștii rutieri: 2 infracțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:59
(11896 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Beat la volan, s-a răsturnat cu mașina pe cîmp. Trei femei au fost rănite!

Un accident s-a produs sîmbătă, 10 septembrie, în jurul orei 16.45, pe DN2, în afara localității Coșereni și s-a soldat cu rănirea a trei persoane. În urma cercetărilor s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:52
(7704 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii reiau misiunile în zona unităților de învățămînt

În scopul prevenirii și a contracarării unor fapte antisociale, precum și pentru creșterea gradului de siguranță al elevilor, începînd cu data de 12 septembrie a.c., efective din cadrul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:48
(9496 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: A intrat în căruța care nu a acordat prioritate

Sîmbătă, 10 septembrie a.c., în jurul orei 8,30, pe strada Unirii din localitatea Mihail Kogălniceanu, un accident rutier a dus la rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce o femeie, de 58 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:45
(9510 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Frați prinși la furat de floarea-soarelui

Secția de Poliție Rurală Stelnica a fost sesizată vineri, 9 septembrie a.c., de către un tînăr, de 25 ani, din comuna Vlădeni, despre faptul că două persoane au sustras floarea-soarelui dintr-o cultură ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:42
(17358 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan deși avea permisul reținut

Vineri, 9 septembrie a.c., în jurul orei 18,00, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Urziceni a identificat pe strada Calea București o autoutilitară condusă de un bărbat, de 61 ani, din ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2011, 15:40
(8329 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A lovit pe trecerea de pietoni o mamă și o fetiță de 2 ani în cărucior!

O mămică de 34 ani și fetița sa, de 2 anișori, aflată într-un cărucior, au fost rănite pe trecerea de pietoni. Femeia încerca să traverseze strada în mod regulamentar cînd a fost lovită de o mașină condusă ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:23
(15576 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Întîlniri cu contribuabilii pentru declarațiile on-line

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița, prin Biroul Asistență Contribuabili din cadrul AFP Slobozia, informează persoanele interesate că va organiza intîlniri de lucru cu contribuabilii, pentru ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:20
(11140 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 13 septembrie-Ziua Pompierilor

«Ca în fiecare an, pompierii din toată țara își sărbătoresc existența, comemorînd faptele eroice ale înaintașilor de la 1848 ce au luptat cu eroism împotriva trupelor venite să înfrîngă mișcarea revoluționară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:18
(13888 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Prima zi de școală, în atenția polițiștilor

150 de polițiști vor fi prezenți în prima zi de școală a elevilor din învățămîntul preuniversitar la cele 114 de unități școlare din județ și în zonele limitrofe acestora. «Zona unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:15
(8179 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La volan, fără permis

Un bucureștean de 22 ani a fost prins în trafic joi, 8 septembrie, de către polițiștii din Urziceni, în timp ce conducea o mașină deși nu avea permis pentru nicio categorie. Pentru aceasta, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:10
(7088 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune a Poliției

Joi, 8 septembrie, polițiștii slobozeni au efectuat, în intervalul oral 18,00-21,30, o acțiune pentru prevenirea și combaterea infracțiunilor stradale, a celor comise cu violență și a altor norme de conviețuire ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2011, 17:05
(8952 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: S-a izbit de un parapet de beton de pe marginea șoselei!

Un bărbat de 30 ani din localitatea Afumați s-a rănit grav într-un accident rutier. Incidentul s-a produs miercuri, 7 septembrie, în localitatea Lilieci. Pe scurt, în timp ce se deplasa pe direcția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2011, 18:15
(10129 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


6,47%, rata șomajului în Ialomița

La sfîrșitul lunii august 2011, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrate 7100 persoane, din care 1734 șomeri indemnizați, respectiv 5366 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2011, 17:04
(12853 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fără permis, la volan

Un bărbat, de 30 ani, din Slobozia, a fost prins în noaptea de 7 spre 8 septembrie în timp ce conducea o mașină deși nu poseda permis de conducere. Bărbatul a fost prins în jurul orelor 1,00, pe strada ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2011, 17:02
(8168 vizualizări - 0 comentarii)


