Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Control «politic» la Școala Gimnazială din Andrășești

Control «politic» la Școala Gimnazială din Andrășești

La sfârșitul anului trecut, Emil Olaru, învățător în cadrul Școlii Gimnaziale Andră­șești, a renunțat la postul de director al instituției pe care l-a ocupat prin concurs, cu 2 ani în urmă. La o lună distanță de la semnarea demisiei, acesta susține că a luat această decizie din cauza presiunii pe care a exercitat-o asupra sa primarul localității, Adrian Vasile. La scurt timp, la conducerea școlii a fost numită Elena Badea, un alt cadru didactic al aceleiași unități de învățământ. Întâmplător sau nu, aceasta este soția consilierului personal al primarului din Andrășești. Consilierul, pe numele său Cristian Badea, a fost multă vreme unul dintre rivalii politici locali ai respectivului edil. În fața acestor acuzații, primarul Adrian Vasile pledează «nevinovat» și susține că demisia directorului Emil Olaru a fost «o decizie personală și mai bine că a luat această decizie pentru că oricum nu-și făcea treaba...».

Primarul, consilierul personal și soția sa Comuna Andrășești este condusă de aproape 8 ani de Adrian Vasile. În tot acest timp, acesta a ieșit prea puțin evidență prin proiectele edilitare pe care le-a inițiat, dar a reușit să se facă remarcat după ce a schimbat directorul școlii din localitate. Timp de 2 ani, Școala Gimnazială Andrășești a fost condusă de învățătorul Emil Olaru, iar în primul an de activitate în această funcție relația pe care a avut-o cu administrația locală a fost «una în care am colaborat omenește, fără probleme semnificative» după cum acesta ne-a declarat. Avea să se schimbe în momentul în care primarul Adrian Vasile și-a angajat un fost adversar politic local, pe numele său Cristian Badea, în funcția de consilier personal. Pentru că soția consilierului era la rândul său cadru didactic al unității de învățământ, aceasta și-ar fi dorit funcția de conducere. Și a făcut tot posibilul să o obțină. «După ce soțul doamnei a devenit consilierul prima­rului, relația domnului primar cu școala și, evident cu mine, s-a schimbat total... A început să fie tot mai nemulțumit de activitatea pe care o desfășuram. A fost de nenumărate ori la Inspectoratul Școlar Județean să reclame ce se întâmpla la școală... Iar toate aceste sesizări s-au dovedit a fi nefondate, până la urmă. Totul ca să fiu schimbat din funcție și actuala conducere să fie numită în locul meu!» susține învățătorul Emil Olaru.

O adresă controversată Pe lângă sesizările înaintate către Inspec­toratul Școlar Județean Ialomița, presiunea exercitată asupra directorului Emil Olaru de către reprezentantul administrației locale din Andrășești s-a concretizat în controale inopinate efectuate în cadrul instituției, dis­cuții contradictorii în care edilul și-a manifestat nemulțumirea față de managementul directorului, dar și solicitări de-a dreptul ieșite din tipare. Într-o adresă înaintată de Primăria Andrășești unității de învățământ și semnată de edilul Adrian Vasile, se solicită «punerea la dispoziție cu celeritate a înre­gistrărilor video de la sistemul de suprave­ghere al școlii din perioada 9.11-8.12.2023 și orarul tuturor claselor din cadrul Școlii Andrășești». «Eu n-am înțeles care este scopul acestei adrese și ce s-a urmărit cu ea...» susține Emil Olaru. Mai mult decât atât, administrația locală a decis să reducă dramatic fondurile destinate școlii pentru anul în curs. «Ne-a lăsat fără fonduri! Bugetul aprobat pentru școală a fost de 100 mii de lei... Cum să te descurci cu banii aceștia?! Am început să cumpărăm cele necesare pe banii noștri...» mai spune învățătorul Emil Olaru. Pe cale de consecință, sătul de toate aceste presiuni, Emil Olaru a decis să-și dea demisia din funcția de director al Școlii Gimnaziale Andrășești. În locul său, la scurt timp, a fost numită soția consilierului perso­nal al edilului Adrian Vasile, Elena Badea.

