Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

USR Ialomița: «Prezența femeilor în politică este importantă pentru o reprezentativitate adecvată!»

Uniunea Salvați România (USR) Ialomița a organizat duminică, 10 martie 2024, la Slobozia, o acțiune dedicată femeilor, atât celor implicate politic, cât și celor care nu au curajul încă să se alăture luptei pentru egalitate prin reprezentare în diverse foruri, luptei pentru siguranță și drepturi respectate, pentru o societate mai bună și o democrație reală. La eveniment au participat reprezentante din Alianța Dreapta Unită Ialomița, care au aflat mai multe despre preocupările unei femei politician, care ar trebui să fie reacția acesteia în raport cu stereotipurile de gen, despre importanța implicării femeii în politică și multe alte subiecte de interes. Despre proiectul «Femei în politică», inițiat de USR, a vorbit atât deputatul USR Diana Buzoianu, cât și Alina Gîrbea, co-fondatoarea acestuia și reprezentantă a USR în Belgia, Olanda și Luxemburg. «De ce avem nevoie de mai multe femei în politică? Pentru că democrația este incompletă fără femei. Și pentru că deși reprezentăm 51% din populație, avem 5% femei în funcția de primar, sub 10% femei în funcția de ministru și doar 18% din femei în Parlament. Pentru că prezența femeilor în politică, în România, este importantă pentru o reprezentativitate adecvată, astfel încât să se poată lua în considerare nevoile și preocupările specifice ale femeilor și familiilor lor în elaborarea politicilor publice. Mai multe persoane în politică vor oferi o mai mare bază de selecție și potențial o reprezentare politică mai meritocratică. Prezența femeilor în politică poate fi un model pentru generațiile viitoare de femei și fete din România, contribuind la eliminarea stereotipurilor negative din societate...» sunt doar câteva dintre direcțiile de acțiune ale acestui amplu proiect, care are în atenție și probleme sociale, cum ar fi violența domestică și accesul la locuințe sociale și avocat pentru victime, educația pentru sănătate, problemele specifice zonelor rurale, legate de accesul la serviciile medicale, la informații despre sănătatea reproductivă, programe de vaccinare pentru prevenirea cancerului, traficul de persoane și multe altele. «Proiectul „Femei în politică“ l-am început în 2021. Prima dată scopul nostru a fost să încercăm să sprijinim colegele de partid, să ajutăm să fie mai vizibile, iar atunci când vom avea din nou un rol în guvern, cumva scopul era să propună USR și femei în funcția de ministru, pentru că, dacă vă amintiți, în decembrie 2020 am avut un guvern format aproape exclusiv din bărbați. Între timp, proiectul a evoluat. Am vorbit cu foarte multe colege de partid, am fost în contact cu multe filiale, și ne-am dat seama că de fapt o parte din problemă venea din faptul că erau mai puține femei în partid pur și simplu, nu doar că nu sunt reprezentate în anumite poziții de conducere. (...) Multe dintre programele noastre au fost bazate pe ideea să ne sprijinim reciproc și să încercăm să atragem și alte femei spre politică, vorbind despre politici pentru femei și vorbind despre problemele femeilor, probleme care sunt foarte adesea ignorate de către politicienii bărbați, pur și simplu pentru că nu-și dau seama de ele!» spunea Alina Gîrbea. Politicile publice pentru femei nu cuprind la ora actuală diversitatea problemelor întâmpinate de acestea, tocmai de aceea se inițiază constant proiecte pentru a completa paleta de soluții legislative, câteva dintre acestea făcând referire la creșterea vârstei până la care îți poți lua concediu pentru îngrijirea copilului bolnav (de la 7 la 12 ani) sau gratuitate pentru produsele de igienă în școli. «În Parlament, în momentul de față, politicile gândite pentru femei nu sunt absolut deloc gândite de femei. Ceea ce înseamnă că se reflectă în niște măsuri care, de cele mai multe ori, nu au nicio treabă cu realitatea. Suntem 18% în Parlament, ceea ce înseamnă că am scăzut ca procent de reprezentare față de mandatul anterior. (...) Proiectele pentru femei, pentru drepturile femeilor, în Parlament, sunt de cele mai multe ori blocate sau denaturate de la scopul lor» a subliniat parlamentarul USR Diana Buzoianu. Potrivit acesteia, proiectul pentru stabilirea cotelor de gen în consiliile locale și județene a fost respins pe motivul că «este prea revoluționar să ai 30% din listă femei în 2024», deși în public toți bărbații declară că «susțin femeia». «Noi am votat „pentru“. În rest, toate partidele s-au dat cu capul de toți pereții zicând că... de unde facem noi rost de atâtea femei competente? Nu știți despre legea asta că a picat în Parlament pentru că nimeni nu a scris despre ea. Pentru că, realist vorbind, nu a fost un subiect promovat de niciun partid, nici ca revoltă, nici că au blocat o inițiativă cu care nu au fost de acord. (...) Așadar, dacă noi nu vom candida, nimeni nu va veni să ne spună să candidăm că suntem cele mai bune pentru poziția aia. Deși, de multe ori, chiar suntem cele mai bune. Bărbaților li se spune! Noi am venit să vă convingem să candidați. Chiar dacă poate nu veți fi alese de prima dată, chiar dacă poate nu veți fi pe o poziție eligibilă. Această experiență este foarte importantă chiar și pentru alte femei. Cineva trebuie să aibă curajul prima. (...) Noi știm în ce lume trăim. În 2024 a venit momentul să punem pe masă faptul că nu mai suntem de acord ca ei să falsifice realitatea. Este atât de simplu... (...)» a mai spus Diana Buzoianu. În acest context, Alina Gîrbea a anunțat faptul că și în acest an, la finele lunii aprilie, se va organiza «Școala Femei în Politică». Evenimentul va fi deschis doar candidatelor la Alegerile Locale, acestea urmând să aibă parte de sesiuni de training pentru Alegerile Locale, pe zona de public speaking, întâlniri cu departamentul de politici publice, întâlniri cu primărițe în funcție, dar și de un set de fotografii profesionale. În cadrul întâlnirii s-a mai vorbit și despre noua generație care a început să se implice din ce în ce mai mult în diverse activități politice, să fie din ce în ce mai vocală, să fie din ce în ce mai bună. Important este ca tinerilor să li se dea șansa implicării în politică, pentru a fi apoi buni în administrație. Aici, acasă, în România.

