Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Urban SA a finalizat lucrările de pe strada Lacului

La 3 luni de la deschiderea șantierului

Slobozia: Urban SA a finalizat lucrările de pe strada Lacului

Urban SA a anunțat finalizarea lucrărilor de înlocuire a rețelei de canalizare de pe strada Lacului din Slobozia. Șantierul a fost deschis pe 15 decembrie 2023 și se închide pe 15 februarie 2024. Strada rămâne însă blocată pentru alte două săptămâni pentru reasfaltare. «Conform proiectului, Urban SA are obligația să asfalteze strada pe o lățime de 2 metri și o lungime de 400 de metri. Am solicitat Primăriei să intervină pentru asfaltarea uniformă a acestei străzi. Am primit asigurări că vom fi sprijiniți și, în două săptămâni, strada va fi redată circulației!» declară Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA Slobozia.

 

700 mii de lei pentru o premieră Urban SA a anunțat în decem­brie 2023 «prima investiție privată în re­țeaua de canalizare a orașului Slobozia». Concret, este vorba despre înlocuirea rețelei de canalizare de pe strada Lacului, grav afectată de lucrările punctuale rea­lizate în ultimii ani. Valoarea investiției a fost de 700000 de lei, iar soluția tehnică agreată, conducte de ceramică vitrificată, repre­zintă o premieră pentru Slobozia. La începutul acestei săptămâni, Urban SA a anunțat că investiția a fost realizată, iar șantierul va fi închis până pe 15 februarie 2024. Muncitorii care au participat la realizarea investiției susțin că lucrările au fost foarte dificile. Nicu Căldăraru rea­lizează astfel de lucrări de infrastructură de peste 20 de ani și spune că nu a văzut niciodată un teren atât de alunecos. «Toată strada e numai mâl. Și mai e și ud. N-ai nicio bază în el. A fost greu și mare minune să nu se scufunde iar țevile în pământ!» explică el.

 

Stradă nouă în două săptămâni Următoarea fază a investiției implică reabilitarea carosabilului. Conform esti­mărilor, acest proces ar putea dura până la două săptămâni și presupune contri­buția administrației locale. «Conform proiectului, Urban are obligația să asfalteze strada pe o lățime de 2 metri și o lungime de 400 de metri. Am solicitat Primăriei să intervină pentru asfaltarea uniformă a acestei străzi. Am primit asi­gurări că vom fi sprijiniți și, în două săptămâni, strada va fi redată circulației!» declară Adrian Stoicescu, directorul ge­neral al Urban SA. Reabilitarea infrastructurii de canalizare de pe strada Lacului reprezintă prima etapă a unui proces care va fi extins în următorii ani, susține același oficial. «Următorul șantier va fi deschis pe bulevardul Unirii, unde avem probleme similare și înregistrăm pierderi care impun acest tip de intervenție!» a mai declarat Adrian Stoicescu.

21 Februarie 2024, 12:15 (8786 vizualizări - 14 comentarii)

Citiți și:
Slobozia a accesat o investiție de 30 milioane de lei pentru sistemul de apă și apă uzată
Investiția pentru bulevardul Matei Basarab va fi «etapizată» până în 2026!
Slobozia investește 21 milioane de euro în «învățământul dual»
Investiții în «potabilizarea apei» la Miloșești și Albești
Rețeaua de canalizare a Sloboziei are nevoie de investiții majore

Comentariile cititorilor:


