EVENIMENT
«Crăciunul din Slobozia», a II-a ediție
bonus: O lună de patinoar
Primăria și Consiliul Local Slobozia, alături de Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia și Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia pregătesc orașul pentru a doua ediție a «Crăciunului din Slobozia». Alocația bugetară pentru evenimentele care vor debuta pe 15 decembrie este de 270000 de lei. Printre vedetele care vor concerta de Sărbători în Piața Revoluției se numără Fuego, Andreea Bostănică și Vescan. De asemenea, organizatorii pregătesc copiilor din Slobozia o săptămână specială cu Gașca Zurli. Nici slobozenii nostalgici nu au fost uitați. Pentru ei, DJ&MC Nicolae Sandu și DJ Robert Sandu vor organiza «Revoluția Disco Ring-Instigare la distracție». Iar de Anul Nou slobozenii sunt așteptați în Piață la tradiționalele focuri de artificii!
«Crăciunul din Slobozia» continuă Municipalitatea locală continuă tradiția inițiată în urmă cu un an și organizează o nouă ediție a «Crăciunului din Slobozia». Evenimentele vor debuta pe 15 decembrie 2023 și se vor încheia pe 7 februarie 2024. Costurile evenimentelor sunt similare cu cele de anul trecut și se ridică la 270000 de lei. Primarul Dragoș Soare declară că manifestările au fost gândite pentru a oferi tuturor slobozenilor, indiferent de vârstă, un motiv de sărbătoare: «Proiectul pe care l-am inițiat anul trecut continuă. Așa cum am promis, vrem să facem din „Târgul de Crăciun“ un eveniment de referință pentru oraș. Fiecare slobozean, indiferent de vârstă, poate găsi zilele acestea un motiv de bucurie în Piața Revoluției. Prin urmare, vă invit pe toți la o întâlnire publică, în zilele de Crăciun. Merităm să ne bucurăm de Sărbători după un an lung și greu, în care fiecare dintre noi s-a străduit să ofere comunității ce are mai bun...».
Fiecare zi e un eveniment Conform calendarului evenimentelor, «Crăciunul din Slobozia» va debuta pe 15 decembrie când, pe scena amplasată în Piața Revoluției, va cânta Fuego. Ziua de sâmbătă, 16 decembrie 2023, este dedicată adolescenților, care se vor putea lăsa încântați de Andreea Bostănică, blogerrița de succes din Republica Moldova. Pe 17 decembrie va concerta Alexandra Stan, iar începând cu 18 decembrie a.c., timp de o săptămână, scena va aparține celor mai mici slobozeni. Alături de Gașca Zurli, la Slobozia vor ajunge și Mascota Zdrăngănel (18 decembrie 2023), Mascota Clopoțel (19 decembrie 2023), Mascota Yuppi (20 decembrie 2023), Mascota Tasha și Tashu (21 decembrie 2023) și Mascota Bulbubuc (22 decembrie 2023). «Anul acesta, fiecare grădiniță va prezenta public serbarea de Crăciun, alături de una dintre mascotele Găștii Zurli. Este doar una dintre surprizele Sărbătorilor. Practic, copiii noștri vor deveni vedetele! Le mulțumim pe această cale părinților și educatorilor care fac posibil acest spectacol unic. Și îi așteptăm pe toți, cu mic, cu mare, în Piața Revoluției!» dublează invitația și părintele Cătălin Stanciu, directorul Direcției Educație, Cultură și Tineret Slobozia.
Mâncare bună și muzică rock pentru nostalgici
După Crăciun, pentru nostalgicii muzicii rock, pe scena din Piața Revoluției va concerta trupa Compact (30 decembrie 2023). Și tot pe 30 decembrie a.c., pentru aceiași nostalgici, DJ&MC Nicolae Sandu și DJ Robert Sandu vor organiza «Revoluția Disco Ring-Instigare la distracție» în cadrul unui spectacol eveniment care, sperăm cu toții, va reedita performanța din vara acestui an. Urmează Oana Radu și Vescan, pe 31 decembrie 2023. Și tot atunci, în noaptea dintre ani, slobozenii care vor alege Piața Revoluției pentru a întâmpina 2024 se vor putea bucura de un foc de artificii pe care organizatorii îl apreciază drept «spectaculos». Nici gurmanzii orașului nu au fost uitați. Pentru ei, pe 27 decembrie a.c., chef Patrizia Paglieri va fi prezentă în zona de food&drinks și va pregăti preparate culinare pe care le va oferi gratuit unui număr de 500 de persoane.
