Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Bilanțul activității Inspectoratului de Poliție: În 2023, a scăzut infracționalitatea înregistrată la nivelul județului Ialomița!

Bilanțul activității Inspectoratului de Poliție: În 2023, a scăzut infracționalitatea înregistrată la nivelul județului Ialomița!

Miercuri, 14 februarie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au prezentat bilanțul activității pe care au desfășurat-o pe parcursul anului 2023. Din datele prezentate, reiese faptul că infracționalitatea înregistrată la nivelul județului nostru a înregistrat o scădere.

 

Peste 7000 de infracțiuni sesizate Potrivit informațiilor prezentate, în 2023, la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost sesizate 7106 infracțiuni. Cu toate acestea, faptele penale sesizate au fost cu 2% mai puține față de 2022. Totodată, scăderi au fost semnalate și în cazul infracționalității judiciare sau economice. «În 2023, infracționalitatea judiciară a scăzut cu 5% față de anul 2022, iar cea economică a înregistrat o scădere cu 2%!» a precizat comisar șef Mihai Adrian Aldea, inspectorul șef al IPJ Ialomița. Pentru anul în curs, principalele obiective ale polițiștilor ialomițeni vizează reducerea infracționalității stradale și creșterea gradului de siguranță al cetățenilor. «Pentru anul 2024, ne-am stabilit ca și obiective să continuăm acțiunile ce vizează gradul de siguranță a cetățenilor, reducerea infracționalității stradale, reducerea riscului de producere a accidentelor rutiere și a asigurarea unui climat de egalitate pentru mediul de afaceri!» a mai precizat comisarul șef Mihai Adrian Aldea, inspectorul șef al IPJ Ialomița.

14 Februarie 2024, 13:45 (6855 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Sancțiuni în valoare de 10,8 milioane de lei aplicate șoferilor certați cu legea
Străzile din Ialomița, «curățate» de infractori

Comentariile cititorilor:


