EVENIMENT
Slobozia, estimare de buget
219 milioane de lei pentru anul 2024
bonus: Încă 400 de locuri de parcare
Bugetul Sloboziei în anul 2024 va fi mai mic decât în anul precedent. Administrația Soare promite, în schimb, o dinamizare a investițiilor edilitare. «Dacă dăm la o parte fondurile europene pe care le-am avut la dispoziție în 2023, bugetul e doar cu câteva procente mai mic decât anul trecut... Dar acest aspect nu ne îngrijorează. Dinamica investițiilor edilitare nu va fi blocată... Vom face toate investițiile pe care le-am anunțat, iar ritmul acestora va fi accelerat!» promite primarul Sloboziei, Dragoș Soare.
Buget întârziat la Slobozia La începutul anului trecut, pe 26 ianuarie 2023, administrația Soare organiza dezbaterea publică legată de bugetul pentru anul 2023. Acum, în 2024, la început de februarie, data dezbaterii publice pentru prezentarea bugetului nu a fost încă precizată, iar aprobarea acestuia, potrivit estimărilor, se va face către sfârșitul lunii. Conform datelor oficiale, bugetul Sloboziei pentru 2024 va fi de 219 milioane de lei, cu 87 milioane de lei mai mic decât în anul 2023, când a atins suma maximă de 306 milioane de lei. Reamintim că în 2023 creșterea valorică a bugetului de peste 100 milioane de lei a fost rezultatul accesării fondurilor europene și a proiectelor finanțate prin Programul Național de Redresare și Reziliență.
Bugetul Sloboziei pentru 2024 «a intrat la apă» Conform estimărilor administrative, și bugetul anului 2024 va fi un buget orientat preponderent către investiții. Astfel, din totalul de 219 milioane de lei, un procent de 45% va fi alocat dezvoltării, restul de 55% urmând să susțină funcționarea Primăriei Slobozia și a instituțiilor subordonate. Primarul Dragoș Soare dă asigurări că bugetul pentru anul actual este doar cu câteva procente mai mic decât cel al anului trecut: «Dacă dăm la o parte fondurile europene pe care le-am avut la dispoziție în 2023, bugetul e doar cu câteva procente mai mic decât anul trecut... Dar acest aspect nu ne îngrijorează. Dinamica investițiilor edilitare nu va fi blocată. Vom face toate investițiile pe care le-am anunțat, iar ritmul acestora va fi accelerat... Și, evident, ne pregătim pentru noi investiții!».
Investițiile anului 2024 Pe lista investițiilor promise de Dragoș Soare se numără asfaltarea Cartierului Bora, deja începută, și asfaltarea Cartierului Slobozia Nouă. Administrația Soare vizează însă și obiective investiționale de anvergură, precum Centura de Est a orașului, investiție estimată la peste 120 milioane de lei și care ar putea fi finanțată prin Programul Operațional Infrastructură Mare (POIM). Alte obiective investiționale locale, de mai mică anvergură, sunt reabilitarea Parcului E14, realizarea unui parc fotovoltaic cu o putere instalată de 60 kw, extinderea sistemului de canalizare și apă menajeră, construirea celor două centre de colectare a deșeurilor prin aport voluntar. O parte dintre aceste investiții sunt în curs de finalizare, alte câteva au fost finalizate și așteaptă recepția. Cele mai multe dintre acestea însă rămân, ca și în anul 2023, doar bune intenții administrative.
Încă 400 de locuri de parcare
Finalizarea lucrărilor de reabilitare a bulevardelor Matei Basarab și Chimiei readuce în atenția opiniei publice problema locurilor de parcare la nivelul municipiului Slobozia. Pentru a decongestiona străzile adiacente celor două artere de circulație, Primăria Slobozia a «sacrificat» două locuri de joacă și anunță amenajarea a alte 400 de locuri de parcare pentru primăvara acestui an.
O nouă filosofie urbană Finalizarea lucrărilor de reabilitare a bulevardelor Matei Basarab și Chimiei redeschide dezbaterea privitoare la numărul insuficient de locuri de parcare din Slobozia. Deși recepția celor două artere de circulație nu a fost realizată, aceasta este inevitabilă. Și, o dată cu recepționarea lucrărilor, interdicția de a parca pe pistele de biciclete de pe cele două bulevarde va intra în vigoare. Pentru a preveni tensiunile care pot apărea, Primăria Slobozia a luat decizia controversată de a «sacrifica» două locuri de joacă. «A fost o decizie asumată. În primul caz, la un minut de locul de joacă „sacrificat“, avem Orășelul Copiilor, recent reabilitat. În cel de-al doilea caz, tot la un minut, avem Parcul Tineretului, în care s-a investit și se va investi constant. Iar în felul ăsta am reușit să obținem 100 de locuri de parcare suplimentare!» explică primarul Dragoș Soare.