O lună de patinoar
Un alt punct de atracție al «Crăciunului din Slobozia» îl reprezintă patinoarul instalat în fața Palatului Administrativ. Acesta va rămâne deschis publicului în perioada 20 decembrie 2023-7 februarie 2024, iar primele rezervări au fost deja făcute. Administrația locală precizează că, după Sărbători, o dată cu începerea școlilor, elevii vor putea solicita lecții gratuite de patinaj. Condiția impusă de organizatori este ca elevii să se prezintă la patinoar în grupuri organizate, însoțiți de profesori. «Am stabilit împreună cu proprietarii patinoarului să includem în program și o componentă socială. Sperăm că este o inițiativă bună, iar școlile din Slobozia vor profita de ea!» a precizat primarul Dragoș Soare.
13 Decembrie 2023, 12:20 (17765 vizualizări - 13 comentarii)
Marea ecologizare social-democrată din Cartierul Bora
Primarul «în funcție» Dragoș Soare a repartizat 118 loturi de terenuri pentru construirea de locuințe
Dragoș Soare vs Alexandru Potor, faza pe «bolarzi»











Comentariile cititorilor:
(17 Decembrie 2023, 23:55)
@Adevarul: da, rau daca se face rau dacă nu se face. Dar cand se face prost, doar ca să se facă e și mai rău. Un exemplu, poate vede și dnul primar. Intersectia Ialomitei cu Matei Basarab. S-a asfaltat intrarea spre piața, la maxim doi metri de proaspătul asfalt este lăsat un șant cu o groapă în ea pe care meseriașii au umplut-o punând o pavelă. Chiar nu se putea asfalta cu încă 2 metri adică 16mp?
(16 Decembrie 2023, 10:38)
@Gigel, ai perfectă dreptate. De orice se ocupă această administrație, ca multe altele, dar ce este o prioritate nici nu se pomenește. Avem politicieni locali, care mai de care vocali ce promit marea cu sarea, că de, vin alegerile și vor un loc eligibil la împărțirea ciolanului, și nu vorbesc nimic de apă potabilă din Slobozia. URBAN dă undă verde la consumul de apă, așa zisă potabilă, de parcă ei nu au idee de buletine de analiză măsluite și le flutură la fiecare sesizare din partea unuia cu gura mare. S-a mai dus un an în care slobozenii cumpără apă plată și plătesc un preț mai mare pentru apa nepotabilă.
(15 Decembrie 2023, 13:08)
Faptul ca in fine se aloca niste bani pentru cetatenii obisnuiti este un lucru pozitiv. Nu stiu daca este legat de faptul ca intram intr-un an electoral sau nu. Problema nu este ca "se face", ci ca se face ignorand problemele principale ale orasului - dintre care apa nepotabila este de departe prioritatea zero care trebuia rezolvata demult. Nimeni nu vorbeste despre asta, doar infiinteaza comitete si comisii (vorba lui Caragiale) care sa faca rapoarte si alte rapoarte, si doar atat. Apa a ramas tot nepotabila, in anul 2023 (adica la 54 de ani de cand americanii au ajuns pe Luna, sau la 66 de ani de cand rusii au lansat primul satelit Sputnik). Astfel, orice slobozean care isi cara bidoanele cu apa, va percepe acest "Targ de Craciun" ca pe o metoda prin care administratia incearca sa ii cumpere votul, sau macar sa il faca sa nu se revolte - indiferent de bunele intentii din spate (daca exista). Cam la fel cum era circul cu sclavii gladiatori din Colloseum de pe vremea stramosilor romani - sa mai uite oamenii de necazuri.