CAS Ialomița: Lista persoanelor fizice care nu și-au declarat veniturile, pe site-ul www.casil.ro

Casa de Asigurări de Sănătate Ialomița informează contribuabilii persoane fizice, altele decît cele pentru care colectarea contribuției se realizează de către Agenția Națională de Administrare Fiscală, ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2011, 17:00
(6765 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții de urgență ale pompierilor și paramedicilor SMURD

Miercuri, 7 septembrie, pompierii militari au fost solicitați pentru stingerea unui incendiu inzbucnit pe un teren viran din Urziceni. Flăcările ardeau vegetația uscată de pe o suprafață de aproximativ ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2011, 16:25
(13088 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produse contrafăcute, confiscate

Miercuri, 7 septembrie, polițiștii din Țăndărei au organizat și desfășurat o acțiune pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu, Săveni și Sudiți, scopul urmărit fiind combaterea evaziunii fiscale și a comerțului ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2011, 16:20
(13101 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bicicliști sancționați de polițiști

Polițiști din cadrul Secției 3 Rurală Stelnica și Biroului Rutier Fetești au organizat marți, 6 septembrie, o acțiune privind circulația pe drumurile publice a mopedelor, a atelajelor hipo și a biciliștilor ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 19:13
(10606 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune în piețele slobozene

Marți, 6 septembrie, polițiștii slobozeni în colaborare cu alte autorități locale au desfășurat, timp de 3 ore, o acțiune împotriva activităților ilicite în două piețe din municipiu. De asemenea, pe timpul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 19:13
(8822 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

«În cadrul Programului de prevenire a infracțiunilor contra patrimoniului, noaptea trecută, 6/7 septembrie, în intervalul 22,00-02,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, au desfășurat pe ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 19:12
(6306 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: La furat de floarea-soarelui

Trei tineri cu vîrste cuprinse între 19 și 34 ani sînt cercetați de polițiști pentru furt calificat. Cei trei au fost prinși în seara zilei de 6 septembrie, la Borănești, după ce furaseră de pe un teren ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 19:03
(12982 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Penalități anulate sau reduse cu 50%

Potrivit unei informări media, pentru obligațiile fiscale restante la 31 august 2011 penalitățile de întîrziere se anulează sau se reduc. Astfel, penalitățile de întîrziere se anulează dacă obligațiile ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 19:00
(7887 vizualizări - 0 comentarii)


Noul sediu al Primăriei orașului Amara, inaugurat

Noul sediu al Primăriei orașului Amara, inaugurat

Noul sediu al Primăriei Amara va fi inaugurat joi, 8 septembrie 2011. Potrivit unei informări a reprezentanților Primăriei, la eveniment sînt așteptați să participe locuitorii orașului, dar și mai mulți ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 10:15
(14961 vizualizări - 5 comentarii)


DGFP Ialomița: Ordinea de stingere a debitelor, modificată

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, potrivit OG nr. 29/2011, pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, a fost modificată ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 09:38
(13353 vizualizări - 0 comentarii)


La Urziceni se fură bordurile

În cursul nopții de luni spre marți, 5/6 septembrie a.c., în jurul orei 1.00, o patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Urziceni a oprit pentru control un autoturism care circula pe strada Panduri ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 09:32
(10583 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Beat mangă la volan

Luni, 5 septembrie a.c., în jurul orei 19.45, polițiștii rutieri au oprit pe raza comunei Maia un autoturism condus de un bărbat, de 44 ani, din orașul Fierbinți-Tîrg. Cu ocazia legitimării șoferului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 09:32
(10766 vizualizări - 0 comentarii)


Gimbășani: Tînăr la volan fără permis

În cursul dimineții de luni, 5 septembrie a.c., la Gimbășani, polițiștii au identificat un tînăr, de 22 ani, din localitate, care se deplasa la volanul unui autoturism. În urma verificărilor în bazele de ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 09:32
(15215 vizualizări - 1 comentariu)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2011, 08:43
(5114 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Pt DNA în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Piață în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului stoica în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului gigel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului paul în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! oi în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Tot EL în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului ? în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Alegator în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului @ Wake up în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Mary în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! teren extravilan Munteni Buzău în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Caron în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! Wake up în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...