Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia renunță la investiții

Din lipsă de fonduri

Spitalul Județean de Urgență Slobozia renunță la investiții

Ordonanța de urgență privind reducerea cheltuielilor bugetare afectează achiziția de echipamente medicale la cel mai mare spital din județul Ialomița. Reprezen­tanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că legea îi împiedică să achiziționeze aparate medicale necesare pentru activitatea insti­tuției. «Le vom utiliza pe cele vechi, dar nu știm cât timp ne vom descurca cu ele...» susține Liviu Patrichi, managerul instituției.

Lista de investiții se reduce Pe lângă blocarea posturilor publice și comasarea unor instituții, Ordonanța privind reducerea cheltuielilor bugetare împiedică entitățile finanțate cu bani de la bugetul statului să desfășoare achiziții pentru bunuri sau servicii. Iar această prevedere dă peste cap activitatea unor sectoare de activitate importante, așa cum este Sănătatea. Oficialii Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că legea îi împiedică să ducă la bun sfârșit achiziția unor echipamente medicale necesare pentru desfășurarea acti­vității în cele mai bune condiții. Este vorba despre 3 aparate medicale, necesare secțiilor Chirurgie și Anestezie-Terapie Intensivă. Deși achiziția a fost validată de Consiliul Județean Ialomița, demersul nu poate fi dus la bun sfârșit din cauza Ordonanței nr. 90, care interzice practic achiziția de bunuri și servicii. Cele 3 aparate sunt un sterilizator, precum și alte două echipamente necesare dezghețării/încălzirii sângelui care trebuie utilizat în procedurile de transfuzie sanguină. Valoarea estimativă a acestor bunuri se ridică la peste 500 mii de lei. «Suntem într-o situație fără precedent, având în vedere faptul că în noiembrie am fi dorit să cumpărăm aceste echipamente... Ele sunt necesare cadrelor medicale pentru acordarea îngriji­rilor medicale pacienților care sunt internați la Spitalul Slobozia!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Soluție de compromis Spitalul Județean de Urgență Slobozia are în dotare două aparate pentru sterilizarea instrumentarului medical, unul dintre acestea vechi de 23 de ani. Acesta ar trebui înlocuit, având în vedere că se poate defecta în orice moment. Mai mult, legea impune ca spitalele de categoria a III-a, în care este inclus și cel din Slobozia, să dețină două astfel de echipamente medicale. În caz contrar, unitatea riscă sancțiuni din partea Direcției de Sănătate Publică în cazul în care instituția va realiza un control în perioada următoare. Totodată, și aparatele utilizate pentru dezghețarea/încălzirea sângelui necesar transfuziilor sanguine sunt la fel de vechi și trebuie înlocuite. În lipsa unei posibilități financiare de a le achiziționa, unitatea medicală este obligată să le utilizeze tot pe cele vechi. «Adresa­bilitatea către spital este mare, iar o dată cu ea crește și nevoia utilizării acestor aparate. Altă soluție decât să le folosim pe cele pe care le deținem nu există în aceste condiții... Le vom utiliza până când vor ceda, apoi vom încerca să le reparăm. Dar asta impune costuri suplimentare!» a mai spus Liviu Patrichi, mana­gerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Reparația aparaturii medicale presupune la rândul său încheierea de contracte de prestări servicii cu firme specializare, demers pe care Ordonanța nr. 90 privind reducerea cheltuielilor bugetare îl interzice. De asemenea, actul normativ interzice achiziția de bunuri necesare funcționării, precum echipamente IT sau produse de birotică, ce ar presupune cheltuieli suplimentare. «Tot ce sperăm este să se ia o decizie astfel încât sistemul public de sănătate să fie scutit de la prevederile acestui act normativ, până la redresarea financiară a bugetului de stat...» a mai spus Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

8 Decembrie 2023, 14:05 (12084 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Echipament medical modern achiziționat de Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Proiect al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, finanțat de Banca Europeană de Investiții
Investiții de 27 milioane de lei pentru funcționarea legală a Spitalului Județean de Urgență Slobozia
Spitalul Județean de Urgență Slobozia a cheltuit 20,7 milioane de lei pentru investiții