11 Martie 2024, 14:20 (3827 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Luni 20 Mai 2024
148 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Lipsă apă în zonele Vlașca și Fetești-Oraș din Fetești!

Vineri, 17 mai 2024, echipele RAJA Constanța execută lucrări la nivelul sistemului de alimentare cu apă la intersecția străzilor Mihail Sadoveanu cu Renașterii din Fetești. Pentru remedierea acesteia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 13:45
(519 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rezultatele Bursei Generale a Locurilor de Muncă

Vineri, 17 mai 2024, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat Bursa Generală a Locurilor de Muncă. AJOFM Ialomița a contactat 606 agenți economici din județ, 29 dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 13:00
(593 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Reținuți pentru comiterea a trei infracțiuni

Joi, 16 mai 2024, polițiștii din Fetești au fost solicitați să intervină în cazul unui conflict spontan iscat în comuna Bordușani. Polițiștii s-au deplasat de îndată la fața locului ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 12:40
(537 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au derulat campania «Școală în siguranță»

În perioada 14-17 mai 2024, polițiștii Biroului Siguranța Școlară și Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității au derulat proiectul, inițiat în plan național, de Direcția ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 12:00
(510 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan având dreptul de a conduce suspendat

Un bărbat de 55 de ani, domiciliat în județul Bacău, s-a ales cu un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de «conducerea unui vehicul fără permis de conducere». Joi, 16 mai 202 ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 11:40
(1100 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Minor de 17 ani, la volanul unei mașini furate

Vineri, 17 mai 2024, în cadrul unei acțiuni de prevenire a infracțiunilor rutiere, polițiștii din Jilavele au descoperit în trafic un minor de 17 ani, domiciliat în comuna Bărbulești ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 11:20
(1017 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 20 mai 2024, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 20 mai 2024, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2024, 10:30
(498 vizualizări - 0 comentarii)


Case în flăcări la Făcăeni și Gheorghe Lazăr

Case în flăcări la Făcăeni și Gheorghe Lazăr

În cursul zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 18,00, trei echipaje de pompieri din Fetești, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 10:10
(630 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 128,64 milioane de lei, încasări la bugetul de stat în luna aprilie 2024

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna aprilie 2024, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 128,64 milioane de lei ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 09:55
(575 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Soluții digitale pentru clienți

RAJA Constanța: Soluții digitale pentru clienți

Pachetul Cont Client este accesibil non-stop și este sigur și ușor de utilizat prin platforma on-line Contul meu RAJA (accesibil de pe orice desktop) sau prin aplicația de mobil ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 09:40
(595 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Luna mai-luna promovării economiei sociale

Luna mai este luna promovării economiei sociale și este dedicată unor acțiuni de conștientizare a importanței dezvoltării acestui sector pentru întreaga societate. Dezvoltarea locală, cetățenia ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2024, 09:25
(591 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

14 Mai 2024, 19:10


AJOFM Ialomița: «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 17 mai 2024, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», eveniment ce va avea loc la sediul Agenției Locale din ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 11:30
(396 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat listele cu contribuabilii rău-platnici și bun-platnici

