Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Conducte de «ceramică vitrificată» pentru rețeaua de canalizare de pe strada Lacului

Se întâmplă la Slobozia

Conducte de «ceramică vitrificată» pentru rețeaua de canalizare de pe strada Lacului

Urban SA a anunțat public rea­lizarea «primei in­vestiții private în rețeaua de canalizare a orașului Slobozia.» Declarația îi aparține directorului general al societății, Adrian Stoicescu, și vizează o investiție în valoare de 700000 de lei în sistemul de canali­za­re de pe strada Lacu­lui. Lucrarea s-a aflat pe lista obiectivelor de investiții ale administrației locale mai bine de 10 ani.

Premieră pe strada Lacului În urmă cu 10 zile, strada Lacului din Slobozia a fost blocată. Decizia se adaugă celei de blocare parțială a bulevardului Matei Basarab și devine o nouă sursă de disconfort pentru locuitorii orașului. Zona reprezintă un punct problemă pe harta in­tervențiilor Urban, rețeaua de canalizare de aici necesitând intervenții cel puțin o dată pe an. De această dată însă, lucrările de reparații sunt dublate de lucrări de rea­bilitare a rețelei. Conform informațiilor oficiale, firma intenționează să înlocuiască rețeaua de canalizare existentă pe o lun­gime de 200 de metri. În premieră la ni­velul orașului Slobozia, țevile care vor înlocui rețeaua de azbest existentă sunt din «ceramică vitrificată». Valoarea acestei investiții este de 350000 de lei. Investiția va fi dublată de lucrări de infrastructură rutieră care vor aduce strada la stadiul inițial.

Prima investiție privată din... redevență Directorul general al Urban SA Slobozia, Adrian Stoicescu, a anunțat public că este «prima investiție privată în rețeaua de canalizare a orașului din ultimii 30 de ani». Investiția de pe strada La­cului este realizată din redevența pe care societatea o datorează adminis­trației locale pentru utilizarea rețelei de apă și apă uzată a orașului. «Într-adevăr, aceste investiții sunt realizate din redevența pe care Consiliul Local ne-a pus-o la dispoziție... Dar e prima dată în istoria Urban SA când această redevență este folosită pentru investiții de reabi­litare a unor porțiuni de rețea. Reabilitare, nu reparații punctuale, ca până acum... Am spus-o și o repet! Această redevență nu va fi folosită pentru salarii sau pentru firmă... Va fi folosită pentru investițiile de care orașul are nevoie!» susține Adrian Stoicescu, printre altele.

Un sistem de alimentare cu apă... vulnerabil
Investițiile care urmează a fi realizate pe strada Lacului reprezintă doar un în­ceput timid. Conform estimărilor, Urban SA are nevoie de 10 până la 50 milioane de lei pentru reabilitarea sistemului de apă și apă uzată din oraș. Printre vulnerabi­litățile sistemului se numără pompele de extracție a apei de la fronturile de captare care «sunt depășite tehnologic, aproape de limita maximă de exploatare, fapt care obligă la modernizare/retehnologizarea lor», finalizarea investiției la stația de tratare a apei, creșterea capacității de preluare a apelor uzate, extinderea rețelei de apă potabilă și canalizare... De ase­menea, în decursul ultimului an, Urban SA a bifat câteva realizări punctuale în cadrul procesului de reabilitare a rețelei de apă. Printre acestea se numără decolmatarea rețe­lelor de canalizare ale orașului și in­stalarea de contoare cu citire la distanță.