Comentariile cititorilor:


Cocosila:
(15 Decembrie 2023, 15:53)
Îl mai reparații de 20 ori dar aparatura n-o sa aduceți niciodată. Trabuie sa mergem la spitale private. Degeaba plătim la sănatate. Hoților.
Vasile:
(15 Decembrie 2023, 02:29)
Spitalul este în subordinea CJI. De aici are și bugetul. Orice bani, care rămân necheltuiti la închiderea anului bugetar 2023, se predau la stat. În anul 2024 va primi alt buget.
@@ionica &vasile:
(12 Decembrie 2023, 10:13)
 banii din bugetul spitalului nu-i poate lua inapoi nimeni, nici macar guvernul sau parlamentul, ei vor ramane acolo sa fie folositi tot de spital. Problema e ca acum au nevoie nu cand vor da voie guvernantii. Oamenii vin la spital cand au probleme nu cand au voie
Vasile:
(11 Decembrie 2023, 18:06)
@ionica & Vasile Am citit articolul. Acești bani sunt prevăzuți în bugetul spitalului și ar trebui sa se facă o excepție de la aceasta Ordonanță, dar cum guvernul are nevoie de bani ii va lua înapoi.
@Mary:
(11 Decembrie 2023, 12:50)
Foarte mare dreptate aveti, au finalizat un proiect extreordinar si merita stima noastra.
Dar sa nu uitam, proiectul de care vorbiti a inceput in 2015, fundatia in 2018, a costat cca 45-50 mill euro pt 180 paturi, cam 250,000 euro/pat. Fara teren.
Sa nu confundam initiativa privata si modul de luare a deciziilor, de la planificare la executie, contractare cu legislatia companiilor publice unde se impun canoane distincte(a se citi birocratie).
Si da, de cele mai multe ori birocratia suntem noi toti! Fie ca lucram direct, fie ca cerem ca lucrurile sa se faca pe principii de transparenta si astfel, prin neincrederea noastra, ne punem singuri piedica. Una e sa decizi ce vrei sa faci si sa treci la treaba, si alta e sa vezi ce faci astfel incat sa nu incalci vreo procedura legala impusa. Asta e de fapt diferenta dintre neputinta statului comparativ cu cea a privatului-viteza de decizie in actiune si raspunderea, care la privat nu prea exista decat la nivel de principii morale(speram). 
Aaaa, si era sa uit, banii acolo au fost donati(laudabil, respect) la public, abia se platesc contributiile si cca 30% din pacienti nu sunt asigurati.
Mary :
(11 Decembrie 2023, 02:33)
Închideți și plecați. Românii au demonstrat că sunt uniți și pot construi un spital, vezi cel mai nou corp al spitalului pentru copii din București. Statul este cel mai prost administrator.a
@ionica&Vasile:
(10 Decembrie 2023, 12:11)
voi cititi articolul, sau doar titlul? scrie clar, oamnenii au bani de investitii, doar ca statul nu le da voie sa-i cheltuie de parca ar lua din bugetul statului.Spitalul are banii lui, doar ca altii nu-i dau voie sa achizitioneze pt ca legile sunt proaste si au fost date pt altii, iar spitalele sunt victime colaterale
Vasile:
(10 Decembrie 2023, 01:09)
Orașul de Floci și Conacul au papat mulți bani. Ce Ordonanță nr. 90 și ce comasare? Nu s-a miscat nimic pana acum. Ce vorbiți, oameni buni de șpital! Ați văzut cum stau bolnavii afara în frig, în fata containerului, așteptând sa vina medicul sa îl consulte?
Ionica:
(9 Decembrie 2023, 16:51)
N-au   bani de spital dar au pentru conace unde nu se duce nimeni și porturi unde no sa fie nicio barcă cu turiști. Mediiiicaaameeenteee!!!!!