Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

DSP Ialomița închide magazinul alimentar «La Bucurie»

Precedent periculos cu ajutorul Tribunalului Ialomița

DSP Ialomița închide magazinul alimentar «La Bucurie»

«La Bucurie» e unul dintre cele mai vechi unități de alimentație publică cu terasă din Slobozia. Începând cu 21 februarie 2024, ca urmare a unei decizii a Tribunalului Ialomița, magazinul și-a suspendat activitatea. Decizia Tribunalului se bazează pe un Ordin al Ministerului Sănătății care interzice funcționarea teraselor la mai puțin de 15 metri de blocuri. Hotărârea nu este definitivă, însă creează un precedent periculos în condițiile în care majoritatea teraselor din Slobozia se află «la mai puțin de 15 metri față de ferestrele locuințelor».

 

O decizie fără precedent Pe 21 februarie 2024, Tribunalul Ialomița «respinge ca inadmisibilă ce­rerea reclamantei DMG COM SRL Slobozia». Firma este, în fapt, magazinul alimentar «La Bucurie» situat la parterul unui bloc de peste drum de Școala nr. 2 din Slobozia și care funcționează neîntrerupt din anul 2005. Iar decizia este dez­nodământul final al unei sesizări care a permis Direcției de Sănătate Publică Ialomița să abuzeze de prevederile legale în vigoare pentru a determina firma să își suspende activitatea. Decizia DSP l-a determinat pe patronul firmei DMG COM SRL Slobozia, Dan Ene, să se îndrepte împotriva DSP în instanță, cerând respectarea Ordinului Ministerului Sănătății nr. 119/2014. Instanța a judecat dând câștig de cauză DSP Ialomița. Decizia nu este definitivă și poate fi atacată cu recurs după comunicarea oficială.

 

Să stăm strâmb și să judecăm drept DSP a obținut câștig de cauză invo­când prevederile Ordinului Ministerului Sănătății nr. 119/2014, art. 5, care susține că unitățile care prin natura activității pot genera disconfort pentru populație prin producerea de zgomot «se amplasează la o distanță de minim 15 metri față de feres­trele locuințelor». Același Ordin însă (n.red.: art. 6), precizează că, în cazul unităților care deja își desfășoară activitatea la data Ordinului amintit «funcțio­narea se va face în așa fel încât zgomotul să nu conducă la depășirea următoarelor valorilor limită (...)». Conform proceselor-verbale încheiate ca urmare a controalelor efectuate de inspectorii DSP, pe terasa «La Bucurie», deținută legal de firmă, nu s-au realizat niciodată măsurători ale zgomotului.

 

Sesizare cusută cu ață albă La baza eforturilor DSP de a închide terasa stă o sesizare a Marinei Paraschiv, chiriașă a unui bloc vecin terasei. Printre acuzațiile susținute de aceasta, prezentate public și într-o ședință de Consiliu Local în luna septembrie 2023, se numără și cea potrivit căreia firma DMG COM SRL Slobozia funcționează ilegal în baza unui cod CAEN fals. Paradoxal, deși controa­lele DSP Ialomița au infirmat această acuzație susținând că «elementele sesi­zării nu se verifică», Mariana Paraschiv continuă să își susțină acuzațiile în adrese înaintate tuturor instituțiilor publice, de la Parchet la Primăria Slobozia. Dan Ene, proprietarul firmei DMG COM SRL Slobozia, a refuzat să comenteze decizia instanței și face demersuri pentru lichidarea firmei.

 

S-a deschis «Cutia Pandorei» Aparent, cazul prezentat mai sus este un caz închis. În realitate însă, decizia Tri­bunalului Ialomița generează un precedent periculos. La parterul blocurilor din oraș au fost deschise, înainte de apariția Ordi­nului Ministerului Sănătății nr. 119/2014, zeci de unități de alimentație publică, multe dintre acestea cu terase. Acestora li se adaugă minimarketurile existente, unele aparținând marilor lanțuri de retaileri. În situația incriminată în Ordin se regăsesc, de asemenea, o serie întreagă de terase pu­blice, multe deschise la parterul blocurilor «la mai puțin de 15 metri față de ferestrele locuințelor». Con­form Direcției de Sănătate Publică Ialomița, toate acestea ar trebui la acest moment închise de dragul unui Ordin pe care Instanța a decis să îl aplice retroactiv.

