Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Noul sediu UPU Slobozia rămâne închis pentru pacienți

Noul sediu UPU Slobozia rămâne închis pentru pacienți

bonus: Saga autorizațiilor ISU

Deși administrația județeană a promis că Unitatea de Primiri Urgențe a Spi­ta­lului Județean de Urgență Slobozia va putea primi pacienții încă de luna trecută, obiectivul este în continuare închis. O serie de proble­me birocratice, care nu au fost luate în seamă în timpul desfășurării lucrărilor de modernizare, împiedică acum deschiderea UPU Slobozia. «Cred că până la finalul lunii acesteia pacienții pot primi îngrijiri medicale la UPU...» susține Adrian Ionescu, secretarul Consiliului Județean Ialomița.

 

Se caută soluții Lucrările de modernizare a Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-au încheiat oficial pe data de 14 februa­rie 2024. La momentul respectiv, au­toritățile județene și locale, în pre­zența ministrului Sănătății, Alexandru Rafila, au anunțat că primii pacienți vor putea primi îngrijiri medicale într-o lună de la închiderea șantierului. Timpul a trecut, iar UPU Slobozia este în continuare închisă pentru pa­cienți. Motivul care împiedică UPU Slobozia să fie funcțională îl repre­zintă o problemă birocratică. Mai exact, este vorba despre actualizarea suprafeței pe care obiectivul o are în prezent în cartea funciară. Moderni­zarea UPU Slobozia a presupus și mărirea suprafeței de la 420 mp cât avea inițial, la peste 1200 mp, cât are în prezent. Astfel, noua suprafață trebuie trecută în documentele oficiale ale Oficiului Județean de Cadastru și Publicitate Ialomița, demers care... durează. Oficialii Consiliului Județean Ialomița, instituție cu ajutorul căreia proiectul a fost implementat, nu au știut să explice de ce acest demers nu a fost îndeplinit pe parcursul implementării proiectului, dar au dat asigurări că, cel mai probabil, până la sfârșitul lunii aprilie 2024 UPU Slobozia va fi funcțională. «Suntem în procedura de actualizare a cărții funciare cu noua suprafață a UPU Slobozia... După lucrări, aceasta s-a majorat de 3 ori, iar această nouă suprafață trebuie trecută în documentele oficiale. Sunt anumite termene care trebuie respectate, dar cred că până la finalul lunii acesteia pacienții pot primi îngrijiri medicale la UPU!» susține Adrian Ionescu, secretarul Consiliului Județean Ialomița. Valoarea totală a proiectului a fost de peste 12 milioane de lei, finanțarea fiind asigurată din bugetul Uniunii Europene. Pe lângă extinderea și modernizarea suprafeței, UPU Slobozia a beneficiat și de dotare cu echipamente medicale.

 

Saga autorizațiilor ISU

Recepția lucrărilor efectuate la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia ar fi trebuit să aibă loc în ianuarie 2024. Termenul a fost amânat cu o lună din cauza unor deficiențe privind ușile de acces, descoperite de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița. Oficialii ISU au constatat faptul că respectivele uși nu respectă legislația privind protecția la incendiu, solicitând înlocuirea acestora. Mai mult, din cauza situației generată de ușile nepotrivite, UPU Slobozia nu a putut obține nici autorizația de securitate la incendiu. Într-un răspuns oficial oferit redacției ziarului nostru la începutul lunii martie 2024, ISU Ialomița a recunoscut faptul că UPU Slobozia nu deține autorizație de securitate la incendiu.

4 Aprilie 2024, 10:55 (3658 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Inaugurarea UPU Slobozia, amânată din cauza ISU Ialomița
Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă fonduri pentru reparația instalației electrice
Spitalul Județean de Urgență Slobozia, amendat cu 10 mii de lei

Comentariile cititorilor:


Cip:
(17 Aprilie 2024, 11:47)

Performanta a la "Goe (...)"

vali lazar:
(5 Aprilie 2024, 13:42)
speram sa se scoata si posturi noi !!!!
Dotare:
(4 Aprilie 2024, 14:09)
Dotare cu echipamente medicale de ultima generatie.... niste chinezarii care teoretic sunt conforme. Va puneti speranta ca vor si functiona cum trebuie?
Laura:
(4 Aprilie 2024, 11:26)
1200 mp??Au fost achizitionate role, trotinete pentru personal?