Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anchetă penală la Primăria Slobozia: Funcționară prinsă în flagrant în timp ce ar fi luat mită!

Anchetă penală la Primăria Slobozia: Funcționară prinsă în flagrant în timp ce ar fi luat mită!

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au deschis un dosar penal pe numele unei funcționare din cadrul Primăriei Slobozia, pentru fapte de corupție. Femeia ar fi fost surprinsă în flagrant luni, 26 februarie 2024, în timp ce primea mită de la un cetățean pentru a-i elibera mai repede o serie de documente de care acesta avea nevoie. Ancheta procurorilor a fost realizată cu sprijinul ofițerilor Serviciului Județean Anticorupție Ialomița. Într-un comunicat de presă, oficialii Primăriei Slobozia precizează faptul că susțin toate demersurile judiciare care se desfășoară în această anchetă. Pe numele femeii a fost luată măsura controlului judiciar pentru 60 de zile, dispusă prin ordonanță a procurorului de caz.

 

Cercetările sunt în curs Din primele informații se pare că flagrantul ofițerilor Serviciului Județean Anticorupție s-ar fi realizat chiar în sediul Primăriei Slobozia. Funcționara ar fi fost surprinsă în timp ce primea suma de bani cerută cetățeanului care a denunțat-o pentru a-i facilita eliberarea unor documente. Surse judiciare susțin faptul că respectiva angajată a Primăriei Slobozia i-ar fi cerut denunțătorului suma de 3000 de lei. Într-un comunicat de presă remis publicității, reprezentanții administrației locale critică atitudinea angajatei și susțin demersurile pe care le-au făcut organele judiciare. «Considerăm că astfel de acțiuni sunt binevenite pentru eliminarea acestui flagel de corupție în toate instituțiile publice. Susținem organele de control în desfășurarea anchetei și ne delimităm de acest comportament care aduce o pată neagră instituției și colegilor care se străduiesc zi de zi să lucreze pentru bunul mers al comunității!» au transmis reprezentanții Primăriei Slobozia. Funcționara acuzată de fapte de corupție a fost plasată sub control judiciar pentru 60 de zile. În tot acest timp, cercetările continuă pentru a se lămuri întreaga situație de fapt.