Reacția primarului Contactat telefonic pentru un punct de vedere cu privire la situația ivită la școala pe care o administrează, edilul Adrian Vasile neagă toate acuzațiile care îi sunt aduse. Acesta susține că motivul pentru care Emil Olaru a demisionat din funcție sunt slabele sale calități manageriale. «Nu este adevărat că a plecat din cauza mea... Și-a dat singur seama că această funcție îl depășește! Domnul director a avut cele mai slabe rezultate la Examenele Naționale... Mai mult, nu a făcut nimic pentru școală. Me­reu era mizerie, a ținut copiii în frig! Și-a dat demisia ca să nu mai aibă responsabilitatea copiilor...» a declarat Adrian Vasile, primarul comunei Andrășești.

Oficialii IȘJ Ialomița păstrează tăcerea
Deși scandalul iscat la Școala Gimnazială din Andrășești este cunoscut la nivelul Ins­pectoratului Școlar Județean Ialomița, oficialii instituției nu au vrut să ofere detalii suplimentare cu privire la această situație. Aceștia au explicat, laconic, faptul că «învățătorul Emil Olaru și-a dat demisia din motive personale...».

14 Februarie 2024, 12:05 (11236 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Andrășești: Și-a înjunghiat nora de supărare
Andrășești: Scandal la Postul de Poliție

Comentariile cititorilor:


Leontina:
(4 Martie 2024, 09:53)
Poate cu această ocazie Inspectoratul Școlar Județean Ialomița o să vină în vizită la școala din Andrășești și o să vadă ca această Instituție publică  nu are gard de împrejmuire de câțiva ani, iar copiii acestei localități ies în pauze și se joacă în curtea școlii lângă grămezi de gunoi in care sunt șerpi, șobolani, iar câinii patrulează prin curtea școlii ca la ei acasă. 
Daniel:
(3 Martie 2024, 18:29)
Povesti vechi si cu dedicatii... Sa nu uitam ca socrul Elenei Badea este fostul director al scolii din Andrasesti. Tb pastrat in familie scaunul cu pricina. 
Dinu:
(22 Februarie 2024, 14:40)
Ar trebui lasate deoparte golaniile si sa isi vada de indatoriri. Altfel, lumea va taxa pe cei care nu respecta promisiunile si contractele!
Ana:
(21 Februarie 2024, 15:40)
Interesati-va ce e la Scoala Salcioara.  Presiuni inimaginabile pe directoare ca sa demisioneze. Da, directoarea aia care a aparut acum cateva luni la televizor, vazand toata tara cate lucruri frumoase a organizat acolo. Mafia judetului actioneaza, iar procurorii fac nani si iau pensii speciale.
Altă școală :
(14 Februarie 2024, 16:39)
Nu e singura școală taxată politic de către primar în județ!!! Dacă tu, ca primar, te iei de gât cu școala tăind bugetul copiilor, dovedești doar cât înseamnă educația pentru tine și nivelul de la care vorbești. 
Primar:
(14 Februarie 2024, 14:03)
Ce va mai mirați atât.Primarii au făcut aceleași măgarii și cu șefii de post care nu ascultau de ei,vor puterea absolută în comune.,la brutărie cu ei.
Kovesi:
(14 Februarie 2024, 13:12)
Domnilor procurori din Ialomița chiar nu mai aveți puțină demnitate,chiar nu vedeți ce fac toți primarii din județ? Anchetați toate peimăriile la sânge sau vă e frică de politic?

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 29 Aug 2026
434 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere

La sfârșitul lunii aprilie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5655 șomeri, din care 840 șomeri indemnizați, respectiv 4815 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2018, 18:15
(3412 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferiță din Urziceni, prinsă la volan cu 145 km/h în afara localității

O tânără de 33 de ani a rămas fără permis după ce a fost prinsă conducând pe DN21, în afara localității Drajna, cu 145 km/h. Mai mult, șoferița transporta scule electrice pentru care nu avea documente legale ...[citește_toată_știrea]

11 Mai 2018, 12:18
(7200 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Pelerinaj la moaștele Sfântului Ierarh Nicolae

Eveniment religios la Catedrala din Urziceni. În perioada 18-22 mai 2018, în incinta sfântului lăcaș de cult vor fi aduse moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, de la Biserica «Sfântul Gheorghe Nou» din București ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 21:10
(6385 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Elevii și-au demonstrat abilitățile de salvatori

