Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rețeaua de canalizare a Sloboziei trebuie reabilitată

Urban SA vrea să deschidă un nou șantier pe bulevardul Unirii

Rețeaua de canalizare a Sloboziei trebuie reabilitată

În decembrie 2023, după 14 ani de așteptare, rețeaua de canalizare de pe strada Lacului din Slobozia a fost reabilitată. Urban SA anunța atunci că acesta este primul pas dintr-o lungă serie de intervenții punctuale necesare pentru reabilitarea rețelei de apă și apă uzată din Slobozia. Adrian Stoicescu, directorul societății, solicită public sprijin admi­nistrativ pentru urgentarea acestor intervenții.

 

Sperăm la ce mai bine și... La sfârșitul anului trecut, Urban SA, sprijinită de Primăria Slobozia, a decis reabilitarea rețelei de canalizare de pe strada Lacului. Investiția, realizată după 14 ani de promisiuni electorale, rezolva una dintre problemele majore din zonă și permitea deblocarea unui nod de canalizare important. În plus, soluția aleasă, respectiv utilizarea de conducte din «ceramică vitrificată», a reprezentat o premieră la nivelul orașului. Lucrările au durat mai bine de 5 luni, zona fiind redată circulației rutiere după ce admi­nistrația locală a asfaltat cei 400 de metri de stradă afectată de intervenție.

 

...ne pregătim pentru ce mai rău La debutul acestei investiții, suportate de către Urban SA, directorul ge­neral Adrian Stoicescu a declarat că intervenția va fi urmată de una similară pe bulevardul Unirii. «Următorul șantier va fi deschis pe bulevardul Unirii, unde avem probleme similare și înregistrăm pierderi care impun acest tip de intervenție!» declara Stoicescu în luna februarie 2024. Acum, Adrian Stoicescu anunță public că va cere autorităților locale sprijin pentru deschiderea unui nou șantier. «Situația este critică. Am anunțat public acest lucru și îl reiterez. Sperăm să fim susținuți în acest demers cât mai curând posibil. Vrem să reabilităm rețeaua de apă de pe Unirii înainte de venirea iernii!» declară acum Adrian Stoicescu.

 

Program de investiții pe termen lung
Reabilitarea rețelei de apă și apă uzată din oraș nu este singura prioritate a Urban SA. Conform informațiilor oficiale, la acest moment există «26 de noi zone de restructurare urbană» care generează sau vor genera un consum mai mare de apă în următorii ani. Pe listă figurează locații precum Parcul IMM, zona Nordului, Parcul Industrial Nordului, Combinatul Nitramonia, Cartierul Bora, Cartierul Slobozia Nouă, zona Slobozia Vest, Gării Noi, Șoseaua de Centură... Și exemplele pot continua. În condițiile în care, susțin oficialii Urban SA, aceste «zone de restructurare urbană» urmează să genereze un consum de apă estimat între 50 și 450 de mc zilnic, investițiile în extinderea rețelelor de apă și apă uzată ale orașului devin absolut necesare. Valoarea estimată a acestor investiții, în următorii 5 ani, se ridică la 50 de milioane de lei. Iar finanțarea lor, în condițiile în care rețeaua de apă și canalizare aparține municipalității, ar trebui suportată din bugetul local al orașului.

25 Iunie 2024, 07:55 (3983 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Urban SA investește 6 milioane de lei în reabilitarea stației de epurare a Sloboziei
Programul de investiții punctuale al Urban SA continuă
Slobozia: Urban SA a finalizat lucrările de pe strada Lacului
Conducte de «ceramică vitrificată» pentru rețeaua de canalizare de pe strada Lacului
Rețeaua de canalizare a Sloboziei are nevoie de investiții majore

Comentariile cititorilor:


Mary :
(27 Iunie 2024, 16:36)
Să știți că la nebuni este mai bine, te înțelegi cu ei, te ascultă și îți dai seama că acestor oameni li se mai dă o șansă pentru o viață normală. Dar ce te faci cu proștii?! 
@cetateanul x:
(26 Iunie 2024, 05:21)
Ati batut recordul voi la Asociatia 44. Aproape 3 ani de cind ati dat banii. Au mai fost si altii cu 1-2 ani. In primul rind verificati daca banii strinsi chiar au fost dati ca mai sint administratore care au afirmat ca au dat banii dar i-au pastrat pt uzul personal. Verificati contractul incheiat, trebuie sa existe unul si in el trebuie sa fie trecut un termen de executie. Daca nu este, contractul este viciat si va puteti adresa fie Protectiei consumatorului fie instantei de judecata. Mergeti in audienta sau faceti o plingere scrisa si amenintati-i cu asta. Sint niste profitori care isi bat joc de oameni. Se lauda cu noi investitii dar nu sint in stare sa rezolve o problema de baza de care depinde sanatatea locatarilor. Faceti plingeri peste plingeri la primarie, la consiliul judetean. Nu stati degeaba asteptind la mila lor. La lupta, cetateni.  
Miti:
(25 Iunie 2024, 19:10)

De ce sunteți nemulțumiți? (...) și (...) au dublat prețul apei nepotabile pe care o primim!! Uitați că amândoi au câștigat alegerile!!!

Din interior:
(25 Iunie 2024, 16:25)
Pe strada Lacului s- a săpat la 4,5 m adâncime. Pământu si piatra pusă deasupra ( după refacerea conductei) nu se compactează imediat. De aceea, a durat pâna s- a putut asfalta acolo. Cu subsolurile... au fost peste 100 de cereri in 3 săptămâni.  Jos la intervenții( subsoluri) s- a constatat că lipsesc conductele de canalizare( adică apa de la wc- uri , băi și bucătării se duc direct în subsol. Adică ce trage Urbanul ziua este umplut la loc de consumul locatarilor.
Cetățeanul x:
(25 Iunie 2024, 14:11)
Da urbanul a adunat bani prin asaociatille  de proprietarii  din septembrie 2021 printre care și asociația 44   sa facă  curățenie la subsol blocurilor  dar banii  s-au  dat dar de curățenie sa uitat  ,motivează  că  nu au oamenii  dar stau și  mă  întreb cind  ai cerut banii  nu stieai ce oamenii  ai în ogradă  rușine  vă  folosiți  de banii  rupți  de la  gura copiilor  și bătrânilor  care și asa se descurcă  gre.Dca un om fură  o pâine  se face dosar penal că  de este furt dar cei ce ne fură  pe față  vreau să  văd  și  eu ce masuri se iau .Aștept  dreptul la REPLICA  SA VEDEM  DACĂ  INTERESEAZA PE CINEVA 
Gigel:
(25 Iunie 2024, 09:25)

Pot sa spun ca sunt extrem de satul de astfel de "investitii". Acum cativa ani s-a facut o mare investitie la statia de la Caramidari, investitie care a costat extrem de mult. Acum cand treci cu masina pe acolo, pute la fel ca la inceput, ceea ce inseamna ca statia a redevenit partial nefunctionala. De investitii d-astea facute doar ca sa incaseze niste prieteni comisioane grase, suntem satui! Nu mai spun ca pe strada Lacului domnul (...) se lauda la un moment dat ca intr-o saptamana se va asfalta... si au trecut aproape 2 luni pana s-a intamplat "minunea" - asta ca sa ne dam seama ce mult a fost implicat si ce mult ii pasa.