Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proces pierdut intenționat de DSP Ialomița în favoarea unei angajate

«Pila» Marinelei Radu a învins

Proces pierdut intenționat de DSP Ialomița în favoarea unei angajate

O angajată a Direcției de Sănătate Publică Ialomița a reușit să dovedească în instanță faptul că merită să-i fie acordate sporuri salariale, chiar dacă, din punct de vedere legal, nu ar fi putut beneficia de acest drept, întrucât ar mai fi avut nevoie de câțiva ani pentru a-și putea completa vechimea în muncă. Procesul a fost câștigat pentru că instituția nu a formulat nicio apărare îm­potriva cererii de chemare în judecată depusă la dosar de către res­pectiva salariată. Lipsa apărării este pusă pe seama unei relații apro­piate pe care angajata o are cu actualul director al DSP Ialomița, Marinela Radu. Până la închiderea ediției aceasta nu a oferit un punct de vedere oficial față de această situație.

Instanța i-a dat dreptate Respectiva angajată se numește Gabriela Dinu și ocupă funcția de auditor în cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Înainte de a se angaja la DSP Ialomița, aceasta și-a desfășurat activitatea, pe o funcție similară, în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Transferul său către DSP Ialomița a fost posibil datorită unei relații apropiate pe care ar avea-o cu directorul instituției, Marinela Radu. Imediat după ce a ajuns în funcție, Gabriela Dinu a inițiat 3 procese prin care solicita acordarea retroactivă a unor sporuri și drepturi salariale, specifice doar angajaților din cadrul Direcțiilor de Sănătate Publică. În acțiunile sale aceasta a făcut referire la nivelurile de salarizare din cadrul unor Direcții de Sănătate Publică ale unor județe mari, precum Iași, a cărei activitate presupune un volum de muncă mai mare decât cel al DSP Ialomița și, implicit, salarii mai mari decât ale angajaților din cadrul DSP Ialomița. Primele două acțiuni au fost respinse de judecători, consi­derându-se cererile de chemare în judecată ca «inadmisibile». Într-unul dintre dosare însă, angajata a reușit să obțină drepturile și sporurile salariale, datorită unui viciu de procedură. Concret, dacă în celelalte acțiuni DSP Ialomița a înaintat instanței mai multe documente prin care putea demonstra de ce acordarea drepturilor solicitate nu ar fi posibilă, în această ultimă cauză instituția nu s-a mai apărat. Potrivit Codului de Procedură Civilă, orice persoană fizică sau instituție publică are dreptul la apărare, prin transmi­terea către instanță a unui document denumit «întâmpinare». Prin acest document partea acționată în instanță combate cu argumente juridice aspectele reclamate în cererea de chemare în judecată. În cazul de față, DSP Ialomița nu a dus la înde­plinire acest demers și nu a înaintat Tribunalului Ialomița, instanța care a judecat cauza, întâmpinarea. Totul în condițiile în care, pe tot parcursul procesului, care a durat 10 luni până la soluționarea pe fond, judecătorii au trimis de mai multe ori somații către instituție cu privire la redactarea și transmiterea respectivei întâmpi­nării. În locul apărării, DSP Ialomița a înaintat instanței doar documente prin care justifică de ce este necesar ca salariul de bază al Gabrielei Dinu să fie majorat, de la 7171 de lei, la 7314 lei, așa cum este remunerată funcția de auditor în cadrul Direcției de Sănătate Publică Botoșani. Mai mult, aceasta și-a câștigat și dreptul de a beneficia, retroactiv, de salariile din ultimii 3 ani, în condițiile în care aceasta și-a început activitatea la DSP Ialomița în anul 2022! Pe lângă refuzul de a se apăra, Direcția de Sănătate Publică Ialomița nu a făcut niciun demers de a ataca soluția de fond a Tribunalului Ialomița, deși avea la dispoziție 15 zile pentru acest demers. Așa se face că angajata a câștigat definitiv și irevocabil drepturile solicitate în cererea de chemare în judecată.

7 Februarie 2024, 09:50 (12786 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Proces câștigat de un alt funcționar al DSP Ialomița «executat» de directorul Marinela Radu
Schimbare de director la DSP Ialomița
Marinela a transformat angajații DSP în paznici

Comentariile cititorilor:


Costi:
(9 Februarie 2024, 21:52)
Dacă exista o hotărâre judecătorească, Curtea de Cinturi ta e mâlc...
Alin:
(8 Februarie 2024, 18:24)
Parca DSP-ul Ialomita are incheiat contract de asistenta juridica cu avocat
?
Pemtru ce incaseaza distina onorariu sau doamna director cu buna credinta nu a vrut sa depuna intimpinare in acest  dosar??????
Cristy :
(8 Februarie 2024, 01:25)
Bravo ei. Vine Curtea de Conturi și banii îi plătește directorul și contabilul șef. Eu că nu-i fraier cine controlează pentru că nu se știe ce se poate întâmpla în timp.
Pr.Pimen:
(7 Februarie 2024, 15:58)
Pr. Pimen Vlad „Nu-i suficient sa nu faci răul, e un păcat să nu faci binele.”
Marinela :
(7 Februarie 2024, 15:20)
Dar nu a adus prejudiciu DSP lui ca directoarea economică.
Vasile:
(7 Februarie 2024, 10:23)
dacă a avut sange în ea, credeti ca o deranjeaza pe distinsa (...) ca o publicati la ziar.. si-a vazut sacii in caruta si gata sta ca bossi degeaba si ia banu