Echipajele de elevi din 4 școli și licee din județul Ialomița s-au întrecut în cadrul concursului «Cu viața mea apăr viața», competiție organizată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița anual ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 19:10
(11985 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs cu teme religioase la Urziceni

Protopopiatul Urziceni a organizat cea de a 15-a ediție a concursului cu teme religioase «Te Deum Laudamus». În competiție s-au întrecut elevi din Urziceni, Jilavele, Valea Măcrișului și Grindu, care au ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:40
(4343 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Pompierii din Urziceni au intervenit pentru descarcerarea unui bărbat de 68 de ani, implicat într-un accident rutier. Evenimentul s-a produs în zona localității Movilița, acolo unde conducătorul auto a ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 18:20
(4995 vizualizări - 0 comentarii)


Încep «Zilele Municipiului Slobozia», ediția a XVIII-a

Luni, 14 mai 2018, se deschid manifestările dedicate «Zilelor Municipiului Slobozia». Ca și în edițiile precedente, autoritățile locale au pregătit și în acest an competiții dedicate copiilor, spectacole ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 14:55
(10309 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Movilița. Patru suspecți au fost reținuți!

Polițiștii din Ilfov au efectuat în dimineața zilei de joi, 10 mai a.c.,  4 percheziții domiciliare la tot atâția suspecți, acuzați de furturi prin metoda «Sinești». Aceștia ar fi sustras mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2018, 11:10
(9849 vizualizări - 0 comentarii)


Cai transportați fără documente, depistați de DSVSA Ialomița

Vineri, 4 mai 2018, consilierii din cadrul DSVSA Ialomița au verificat două autoutilitare ce transportau 15 cabaline de la Slobozia către Mizil. Controlul a urmărit aspecte privind identificarea animalelor ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:10
(3484 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

PREMIER
Transport Auto SRL
angajează
șoferi profesioniști,
categ. C+E,
cu minim de experiență

salariu atractiv
Relații la sediul firmei
Șos. Brăilei, nr. 5, Slobozia
telefon 0733/449.841

8 Mai 2018, 18:05


ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

ISU Ialomița atenționează asupra elementelor de muniție neexplodată găsite

Pe tot teritoriul țării regăsim și astăzi elemente de muniție neexplodată (grenade, proiectile, bombe de aviație etc.) care datează din timpul războaielor mondiale. Ele au fost aruncate atunci și, din diverse ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 18:00
(7582 vizualizări - 0 comentarii)


alătură-te echipei noastre!

căutăm fete frumoase,
responsabile, dicție bună,
minim talent actoricesc,
prezență scenică,
domiciliul în Slobozia,
disponibilitate maximă în week-end
pentru interpretarea
URSITOAREI BUNE
în scenete pentru botez și nuntă
dacă dorești să faci parte
din echipa noastră,
contactează-ne
la telefon 0762/608.918

8 Mai 2018, 17:15


Hoți din Movilița, reținuți

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Coșereni au identificat doi bărbați de 31, respectiv 46 de ani, bănuți de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Persoanele bănuite au fost reținute pe bază ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:10
(5036 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferul spaniol care a provocat accidentul de la Stelnica, arestat preventiv

Luni, 7 mai a.c., un bărbat de 65 de ani a fost arestat preventiv pentru săvârșirea infracțiunilor de «ucidere din culpă», «vătămare corporală din culpă» și «conducere a unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2018, 17:05
(5805 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Nepoată și bunică, ucise de un șofer spaniol

Grav accident rutier petrecut în comuna ialomițeană Stelnica, în cursul serii de duminică, 6 mai 2018. O fetiță de 8 ani și bunica ei, în vârstă de 58 de ani, au murit pe loc după ce au fost călcate de ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 17:39
(8228 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Incendiu la o casă în construcție

Flăcările au cuprins o casă, aflată în construcție, în data de duminică, 6 mai 2018, în jurul orei 11,00, în condițiile manifestării unor rafale de vânt puternice. Pompierii de la Garda de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:45
(4873 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Animale salvate de pompieri

3 apeluri pentru salvarea a două bovine și a unei cabaline s-au primit la sfârșitul săptămânii precedente de la cetățeni. Dacă în cazul a două bovine, una căzută într-un șanț din comuna Dridu, iar alta ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 15:35
(4464 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Grevă de avertisment în spitale