@Marinel:
(22 Februarie 2024, 09:15)
Foarte corect ceea ce ati scris. Daca sesizezi/reclami ceva la politie/politia locala te preseaza intai sa te legitimezi si abia apoi stau de vorba, dupa care nu intervin. Reclama faptul ca niste cocalari dau manelele la maximum la 2 noaptea si ai sa vezi ca nu intervine organul. Dar, interlopul afla cine l-a reclamat si iti da foc la casa. Daca reclami o sicanare pe un drum national si te adresezi primului echipaj de politie intalnit, te pune sa te gandesti in ce comuna s-a intamplat si iti recomanda sa mergi acolo la postul de politie rural ca sa faci reclamatie. Te lipsesti! Halal legi, legiuitori si organe. Peste tot cei nesimtiti, cei certati cu legea nu respecta pe nimeni si nimic si sunt lasati in pace de politisti. Cate masini de cocalari nu sunt parcate aiurea, pe treceri de pietoni sau in intersectii, intorc si opresc unde vor, dar nu sunt sanctionati. Cotizeaza pe unde trebuie?
Nu cred:
(18 Februarie 2024, 21:12)
Cei mai tari în materie de spalat hoții și coruptii sunt cei din zona Urziceniului, acolo e patria și raiul hoților, corupți, albiti de polițiști, sub oblăduirea supravegherea parchetului. Cât tupeu aveți domnilor speciali.  De rușine nu se pune la tupeul pe cre îl aveți, d-le comisar șef de politie care esti și șef de birou. De șeful clinici sunt de povestit multe, mai ales familia. Nu sapă ca nu o să-ți meargă, pe ei cine ii controlează la cele 7000 de dosare cu autori necunoscuți. Performanta și prevenire spuneți.
Marinel:
(18 Februarie 2024, 10:46)
Este halucinant cum aceșți indivizi plătiți din banii cetățeanului își permit să țină conferințe de presă în care să prezinte statistici care nu au nimic, dar absolut nimic de-a face cu realitatea din stradă. Întrebați orice cetățean de bună credință din Slobozia, Urziceni, Fetești, Țăndărei sau Amara și o să vă povestească despre zeci de infracțiuni, despre zeci de telefoane date la poliție, inclusiv la 112 și zeci de situații în care poliția nu intervine sau doar mimează intervenția. Sunt locuitori din Țăndărei, dintr-un cartier populat cu foarte mulți romi, care apelează disperați la poliție pentru a semnala faptele antisociale ale romilor, dar pur și simplu nu le răspunde nimeni, de la Dispeceratul poliției. Sau li se răspunde că nu au ce să facă, că nu au decât un echipaj de poliție. Iar gușații ăștia ne vorbesc despre scăderea infracționalității!
Horia:
(18 Februarie 2024, 08:54)
Sunt horor in minciună și în spălarea hoților, da mă voi politia și procurorii și judecătorii din Ialomița, care executați albirea infractorilor, in special al celor din instituțiile publice. Nu v-ar fii rușine !
Mary :
(17 Februarie 2024, 13:09)
Ori șuții nu mai au ce fura și au plecat pe alte tărâmuri străine mai fertile, ori se fură cu acte cum tot mai des vedem iar găinarii nu au acces. De uscături nu ducem lipsă. 
George :
(17 Februarie 2024, 02:51)
Sunteți putini și din ce în ce mai ineficienți. Degeaba au scăzut  numărul de furturi dacă au crescut cel de talharie și traficul de droguri. Sunt sate unde politia e absentă total iar instituțiile de la țară sunt pline de infracțiuni. Lipsa de profesionalism a polițiștilor face ca economia sa fie una slabă și coruptă..
Curiosul :
(16 Februarie 2024, 16:23)
A scăzut  cu adevărat, sau cei îndreptățiți de a depune plângeri s-au lamurit de protecția si profesionalismul dumneavoastră, si renunță in a mai depune sesizări?
Dan B:
(16 Februarie 2024, 10:09)
De câțiva ani de zile, în funcția de șef al IPJ Ialomița avem doar împuterniciți sau desemnați. Oare de ce? Nu este nimeni competent pentru a susține un astfel de examen? Sau era nevoie doar de niște executanți?
Crina D:
(15 Februarie 2024, 22:26)
Avem trafic și consum de droguri printre elevi, avem deja cazuri disperate de copii care au ajuns dependenți de stupefiante, aproape că nu mai avem petrecere la care să nu se consume și prafuri. Și redacția Independent a scris despre amplificarea fenomenului și nu o dată. În schimb ați auzit de vreun caz important al IPJ Ialomița pe linia combaterii drogurilor, ați auzit de acțiuni ofensive de identificare și neutralizare a traficanților? Bineînțeles că nu! Polițiștii ialomițeni dorm în bocanci. Și pe salarii grase, pentru ceea ce fac cu adevărat. Și mai au și tupeul să protesteze că li s-a modificat programul.  
Dana:
(15 Februarie 2024, 15:56)
Frumos intervenit Arno! Oare câte dosare sunt ținute pe la sertare poate se prescriu faptele? De curiozitate, stimată redacție, domnii șefuleți ai polițiștilor ialomițeni v-au precizat pe ce loc se clasează IPJ Ialomița din perspectiva eficienței, a cazurilor rezolvate, dar mai ales a cazurilor instrumentate din proprie inițiativă? V-au povestit câte cazuri de corupție au descoperit anul trecut polițaii din Ialomița?    
Stan E:
(15 Februarie 2024, 15:13)
Excelent comentariu Bogdan. Subscriu la ce-ai spus Raluca, este nevoie de o schimbare, aștia au mentalitate de milițieni
Arno:
(15 Februarie 2024, 15:06)
Dosarele de la kogălniceanu le mai țineți prin sertare?
Raluca:
(15 Februarie 2024, 13:05)
Odată cu deschiderea aceasta internațională, te mai uiti cam cum este și prin alte țări. Și observi că acolo șefii unor astfel de instituții nu se împăunează cu statistici, ci discută despre situații concrete, dar mai ales despre eșecuri și problemele pe care nu au reușit să le rezolve. Credeam că, ușor-ușor, se va schimba și mentalitatea în acest sistem polițienesc, dar se pare că avem de-a face cu aceeași gândire retrogradă și fără viziune, de pe timpul miliției. Mare păcat, pentru că există și tineri pregătiți și cu o educație modernă.
Bogdan:
(15 Februarie 2024, 12:01)
Super tare! A scăzut infracționalitatea în județul Ialomița, în anul 2023! Și atunci întreb și eu la modul cel mai serios, dacă a scăzut infracționalitatea, cum de este posibil să mai ai dosare penale nerezolvate din 2019 (criminalitate economică) și 2020 (investigații criminale)? Sau aceste evaluări și statistici sunt făcute din pix? Pentru că, realitatea din teren, ilustrează o amplificare a infracțiunilor. Numai în perioada septembrie – decembrie 2023, o singură firmă a înregistrat un număr de 20 de infracțiuni de distrugere în punctele sale de lucru (Slobozia, Amara, Fetești, Urziceni). 20 de infracțiuni de distrugere, iar domnii polițiști raportează diminuarea fenomenului infracțional!!!