26 Februarie 2024, 17:10 (26874 vizualizări - 22 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mărgică:
(10 Martie 2024, 18:20)
 Un flagrant înscenat în interiorul primăriei la o simplă angajată , pe care cineva dorește să o sacrifice în interesul instituției după ce a efectuat peste 25 de ani de activitate (post de execuție) , față de care conducerea actuală se delimitează acum și încearcă să îi pună în spate toată incompetența și corupția de la nivel județean. Se dorește probabil a se demonstra că la primărie totul funcționează perfect , sunt numai angajați fără cusur , bine pregătiți , care respectă permanent legislația iar angajările in sistem au fost făcute prin concurs și fără influențe . Corupția din Slobozia  a fost eliminată acum prin capul lui (Motoc)....,poate ar fi fost mai bine dacă se uitau atent către achizițiile publice ale primărie și sumele de bani rulate la acest nivel. Pentru mine este clar că prin astfel de acțiuni se dorește a se distrage atenția opiniei publice de la adevăratele probleme cu care se confruntă la nivel de primărie iar conducerea primăriei acum înainte de alegeri vine cu strategii prin care este dispusă să renunțe la anumiți  angajați incomozi și cu experiență în interesul instituției, apoi în regim de urgență postul să se ocupe prin concurs de către apropiați ai celor aflați la  conducere. Din curiozitate poate cineva face o verificare și compară averea pe care o deține respectiva angajată căruia i s-a făcut flagrant și a celor din conducerea actuală a primăriei.  (declarațiile de avere). Praf în ochi! !!!!!!! Oameni nevinovați  pedepsiți pe nedrept și adevărații corupți rămân în funcții publice !!!   
IOANA:
(10 Martie 2024, 13:49)
Cu siguranță cineva din conducerea primăriei a organizat totul împotriva doamnei, pentru a ascunde adevărata corupție din primârie și a fi eliberată urgent din funcția  respectivă și pe ultima sută înaintea alegerilor să-și aducă propriile cunoștințe.Probabil că doamna după 25 ani de experiență începuse să-i  deranjeze pe unii!!Sigur a fost înscenare.
ivan :
(29 Februarie 2024, 18:29)
e clar nu publicati comentariile decat pe cele care condamna persoana care a primit mita nu faceti corect
Liuby:
(28 Februarie 2024, 19:50)
Doamna grasă care era în penultimul birou pe dreapta cum mergeai pe hol dacă intrai pe la ușa muritorilor de rând, nu cea a primarului. Asta cum era configurata clădirea primăriei înainte de renovarea lui Soare. 
Radu:
(28 Februarie 2024, 14:29)
Asta nu-i nimic autorizați-le de construcție date ilegal în Slobozia  pentru a se face afacere cum rămâne ca s-au loat bani cu nemiluita lunar  iar ce avem noi aici acum e la comandă cum sunt multe în primărie .
ha-ha-ha:
(28 Februarie 2024, 12:40)
i-au facut flagrant ca era cunoscuta ca o persoana care cere si ia discret de toate. a fost si un test pentru ea si cine nu credea ca o sa ia spaga. a luat direct cu tupeu, avea experienta si luase de multe ori inainte. mare grija ca totul are limita si se infunda. mai sunt astfel de persoane in toate institutiile statului. urmeaza toti ! :)))
Pppp:
(27 Februarie 2024, 21:47)
Cineva nu o mai vrea acolo o elimina să aducă pe alta tot pe spaga ce nu se înțelege? Asta i Romania !Veniți și la Sju!
Lupu:
(27 Februarie 2024, 21:24)
A fost organizat un flagrant, omul a dat banii știind ca politia e la ușa primăriei și pentru a reuși acțiunea functionarei i-a fost cerut un serviciu. A fost un motiv. Scopul a fost să o prindă, ce ne facem că nu înțelegem? Cine știe cum de s-a ajuns în situația asta, probabil în spate e o istorie pe care o vor desluși în ancheta. 
Ella :
(27 Februarie 2024, 20:26)
Și postul la ambulanță, câți bani a dat respectivul?????!  Peste tot este corupție....în primărie și consiliul județean numai neamuri sunt...vai noi!!!!
Miki Spaga:
(27 Februarie 2024, 17:12)
bre, nu o mai ridicati in slavi ca lucreaza de zeci de ani si e profesionista. a bagat botul la savarina cu lovele e vinovata si trebuie data afara sa se dea exemplu pentru toti ! partea nasoala e ca primaria slobozia e plina de asa ceva. ce a vazut ca fac altii a facut si ea, iar daca a avut curajul sa faca inseamna ca a mai facut asta, adica SPAGA ! si iar intreb cu oportunistii ceilalti si cu cel care era ospatar la malu ce sa facem ? ala e taticule jupanul SPAGII din slobozia. ospatarul bate si anafu si politia. poate din vara dispare din schema ca prea a speriat lumea
Niko:
(27 Februarie 2024, 16:16)
Cine a dat acei 3000 lei mită , îi câștigase prin munca
Nina:
(27 Februarie 2024, 14:19)
Pai....nu se sesizează nimeni.....când te duci vinerea la 14 fix.....nu găsești decât pe portar...angajații rup ușa la 13 30....când te duci sa iei bon de ordine la ora 12 15....nu gătești pe nimeni....cică sunt la masă...aștepți pe sală să-ți vină  rândul.....își fac buzele.. vorbesc la telefon.....dacă îndrăznești sa le deranjezi...tipa la tine.....cică ei muncesc.....
Gigel:
(27 Februarie 2024, 13:10)
Nu cunosc detaliile, dar daca a fost prinsa in flagrant luand mita o putem numi oricum, numai profesionista nu! Poate sa fie pregatita de zece ori mai mult decat oricare altcineva, acesta nu este nicidecum un pretext pentru a lua mita. Plus ca ar trebui sa intelegem ca acest lucru ne influenteaza pe toti in foarte multe feluri. Daca atunci cand mergi cu o solicitare la o institutie si tot astepti pana in ziua numarul 30, sa stii ca se datoreaza faptului ca altii dau "dreptul" si la ei se rezolva mai repede. Cei care "se descurca" sunt exact cei care iau dreptul celorlalti la a fi tratati in mod egal.
Nik:
(27 Februarie 2024, 12:07)
Cei ce fura cu vagoanele au voie.
@silviu:
(27 Februarie 2024, 09:11)
Perfect de acord. Un profesionist  incomod trebuie eliminat. Cam asta se intampla in zilele noastre. Pacat ca oamenii din ziua de astazi nu mai gandesc si prefera sa arunce cu piatra.