Administrația Județeană a Finanțelor Publice informează că au fost publicate, pe pagina proprie de internet a Agenției Naționale de Administrare Fiscală, listele de contribuabili persoane juridice care ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 10:10
(173 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Olimpiada Națională de Arte Vizuale, Arhitectură și Istoria Artei

Consiliul Județean Ialomița, în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii din România, Liceul de Arte «Ionel Perlae» Slobozia și Uniunea ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 09:55
(289 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

Vineri, 17 mai 2024, în intervalul orar 09,00-21,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în comuna Dridu, pentru realizarea operațiunilor de mentenanță a instalațiilor destinate î ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2024, 09:50
(625 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată pentru schema de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire și crearea de suprafețe împădurite»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că în perioada 13 mai-5 iulie 2024 (inclusiv), beneficiarii Schemei de ajutor de stat «Sprijin pentru prima împădurire ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 16:45
(622 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Salonul Național de Artă Plastică «Atitudini Contemporane»

Centrul Cultural «Ionel Perlea» Ialomița, «TRUICART Events Brand» și Dan Tudor Truică-curator independent vă invită la vernisajul Salonului Național de Artă Plastică «Atitudini ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 14:35
(626 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Incendiu la un garaj din cauza unui scurtcircuit electric

Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, produs la un garaj, în comuna ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 12:55
(667 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Accidente la Stejaru, Fierbinți-Târg și Slobozia

Vineri, 10 mai a.c., în jurul orelor 13,00, dispeceratul ISU Ialomița a fost alertat despre producerea unui accident rutier, pe DN2A, în localitatea Stejaru, în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 12:45
(785 vizualizări - 0 comentarii)


DECES

DECES

Cu durere în suflet și profundă tristețe, anunțăm trecerea în neființă a domnului Ion Porumb. Pentru cei care doresc să-și ia un ultim rămas bun, trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2024, 12:30
(1333 vizualizări - 0 comentarii)


Forumul APPR: Organizarea unui protest la nivel național în data de 27 mai 2024

Forumul APPR: Organizarea unui protest la nivel național în data de 27 mai 2024

În numele membrilor săi, care împreună lucrează peste 1,2 milioane hectare, Forumul Agricultorilor și Procesatorilor Profesioniști din România (Forumul APPR), structură profesională ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2024, 17:20
(904 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Maia!

Pentru a asigura calitatea serviciului de furnizare a apei potabile, echipele RAJA Constanța vor efectua lucrări periodice de întreținere a instalațiilor de înmagazinare a apei din comuna ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2024, 08:40
(767 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Promovarea profesiei de polițist în rândul elevilor ialomițeni

IPJ Ialomița: Promovarea profesiei de polițist în rândul elevilor ialomițeni

Polițiștii ialomițeni desfășoară activități de promovare a profesiei de polițist, cu scopul de a informa tinerii interesați cu privire la procedura de recrutare. Astfel, polițiștii din cadrul Compartimentului ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2024, 16:10
(837 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii măsurilor și intervențiilor gestionate în cadrul Campaniei 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 9 mai 2024, eliberează adeverințe pentru beneficiarii unor măsuri și intervenții implementate de ...[citește_toată_știrea]

9 Mai 2024, 15:40
(497 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: Ucis de prietenul de pahar

Un tânăr de 18 ani a fost arestat preventiv marți, 7 mai 2024, după ce în Sâmbăta Mare, 4 mai a.c., și-ar fi ucis prietenul de pahar. Cei doi au consumat alcool, iar între ei ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2024, 14:20
(683 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de 2,66 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor (ameliorare rase), solicitat ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2024, 11:30
(461 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmi mobilizați pentru sărbătorirea hramului Mânăstirii din Slobozia

Jandarmi mobilizați pentru sărbătorirea hramului Mânăstirii din Slobozia

Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița și Grupării de Jandarmi Mobile Constanța vor fi angrenate, în perioada 8-14 mai 2024, în misiuni de asigurare a măsurilor ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2024, 10:45
(310 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 500 mii de lei în minivacanța de 1 Mai

În perioada 1-6 mai 2024, polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 530 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Au fost aplicate peste 1400 de sancțiuni contravenționale, iar în ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2024, 15:00
(841 vizualizări - 0 comentarii)


Locuințe în flăcări la Coșereni, Alexeni, Giurgeni, Rovine, Fetești și Slobozia

Locuințe în flăcări la Coșereni, Alexeni, Giurgeni, Rovine, Fetești și Slobozia

Sâmbătă, 4 mai a.c., echipajele operative de la Detașamentul de Pompieri Urziceni au intervenit, cu două autospeciale de stingere cu apă și o ambulanță SMURD, pentru lichidarea unui incendiu produs ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2024, 14:15