19 Martie 2024, 08:05 (21128 vizualizări - 23 comentarii)

Citiți și:
Cartierul «Pepinieră» este construit ilegal
Slobozia: Protest împotriva OUG 7/2019 la Tribunalul Ialomița
Slobozia: A murit din cauza unui covrig

Comentariile cititorilor:


Fbdm:
(21 Martie 2024, 19:14)
Bine i- a făcut !Nu era legal sa fie langa blocuri muzica ,băutură și zgomot până dimineața .Sa nu l mai deschidă niciodată !
BIUS:
(21 Martie 2024, 05:39)
Foarte bine era gălăgie noaptea până târziu,toți bețivanii erau acolo..și deranjau ,vorbeau tare ,înjurau .Nu e normal sa deranjeze vecinii sa- i suporte toată lumea ..Adică omul asta are afacere și vecinii sa l suporte nu zău..De ce sunt obligați ?Oricum este un mare arogant lunganul ăla .
Gigel:
(20 Martie 2024, 13:02)
Este rezultatul dezvoltarii haotice a oraselor in Romania, fara vreo viziune a administratiei, incepand de pe vremea lui Ceausescu si pana in prezent. Si Slobozia este tot o amestecatura de locuinte si mici afaceri, fara zone clare comerciale sau de birouri (exceptand zona comerciala de la iesire spre Urziceni). Sunt si vor fi probleme cu salile de pariuri (pe care nu le-a mai mutat Guvernul in afara oraselor), cu terasele, cu localurile de nunti, cu spalatoriile auto, si or mai fi si cu altele.
Vecin:
(20 Martie 2024, 11:44)
Poate cineva se sesizeaza si ne spune și noua cum a reusit o biată fatuca saraca plecata dintr-un sat din Republica Moldova sa ajunga "ditamai" profesoara de limba romana în cel mai de prestigiu liceu din oras! Unde si cum si-a luat licenta? Cum a obtinut titularizarea pe post dupa numai 2 ani de profesie ? Sa fie de vina colega de catedra, (...), sau simpla ei calitate de reclamangiu si fost candidat la consiliul local o recomanda??? Eu zic ca subiectul "dna profesoara" merita o investigatie jurnalistica mai amanunțită !
Vecin:
(20 Martie 2024, 09:42)
Politicul a decis ! Instanta . . . a respins . . .
Țepeș Videan:
(20 Martie 2024, 06:37)
Eu, cu ochii mei, am văzut berea transformata in urina și stropită pe pereții blocurilor învecinate. Pai unde sa se ușureze săracii oameni?! La o scara de lângă acest loc de adunare  ,, pierde-vară gura cască ",  au pus oamenii bec permanent cu scopul de a scăpa de mirosul de ,,bere,, urinată. Felicitări statului pt această mică dovadă de normalitate! Doar ca este ca o picătură într.un ocean. Tot ca în lumea a treia vom trăi. 
MR:
(19 Martie 2024, 22:21)
Cu magazinul alimentar de la Sc 2 (pe scări) unde se adună noaptea până dimineața în zori, de când începe să se încălzească afară și până toamna târziu, tot felul de personaje vocale și cu sticle alături, ce facem? 
Cu petrecerile săptămânale din week end de la Central, care țin până la 5 dimineața, și nu ne putem odihni, ce facem?  
Costel:
(19 Martie 2024, 20:47)
Inca un mic pas spre un oras decent. Dar cu o floare nu se face primavara...Se aude si la candidatii la primarie? Poate aveti ceva promisiuni in acest sens pentru campania electorala.
Iirnel:
(19 Martie 2024, 19:20)
Da ce ăla era magazin? Era adunarea bețivilor. Respect proprietarului care le-a dat copiilor dulciuri gratis, că tot e lichidare de stoc. Am văzut treaba asta într-o dimineață
Mioara:
(19 Martie 2024, 18:56)
Și petrecăreții de la Proiectări pe Chimiei care dau muzica tare și ies pe terasă până dimineața și urlă unii la alții? Cu ei cum se rezolvă?
Ggg:
(19 Martie 2024, 17:32)
Magazin sau cloaca de betivani?
Așa să fie?:
(19 Martie 2024, 17:22)
Păi și cu acest Restaurant ,casa verde,cum facem?că ne rupe capul la fiecare eveniment. Și muzica și petrecăreții care ies la țigară până la 4-5 dimineața. 
Petcu Valeiu:
(19 Martie 2024, 14:58)
O instanță decide pentru viitor întotdeauna,nicidecum retroactiv! Poate face apel,hotarirea in 30 de zile nefiind definitivă!   
Andrei:
(19 Martie 2024, 14:52)
Daca tot s-a deschis cutia Pandorei așa cum spuneți, trebuie să închideți și restul magazinelor din tot orașul, nu să dați exemplu un om, care are acest magazin dinainte de lege. Daca doamna respectivă care a făcut reclamații peste reclamații, vrea liniște, sa se mute la țară să fie liniște!!! De ce nu s-au închis magazinele astea și terasele din 2014? DSP și legea au dormit, iar acum s-au găsit să facă dreptate!! Dați exemple până la capăt sau deloc. Îl dați exemplu pe acest om ca și cum ar fi un infractor.
Lara:
(19 Martie 2024, 14:48)
E "bine" când din cauza unui locatar supărat, închidem afacerile micilor întreprinzători, ne mai miram de ce tara merge spre marile firme și doar ele mai supraviețuiesc. Acum doamna poate dormi liniștita, ca sigur pe terasa era "o gălăgie" mai ceva ca în "centru vechi" :)). Ce să mai "vrem o țară ca afară", ca și acolo "tot la 50 m".