Locuri de parcare în tot orașul Nevoia de locuri de parcare rămâne însă constantă la nivelul Sloboziei. Pentru celelalte zone ale orașului, DADP Slobozia promite realizarea altor 300 de locuri de parcare până la sfârșitul primăverii. «Lucrăm peste tot... Identificăm spații care pot fi reamenajate, lucrăm permanent și încercăm să extindem spațiile de parcare existente! Estimarea noastră e că la sfârșitul lunii mai 2024 vom avea 400 de noi locuri de parcare funcționale!» confirmă Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia. Potrivit datelor oficiale, în cursul anului 2023, administrrația locală a reușit să amenajeze peste 500 de noi locuri de parcare. Conform estimărilor însă, numărul de locuri de parcare necesare la acest moment este de cel puțin 4 ori mai mare. În aceste condiții, Primăria Slobozia nu renunță la ideea amenajării unor parcări de mari dimensiuni, la ieșirile din oraș.
Ce facem cu «groapa lui Stoica»?
Administrația locală nu are la acest moment pentru parcarea subterană intrată în conservare din Piața Revoluției. Costurile finalizării lucrărilor, susțin autoritățile, sunt prea mari pentru a fi luate în calcul. «Am demarat procedurile legale pentru finalizarea acestor lucrări... Dar vorbim de 20 milioane de lei. Nu avem acești bani! Prin urmare, nu vom finaliza această investiție în 2024. Avem alte priorități!» precizează primarul Dragoș Soare. Reamintim că investiția în parcarea subterană din Piața Revoluției, cunoscută sub numele de «groapa lui Stoica», a costat administrația locală 19 milioane de lei și nu are intrare. Investiția a fost gândită de către administrația Ionașcu pentru a realiza 98 de locuri de parcare.
14 Februarie 2024, 07:55 (18533 vizualizări - 8 comentarii)
Prioritatea administrației Potor: deschiderea parcării subterane din Piața Revoluției!
3 MILIOANE DE EURO pentru dezvoltarea Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia
Primăria Slobozia vrea, din nou, Centura de Nord!
1300 de locuri de parcare noi în Slobozia











Comentariile cititorilor:
(18 Februarie 2024, 23:26)
Nu se pot construi parcări supraterane peste tot, e clar. In zona de vest a orasului am identificat cateva locuri: in fata halei, in spatele blocului B1/26, peste drum de B1/26, parcari in care ar intra tot cartierul si nu ar mai aglomera Mihail Sadoveanu si Ialomiței, strazi unde abia te strecori. In bazarul municipal de asemenea. Tot cartierul poate parca acolo și in curti, astfel incat strazile să rămână libere. Cam faci slalom în zona caselor ca și pe Gării spre Penitenciar. In curând locul de parcare va deveni o problemă mare!
(16 Februarie 2024, 11:35)
Sunt de acord cu Nelu. Ridicarea unor parcari supraterane in spatele blocurilor ..Nu foarte inalte ,3-4 niveluri . in locul garajelor inestetice . S-ar putea pe Mihai Viteazu ,in spatele blocurilor , fara sa afecteze locul de joaca . Pentru ca e plina aleea dintre blocuri de masini ,iar ,de ceva vreme , niste dube uriase ingusteaza drumul neprmis de mult.
(14 Februarie 2024, 23:25)
"Imi place" ca a fost distrus un spatiu de joaca pentru copii pentru a fi facuta parcare. Asta pentru a scoate masinile in afara bulevardului, ca o sa fie pista de biciclete. Copiii sa stea in case, nu-i asa?
(14 Februarie 2024, 22:41)
O tot spun de ceva timp: parcari supraterane, altfel nu rezolvați nimic.
(14 Februarie 2024, 18:33)
Si inca nu stiti ce vi se pregateste : probabil ve-ti vedea dupa alegeri ! Cred ca ati observat dungile rosii pentru biciclete pe Matei Basarab! Si sper ca v-ati dat seama ca se vor ,,ingradi'' cu popici rosii !!! In consecinta nu se va mai putea parca pe mai toata lungimea bulevardului , ca sa se poata plimba 3 biciclete !!!! Stiti ce s-a intamplat la Buzau , ce circ a iesit ? Halal gandire ....
(14 Februarie 2024, 17:52)
Mizeria de pe str Filaturii cand o rezolvati???!!
(14 Februarie 2024, 13:07)
Dar o parcare supraterana din structura metalica, ne-ar strica? "Inteleptii" judetului nu au vazut asemenea parcari, nu?!. Vizitati Piata Sudului in Bucuresti. Investitie minima, utilitate maxima, probabil comisioanele sunt prea mici:(
(14 Februarie 2024, 09:05)
Atâta timp cât parcarile existente sunt pline cu :microbuze,rulote,autoutilitare,care ocupă cate 2 ,3 locuri, nu poti face ceva.Politia locala le vede zilnic pentru că trece pe acolo,dar nu se iau masuri.Au fost situații în care anumiți cetățeni au luat acele locuri în chirie,dar s au lovit de neputința de a parca acolo.Politia locala vine,se uita ,se face ca fotografiază, dar acaretele raman acolo.