4 Decembrie 2023, 09:55 (6669 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Rețeaua de canalizare a Sloboziei are nevoie de investiții majore

Comentariile cititorilor:


Gigi contra:
(14 Decembrie 2023, 16:37)
Mulțumim domnu' oficialu'. Nu era păcat că strada Lacului să fie uscată? Dacă ar face o reparație corectă și completă, prețul plătit de consumatori ar fi mic și domnu' Urban nu ar face profit. Așa că, cârpim pe ici pe colo pe bani muuuulți. Reparațiile nu se pot face vara; se pot face doar iarna... Strada începe să se scufunde, oare cum vom mai circula, cu submarinul?
poison:
(6 Decembrie 2023, 16:07)
O(ri)ficialul asta sa ne spuna mai bine de ce ne baga mana in buzunare cu cinshpe lei metru cub de apa industriala tratata excesiv cu clor, de te ineaca mirosul numai cand te speli, exclus sa o bei. Ne vinde foarte scump o apa NEPOTABILA pe post de apa potabila, deci e inselatorie, iar pretul e japca, zici ca o luam de la camatari. Nici 3 lei pe metru nu face. Pun pariu ca apa in tarile arabe, in mijlocul desertului este in mod sigur potabila, dar si mai ieftina decat in tara noastra, inca bogata in ape de toate felurile: rauri, izvoare, si nu desert arid. Politicienii locali au afundat primaria in imprumuturi pentru lucrari proaste si paguboase, unele sortite esecului din start. A se vedea treptele statiei de epurare uzate moral - tehnologie invechita inca de la demararea proiectului. De acolo sa ceara Urban banii inapoi! de la toti primarii care au sifonat banii aiurea incepand cu 2008! A dra$cu politica si cu prostii care voteaza hoti.
Mary :
(5 Decembrie 2023, 00:06)
Bine ar fi ca strada cu nume predestinat "Lacului" să fie schimbată în str. Redevenței, și astfel să forțăm soarta acestei străzi greu încercată, mai ales pentru deținătorii de autoturisme. Străzi dornice de "redevențe", să tot fie în Slobozia, ce așteaptă de zeci de ani puțin asfalt turnat cu responsabilitate, iar gurile de canal să fie ridicate atât cât trebuie, nici mai sus și nici mai jos, cum s-au "străduit" unii să le facă prezente în carosabil. Oribil!
Andrei:
(4 Decembrie 2023, 22:36)
Nu se lucreaza, se sta, strada a fost blocata degeaba. Firma privata primeste banii si nu face nimic. Disconfort major pentru cei care stam pe strada Lacului. Miroase numai a dejectii si pe strada este plin de dejectii. Nimeni nu ii controleaza.
Ionașcu :
(4 Decembrie 2023, 18:05)
Au canalizări înfundate prin tot orașul, vin și constată dau vina pe DADP ca le-au turnat asfalt înăuntru sau că sunt blocate cu asfalt grătarele și nu le pot deschide și pleacă. Dacă sesizezi la DADP spun că e treaba Urban și tot așa... se mai distruge și asfaltul prin parcările inundate. Ambele sunt în subordinea primăriei dar nimeni nu face nimic.
Urbanistul:
(4 Decembrie 2023, 15:25)
Ce pompos declara directorul Urban ca, vor inlocui 200 metri conducta de canalizare din ceramica. Una la mana de ce nu se foloseste teava PVC-KG care este mult mai ieftina si a doua la mana in cati ani vor executa cei 200 metri stiind ca de 5-6 ani de cand tot repara au inlocuit maxim 30 metri. Chiar in Primarie nimeni nu verifica pe ce se cheltuie banii din redeventa, chiar vreti sa-i terminati pe toti doar pe lucrarea de pe Lacului. De asemenea in articol se face referire la niste realizari punctuale privind reabilitarea retelei de apa prin decolmatarea conductelor de canalizare si montarea de contoare cu citire la distanta. Nu are nici o legatura reteaua de apa cu decolmatarea reteleide canalizare, care ar fi trebuit fi facuta dintotdeauna si nu in ultimul an. De asemenea au descoperit abia acum despre contoarele cu citire la distanta care au fost montate in tara noastra de 20 de ani. Deci nu este nimic pompos din toata aceasta treaba ci este vorba de activitatea lor zilnica pe care o fac cu o intarziere de zeci de ani.
Ion:
(4 Decembrie 2023, 14:11)
Redevență se poate folosi doar pentru investii, nu pentru altceva. De aia a fost creata.
Vio:
(4 Decembrie 2023, 12:55)
Asta e a 3-a săptămână de când e strada închisă . Au săpat aproximativ 1 metru . Se doarme la greu !