Grevă de avertisment în toate cele 4 spitale din Ialomița. Peste 800 de angajați din sistemul medical vor eliminarea plafonului de 30% aplicat sporurilor salariale, dar și creșteri ale veniturilor pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2018, 11:30
(3870 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrâne înșelate prin metoda «Accidentul»

Două bătrâne, de 71 și 79 de ani, din Fetești și Bărcănești, au reclamat la Poliție faptul că au fost victimele unor fapte de înșelăciune prin metoda «Accidentul». Acestea au spus că persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:35
(4778 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Se caută salvatori voluntari

În perioada 2 mai-8 iunie 2018, ISU Ialomița recrutează persoane în vederea efectuării în mod voluntar de activități de acordare a primului ajutor. Cei interesați trebuie să aibă vârsta cuprinsă între ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:20
(4103 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Hoți identificați de polițiști

Polițiștii din Țăndărei au reușit să identifice autorii unui furt, faptă comisă pe raza orașului și sesizată pe data de 30 aprilie 2018. Este vorba despre doi bărbați, de 23 și 43 de ani, care acum sunt ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:15
(4656 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Cercetat pentru «furt calificat»

Polițiștii din Fetești au deschis un dosar penal pe numele unui bărbat de 54 de ani, domiciliat în Galați, sub acuzația de furt calificat. Acesta a fost prins în flagrant în timp ce sustrăsese mai multe ...[citește_toată_știrea]

4 Mai 2018, 11:05
(4129 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează cursuri de calificare profesională în meserii precum cea de ospătar, bucătar, agent de securitate, cofetar și altele. Cursurile sunt ...[citește_toată_știrea]

3 Mai 2018, 20:05
(4422 vizualizări - 0 comentarii)


Anchetă în Ialomița. La un pas de a fi jefuit în zona Popasului Sinești!

Polițiștii din Ialomița au deschis un dosar penal pentru «tentativă de furt », după ce un bărbat din București a reclamat pe un site de socializare cum a scăpat ca prin urechile acului de o bană de hoți ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 16:05
(5976 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Vacanța de 1 Mai-amenzi de aproape 330000 de lei, 54 de permise reținute

În ultimele 4 zile, polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 150 de evenimente, au constatat în jur de 70 de infracțiuni, au aplicat peste 1000 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape ...[citește_toată_știrea]

2 Mai 2018, 11:10
(5098 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 150 de polițiști ialomițeni, în stradă

Peste 150 de polițiști sunt la serviciu, pe toată perioada minivacanței de 1 mai, pentru siguranța tuturor celor care participă la evenimente, activități cultural-artistice sau sportive și pentru supravegherea ...[citește_toată_știrea]

30 Aprilie 2018, 11:05
(4399 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Autotren încărcat cu îngrășăminte agricole, căzut în afara carosabilului

Evenimentul rutier a avut loc în noaptea de joi spre vineri, 26/27 aprilie 2018, în jurul orei 1,30, pe DN2A, în apropiere de municipiul Slobozia. Șoferul autotrenului, un  tânăr în vârstă de 23 de ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 14:30
(5889 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA: Depunerea cererilor pentru subvențiile la animale și cuantumurile schemelor de sprijin cuplat în sectorul vegetal

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează potențialii beneficiari că, până la data de 2 mai 2018 inclusiv, se depun Cererile de solicitare a ajutorului de stat în sectorul creșterii ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 13:20
(10317 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează candidați pentru instituțiile de învățământ care școlarizează viitorii pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița recrutează candidați pentru concursurile de admitere organizate în 2018 și ianuarie 2019, pentru  instituțiile de învățământ ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 11:40
(8241 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale inopinate

În perioada 19.03-31.10.2018, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița desfășoară acțiuni de control cu caracter inopinat. Acestea vor viza beneficiarii la care se prestează muncă necalificată cu caracter ...[citește_toată_știrea]

27 Aprilie 2018, 11:35
(3553 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Vasile în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Stelu în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Nimeni Altu în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Național în Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, condus de preotul Ion Marian  cetatean în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Lenta în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean guess who în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia guess who în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 26 august 2026 Lemnaru Mihaita în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean cristina în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Ion în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Coleg de breaslă în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Cezar în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean cumcamcom în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Ilie în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Celentano în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean noaptea ca hoții ! în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean @Nae în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Mari în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...