Mary :
(23 Februarie 2024, 22:49)
Acest director, mai ceva decât Ama lui Manole, girant al multor cuceriri inginerești ce se jură că nu fur nizează apă nepotabilă iar prețul este pentru buzunarul tuturor, iută un singur lucru, suntem în anul de grație 2024 și mașinile electrice nu mai sunt un proiect al viitorului. Viitorul îl trăim azi cu toții, mai puțin acest director care se bate cu cărămida-n piept până se învinețește dar nu se-nvinuiește. Ce păcat că nu mai este vreun lăcaș de cultură care să-i poarte numele prin simpla mișcare a baghetei magice a primului edil al acestui oraș, cum de fapt s-a mai întâmplat. Cu un Matei Basarab asfaltat și un Lacului reparat, nu se face primăvară.
Gigel:
(23 Februarie 2024, 10:23)
@x, la noi la Slobozia se masoara cu pasul si cu schioapa, cu ochiometrul, numai cu unitati de masura nu. La fel si studiul geotehnic, a fost facut din birou, din pix, urmand ca la final sa se planga de faptul ca "solul este umed, nu stim daca va rezista conducta in timp". Totul se face pe principiul "lasa ca merge si asa", si rezultatele sunt pe masura, adica "tot prost a iesit". Si cica sunt slobozenii vesnic nemultumiti, ei fac treaba saracii, dar e lumea rea...
x:
(22 Februarie 2024, 19:53)
G. Maps zice ca Lacului are de la Unirii pana la Decebal fix 190m!!! Voi masurati cumva dus-intors?! Sau o sa duceti teava pana in intrarea aia monumentala din mareata parcare subterana ca sa iasa cei 400m?! ..................
PĂCALĂĂĂ:
(22 Februarie 2024, 14:37)
PE PARIU CĂ TERMINĂ LUCRĂRILE ÎN VARĂ SAU ÎNAINTE DE ALEGERI:))))))) TI-AI NAIBII DE SIMPATICI
Cetatean:
(22 Februarie 2024, 13:47)
In ziua de azi avem tehnologie..... mașini...utilaje.   Nu avem inginerii din urmă...atunci erau ingineri dar nu aveam atâta tehnologie....și mergea treaba...
Gigel:
(22 Februarie 2024, 12:01)
Nu inteleg de ce toti se grabesc sa anunte "finalizarea", cand de fapt nu este finalizata. De fapt inteleg, vor sa se dea mare, plus ca vor sa se spele pe maini pentru restul lucrarii nefinalizate, ca si cum lucrarea insemna decat inlocuirea conductei de canalizare. Finalizarea inseamna cand s-a plantat si ultima floricica ce a fost stricata. Pana atunci, este tot un santier. Santier, acesta este termenul, nu "investitie".
vasile2:
(22 Februarie 2024, 11:09)
pun pariu ca maxim in 6 luni se va infunda iarasi canalizarea si iar o sa sape 
alegator:
(22 Februarie 2024, 09:00)
Sa vedeti ce bataie de joc de reabilitare a facut firma de casa a (...) la complexul de linga catredrala ,mucegai in camere prizele cad din perete ,gresia valurita ,pereti strimbi .tevi prin interiorul cladirii ,a camerilor ,o bataie de joc intreaga lucrare ,plus depasirea termenului de executare a lucrarilor .Sa vedem ce zice Camera de Conturi DNA ul. (...) matale ce zici de lucrarile prietenului de partid mare constructor .
#pasajladrajna:
(21 Februarie 2024, 22:11)
Imi da cu virgula, cum latime de 2m? Independent, ori tu gresesti ori aia sunt dusi cu pluta. Sper ca stada asta sa iasa si ea dreapta, cum ar fi normal. Apropo, va place domnilor de la primarie cum arata zona Ansamblul Peco. Ati bagat o căruta de bani in reabilitare dar nu stiu care a fost motivul de nu ați placat pâna la marginea clădirilor.Se vede foarte urât ce a rămas din lucrarea veche, intr-o parte e gresie, in alta marmura, in alta parte lipsa, sau ciment. 
Keops:
(21 Februarie 2024, 21:20)
Dacă URBAN ar fi tras paiul scurt în antichitate să construiască fro piramidă unui faraon, rămânea omul să-l manânce vulturii până terminau  lucrarea! doar dacă trăgeau un rigips mișto și o mână de glet poate să se fii încadrat în termen! Ei au zis că termină, stai să vezi peste 2 săptămâni dacă e gata! Bonus!  Citate: ""La 3 luni de la deschiderea șantierului"" urmat de  ""Șantierul a fost deschis pe 15 decembrie 2023 și se închide pe 15 februarie 2024"" Fix 3 luni!!! Domnul Popa, mai angajați un - cap limpede - cu studii la real, că nu mai ies socotelile!!! PS  I take a print screen with original, just in case!!! 
Sof:
(21 Februarie 2024, 20:21)
Super. Dar va rog sa scoateti apoi mașinile parcate și să redați circulatia în ambele sensuri .
Țeava cu bucluc:
(21 Februarie 2024, 17:12)
Operativi meseriașii! Vai de Steaua noastră! Bătaie de joc și  nesimțire! 400 m, de fapt sunt 150:100 zile = 1,5 m/zi. Asta da performanță! Mai ceva ca aselenizarea. 
Ka ra :
(21 Februarie 2024, 16:38)
Poate reuseste Urban sa vada si canalizarea de la intersectia str Independenta cu Caramidari. De fiecare data cand ploua puternic strada se transforma intr un mare lac urat mirositor si tulbure . Si intra in casele oamenilor,unele construite din chirpica,fara fundatie. Ma ingrozesc de fiecare data cand vad ca oamenii aceia ar putea ramane fara casa. Nu mai spun de masinile parcate pe strada. Poate vedeti si acest apel,desi sunt convinsa ca vi s au mai facut multe,doar ca ati ignorat,cu o lipsa totala de interes si omenie .
cetatean:
(21 Februarie 2024, 13:55)
Care finalizare au introdus o teava in pamint pina se refac legaturil cu blocurile si spitalul se reface acostamentul mai trece jumatate de an ,ce daca  s a fotografiat directorul in jona inseamna ca s a terminat lucrarea ,