Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Angajata Primăriei Slobozia, cercetată pentru fapte de corupție, a fost trimisă în judecată

Angajata Primăriei Slobozia, cercetată pentru fapte de corupție, a fost trimisă în judecată

Procurorii au trimis-o în judecată pe angajata Primăriei Slobozia cercetată pentru fapte de corupție. La sfârșitul lunii februarie 2024, aceasta a fost prinsă în flagrant în timp ce ar fi primit mită de la un cetățean, devenit între timp denunțător în cauză, pentru a-i elibera acestuia mai rapid o serie de documente de care avea nevoie. Femeia a fost plasată sub control judiciar și a fost trimisă în judecată în stare de libertate. Ancheta a fost realizată cu sprijinul ofițerilor Serviciului Județean Anticorupție Ialomița.

 

Se așteaptă decizia judecătorilor La sfârșitul lunii februarie 2024, ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița au organizat un flagrant în sediul Primăriei Slobozia. Funcționara asupra căruia planau suspiciuni cu privire la comiterea unor fapte de corupție a fost surprinsă în timp ce primea o sumă de bani, de la un cetățean, cu scopul de a-i facilita obținerea unor documente. Respectivul cetățean a fost cel care a denunțat-o pe funcționara care i-ar fi cerut șpagă. Femeia i-ar fi solicitat bărbatului suma de 3000 de lei pentru elibe­rarea documentelor de care acesta avea nevoie. Cercetările în acest caz au durat aproape 4 luni, timp în care procurorii au adunat probe în acest dosar, pentru a demonstra vinovăția fostei angajate a Primăriei Slobozia. Cercetările s-au încheiat la începutul acestei săptămâni, când femeia a fost trimisă în judecată. Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița și va intra în procedura specială de Cameră Preliminară. Această procedură impune verificarea de către magistrați a lega­lității probelor depuse la dosar de către procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. Deși pe numele femeii a fost impusă măsura preventivă a controlului judiciar pentru 60 de zile, aceasta a fost trimisă în judecată în stare de libertate. Inculpata a contestat măsura preventivă, însă cererea sa a fost respinsă.

19 Iunie 2024, 07:55 (11593 vizualizări - 10 comentarii)

Citiți și:
Anchetă penală la Primăria Slobozia: Funcționară prinsă în flagrant în timp ce ar fi luat mită!

Comentariile cititorilor:


Ion:
(24 Iunie 2024, 08:48)
dar de acele persoane angajate fictiv  in cadrul unor institutii care primesc salarii colosale pe card si nici nu isi cunosc colegii de munca,nu se stie?
Mary :
(22 Iunie 2024, 15:41)
Corupție?  Un exemplu de corupție sunt persoanele angajate pe post cu studii superioare care și-au cumpărat diplomele. Adică proști cu diplomă care fură statul, fiind angajați și în final cu pensii necuvenite dar pe măsură. 
Mary :
(22 Iunie 2024, 15:29)
În concluzie, angajații primăriei sunt plictisiți de cele opt ore de așa zisă muncă de rutină și incompetență pentru unii, fapt ce îi transformă în persoane apatice ale căror trăsături sunt incompatibile cu angajatul în slujba cetățeanului, dar pricepuți la cu totul altceva care să le rotunjească veniturile pentru care s-au bătut cu cărămida-n piept făcând greve ilegale. Să sperăm o  reorganizare, bazată pe competență cenușie și nu a fustelor scurte, să se facă cu începerea anului viitor. Anul ăsta este an electoral, nu deranjam pe nimeni.
Elena:
(20 Iunie 2024, 09:35)
Multe executa ordinele primarilor, pe alea mu le ia nimeni ? Muște multe în  primarii. Mai mult de 1 an cu suspendare  nu ia. În primariile din ialomita e liber la furat, mita și trafic de influenta. 
Nica :
(20 Iunie 2024, 08:13)
In Ialomita, lupta anticoruptie e doar o gluma. Incepand de la simplii functionarasi si pana la aia cu statut special. Incheie cu ei acorduri de recunoastere a vinovatiei - cica asa e legea ' si primesc " pedepse" doar cu suspendare. Zero zile puscarie efectiva. Sa nu mmai vorbim de epoletii cu grade mari. Ca aia ies linistiti la pensie. Cand se tulbura apele si nu se mai limpezesc. Cati spagari ordinari ati vazut dupa gratii, in Ialomita?  
Dan:
(19 Iunie 2024, 15:50)
E o făcătură de dosar! Un nespălat prins de poliție a făcut un troc!
Vasile:
(19 Iunie 2024, 14:53)
Aceasta femeie și șefii ei trebuie dati afară din primărie. Ea singură nu putea să faciliteze obținerea actelor, mai ales că acele acte trebuiau semnate de diverse persoane. 
Vrajeala:
(19 Iunie 2024, 14:05)

(...) a patit ceva???

(...):
(19 Iunie 2024, 13:10)

(...) primăriei care era de fapt destinatarul banilor nici nu a fost întrebat. Se stie că pretinde dar primește prin interpuși. A picat o săgeată... acarul Păun.

Radu:
(19 Iunie 2024, 10:57)

Baloane de săpun... (...) fosta șefa a serviciului juridic din primărie, cea care a furat apartamentul unui mort, a pățit ceva? Dar funcționarii cu care a complotat sa obtina un drept necuvenit, au pățit ceva?