(15 Decembrie 2023, 13:08)
Primaria si Consiliul local Slobozia ar putea sa ofere tuturor pensionarilor posibilitatea de a calatori gratis cu transportul local. Nu cred ca este un efort financiar mare. Asta ca recunostinta pentru ca au contribuit la dezvoltarea orasului foarte multi ani... Ar fi un lucru demn pe care pensionarii l-ar aprecia. Sunt foarte multe primarii din tara care ofera gratuitate in acest sens.
(15 Decembrie 2023, 09:42)
@Marian, pentru pensionari cu pensiifoarte mici, așa cum mai toate primăriile din țară fac. Tu ce ai face cu 1125 de lei pensie după 40 de ani de muncă? Ei au construit această țară și drept recunoștință, mai marii cu salarii îndestulătoare și pensii speciale uită întotdeauna de bieții pensionari care își drămuiesc puținul pe care îl au și nu rămân niciodată datori. Au făcut și Revoluția din decembrie 1989, ca tu să poți scrie liber la această publicație, dar s-a uitat. După 33 de ani, timp în care s-a furat mai tot, ori ne-am vândut pe 2 lei resursele, se gândesc astăzi să îndrepte lucrurile cu o nouă recalculare a pensiilor. O să vedem, cum a zis orbul. Până atunci mai puținăm puțin pe parcarea subterană.
(14 Decembrie 2023, 15:09)
La noi rău că se face, rău că nu se face.
(14 Decembrie 2023, 11:46)
Felicitări PRIMARULUI!!! SLOBOZIA ARATĂ BINE!!!!!
Glumesc, e un mare circ politic
(14 Decembrie 2023, 11:40)
solutii:
1. Daca tot nu fac nimic ca sa potabilizeze apa, dupa ce se incheie sarbatorile, sa topeasca gheata de la patinoar si sa bage apa in retea, poate macar aia o fi potabila.
2. Patinoarul trebuia facut in interiorul parcarii subterane, cunoscuta si ca groapa lu stoica (puie msd) ca tot exista din belsug apa infiltrata in groapa. Trebuia doar sa o inghete si putea sa ramana ca patinoar tot anul. Soarele care lumineaza Slobozia zicea ca structura de rezistenta a parcarii a fost facuta prost si este subdimensionata cu 30%; pai cum a facut patinoar deasupra? Se sustine greutatea ghetii si a multimii care se va imbulzi acolo? dar a masinilor de la prefectura care parcheaza deasupra?
Pentru circ se gasesc imediat banii necesari, dar pentru asfalt neted pe strazi (acolo unde e stricta nevoie) nu sunt bani.
Iar lucrarile astea la reasfaltare, la pavele noi si piste de biciclete vedem ca nu se mai termina de luni bune de zile. Altii au ajuns pe luna in anii 60, iar primaria nu poate obliga constructorul sa toarne 2 camioane de asfalt din primavara pana-n iarna. Au reasfaltat M Basarab si Chimiei, dar nu sunt in stare sa faca legatura intre ele la acelasi nivel. Trebuie sa treci peste denivelari de zici ca esti in ukraina.
Circ, fara paine.
(13 Decembrie 2023, 22:26)
Mary, poate dacă a-ți merge la munca nu ar mai fi nevoie sa va dea primaria 100lei. Sa se scoată ajutoarele sociale și pomana. La munca,nu la întins mână.
(13 Decembrie 2023, 19:05)
Bravo! Credeam ca nu faceti nimic! Asta cu patinoarul, a bucurat toti copilasii dornici de patinaj.
(13 Decembrie 2023, 19:04)
Bravo! Credeam ca nu faceti nimic! Asta cu patinoarul, a bucurat toti copilasii dornici de patinaj.
(13 Decembrie 2023, 18:25)
Asa este și va fi mereu, cel care are, nu îl va crede pe cel ce nu are. Citim tot mai des ce fac alte primării din țară, adică, dau tichete sociale celor nevoiași. O sută de lei. Nu sunt mulți, dar pentru unii sunt o sumă. Noi dansăm, unii de foame, alții, că așa trebuie. Suntem cool.
(13 Decembrie 2023, 17:32)
Pâine și circ; doar e an preelectoral ..