Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Trimis în judecată pentru că a încercat să mituiască un polițist

Ialomița: Trimis în judecată pentru că a încercat să mituiască un polițist

Un șofer a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița sub acuzația de «dare de mită». Acesta ar fi încercat să ofere șpagă unui polițist după ce omul legii l-a oprit în trafic întrucât încălcase regulile de circulație. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița.

 

Anchetă în curs Potrivit Rechizitoriului întocmit în această cauză, faptele reținute de procurori s-au petrecut în iarna anului 2022. Șoferul a fost surprins la volanul unui autovehicul având permisul suspendat. Potrivit legii, într-o astfel de situație, pe numele bărbatului ar fi trebuit întocmit un dosar penal. După ce a încercat să-l convingă pe omul legii să nu deschidă dosarul penal pe numele său, șoferul s-a arătat dispus să-l mituiască. Acesta a vrut să-i ofere suma de 200 de lei pentru a fi lăsat în pace. În replică, polițistul s-a opus acestui gest și a făcut demersuri pe lângă Serviciul Județean Anticorupție, reclamând în­treaga situație. Ofițerii Anticorupție s-au deplasat la fața locului și au deschis un nou dosar penal pe numele bărbatului. Ancheta a fost înaintată Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița, instituție care a analizat probatoriul și a făcut demersurile necesare trimiterii în judecată a șoferului sub acuzația de «dare de mită». Bărbatul este acum judecat în stare de libertate, dosarul fiind înaintat spre judecare Tribunalului Ialomița. Magistrații trebuie acum să verifice dacă sesizarea făcută de Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița respectă toate aspectele legale, cazul fiind în faza Camerei Preliminarii. Dacă nu există probleme din punct de vedere al lega­lității probelor, dosarul va primi termen de judecată în cel mult o lună.

23 Februarie 2024, 12:10 (5161 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Ialomița: Reclamat la Parchet de polițiștii pe care a vrut să-i mituiască
Șosele însângerate în județul Ialomița
Ialomița: Verificări ale polițiștilor la persoanele aflate în carantină și autoizolare
Ialomița: Cercetat penal pentru «dare de mită»

Comentariile cititorilor:


@ Nelu:
(24 Februarie 2024, 09:46)
Că bine zici, Nelu! Doar că eu auzisem că în Ialomița s-au desființat cele două structuri care cică-se se ocupau de "protecția", respectiv "anticorupția" polițiștilor ialomițeni. Se zice că de câțiva ani s-au tot făcut evaluări peste evaluări, dar cele două structuri nu au avut rezultate notabile și s-a decis desființarea lor. Sau cel puțin așa spun surse bine informate din IPJ Ialomița. Acum dacă o fi făcut mișto de mine, asta e, vă spun și eu ce am aflat. Pe de altă parte, dacă ne uităm la rezultate, este credibilă informația că cele două structuri s-au "topit"!      
Nelu:
(24 Februarie 2024, 07:50)
Pai, sa incheie acord de recunoastere a vinovatiei. Nu asa fac si spagarii ordinari, cand isi burdusesc buzunarele cu spagi? Si le rupe motu de la basca, atunci cand ii mai prind? Cati spagari in uniforme, ati vazut dupa gratii? Serviciul ala, de protectie interna. Pe ce isi iau banii? Ca de aia jmekeri si bazati, n--au curajul " sa se lege"
Nom Prenom:
(24 Februarie 2024, 07:17)
Prima: nu prea înțeleg de ce a durat mai bine de un an pentru instrumentarea acestui caz foarte simplu. A doua: cu mențiunea că nu mă pricep, spun doar influențat de ce am văzut în televizor în cazul marilor procese din anii trecuți următorul rationament: dosarele ajung pe masa judecătorului, pentru o faptă primește 6 luni cu executare, pentru cealaltă, cu cei 200 de lei, primește cu suspendare. Avocatul cere conexarea dosarelor, o primește, iar făptașul execută pe cea mai mică. Și scapă de pușcărie. 
Mitu.:
(24 Februarie 2024, 06:42)
Este tentativa de dare de mita. Tentativa,nu altceva.
Ionut Z.:
(23 Februarie 2024, 16:10)
Altii iau si acum spagi de ragaie de la soferi, iar in trecutul IPJ SLOBOZIA sunt multe astfel de fapte de coruptie dovedite (cel mai popular caz e ala de prin 2010, cand le-au montat fara sa stie microfoane pe masini alora de la circulatie, de faceau spagi si de 5000 lei la zi) iar acum o dam in lupul moralist. Sigur intre aia 2 fost o neintelegere. Nu neg ca mai sunt si politisti corecti, dar inflatia si salariile mici ii cam tin departe pe multi de etica si corectitudine. Doar o parere personala, no offence
Iosif:
(23 Februarie 2024, 14:55)
Asta-i România! Nici șpaga nu mai este ca altădată! Auzi tu. 200 de lei! Păi normal că bie tul agent s-a simțit jignit, cum să-i oferi 200 de lei? Dar vă dați seama ce acțiune tare pentru SJA Ialomița, să anchetezi o șpagă de 200 de lei? Când ai putea ancheta zecile de șpăgi din contractele administrațiilor din Ialomița, cum să alegi o mită de 200 de lei? Simplu, asta ți-a picat plească, n-ai muncit pentru ea. Pentru celelalte trebuie să muncești și să știi unde să cauți!!!